جوجه بوقلمون

جوجه بوقلمون

برای نگهداری جوجه بوقلمون در ایران باید عملیات زیر انجام داد : قبل از ورود جوجه ها باید تمام وسایل نگهداری لانه را شستشو و ضدعفونی کردن وسایل پرورش بدقت چیده شوند. ماشین مادر را گرم و یا هیتر را روشن کرد و تهویه را در وضع مناسبی قرار داد. از ریختن جوجه ها تعداد بیش از حد استاندارد در هر متر مربع باید خودداری کرد. به مسئله تغذیه جوجه بوقلمون ها نیز باید در روزهای اول توجه فراوانی نمود. در روش پرورش بر روی بستر حتماً باید از بستر مناسب استفاده کرد.

در روزهای اول باید بستر را با پارچه و یا کاغذ پوشاند تا جوجه بوقلمون از مواد بستر بخورند (البته برخی از جعبه هایی که برای حمل و نقل جوجه ها استفاده می شود نیز استفاده می کنند ولی این امر از نظر بهداشتی به هیچ وجه توصیه نمی شود). هنگامی که جوجه ها طرز غذا خوردن را یاد گرفتند میتوان کاغذ ها را برداشت.

در بعضی سالن ها پیشرفته پرورش بوقلمون از کف های توری یا نرده (Wire Slat Floor) نیز استفاده می کنند. این کف ها بسیار بهداشتی است ولی گران تمام می شود و جوجه بوقلمون‌ها نیز نمی‌توانند به راحتی روی آنها راه بروند و اغلب ممکن است دچار ناراحتی و ضعف پا و پنجه گردند. در پرورش بوقلمون‌ باید دقت نمود که قسمت پرورش تا مرز امکان دارای گوشه یا زاویه نباشد چون ممکن است که با جمع شدن جوجه ها در یک گوشه روی هم شاهد تلفات ناشی از خفگی در آنها باشیم. پس بهتر است قسمت پرورش ما حالت بیضی مانند داشته باشد.

تغذیه جوجه بوقلمون

تغذیه در جوجه بوقلمون : برعکس جوجه مرغ‌ها خوردن و آشامیدن را به خودی خود یاد نمی گیرند. از این رو باید به آنها آموخت. آموختن طرز آشامیدن و خوردن یکی از اشکالات پرورش بوقلمون است. برای اینکه جوجه بوقلمون ها را به خوردن ترغیب کننده، عده ای از جو خرد شده، عده ای از شیر و برخی از تخم مرغ پخته و خرد شده و یا غذای سبز استفاده می‌کنند.

برخی از تولید کنندگان تعدادی جوجه بوقلمون مسن را بین جوجه بوقلمون های یکروزه رها می‌کنند تا توسط آنها خوردن و آشامیدن را فرا گیرند (که البته این روش به خاطر ریسک بالای ابتلا به بیماری در جوجه ها امروزه منسوخ شده است و فقط در شرایط روستایی گاهی از آن استفاده می‌کنند). به طور کلی بوقلمون ها نسبت به مرغ ها، بسیار کودن هستند . بنحوی که در نگهداری بوقلمون بطور طبیعی، این پرنده مانند مرغ مادر خوبی از جوجه های خود مراقبت نمی‌کند،

اغلب جوجه های خود را تلف می‌کند و یا در مقابل پرندگان دیگر از جوجه های خود دفاع نمی کند. همچنین اگر در روی تخم خوابیده باشد ممکن است چند روز بدون غذا بخواند و اگر او را بزور جهت خوردن خوراک ازروی تخم بلند کنند ممکن است پس ازسیر شدن فراموش کند که باید دوباره بر روی تخم ها بخوابد از این جهت ممکن است با اندک غفلت، تخم ها خراب شوند (البته در محیط روستایی و غیر صنعتی).

جوجه بوقلمون نیز بسیار کم هوش و بی استعداد است واز این رو یکی از اشکالات اولیه پرورش بوقلمون عدم فراگرفتن طرز غذا خوردن و آشامیدن است. باید در روزهای اول نهایت دقت و توجه و حوصله را نمود تا جوجه ها طرز خوردن و آشامیدن را فرا بگیرند. وگرنه در طی روزهای اول شاهد تلفات بسیار بالایی خواهیم بود.

بوقلمون در ایران

پرورش جوجه بوقلمون در ایران چگونه است ؟ با ما در ادامه همراه باشید تا با پرورش بوقلمون در ایران بیشتر آشنا شویم. پرورش جوجه بوقلمون در ایران : بوقلمون ها معمولا در بین ۲۰ – ۲۸ هفتگی به سن بلوغ ‌می‌رسند. البته این امر بستگی نوع، جنس دارد. معمولاً نژادهای سبک کمی زودتر از نژادهای سنگین به سن بلوغ می‌رسند. فصل جوجه کشی و همچنین طرز نگهداری نیز کم و بیش در تسریع یا تاخیر بلوغ اثر دارد.

مسئله تشخیص رسیدن به سن بلوغ بسیار مهم است زیرا وقتی که پرنده به سن بلوغ می‌رسد گوشت از نظر کیفیت به حداکثر مرغوبیت خود میرسد و بعداز آن با چربی گرفتن بدن از کیفیت آن کاسته می ‌شود. امروزه سعی می شود که بوقلمون ها از نظر بلوغ زودرس کنند به این معنی که زودتر به سن بلوغ برسند. به این ترتیب تاریخ فرستادن بوقلمون ها به کشتارگاه به جلو خواهد افتاد. در ایران معمولاً بوقلمون های ماده را در ۱۶ هفتگی به بازار می فرستند زیرا پس از آن دیگر رشد نمی‌کند ولی بوقلمون نر را تا ۲۶ هفتگی نگاه می‌دارند. وزن زنده بوقلمون های ماده ۵/۷ -۸ kg و وزن نرها در حدود ۱۲-۱۳ kg است (که البته این مقادیر برای نژادهای مختلف متفاوت است و این اعداد فقط به صورت میانگین ذکر شده اند).

ضریب تبدیل غذایی بوقلمون ها نسبت به سن پرورش متفاوت بوده و در نژاد های صنعتی مدرن معمولاً ۵/۲ الی ۵/۳ است یعنی به افزایش سن نگهداری این میزان افزایش یافته و به ازای هر ۵/۲ الی ۵/۳ کیلوگرم غذای مصرفی ۱ کیلوگرم وزن زنده بدست می‌آید. امروزه موسسات اصلاح نژادی توانسته‌اند این مقدار را با روش های اصلاحی بهبود بخشند.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.