نکات مهم پرورش و نگهداری از جوجه بوقلمون

پرورش جوجه بوقلمون
4.4/5 - (67 امتیاز)

با آگاهی مردم و افزایش تقاضا نسب به گوشت و تخم بوقلمون، پرورش دهندگان بسیاری به سمت نگهداری و پرورش جوجه بوقلمون رفته اند. با این کار می‌توانند علاوه بر رشد جوجه ها و فروش آنها، تعدادی را نیز به عنوان مولد نگه داشته و مجدد از تخم نطفه دار آنها جوجه کشی کرده و روند پرورش را از سر گیرند. سود بوقلمون برای پرورش دهندگان و افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، عامل محرکی برای ادامه فعالیت است.

برای اینکه بتوان پرورش و نگهداری از جوجه بوقلمون را به خوبی انجام داد باید اطلاعات کافی و درستی در این زمینه داشته باشید. قبل از ورود جوجه ها باید تمام وسایل نگهداری لانه را شستشو و ضدعفونی کردن وسایل پرورش بدقت چیده شوند. ماشین مادر مصنوعی را گرم و یا هیتر را روشن کرده و تهویه را در وضع مناسبی قرار داد.

در روزهای اول باید بستر را با پارچه و یا کاغذ پوشاند تا جوجه بوقلمون از مواد بستر بخورند (البته برخی از جعبه هایی که برای حمل و نقل جوجه ها استفاده می‌شود نیز استفاده می‌کنند، ولی این امر از نظر بهداشتی به هیچ وجه توصیه نمی شود). هنگامی که جوجه ها طرز غذا خوردن را یاد گرفتند می‌توان کاغذ ها را برداشت.

در بعضی سالن های پیشرفته پرورش جوجه بوقلمون از کف های توریی یا نرده (Wire Slat Floor) نیز استفاده می‌کنند. این کف ها بسیار بهداشتی است ولی گران تمام می شود و جوجه بوقلمون‌ها نیز نمی‌توانند به راحتی روی آنها راه بروند و اغلب ممکن است دچار ناراحتی و ضعف پا و پنجه گردند. در ادامه به تمامی موارد و نکات مورد نیاز اشاره خواهیم کرد.

نگهداری از جوجه بوقلمون

تولید جوجه با دستگاه

اگر به دنبال جوجه درآوری از تخم نطفه دار بوقلمون بوده و پس از آن می‌خواهید، جوجه های هچ شده را نگهداری و پرورش دهید باید اقدام به خرید دستگاه جوجه کشی مناسب با محیط و ظرفیت دلخواهتان کنید. پس از آن محیط برای قرار دادن دستگاه انتخاب کرده و تخم ها را بعد از ضدعفونی داخل آن قرار می‌دهید.

حتما دقت داشته باشید که دما در دوره ستر ۳۷ درجه و رطوبت نیز ۷۰ درصد می‌باشد. بعد از گذشت ۲۸ روز و هچ شدن جوجه ها، باید آن ها را ۲۴ ساعت درون دستگاه گذاشته و آنها را خارج نکنید. بعد از اینکه بدن جوجه ها خشک شد می‌توانید با احتیاط آن ها به سالن پرورشی که در نظر دارید، انتقال دهید.

نگهداری از جوجه بوقلمون تازه متولد شده

در روز ها و هفته های اولیه و بعد از دوره جوجه کشی بوقلمون، جوجه ها را آنها در زیر مادر مصنوعی قرار داد. توجه داشته باشید که بهتر است جوجه ها را به صورت یکجا در زیر مادر مصنوعی قرار ندهید و قبل از این کار تعداد آنها را بشمارید. این کار به دلیل اطلاع از تعداد پرنده های مرده صورت می‌گیرد. در اولین هفته باید دمای مادر مصنوعی را بین ۳۲ تا ۳۳ درجه و دمای محیط سالن نگهداری را ۲۰ درجه سانتی گراد تنظیم و مرتب چک کنید.

بر عکس جوجه مرغ‌ها خوردن و آشامیدن را به خودی خود یاد نمی‌گیرند. از این رو باید به آنها آموخت. آموختن طرز آشامیدن و خوردن یکی از اشکالات پرورش جوجه بوقلمون است. برای اینکه جوجه بوقلمون ها را به خوردن ترغیب کنند، عده ای از جو خرد شده، عده ای از شیر و برخی از تخم مرغ پخته و خرد شده و یا غذای سبز استفاده می‌کنند.

برخی از تولید کنندگان تعدادی جوجه بوقلمون مسن را بین جوجه بوقلمون های یکروزه رها می‌کنند تا توسط آنها خوردن و آشامیدن را فرا گیرند (که البته این روش به خاطر ریسک بالای ابتلا به بیماری در جوجه ها امروزه منسوخ شده است و فقط در شرایط روستایی گاهی از آن استفاده می‌کنند). به طور کلی بوقلمون ها نسبت به مرغ ها، بسیار کودن هستند. بنحوی که در نگهداری بوقلمون بطور طبیعی، این پرنده مانند مرغ مادر خوبی از جوجه های خود مراقبت نمی‌کند.

محل پرورش جوجه یک روزه بوقلمون

روش های جلوگیری از مرگ و میر

برای اینکه در هنگام نگهداری از جوجه ها، تلفات خود را کاهش دهید باید برخی از نکات را رعایت کرده و آنها را اجرا کنید. نکات گفته شده زیر، مهمترین مواردی هستند که باید توسط پرورش دهنده رعایت شوند.

 • استفاده از گارد مادر مصنوعی برای جلوگیری از دور شدن جوجه ها از دستگاه
 • قرار دادن تعداد مناسب آبخوری و دانخوری و جاگذاری اصولی آنها در سالن
 • با استفاده از لامپ ها می‌توانید محل قرارگیری آبخوری و دانخوری ها را مشخص کنید
 • در روز های اولیه تولد جوجه ها سعی کنید تا تعدادی دان را در اطراف دانخوری بریزید تا توجه جوجه را جلب کند.
 • جوجه هایی که پخش شده و یا ثابت ایستاده اند را به زیر مادر مصنوعی یا به سمت دانخوری ببرید.
 • بهتر است برای اینکه از وضعیت جوجه ها اطلاع داشته باشید، آنهایی که ثابت می‌ایستند و یا با چشمان بسته سر و صدا می‌کنند را علامت زده و مدام آنها را چک کنید.
 • سعی کنید تا دمای کافی محیط را تامین کنید.

غذای جوجه بوقلمون

جوجه بوقلمون بسیار کم هوش و بی استعداد است و از این رو یکی از اشکالات اولیه پرورش بوقلمون عدم فراگرفتن طرز غذا خوردن و آشامیدن است. باید در روزهای اول نهایت دقت و توجه و حوصله را نمود تا جوجه ها طرز خوردن و آشامیدن را فرا بگیرند. وگرنه در طی روزهای اول شاهد تلفات بسیار بالایی خواهیم بود.

مقدار غذایی که جوجه ها میخورند به مواردی مانند نوع غذا، سن و نژاد آنها مربوط است. ولی به طور کل، غذای جوجه بوقلمون جنس نر از ماده بیشتر است. مقدار تغذیه به طور معمول دو بار در روز میباشد اما این تعداد میتواند تغییر کند. میتوانید از مواد غذایی مانند جو خرد شده، تخم مرغ پخته یا سبزیجات به جوجه های تازه متولد شده بدهید.

جوجه هایی که کمی سن بیشتری (تا ۱۵ هفتگی) دارند بهتر است در چراگاه مواد غذایی خود را کسب کنند. پس از آن نیز میتوانید کم کم مقدار پروتئین را کاهش دهید.

شرایط نگهداری از جوجه بوقلمون

برای اینکه بتوانید جوجه ها را به خوبی نگهداری کرده و آنها را پرورش دهید باید بتوانید محل مناسبی برای این کار فراهم کنید. دقت داشته باشید که محل مورد نظر نباید دارای گوشه های تیز باشد زیرا امکان تجمع جوجه ها در گوشه سالن و تلف شدن تعدادی از آنها است. محلی که برای پرورش جوجه بوقلمون ها انتخاب می‌کنید باید دارای استاندارد هایی باشد که در ادامه آنها را شرح می‌دهیم.

 • سالن نگهداری از جوجه ها باید دارای رطوبت ۶۵ تا ۷۰ درصدی باشد.
 • با استفاده از هواکش و پنجره ها، تهویه هوای خوبی داشته باشد.
 • در ۲ روز ابتدایی تولد، به صورت ۲۴ ساعته نور های قرمز و سبز تابیده شده و پس از این مدت، مدت تابش نور ها به ۱۴ تا ۱۸ ساعت در روز کاهش یابد.
 • سالن پرورش، لوازم، تجهیزات، ظروف غذا و … به طور مرتب تمیز و ضدعفونی شوند.
 • کف سالن با پوشال هایی ۷ سانتی پوشیده شود.
 • محل پرورش جوجه بوقلمون یک روزه باید دمایی معادل ۳۴ تا ۱۶ درجه سانتی گراد داشته باشد و به مرور زمان، این دما کاهش یابد. در هفته ششم دما باید به ۱۸ درجه برسد. برای تامین گرمایش نیز می‌توان از مادر مصنوعی و بخاری استفاده کرد.
 • توان جا دادن ۳۰ جوجه در فضایی به اندازه‌ی متر مربع در اولین هفته
سوالات متداول
 • چگونه به جوجه بوقلمون غذا بدهیم؟
  جوجه بوقلمون ها در بین پرندگان، بعنوان ضعیف ترین و کندترین جوجه ها شناخته می‌شوند. در نتیجه باید بصورت دستی، حداقل تا 20 روزگی به آنها غذا داده شود. ابتدا و در بدو هچ، بمدت 2 روز آب و شکر + مولتی الکترولیت داده شده و بعد از این مدت تخم مرغ آب پز + شوید خورد شده را مخلوط کرده و در اختیار جوجه بوقلمون قرار دهید. جوجه ها در این سنین بدلیل شوک دمایی بسیار ضعیف هستند.
 • آیا پرورش بوقلمون های کوچک سخت است؟
  در کل، پرورش طیور بدون مشورت با متخصصین این رشته بسیار سخت و ضررهای جبران ناپذیری به همراه دارد. پرورش بوقلمون بدلیل خاص بودن سختی های خودش را دارد و حتما باید از کارشناسان این زمینه از ابتدا و جوجگی مشورت گرفته شود. با مشورت و راهنمایی های کارشناسان می‌توانید پرورش خوب و با کمترین تلفات و بازده استاندارد داشته باشید و به سوددهی برسید.
 • جوجه بوقلمون ها می‌توانند از استارتر جوجه مرغ تغذیه کنند؟
  جوجه بوقلمون ها بدلیل نوع مکانیسم بدن و ضعیف بودن بهتر است بصورت دستی تغذیه شوند. ولی می‌توان با درصد بیشتر پروتئین جیره همان استارتر جوجه مرغ را تغذیه کند.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *