پرورش بوقلمون

پرورش بوقلمون در ایران
4.2/5 - (159 امتیاز)

بوقلمون ها را می‌توان از جمله طیور محبوب و پرطرفدار در بسیاری از کشور های دنیا به حساب آورد. در ایران نیز در بسترهایی نظیر مزرعه و یا سالن های نیمه باز اقدام به نگهداری از این پرنده می‌شود. این پرنده در بسیاری از استان های کشور پرورش داده می‌شود و افراد برای این کار از روش ها و راهکارهای مختلفی استفاده می‌کنند. در این مقاله صفر تا صد پرورش بوقلمون را به شما عزیزان توضیح داده و تمامی مواردی که برای شروع نیاز دارید را مشخص خواهیم کرد.

توجه داشته باشید که قیمت بالای این پرنده در بازار، می‌تواند سبب درآمد و سود بالا برای پرورش دهنده باشد. از این رو بیشتر افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، برای کاهش هزینه های اولیه اقدام به پرورش بوقلمون محلی (سنتی) می‌کنند که هزینه اولیه پایینی داشته و می‌تواند در پایان سود خوبی به پرورش دهنده برساند.

برای راه اندازی مجموعه پرورش بوقلمون قدم اول مطالعات مقدماتی و کسب آگاهی از کلیت این کار است. در این مسیر سوالهای زیادی برای شما ایجاد خواهد شد، که باید پاسخ همه آنها را بدست آورید.

 • اما اول به خودتان پاسخ صریح و روشنی بدهید که از ایجاد یک مجموعه چه هدفی را دنبال می کنید؟
 • آیا بازاری برای فروش در دسترس شما قرار دارد؟
 • این بازار چه میزان ظرفیت دریافت محصولات شما را دارد؟
 • آیا رقیبی در منطقه و محدوده خود دارید؟
 • تا چه میزان بدون ایجاد رقابت با رقبا امکان فروش دارید؟
 • پس از ایجاد رقابت شما چقدر توان رقابت دارید؟
 • اصلا این رقابت مقرون به صرفه هست یا خیر؟

نکات لازم برای شروع نگهداری

شرایط نگهداری و پرورش جوجه بوقلمون

نگهداری و پرورش بوقلمون در سنین جوجگی، یکی از مشکل ترین مراحل پرورش بوقلمون است. بوقلمون های جوان نیز در مقابل عوامل بیماری ‌زا کاملا حساس هستند. از این رو باید توجه فراوانی به آنها داشته باشید. امروزه در اغلب کشورها، بوقلمون را بصورت تجاری و به تعداد زیادی نگه داری می‌کنند. به همین دلیل تعداد محدودی از شرکت های اصلاح نژادی، رویه های تجارتی مخصوص به خود را ارائه می‌دهند که از ضریب تبدیل و قدرت رشد بسیار بهتری نسبت به دیگر نژادها برخوردارند.

در پرورش جوجه بوقلمون به صورت صنعتی، باید با تحت نظر گرفتن شرایط محیطی تمام نیازهای بوقلمون را در نظر گرفت تا با تنظیم حرارت، تهویه، بهداشت و جایگاه، مطلوب ترین نتیجه حاصل شود.

دمای مناسب برای پرورش بوقلمون

در هنگام نگهداری از بوقلمون ها باید به دمای سالن و محل نگهداری از آنها نیز دقت کنید. دمای مناسب برای نگهداری و پرورش این طیور در هفته های مختلف به صورت زیر است.

 • دمای محیط در بدو تولد ۳۴ الی ۳۶ درجه سانتی‌گراد
 • اواخر هفته اول تا ۳۲ درجه سانتی‌گراد
 • در هفته دوم دما باید تا ۲۹ درجه سانتی‌گراد برسد
 • دما سالن یا محل نگهداری در هفته سوم تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد باید کاهش یابد
 • هفته چهارم تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد
 • حرارت محیط در هفته پنجم در ۲۱ درجه سانتی‌گراد باید تنظیم شود
 • از هفته ششم به بعد نیز دما باید ۱۸ درجه باشد

در مورد دمای محیط نژادهای صنعتی حتما از راهنمای پرورش آن نژاد استفاده شود.

نکته مهم در نگهداری جوجه یک روزه بوقلمون

در روزهای اول جوجه ها نباید از منبع حرارتی دور شوند، چون ممکن است مریض شده و سرما بخورند. اگر از دستگاه مادر مصنوعی استفاده می‌شود باید دور دستگاه مادر، حصاری کشید تا جوجه ها از آن دور نشوند. اگر هم از هیتر استفاده می‌شود، باید تمامی سالن حرارت یکنواخت و مناسب داشته باشد.

پرورش بوقلمون در ایران

جهت پرورش بوقلمون در ایران، فضایی که باید در اختیار جوجه بوقلمون باشد بر اساس سن تعیین می‌گردد. به طور مثال در هفته اول به ازای هر متر مربع باید ۳۰ جوجه داشته باشید. در هفته های دوم تا چهارم نیز برای هر متر مربع باید ۲۰ جوجه قرار دهید. پس از آن برای هفته های ۵ تا ۶ نیز هر متر مربع باید ۱۰ جوجه در اختیار بگیرد.

پس از آن و با گذشت ۷ تا ۸ هفته از بیرون آمدن جوجه ها، در هر متر مربع باید ۸ عدد جوجه داشته باشید. سپس در هفته های نهم تا دوازدهم به ازای هر متر ۵ جوجه و در نهایت در هفته ۱۳ تا ۲۰م نیز باید ۲ تا ۳ عدد جوجه در هر متر مربع جای بگیرند.

وسایلی که برای پرورش و نگهداری جوجه بوقلمون به کار می‌رود تقریبا شبیه به آن چیزی است که در پرورش جوجه های مرغ به کار می‌رود. جلوگیری و پیش‌گیری از بیماری مستلزم رعایت اصول بهسازی و بهداشت است. از این رو باید لانه و همچنین وسایل را قبل از ورود و پایان هر دوره به خوبی شسته و ضد عفونی نمایید.

پرورش بوقلمون در فضای باز

تاثیر نور در رشد

در ۴۸ ساعت اول باید در تمام مدت شبانه روز از روشنای در سالن نگهداری جوجه بوقلمون‌ها تامین شود. بعد از اینکه جوجه بوقلمون‌ها به خوردن و آشامیدن عادت کردند، باید به مرور نور را کم کنید. به طوری که در سن ۲ هفتگی به حداقل مقدار روشنای در محیط برسید. معمولاً مقدار ۱۳ تا ۱۴ ساعت نور در شبانه روز برای بوقلمون‌ها از سن ۲ هفتگی به بعد کافی است.

شدت نور نیز مهم است، معمولاً در ۴۸ ساعت اول باید از نور شدید‌تر و سپس از نور ضعیف‌تر استفاده نمایید. طبق آزمایشی که در انگلیس انجام شده، نور قرمز و سبز هر دو اثر خوبی از نظر رشد نسبت به نور سفید در بوقلمون‌ها دارند. ولی وقتی که شدت نورهای مذکور به اندازه شدت نور سفید باشد، اختلافی از نظر میزان رشد در بوقلمون‌ها دیده نشده است. از این رو به نظر می‌رسد مسئله شدت نور در رشد بوقلمون ها مهمتر از رنگ آن باشد.

اگر علاقه مند به کسب اطلاعات در مورد جوجه کشی بوقلمون هستید، این مقاله را بخوانید.

میزان نور مورد نیاز

بوقلمون‌ها نیز مانند مرغ‌ها در نور آبی قادر به دیدن نیستند. از اینرو هنگام گرفتن آنها می‌توانید از نور آبی استفاده کنید. به هر حال استفاده از نور آبی،به مدت ۲۴ ساعت اثر بدی بر بوقلمون دارد. طرز استفاده کردن از نور در پرورش بوقلمون بستگی به نژاد و طرز نگهداری و در نهایت به سن فرستادن آنها به کشتارگاه دارد. ولی از نظر راهنمایی از نور می‌توان به طریق زیر استفاده کرد.

 • تا ۶ هفتگی و در ۴۸ ساعت اول به طور مداوم از نور استفاده می‌شود.
 • سپس میزان روشنایی را به مرور به ۱۴ الی ۱۸ ساعت کاهش می‌دهیم. توجه کنید کم کردن نور باید به طور آهسته و تدریجی صورت گیرد.
 • از ۶ تا ۲۲ هفتگی باید از ۱۴ ساعت نور با شدت کم استفاده شود.
 • در نهایت نیز از هفته ۲۲ تا ۳۰، مدت روشنایی روز را به ۱۰-۱۲ ساعت می‌رسانیم.

پرورش بوقلمون در فضای باز

با توجه به اینکه بوقلمون ها می‌توانند منابع غذایی مورد نیازشان را با گشتن در چمنزار ها و مراتع به دست آورند، می‌توانید اقدام به پرورش بوقلمون در فضای باز کنید. برای بهره مندی از مزایای این روش باید در کنار سالن نگهداری و پرورش، یک زمین مناسب زراعی و یا منطقه سرسبز داشته باشید. به این ترتیب هزینه های پرورشی نیز کاهش پیدا می‌کنند. البته نباید فراموش کنید که برای رشد سالم و بهتر بوقلمون ها باید از جیره غذایی مناسبی نیز در کنار چرخاندن آنها در فضای باز استفاده کنید.

پرورش بوقلمون در فضای باز

تهویه و رطوبت در پرورش بوقلمون

برای رشد معمولی جوجه بوقلمون، وجود هوای تازه و تمیز ضرورت دارد. با استفاده از پنجره های تهویه‌ای و همچنین هواکش‌های برقی می‌توان تهویه را کنترل کرد. البته توجه کنید که تهویه نباید سبب سرد شدن سالن گردد. هنگام ورود به سالن می‌توان وضعیت تهویه را بخوبی تشخیص داد، زیرا وجود هرگونه بوی نامناسب دلیل عدم و نقص تهویه است.

تهویه نامناسب از طرفی سبب کم کردن رطوبت نیز می‌شود. وجود رطوبت در داخل سالن نیز یکی از نشانه های نقص تهویه است. سالن نگهداری جوجه ها همیشه باید خشک نگهداری شود و اگر خشکی هوا بیش از حد لازم باشد رشد پرها کم شده و وضعیت پرها نامناسب می‌گردد.

از کجا شروع کنیم؟

اگر می‌خواهید یک کار اصولی، اقتصادی و تجاری در زمینه پرورش بوقلمون انجام دهید، بهترین کار در قدم اول مطالعه و کسب دانش مقدماتی در این عرصه است. باید با این مطالعات به سطحی از دانش برسید که مراحل کلی و زیر شاخه های پرورش بوقلمون را بدست آورید.

در مرحله بعد می‌توانید به ظرفیت مجموعه خود فکر کنید و تصمیم بگیرید که حداقل و حداکثر سرمایه گذاری شما در این مجموعه چه میزان خواهد بود. با این ظرفیت چه میزان خروجی محصول خواهید داشت و چه میزان سود می‌کنید. پس از آن باید نیاز مجموعه خود به متخصصین را بررسی کرده و محدوده آن را بشناسید. سپس برای دسترسی به آن اقدامات لازم را انجام دهید.

قوانین و مقررات ایجاد مزرعه پرورش بوقلمون چیست؟

حال باید قوانین و مقررات را بشناسید و از آن مطلع شوید. بهترین کار مراجعه به جهاد کشاورزی محدوده خودتان است. ممکن است میزان زمین و یا فاصله از مجموعه های خاصی را برای شما مشخص نمایند و یا شرایط دیگری برای این کار در نظر گرفته شده باشند. به هر ترتیب از مجموعه اطلاعات به دست آمده جهت انتخاب زمین می‌توانید استفاده کنید. فراموش نکنید پس از انتخاب چند گزینه زمین جهت مشورت با جهاد کشاورزی حتما اقدام کرده تا در مراحل بعد دچار مشکل نشوید.

صفر تا صد نگهداری از بوقلمون

اختصاص سرمایه برای پرورش بوقلمون

تخصیص سرمایه و تقسیم بندی آن برای شاخه های مختلف، دورنمای کار شما را ترسیم خواهد کرد. اگر تقسیم بندی سرمایه نامتناسب باشد در زمان اجراء و بهره برداری به مشکل خواهید خورد. به هر حال تهیه و تامین منابع مالی و امکانات مورد نیاز از ضروریات مجموعه پرورش بوقلمون می‌باشد.

بازاریابی و فروش محصولات بوقلمون

هر مجموعه ای که در مسیر تولید قرار دارد امروزه مهمترین عامل موفقیت خود را در گرو بازاریابی و فروش محصولات می‌بیند. چه بسا مجموعه هایی که بهترین نوع تولید را دارند ولی چون در بازاریابی ضعیف عمل کرده‌اند، با شکست و یا مشکلات متعددی رو به رو هستند.

پس در همین مرحله بازاریابی محصولات را آغاز کنید. با این حرکت هم توانمندی خود را محک خواهید زد و هم از نحوه معاملات مطلع می‌شوید. شاید در همین مرحله بازار فروش مناسبی را بدست آوردید. با این کار می‌توانید در فروش محصولات از رقبای خود سبقت گرفته و از سود بوقلمون و محصولاتش بهره مند شوید.

بهترین نژاد بوقلمون برای پرورش

دقت داشته باشید که قبل از اقدام به پرورش و یا خرید تخم های نطفه دار جوجه های یک روزه، ابتدا باید نژادی که قصد پرورش آن را دارید انتخاب کنید. زیرا دوره جوجه کشی، دوره رشد، تخم گذاری، وزن گیری، بازدهی و راندمان بین نژاد های بوقلمون با یکدیگر متفاوت بوده و بسته به نژادی دارد که پرورش می‌دهید.

بیشترین نژاد هایی که برای پرورش انتخاب می‌شوند، بوقلمون سفید (بیوتی)، بوقلمون برنز اصلاح شده و برنز اصیل هستند. در بین آنها نژاد برنز اصیل برای افرادی که می‌خواهد پرورش بوقلمون گوشتی را انجام دهند به دلیل دوره وزن گیری کمتر بسیار مناسب است. همچنین برای پرورش بوقلمون تخم گذار و گوشتی نیز نژاد بیوتی یا سفید گزینه مناسبی می‌باشد.

بهترین نژاد ها برای نگهداری

شروع پرورش

به عبارتی دیگر در این مرحله زمین، میزان سرمایه گذاری، هدف نهایی و همچنین بازار محصولات شناسایی و مشخص شده است. حال می توان برای زمین طرح مورد نظر را پیش بینی کرده و روی کاغذ ثبت نمود. مراحل تاسیس و جایگاه ها تعریف شده و کار اجرایی یعنی ساخت تاسیسات ، نقشه پلان ها و… آغاز گردد.

موافقت اصولی و پروانه تاسیس

در مراحل اولیه مراجعه به جهاد کشاورزی درخواستی ارائه کرده‌اید، پس از موافقت با آن، موافقت اصولی صادر می‌گردد. سپس نامه هایی جهت استعلام از مراجع مختلف صادر و ارسال می‌شود.

پس از دریافت پاسخ استعلام ها و موافقت مراجع دیگر، طرح توجیهی ارائه شده به همراه موافقت اصولی جهت صدور پروانه تاسیس آماده و خیلی زود این پروانه صادر می‌گردد. این پروانه تاسیس شرط بررسی و اعطای تسهیلات بانکی خواهد بود.

ساخت تاسیسات پرورش بوقلمون

با این که در طرح توجیهی تمامی نقشه ها و تقسیم بندی ها وجود دارد ولی در زمان شروع ساخت بناها و تاسیسات مجددا مورد بازبینی قرار می‌گیرد تا از دقت بالاتری برخوردار باشد.

سالنهای پرورش بوقلمون

در سالنهای پرورش بوقلمون به ازای هر ۳ جوجه یک متر مربع در نظر گرفته می‌شود. البته این میزان مربوط به ۲ ماهگی به بعد است، پیش از آن با توجه به ظرفیت تولید سالن ها، میانگین تراکم سنین نیز متفاوت خواهد بود که در ابتدا به آن اشاره کردیم.

تاسیسات جانبی

انبارهای مختلف مورد نیاز برای ایجاد مجموعه به شرح زیر هستند.

 • یک انبار مخصوص تولید و نگهداری دان
 • یک انبار مخصوص نگهداری تجهیزات مجموعه
 • اتاق لاشه سوز (این اتاق جهت سوزاندن لاشه ها مورد استفاده قرار می گیرد تا بیماری ها در بین بوقلمون ها پخش نگردد)

برای ایجاد یک مجموعه پرورش بوقلمون در زمان ساخت و تاسیس باید به نکات زیر نیز رسیدگی کنید.

 • سیستم گرمایشی سالن ها
 • خنک کردن سالن ها و جلوگیری از گرم شدن بیش از حد
 • سیستم برق رسانی و روشنایی
 • تهویه مطبوع سوله های پرورش بوقلمون
 • آبرسانی مجموعه
 • تجهیزات ساخت دان بوقلمون
 • ظروف آبخوری و دانخوری بوقلمون ها
نظرات کاربران
 • چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۵ at ۰۸:۵۵
  Permalink

  سلام مطالبتون عالی بود ممنون

  Reply
 • چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۵ at ۰۸:۵۷
  Permalink

  سلام ممنون میشم اکه ی کانال پرورش بوقلمون معرفی کنید

  Reply
  • چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۵ at ۱۱:۳۶
   Permalink

   با سلام
   نظر لطف شما می باشد/
   همکارهای گروه فنی شرکت در در جمع آوری و بازسازی مطالب بروز در زمینه جوجه کشی طیور بصورت هفته ای در بخش مطالب علمی اضافه می کنند
   شما می توانید با کانال @dqone جوین بشین تا از اطلاعات پایه مطلع شوید و یا از طریق بخش علمی مطالب راجع به پرورش و جوجه کشی بوقلمون مطالعه نمایید.
   با تشکر / دی کیو شاپ

 • چهارشنبه ۰۴ مهر ۱۳۹۷ at ۲۲:۱۹
  Permalink

  سلام یه سوال داشتم از حضورتون. آیا میشه بوقلمون نر گوشتی(BUT)را با بوقلمون ماده محلی یا همون‌ برنزه جفت بزنیم؟

  Reply
  • دوشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۷ at ۱۲:۱۷
   Permalink

   سلام
   بوقلمون های وارداتی عقیم می باشند و برای جوجه کشی مناسب نمی باشند./

   دی کیو شاپ

 • یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ at ۰۸:۰۵
  Permalink

  دوستان کسی بوقلمون اماده دارن نگران فروش شون نشید فقط کافیه به این ایدی @sm_8631مراجعه کنید خریدار براتون پیدا میکنه

  Reply
  • سه شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ at ۱۸:۰۲
   Permalink

   سلام
   موفق باشید

   دی کیو شاپ

 • شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ at ۱۳:۱۱
  Permalink

  سلام.
  ممنون از اطلاعات خوبتون.
  موفق باشید

  Reply
  • یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ at ۰۹:۴۵
   Permalink

   سلام
   باعث افتخار ماست که نظر رضایت شما را جلب کردیم

   دی کیو شاپ

 • یکشنبه ۰۹ تیر ۱۳۹۸ at ۱۶:۲۳
  Permalink

  سلام فقط سوال دارم اینکه پرورش بوقلمون مناسب استان گیلان روستای کچا میباشد از نظر آب و هوایی عرض میکنم و رشد طیور

  Reply
  • یکشنبه ۰۹ تیر ۱۳۹۸ at ۱۷:۵۴
   Permalink

   سلام
   برای تمام مناطق مناسب پرورش می باشد.

   دی کیو شاپ

 • پنجشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۸ at ۱۹:۵۸
  Permalink

  سلام
  بستر مخلوط خاک و ماسه برای بوقلمون امکانپذیر هست؟

  Reply
  • یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸ at ۱۱:۰۴
   Permalink

   سلام
   بله بستر مناسب برای پرورش می باشد.

   دی کیو شاپ

 • دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ at ۱۸:۳۶
  Permalink

  سلام پرورش بوقلمون مثل مرغ ۴۵روزه است

  Reply
 • دوشنبه ۰۷ مرداد ۱۳۹۸ at ۱۲:۱۲
  Permalink

  سلام دوستان برای تهیه جوجه برای پررورش جهاد کشاورزی تسهیلاتی میده یا نه؟واگه نه از کجا میشه به قیمت ونژاد خوب جوجه تهییه کرد؟

  Reply
  • دوشنبه ۰۷ مرداد ۱۳۹۸ at ۱۸:۳۵
   Permalink

   سلام
   برای خرید انواع جوجه و تخم نطفه دار لطفا با دفتر تماس بفرمایید شما را راهنمایی می کنند.
   ۰۱۱۴۲۲۶۲۰۵۶
   دی کیو شاپ

 • چهارشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸ at ۰۲:۰۷
  Permalink

  ازراهنمایی شما بسیار سپاسگذارم

  Reply
  • چهارشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸ at ۱۵:۴۵
   Permalink

   سلام
   تشکر از حسن انتخاب شما دوست گرانقدر؛

   دی کیو شاپ

 • چهارشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸ at ۰۲:۰۸
  Permalink

  سلام ..ایا بوقلمون نیاز به واکسن دارد

  Reply
  • چهارشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸ at ۱۵:۴۵
   Permalink

   سلام
   واکسن آبله برای بوقلمون باید تلقیح بال شود/

   دی کیو شاپ

 • پنجشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸ at ۲۰:۴۰
  Permalink

  سلام تشکر میکنم از کسانیکه استاد وکار بلد هستند ودیگران راراهنمایی میکنند که هم زحماتشان بیهوده نباشد وهم محصولی که ببازار مصرف عرضه میکنند ازکیفیت بالایی برخوردار باشه درپناه حق

  Reply
  • سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ at ۱۸:۳۰
   Permalink

   سلام
   امیرالمومنین علی (ع) فرمودند : آموزش و راهنمایی نوعی عبادت می باشد. گروه دی کیو شاپ همواره با راهنمایی و آموزش بخش جوجه کشی و پرورش طیور ، بدنبال کارآفرینی و اشتغال زایی برای افراد علاقمند به این صنعت می باشد.
   تشکر بابت حسن توجه شما

 • دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ at ۲۳:۴۴
  Permalink

  سلام وخسته نباشید

  Reply
 • پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ at ۱۱:۵۴
  Permalink

  سلام وقت بخیر ممنون برای مطلب مفید و متن کامل تون
  سوالی که داشتم اینه که برای خواب جوجه ها، دو ماهشونه، شبها خیلی کنار هم جمع میشن و روی همدیگه میفتن و احتمال خفگی و موندن زیر دست و پا داره،، آیا راهکاری بنظرتون میرسه؟؟؟
  ممنون میشم

  Reply
  • پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ at ۱۷:۰۱
   Permalink

   سلام
   دمای کف سالن را بالا ببرید . بخاطر سرما رو هم میو فتن . بهترین دما ۲۲ درجه سانتی گراد می باشد.

 • دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ at ۱۹:۲۲
  Permalink

  باسلام.خواستم بپرسم ایا بهار فصل خوبی برای پروش بوقلمون گوشتی هست یا نه؟

  Reply
  • پنجشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۸ at ۱۵:۴۹
   Permalink

   سلام
   بله . بهار یکی از فصل هایی است که مناسب جهت جوجه کشی و پرورش بوقلمون می باشد.

 • سه شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۸ at ۰۰:۵۷
  Permalink

  یاشاسین دی کیو شاپ مطالب عالی

  Reply
  • سه شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۸ at ۱۰:۴۷
   Permalink

   سلام
   یاشاسین ایران ، یاشاسین آذربایجان / چوخ ممنون

 • یکشنبه ۰۸ دی ۱۳۹۸ at ۱۵:۵۳
  Permalink

  سلام . بوقلمون گوشتی مناسب برای فروش در بازار باید چند ماهه باشه؟

  Reply
  • یکشنبه ۰۸ دی ۱۳۹۸ at ۱۸:۳۱
   Permalink

   سلام
   ۸ ماه به بالا مناسب مصرف می باشد. ولی بیشتر از یکسال باشه بهتر و خوش خوراک تره/

 • شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۸ at ۱۲:۱۲
  Permalink

  سلام میخواستم بدونم واسه جوجه ۲۰ روزه برای بستر و سطح قفسشون از چه چیزی میتونم استفاده کنم ایا فقط روزنامه کافه یا نه؟
  ممنون از سایت پر محتواتون

  Reply
  • شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۸ at ۱۶:۱۹
   Permalink

   سلام
   غیر از رول و یا روزنامه بر روی قفس بستر دیگه ای نمی توانید استفاده کنید

 • سه شنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۸ at ۲۳:۰۳
  Permalink

  سلام برای صادرات بوقلمون به کشور های عربی رابطی هست که ما را یاری کند

  Reply
  • شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ at ۱۱:۲۳
   Permalink

   سلام
   باید با جهادکشاورزی و بازرگانی در ارتباط باشید.

 • چهارشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۸ at ۲۳:۲۲
  Permalink

  سلام من مزرعه دارم به وسعت خیلی زیادی اما سالن ندارم میخام بدونم تو مزرعه میشه این کارو انجام بدم یا نه چون فضای سر پوشیدم حدود دویست متر است بیشتر میخام رو فضای باز تمرکز داشته باشم مال پرورش بوقلمون گوشتی اب هوای سمته ما کوهستانیه خنکه

  Reply
  • یکشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ at ۱۸:۳۰
   Permalink

   سلام
   حتما باید سالن پرورش داشته باشید. دستگاه جوجه کشی هم در اتاق استراحت و یا کارگری می توانید قرار دهید/

 • دوشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ at ۱۱:۵۳
  Permalink

  سلام برای فضای ۵۰۰ متر که دویست بقلمون نگه داری میشه و زیرشون خاک اره ریخته شده..ایا باید زیرشون عوض بشه؟؟

  Reply
  • دوشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ at ۱۵:۰۳
   Permalink

   سلام
   پوشال زیر آبخوری ها که خیس شده را به مرور تعویض نمایید و ز تهویه سالن برای خروج گاز آمونیاک استفاده نمایید.

 • دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ at ۱۰:۰۴
  Permalink

  خیلی مطالب خوبی بود ممنون

  Reply
  • سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ at ۱۱:۲۸
   Permalink

   سلام
   تشکر بابت حسن انتخاب شما دوست عزیز؛

 • شنبه ۰۷ تیر ۱۳۹۹ at ۱۵:۲۰
  Permalink

  سلام دوستان من جوجه بوقلمون ۲۵ روزه دارم خیلی روی هم جمع میشن چه دمایی کف سالن لازم دارن تو این سنفرزاد

  Reply
  • یکشنبه ۰۸ تیر ۱۳۹۹ at ۰۸:۴۸
   Permalink

   سلام
   دمای کف سالن تا یک ماهگی باید ۳۵ درجه باشد. ضمنا با کارتن مکانی بصورت دایره درست نمایید . جوجه ها به گوشه و زاویه حساس هستند و به گوشه ای جمع می شوند.

 • دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ at ۰۸:۴۰
  Permalink

  Salam dostan gerami, man to keshvar Ukraine zendegi mikonam va tasmim daram parvarsh shoro konam va az nazar va tajrobe shuma esteghbal mikonam. Sepasguzaram mano ba tajrobiyat khodeton agah konid .
  ۰۶۳۱۲۶۲۱۶۴

  Reply
  • سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ at ۱۷:۴۱
   Permalink

   سلام دوست گرامی؛
   سایت دی کیو شاپ ، یک سایت تخصصی دارای مطالب به روز و کاربردی برای جوجه کشی و پرورش پرندگان می باشد که توسط همکاران ما در رشته پرورش و جوجه کشی آپدیت میشود و شما می توانید از مطالب این سایت بهره ببرید.
   موفق باشید.

 • یکشنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۹ at ۱۰:۳۲
  Permalink

  سلام به دوستان دی کیو شاپ
  من تعدادی بوقلمون محلی (سیاه برنز) نر و ماده دارم که الان ۱۰ ماهه ان.
  بعد از اینکه ماده ها تعدادی تخم گذاشتن یکی یکی کرچ میشن!‌
  اون چندتایی هم که کرچ شدن تو این فصل سرما جایی برای نگه داری جوجه هاشون نداریم. به همین خاطر نمی خواهیم کرچ بشن.
  به نظر شما چیکار کنیم که کرچ نشن.
  ممنون

  Reply
  • دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ at ۰۹:۵۹
   Permalink

   سلام
   موارد مختلفی برای جلوگیری از کرچی پرنده وجود دارد. مهمترین موارد می توان به تغییره جیره ( کم کردن پروتئین جیره ) و تغییر مکان و یا برداشتن جعبه و.. را نام برد.

 • یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ at ۱۶:۵۶
  Permalink

  سلام وقت بخیر
  متاسفانه بدلیل نوسانات قیمت مواد اولیه ، لیست مشخصی نمیشه داد.

  Reply
 • چهارشنبه ۰۴ فروردین ۱۴۰۰ at ۰۵:۴۳
  Permalink

  سلام وقت بخیر
  بیشترین دمایی که بوقلمون قادر به تحمل است چه دمایی است؟

  Reply
  • چهارشنبه ۰۴ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۸:۰۷
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   بوقلمون ها بدلیل خواستگاه ابتداییشان در کشور های سردسیر اروپایی، برای همین در ایران بیشتر در مناطق سردسیر و معتدل پرورش پیدا می‌کنند و تحمل گرمایی پایینی دارند، معمولا تا دمای ۳۷-۴۰ درجه می تواند تحمل کند و بوسیله ریش و غبغبی که دارند، بعنوان فیلتراسیون عمل می‌کند.

 • یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۱۰:۴۰
  Permalink

  سلام برای پرورش بوقلمون در ۵۰ متر چند بوقلمون می شثد نگهداری کرد

  Reply
  • یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۱۵:۳۰
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   برای هر مترمربع ۳-۴ بوقلمون می توان پرورش داد.

 • دوشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۰ at ۱۱:۲۸
  Permalink

  سلام وقت بخیر
  برای فضای سالن ۱۰۰ متری حدودا چنتا ابخوری دانحوری میخواد و اینکه برای ضد عفونی اولیه محیط چه موادی باید استفاده بشه مننون از سلیت خوبتون

  Reply
  • شنبه ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ at ۱۱:۱۹
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   برای پرورش نیاز به آبخوری و دانخوری اولیه و ثانویه دارید/ ثانویه از ۲۰ روز تا سن بلوغ کاربرد دارد.
   معمولا به ازای هر آبخوری و دانخوری استاندارد مخصوص بوقلمون ۸-۱۰ قطعه سر آخر در نظر گرفته می شود.

 • پنجشنبه ۰۴ شهریور ۱۴۰۰ at ۲۱:۳۱
  Permalink

  سلام
  میخواستم ببینم جوجه کشی از بوقلمون در زمستان با دستگاه جوجه کشی امکان پذیر هست ؟
  برای مراقبت چه کار هایی باید انجام بدیم ؟
  ریسک جوجه کشی چقدره در این فصل؟

  Reply
 • چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ at ۱۹:۰۴
  Permalink

  سلام آیا در فصل زمستان میشه برای پرورش بوقلمون محلی اقدام کرد؟؟

  Reply
  • دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ at ۱۸:۳۲
   Permalink

   سلام
   جوجه بوقلمون تا حدود ۲۰ روزگی بسیار حساس می باشد و باید مکان مناسب با دمای متعادل جهت پرورش جوجه ها در نظر بگیرید.

 • جمعه ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ at ۱۴:۴۳
  Permalink

  سلام آیا می شود تخم مرغ زیر بوقلمون کرج شده بزاریم

  Reply
  • جمعه ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ at ۱۶:۴۰
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   بله / تخم نطفه دار مرغ را می توان زیر بوقلمون قرار داد فقط مدت زمان نگهداری تخم ها مهم می باشد.

 • دوشنبه ۱۲ دی ۱۴۰۱ at ۱۸:۰۴
  Permalink

  سلام سرمایه گذار برای پرورش بوقلمو سراغ ندارین

  Reply
 • جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ at ۱۹:۲۴
  Permalink

  سلام آیا در منطقه گرم و خشک می‌شود پرورش بوقلمون احداث کرد با تشکر از شما

  Reply
  • شنبه ۰۱ بهمن ۱۴۰۱ at ۱۶:۵۲
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   بله مانعی ندارد و حتما باید محل احداث را بصورت بهاربند در بیارید. و آب به اندازه کافی در اختیار بوقلمون ها باشد.

 • یکشنبه ۰۹ بهمن ۱۴۰۱ at ۱۷:۴۵
  Permalink

  سلام:بنده یک قطعه زمین باغی۲۰۰متری همراه با تعدادی درخت مرکبات و گردو در جنگل سمت لنگرود دارم حدود ۱۵۰۰مترش بایره خواستم بدونم میشه پرورش بوقلمون به روش طبیعی راندازی کنم یا نه؟ البته بگم انبار برا علوفه دارم.

  Reply
  • دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ at ۱۰:۵۰
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   بوقلمون پرنده ای حساس و ضعیف می باشد و پرورش در سرمای زمستان و گرمای تابستان دشوار می باشد. باید سالنی باشد تا بصورت بهاربند در نظر بگیرید.

 • دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ at ۱۲:۳۷
  Permalink

  سلام وقت بخیر درخصوص جلو گیری از تلفات سالن پرورش بوقلمو هنگام خاموشی که پرنده براثر صدا ازشدت ترس روی هم می‌ریزند وموجب تلف شدن نشان می‌شود چه پیشنهادی دارید . مرسی

  Reply
  • چهارشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ at ۱۲:۰۱
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   خاموشی یکدست ندهید و با برنامه شفق و فلق پیش بروید تا شوکی به پرنده وارد نشود.

 • چهارشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ at ۱۵:۱۳
  Permalink

  سلام میشه پرهای بوقلمون روکند تا سرایوان یا حصار پرنکنن چون کثیف کاری میکنن

  Reply
  • یکشنبه ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ at ۱۲:۲۴
   Permalink

   سلام بهتره این کار انجام نشود . بجای کندن پرها بستر پرورش را تمیز و خشک نمایید و یا با مواد بستر مناسب پوشش دهید.

 • دوشنبه ۰۹ مرداد ۱۴۰۲ at ۱۲:۰۹
  Permalink

  سلام میشه به بوقلمون برنز خوراک مرغ داد؟؟

  Reply
  • دوشنبه ۰۹ مرداد ۱۴۰۲ at ۱۸:۲۱
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   بله مشکلی نداره . فقط باید مرحله تغذیه براساس سن تغییر کند.

 • یکشنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۲ at ۱۹:۵۴
  Permalink

  سلام میشه بوقلمون درفضای باز پرورش داد

  Reply
  • دوشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۲ at ۱۰:۱۵
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   بله نمیتوان انتظار پرورش محیط بسته و پرواربندی را داشت.

 • پنجشنبه ۱۴ دی ۱۴۰۲ at ۰۵:۱۵
  Permalink

  سلام یک ملک در بروجرد دارم حدود ۲۰۰۰متر سالن و ده هزار متر زمین ارتفاع سالن سه متر اگر کسی سرمایه داره حاضرم باهاش شراکت کنم برای پرورش بوقلمون

  Reply
 • جمعه ۰۶ بهمن ۱۴۰۲ at ۱۹:۰۲
  Permalink

  باسلام وتشکر ازشما که اطلاعات خوبی به ما دادید می خوام بدونم مجوز تاسیس را ازکجا باید بگیرم ومجازی باید بگیرم یا حضوری غلامرضا گگونانی از فریدونشهر اصفهان

  Reply
  • شنبه ۰۷ بهمن ۱۴۰۲ at ۱۱:۱۹
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   مجوزهای لازم از سازمان جهاد کشاورزی و دامپزشکی باید تهیه نمایید.

 • چهارشنبه ۰۹ اسفند ۱۴۰۲ at ۰۲:۱۵
  Permalink

  سلام و درود آیا پرورش بوقلمون در استان بوشهر شهر برازجان که گرم هست خوبه؟

  Reply
  • جمعه ۱۸ اسفند ۱۴۰۲ at ۱۱:۵۹
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   بوقلمون بسیار پرنده حساس بخصوص در سنین پایین می‌باشد که در شرایط سخت تحمل کمی دارد و باعث تلفات می‌شود. باید از محیط با دمای نرمال ۳۵ درجه در هفته های اول و تهویه مناسب استفاده شود. و هم‌چنین در روزهای اول تغذیه خاصی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *