کمبود کلسیم در پرندگان یا هیپوکلسمی

کمبود کلسیم در پرندگان یا هیپوکلسیم

از رایج ترین علل شیوع بیماری های مختلف در پرندگان نبود برنامه و رژیم غذایی مناسب همراه با مواد مغذی در تغذیه آن هاست. کمبود هر گونه ماده معدنی، ویتامین و پروتئین و…در غذای پرندگان حتی می تواند رد مدت کوتاهی به مرگ جانور ختم شود . برای جلوگیری از این مشکل کسب و کار های پرورش دهنده طیور با دقت رژیم و برنامه تغذیه ای را بررسی می کنند تا پرنددگان از تمام فواید غذایی بهره مند شود. کلسیم یکی از مواد معدنی است که به مقدار کافی باید در بدن هر جانداری وجود داشته باشد تا اعضای بدن بتوانند به خوبی به کار خود ادامه دهند. در ادامه این مقاله بیماری هیپوکلسمی یا کمبود کلسیم در پرندگان را و آثارش را از نظر زیست شناسی بررسی می کنیم.

علائم کمبود کلسیم در پرندگان

 • لرزش
 • ضعف بدن
 • بیهوشی
 • تشنج

علت کمبود کلسیم در پرندگان

سه عامل اصلی را برای بیماری هیپوکلسمی در پرندگان در نظر گرفته اند :

۱ عدم کارکد مناسب و ناهنجاری های غدد تبروئید در جانور

۲ عدم تابش کافی نور خورشید

۳ تغذیه نا مناسب

روش های پیشگیری و درمان بیماری هیپوکلسمی در طیور

سعی کنید به رژیم غذایی پرنده توجه ویژه ای داشته باشید و به میزان کافی کلسیم ، ویتامین D3 و فسفر را در رژیم غذایی پرنده اضافه کنید حتی میتوانید با قرار دادن پرنده در مقابل نور خورشید یا چراغ ماوراء بنفش ، پرنده را از این بیماری دور کنید. برای درمان بیماری هم با تجویز پزشک مقدار کافی کلسیم را در رژیم غذایی جاندار قرار می دهند و پرنده را در معرض نور خورشدی قرار می دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تغذیه انواع پرندگان پیشنهاد می کنیم این مقاله را در دی کیو شاپ بخوانید.

  نظرات کاربران
  • پنجشنبه ۰۵ تیر ۱۳۹۹ at ۱۵:۵۹
   Permalink

   ممکنه این بیماری پرنده بکشه ؟ یا خیلی خطرناک نیست ؟

   Reply
   • پنجشنبه ۰۵ تیر ۱۳۹۹ at ۱۸:۳۱
    Permalink

    سلام
    یک نوع بیماری متابولیکی می باشد و به نحوی نیست به تلف شدن پرندهمنجر شود. فقط کمبود کلسیم و ویتامین D3 ضعف عضلانی را در پرنده پدیدار می کند.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.