کاهش وزن تخم نطفه دار

کاهش وزن تخم نطفه دار

اگر تا به حال با استفاده از دستگاه جوجه کشی اقدام به هچ کردن و در نهایت پرورش پرنده های مختلف کرده اید مطمئنا با چالش های بسیاری رو به رو بوده اید. در مقوله جوجه کشی و رسیدگی به تخم نطفه دار شرایطی که آن ها در آن قرار دارند بسیار مهم بوده و در این میان وزن یکی از مهم ترین فاکتور ها در این فرایند به حساب می آید. کاهش وزن تخم های نطفه دار را می توان تا حدی به روند متابولیسمی درون آن نسبت داد و طبیعی به حساب اورد اما علت این کاهش وزن چیست ؟ در ادامه این مقاله از دی کیوشاپ ئلایل کاهش وزن تخم پرنده را بررسی خواهیم کرد.ویژگی های تخم نطفه دار جوجه کشی را در این مقاله بخوانید.

علت کاهش وزن تخم نطفه دار

رشد جنین درون تخم و دیگر تغییرات متابولیسمی با تبخیر آب همراه بوده و این کاهش وزن را می توان در دستگاه جوجه کشی مشاهده کرد.  این کاهش وزن در انکوباسیون طبیعی توسط پرندگان وارد نیز رخ میدهد اما امری مهم به حساب امده و شما باید روند کاهشی جرم را روی نمودار رسم کرده تا با توزین منظم و دوره ای تخم ها از روند سلامت آن ها با خبر شوید.

این را باید بدانید که میزان استاندارد و طبیعی کاهش وزن تخم نطفه دار از زمان شروع انکوباسیون تا نوک زدن جوجه به پوسته ۱۳ تا ۱۶ درصد است. در ضمن سرعت کاهش وزن در ابتدا و انتهای دوره یکسان نبوده و در انتها سرعت بیشتر خواهد بود. ثبت اطلاعات مربوط به وزن از این رو توصیه می شود که امکان مقایسه داده های شما با استاندارد های تعریف شده فراهم شده امکان اجرای برخی اقدامات در صورت مغایرت داشتن با اطلاعات وجود دارد.

یکی از دلایل عمده کاهش وزن می توان کمبود رطوبت در دستگاه جوجه کشی باشد برای افزایش رطوب می توانید از یک سیستم خودکار رطوبت ساز استفاده کرده و یا یک ظرف آب را درون دستگاه قرار دهید البته که روش اول بسیار دقیق تر خواهد بود. در صورت کم شدن رطوبت درون تخم اتاقک هوایی درون ان بزرگتر می شود و به یک سمت دیواره هدایت می شود بنابراین از همان سمت امکان خروج رطوبت بیشتری وجود خواهد داشت برای همین برخی ان سمت تخم را با چسب سفید غیر سمی می پوشانند.

در صوزتی که وزن تخم ها به اندازه استاندارد کم نشود مرگ و یا مشکلات جسمی فراوان از نتایج محتمل خواهند برای رطوبت گیری از تخم می توان از ژل سیلیکا بهره گرفت که رطوبت را به خود جذب می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.