کاسکو یا طوطی خاکستری

طوطی خاکستری

کاسکو یا طوطی خاکستری آفریقایی ، امروزه به عنوان یک حیوان خانگی بامزه شناخته میشود. این طوطی سانان در دو گونه خاکستری و دم قرمز در طبیعت موجود میباشند و طول بدن گونه خاکستری ۲۵ سانتیمتر، و گونه دم قرمز ۳۰ تا ۳۵ سانتیمتر میباشد. برخی از گونه های وحشی این پرنده حتی تا ۱۰۰ سانتی متر نیز طول دارند. وزن کاسکو تقریبا ۴۰۰ الی ۵۰۰ گرم میباشد. این پرنده های کوچک بسیار باهوش و زرنگ هستند، به طوری که دانشمندان گفته اند هوش یک طوطی خاکستری برابر با یک کودک ۴ ساله میباشد. متوسط طول عمر طوطی خاکستری بین ۵۰ تا ۶۰ سال میباشد.

مشخصات کاسکو

ویژگیهای شخصیتی طوطی کاسکو

کاسکوها بدنی نرم و انعطاف پذیر داشته و میتوانند منقار خود را تا ۱۸۰ درجه بچرخانند. این حیوانات با اینکه توانایی به خاطر سپردن بیش از ۱۰۰ کلمه را دارند، نمیتوانند محل زندگی خود را از فاصله دور تشخیص دهند. بنابراین در پرورش و نگهداری کاسکو باید به این نکته توجه داشته باشید که هرگز این حیوان را همانند کبوتر در فضای ازاد رها نکنید، چون این طوطی ها توانایی تشخیص لانه خود را نداشته و احتمال بازگشت آنها کم میباشد.

 

اگر قصد مراقبت و نگهداری از کاسکو را دارید، قبل از هر چیز باید از ویژگیهای شخصیتی این طوطی اطلاع داشته باشید. کاسکوها در طبیعت بسیار خجالتی و کم رو هستند. اگر شما این حیوان را خریداری کرده و به خانه خود بیاورید، تنها چیزی که از آن مشاهده میکنید صدای قار و خرخر کردن میباشد! تعجب نکنید، این طوطی ها بسیار خجالتی هستند و مدتی طول میکشد تا به شما و محیط زندگی شان عادت کنند.

طوطی های خاکستری منقارها و پنجه های تیزی دارند، بنابراین اگر آنها را اذیت کنید ممکن است به شما چنگ زده یا شما را گاز بگیرند. سعی کنید آنها را عصبانی نکنید، چون در این صورت هم باعث کاهش طول عمر پرنده شده و هم خودتان دچار آسیب میشوید!

نگهداری کاسکو در منزل

در صورتی که قصد مراقبت و نگهداری از کاسکو در منزل تان را دارید، باید تمامی حساسیت ها و عوامل استرس زا را در نظر داشته باشید تا حیوانی سالم،‌ سرحال و شاداب داشته باشید. قبل از هر چیز باید شرایط لازم برای نگهداری از طوطی خاکستری را فراهم کنید، زادگاه این حیوان ها در جنگلهای آفریقا میباشد. در این مناطق هوا از رطوبت و دمای متوسطی برخوردار است. کاسکوها به رطوبت هوا حساس هستند و در صورتی که میزان رطوبت مناسب نباشد،‌ به بیماری های پوستی یا پر ریزی دچار میشوند.

رطوبت لازم برای نگهداری از این جیوان بین ۳۰ تا ۵۰ درصد میباشد، در صورتی که محل زندگی شما خشک است، میتوانید از رطوبت سازهایی مثل دستگاه بخور سرد یا گرم استفاده کنید. همچنین میتوانید از دستگاه های بخور دارای رطوبت سنج نیز استفاده کنید تا در تنظیم رطوبت دچار مشکل نشوید.

اگر به مراقبت و پرورش طوطیها علاقمند هستید، مقاله نگهداری از طوطی برزیلی را از دست ندهید!

کاسکو ها حیواناتی احساساتی و حساس هستند، با توجه به اینکه زیستگاه آنها در جنگلها و محیط زیست میباشد اهلی کردن گونه های وحشی آن بسیار سخت خواهد بود. اما شما میتوانید با تهیه این حیوان از مغازه ها و مراقبت از آن براحتی آن را اهلی کنید و به آن صداهای مختلف را آموزش دهید. با این حال باید توجه داشته باشید که اهلی کردن طوطی خاکستری نیازمند صبر و حوصله بوده و زمانبر است.

کاسکو

نکات مهم پس از خرید کاسکو

همانطور که گفتیم طوطی های خاکستری بسیار خجالتی هستند، در صورتی که این حیوان به شما عادت نکرده باشد در جلوی روی شما حتی لب به غذا هم نخواهد زد. بنابراین برای اینکه پرنده تان ضعیف نشود، بهتر است قفس آن را در محل شلوغ و پر سر و صدا قرار ندهید. برای تشویق پرنده تان میتوانید در کنار آن به غذا خوردن مشغول شوید. بهترین مکان برای قفس کاسکو، ارتفاع ۱.۵ متری از سطح زمین و در کنج دیوار میباشد. قفس کاسکو باید حداقل از یک طرف به دیوار متصل باشد و در مکانی باشد که حیوان بتواند تمام فضای خانه و شما را مشاهده کند.

در هنگام نقل و انتقال این حیوان یک پارچه سفید بر روی قفس آن قرار دهید تا حرکتهای ناگهانی اطراف موجب ایجاد استرس در حیوان شما نشود. اگر تصور میکنید که شنیدن یک لحظه صدای بلند، یا یک حرکت ناگهانی تاثیری بر سلامت حیوان شما نخواهد داشت سخت در اشتباه هستید! ایجاد استرس و ترس علاوه بر اینکه از عمر حیوان میکاهد و موجب مریضی آن میشود، میتواند باعث شود تا کاسکویتان همیشه از شما بترسد.

یک نکته دیگر نیز که باید به آن توجه داشته باشید، وابستگی شدید طوطی خاکستری به صاحبش میباشد. این وابستگی به حدی زیاد است که اگر صاحبش از آن دور شود احتمال مرگ حیوان نیز وجود خواهد داشت، این طوطی ها بسیار احساساتی هستند. اگر شیوه زندگی شما به صورتی است که وقت کمی را در خانه میگذرانید و نمیتوانید اوقات زیادی با پرنده تان داشته باشید، همین حالا باید به شما بگوییم که کاسکو هیچگاه مناسب شما نخواهد بود.

بایدها و نبایدها در نگهداری طوطی خاکستری

کاسکو برای افرادی که عاشق برقراری ارتباط با حیوانات نیستند، یک پرنده پر دردسر بشمار میرود. مراقبتهای لازم از این حیوان ممکن است برای افراد معمولی کسل کننده باشد اما اگر شما هم عاشق پرندگان هستید، حتما به یک صاحب خوب برای طوطیتان تبدیل میشوید!

– دمای هوای محل نگهداری این حیوان باید بین ۲۰ تا ۳۰ درجه باشد. کاسکوها نسبت به تغییرات ناگهانی هوا، هوای سرد یا هوای گرم حساس هستند. بنابراین باید شرای آب و هوایی مناسبی را برای آنها در خانه تان فراهم بیاورید. هرگز این حیوانات را در مقابل باد سرد، یا در کنار آشپزخانه و شوفاژ قرار ندهید. در فصل های سرد حتما با روشن کردن وسایل گرم کننده مثل بخاری گرمای لازم را برای زندگی آنها فراهم کنید.

– در هفته ها و ماه اول ورود حیوان به خانه تان، از هر کاری که موجب ایجاد استرس در حیوان میشود خودداری کنید. طوطی های خاکستری به هنگام ترس صدای قار یا سوت زدن از خود تولید میکنند. در یک هفته های اول هرگز به پرنده دست نزنید و پرنده را حمام نکنید. همچنین به کوتاه کردن پرها و ناخن نیز نپردازید، این اقدامات میتوانند یک ترس همیشگی  نسبت به شما در حیوان ایجاد کنند.

– بعد از یک ماه برای عادت کردن حیوان، میتوانید هفته ای یک بار آن را حمام کنید و با دستتان به آن غذا دهید تا کاسکو شناخت بیشتری نسبت به شما پیدا کند.

– برای اینکه پرنده تان را خوشحال کنید، میتوانید انواع مغز های خوراکی همچون بادام، گردو، فندق و تخمه آفتابگردان را به آن بدهید. برای آموزش دادن به پرنده نیز، از این مغزها برای تشویق پرنده استفاده میکنند. مغزها دارای چربی زیادی هستند، بنابراین از آنها در کنار میوه جات و سبزی ها استفاده کنید تا پرنده تان چاق نشود.

نژادهای کاسکو یا طوطی خاکستری آفریقایی

۱. کنگو Congo

منقار این گونه کاملا مشکی است و بیشتری طول را در میان سایر کاسکوهای خانگی دارد، طول آن به ۴۵ سانتی متر و وزن آن به ۶۰۰ گرم نیز میرسد. این نوع نمیتواند صدای انسان را تقلید کند، اما به دلیل هوش بالایی که دارد میتواند با استفاده از رفتارهایش با شما ارتباط برقرار کند. کاسکو کنگو در مقایسه با سایر طوطی ها کم سر و صدا است و با رنگ سرخ دم خود شناخته میشود.

نژادهای کاسکو

۲. تیمنه Timneh

طوطی خاکستری تیمنه، نسبت به سایر طوطی های خاکستری طول کوتاه تری داشته و نهایتا تا ۴۰۰ گرم وزن دارد. منقار این گونه مشکی است که در انتهایش رنگ سفید مشاهده میشود. کاسکوهای تیمنه به رنگ خاکستری یکدست هستند. تیمنه ها به علت ظاهر ساده شان از کنگو قیمت پایینتری دارند اما قادر به تقلید صدای انسان از سنین پایین میباشند و حیوانات آرامی هستند.

پرورش و نگهداری از کاسکو

تفاوت حیوان نر و ماده در هر دو نژاد نامبرده شده به سختی قابل تشخیص است و بر خلاف سایر پرندگان حتی در برخی موارد حیوان ماده جثه بزرگتری از حیوان نر دارد. برخی معتقدند چشمهای پرنده نر بیضی تر از ماده بوده و رنگ خاکستری صورت ماده کمرنگ تر از نر میباشد، اما با این حال نمیتوان با استناد به این دو ویژگی جنسیت پرنده را به درستی تشخیص داد.

دستگاه جوجه کشی کاسکو

اکثر دستگاه های جوجه کشی در فروشگاه دی کیو شاپ امکان پرورش مصنوعی طوطی خاکستری را برای شما فراهم کرده است. این دستگاه ها تماما قابل تنظیم هستند، برای استفاده از آنها کافیست از دما، حرارت، چرخش و رطوبت موردنیاز برای جوجه کشی از تخم حیوان مدنظرتان اطلاع داشته باشید. میزان رطوبت، دما، حرارت، و چرخش تخم ها در دستگاه های جوجه کشی دی کیو شاپ قابل تنظیم میباشد. شما میتوانید هر گونه حیوان تخم گذار از مار و تمساح گرفته تا انواع پرندگان را با این دستگاه ها جوجه کشی کنید.

سوالات متداول
  • آیا تمام کاسکوها می توانند تقلید صدا کنند؟
    خیر ، برخی از کاسکو ها قادر به تقلید صدا از انسانها نیستند و این ویژگی، متعلق به تمام کاسکو ها نمیباشد.
  • آیا می توان با جوجه کشی کاسکو را در منزل انجام داد؟
    بله شما می توان به روش طبیعی و یا روش های مصنوی با کمک دستگاه جوجه کشی مناسب برای کاسکو اینکار را انجام دهید. دستگاه های هوشمند و دیجیتال معمولا برای اینکار گزینه ی مناسبی میباشند.
نظرات کاربران
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.