ایجاد و نگهداری از گله مولد بلدرچین

گله ی مولد بلدرچین
4.5/5 - (4 امتیاز)

اولین بخش تولیدی در یک واحد پرورشی می‌تواند ایجاد گله مولد بلدرچین باشد. در صورتی که سرمایه گذاری و شرایط اولیه در بخش مولدها را فراهم کنید، این بخش مدیریت نسبتا ساده ای دارد. اگر در مجموعه پرورش بلدرچین، پرنده مولد نگهداری کنید، سبب می‌شود که به خریدن تخم نطفه دار و جوجه نیازی نداشته باشید. همچنین تنش و تلفات جابه جایی جوجه تازه متولد شده نیز تقریبا حذف می‌شود.

نگهداری گله ی مولد در یک مجموعه‌ی پرورش بلدرچین پیچیدگی مهمی دارد. در واقع باید بدانید که در صورت مداوم بودن تولید، هر هفته مقدار مشخصی تخم نطفه دار و جوجه تولید می‌شود. اگر که برای فروش این محصولات مشتری لازم وجود نداشته باشد، برای پرورش مداوم در داخل مجموعه باید امکانات لازم را فراهم کنید. یعنی باید برای اینکه بتوانید هر هفته جوجه تولیدی را در مجموعه خود پرورش دهید، شرایط رشد و نگهداری از آنها را ایجاد کنید.

نکات نگه داری گله مولد بلدرچین

زمان مناسب تولید را از قبل برنامه ریزی کنید. اگر تولید گوشت هدف نهایی مجموعه پرورش بلدرچین باشد باید برای تولید، گله مولد را از حدود سه ماه قبل آماده کنیم. فرض کنید قصد فروش هفته ای یک تن گوشت را برای اوایل مهر دارید. حدودا ۵۵۰۰ پرنده با وزن متوسط ۲۳۰ گرم توانایی تولید این مقدار گوشت را دارند. پس در هفته حدود ۶۰۰۰ جوجه یک روزه نیاز دارید.

با محاسبه کردن ۴۵ روز دوره پرورش، ۱۸ روز جوجه کشی، و۷ روز جمع آوری تخم، مجموع دوره پرورش جوجه حدود ۷۰ روز طول می کشد. با محاسبه کردن ۱۵ روز بعد از بلوغ گله ی مولد که می توانیم تخم با باروری مناسب جمع آوری کنیم. برای تولید گوشت گله‌ی مولد، باید حدودا از ۳ تا ۵ ماه قبل از تولید گوشت باید برنامه ریزی کرد.

نگهداری از گله مولد بلدرچین

اگر قصد کاهش دادن گله ی مولد را دارید، باید از سه ماه قبل برای کاهش اقدام کنیم. اگر هم قصد داشته باشید با خرید تخم نطفه دار گله ی مولد اولیه را تشکیل دهید. فرآیند جوجه کشی و رشد گله مولد، حدود دو ماه طول می‌کشد. عدم هماهنگی تولید با بازار نیز یکی از مشکلاتی می‌باشد که در بسیاری از واحدهای تولیدی بلدرچین به وفور دیده می‌شود.

درست است که بسیاری از پرورش دهندگان بازار مصرف محصولات را می‌شناسند. اما گاهی کاهش یا افزایش تولید را به دلیل درگیری کارهای روزمره فراموش می کنند. باید حداقل سه ماه قبل از شروع گرما، مثلا از بهمن یا اسفند تولید را کاهش دهیم. به دلیل اینکه در فصل گرما مصرف محصولات بلدرچین کم می شود. اما از اوایل تابستان برای تولید در فصل های سرد باید اقدام به تشکیل گله مولد کنیم.

روش های تشکیل گله

می‌توانید با خریدن تخم های نطفه دار، و استفاده از دستگاه جوجه کشی و پرورش جوجه های تازه هچ شده، اقدام به تولید گله ی مولد بلدرچین کنید. این روش یکی از طولانی ترین روش های تشکیل گله ی مولد می‌باشد. اما از طرفی نیز می‌توانید با فروش تعدادی از جوجه های یک روزه و یا کمی بزرگتر، به سود برسید. شما در این روش برای جوجه کشی ۱۸ روز زمان، برای پرورش ۴۵ روز و برای رسیدن گله به تولید، حدود ۱۰ روز زمان نیاز دارید. در واقع حدود ۲ تا ۳ ماه زمان لازم است تا تشکیل گله دهید.

این روش ارزان ترین و مطمئن ترین راه تشکیل گله ی مولد بلدرچین است. البته در صورتی که فرصت کافی داشته باشید.

روش دیگر، خرید جوجه یک روزه می‌باشد که حداقل ۱۸ روز فرآیند تشکیل گله را جلوتر می اندازد. اما در صورتی که فاصله خیلی زیادی با گله‌ی مولد نداشته باشید و از کیفیت جوجه های خریداری شده نیز مطمئن باشید، این روش مقرون به صرفه است.

ایجاد گله بلدرچین مولد

اما آخرین روشی که می‌توانید برای تولید گله مولد بلدرچین انجام دهید، خرید پرنده های مولد است. در این روش اقدام به خریدن جوجه های بلدرچین از گله مطمئن در سن ۳۰ تا ۴۰ روزگی می کنیم، که سریع ترین روش تشکیل گله ِی مولد است. می‌توانید نر مورد نیاز خود را از گله ی متفاوتی نسبت به ماده تهیه کنید، تا از عدم همخوانی اطمینان داشته باشید. توجه داشته باشید که پرنده نر و ماده ترجیحا هر دو از یک نژاد و سویه باشند. البته نسبت نر به ماده نیز باید در گله رعایت شود. معمولا این نسبت ۱ به ۳ است. یعنی به نسبت هر پرنده نر، ۳ پرنده ماده در گله وجود داشته باشد.

جابه جایی گله مولد

بهترین زمان برای جابه جایی مولدان، قبل از شروع کردن به تولید است. به علت اینکه وقتی گله به مرحله‌ی تولید رسیده باشد، در هنگام جابه جایی تنش به پرنده وارد شده و تولید متوقف می‌گردد. اگر قبل از شروع تخم گذاری پرنده، جابه جایی مولدان خریداری شده انجام شده و در شرایط مناسبی نگهداری شوند، موجب می‌گردد گله ی مولد تولیدشان را بعد از گذشت حداکثر یک هفته شروع کنند. اگر قصد دارید تا از جوجه های گله ی پرورشی خودتان استفاده کنید، انتقال مولدهای انتخابی از بخش پرورش به قفس های تخم گذاری، باید قبل از شروع دوره تخم گذاری صورت بگیرد.

سوالات متداول
  • چه نوع تغذیه ای برای گله مولد مفید است؟
    بهترین نوع تغذیه برای بلدرچین مولد پلیت رشد 2 می‌باشد. پلیت در کل میکس انواع مواد مغذی است که بصورت گرانول یکدست بوده و حق انتخاب را از پرنده می‌گیرد.
  • آیا نیاز به واکسینه کردن گله مولد بلدرچین می‌باشد؟
    بلدرچین بدلیل سیستم دفاعی بالا و عدم اصلاح نژاد شدن بعنوان پرنده وحشی شناخته شده و بسختی درگیر بیماری می‌شود. در نتیجه نیازی به واکسن ندارد. فقط باید طبق تجویز کارشناس داروهای پیشگیری و ویتامین مصرف شود.
  • نگهداری از بلدرچین های مولد سخت است؟
    اینکار در مقایسه با نگهداری از سایر پرندگان براحتی و بدون هیچ دغدغه ای انجام می‌گیرد. چرا که مقاومت بالای این پرنده نسبت به انواع بیماری ها و تحمل بالای گرمایی و سرمایی در بین بلدرچین های مولد، پرورش پرنده های مولد را آسان کرده است.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *