کانی بالیسم در طیور

کانی بالیسم در طیور : بعد از خروج تخم نطفه دار از دستگاه جوجه کشی بیماری که بصورت فیزیکی مبتلا می شود، بیماری کانی بالیسم در طیور ( همدیگر خواری ) می باشد. بیماری کانی بالیسم یک نوع بیماری فیزیکی و شایع در بین پرندگان مختلف می باشد، که حتی تا حد مرگ پرنده پیش می رود.

بیماری کانی بالیسم در پرندگان

عارضه کانی بالیسم در طیور ( همدیگرخواری ) در طيور اهلي و پرندگان تفريحي متداول است و در اثر ان  مرغها بهم نوک زده و یکدیگر را زخمی کرده و باعث تلفات زیادی می شوند. این بیماری در نژادهای سبک ( پرندگان تخمگذار) بیشتر از نژادهای سنگین (پرندگان گوشتی) مشاهده شده و در مرغداری هایی که مرغها در قفس نگهداری و پرورش داده می شوند کمتر دیده می شود.

تغذیه دائم پرندگان با دان پلت ، ناکافی بودن تعداد آبخوری و دانخوری و نبودن غذا در دانخوری به مدت طولانی ،  شدت نور بالا در سالن ، تراکم  بالاي جوجه ها در واحد سطح ، کمبود پروتئین جیره ،  وجود انگلهای خارجی مانند شپشک ، قارچ و کنه ،  تهویه ناکافی و ناقص از دلايل بروز اين عارضه هستند . حالات مختلف كاني باليسم در طیور به شرح ذيل مي باشند.

کانیبالیسم یا همدیگر خواری

عوامل بیماری کانی بالیسم

نوک زدن به مقعد

اینگونه عارضه در پرندگان تخمگذار كه تازه به تخم آمده و يا تخم مرغ بزرگ و يا دو زرده توليد مي نمايند ایجاد می شود ٬ بخصوص در هنگامیکه مقعد بر اثر عبور تخم از لوله تخم زخم شده و خونریزی می کند ٬ در این حالت ممکن است دستگاه تولید تخم مرغ بطور کلی بیرون کشیده شود .

نوک زدن به ناخنها
این حالت در جوجه های کوچک دیده می شود . علت آن بیشتر دور بودن دانخوری از منابع حرارتی یا بالا بودن دانخوریها از سطح زمین است که در این صورت جوجه به بستر خود نوک زده و ضمن آن ناخن سایر جوجه ها نیز نوک زده می شود .

پس در ۵ روز اول کف بستر را با کاغذ پوشانيده  و بروي آن ۳۰ گرم به ازاي هر جوجه دان بريزيد . تا از خوردن بستر جلوگيري شود.

خوردن پر
ین حالت در گله هایی دیده میشود که که کمبود عناصر غذایی همچون روي  دارند . انگلهای خارجی نیز سبب بروز چنین حالتی می شوند. اگر اندازه پرها بزرگ باشد باعث خفگی حیوان می شود .

نوک زدن سر
این حالت معمولا״ پس از زخم شدن تاج و ريش  در اثر یخ زدن یا پس از جنگیدن شروع می گردد و با دیدن یک لکه خون بر روی سر پرنده همنوع خواری تحریک می شود.

پیشگیری بیماری کانی بالیسم در طیور

پیشگیری و درمان بیماری کانی بالیسم در طیور
افزايش پروتئين جيره

افزايش فيبر جيره

ريختن روزانه مقداری گندم یا جو در بستر بطوري که پرنده ها مشغول جمع آوری آن شوند .

پايين آوردن شدت نور و مدت نور

كنترل دان از حيث عدم وجود كپكها و قارچ ها

كاهش تراكم بخصوص در قفس

افزودن نمك در آب ۱ در هزار ۴۸ ساعت

افزودن نمک در جیره 1 قاشق غذاخوری در 1 کیلو دان

نوك چيني

مبارزه با انگل هاي خارجي با سم پاشي

استفاده از لامپ مادون قرمز ( پشت جیوه ای ) در سالن ،  بدین وسیله پرنده ها تمام محیط را به رنگ قرمز می بیند و تشخیص لکه خون برایش مشکل می شود . جدا کردن پرنده های زخمی از گله عامل مهمی در جلوگیری از توسعه این بیماری است . اضافه کردن مکمل های ویتامین و مواد معدنی به جیره نیز موثر می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.