پوست و چرم شترمرغ

پوست و چرم شتر مرغ
4.8/5 - (9 امتیاز)

پرورش دهندگان به منظور بهره‌وری های گوناگون اقدام به پرورش شترمرغ می‌کنند زیرا به راحتی می‌توانند از پر، گوشت، تخم و چرم آن به سوددهی رسید. پوست و چرم شترمرغ یکی از گران قیمت ترین و با کیفیت ترین چرم های موجود در بازار به حساب می‌آید. از این رو در ساخت کیف، کفش و انواع لباس ها و … از آن استفاده می‌شود. وجود فولیکول های پری که در پوست شتر مرغ هستند ظاهری خاص به آن میدهد به طوری که آن را یکی از زیباترین چرم های موجود در بازار تبدیل می‌کند. زیرا علاوه بر جذابیت ظاهری بالا، کیفیت فوق‌العاده ای نیز دارد.

مزایای چرم شترمرغ

مطمئنا تا به حال با چرم گاو، گوسفند و یا دیگر حیوانات سر و کار داشته اید و آنها را لمس کرده‌اید. این چرم ها در مقایسه با چرم و پوست شترمرغ سفت و خشک می‌باشند. لطافت و نرمی عجیبی در پوست شترمرغ وجود دارد که حتی پس از طی شدن مراحل دباغی، آن را حس می‌کنید. در ابتدا به فولیکول های پر اشاره کردیم که ظاهری منحصر به فرد را به پوست شتر مرغ می‌دهند. این ویژگی برای تشخیص چرم مصنوعی و طبیعی به کار می‌رود چرا که مدل های غیر طبیعی این برجستگی ها را نخواهند داشت.

چرم این پرنده نازک است اما در عین حال تراکم بالا و استحکام مثال زدنی دارد که در برابر گرما بسیار مقاوم بوده و به راحتی پاره نمی‌شود. جالب است بدانید پوست شترمرغ ۶ برابر از چرم گاو مقاوم تر است. این خصوصیات آن را به یکی از گران ترین چرم ها تبدیل کرده و در رده چرم مار و کروکودیل قرار می‌دهد.

کاربرد پوست شترمرغ

مراحل تولید چرم طبیعی شتر مرغ

پوست این پرنده در حالت طبیعی به سرعت فاسد شده و تولیدکنندگان برای جلوگیری از این مسئله روی آن نمک می‌پاشند. پس از انتقال آنها به کارگاه تولیدی، پوست ها را با فشار آب سرد می‌شویند که سبب افزایش مقاومت آنها می‌شود و همچنین از رشد باکتری ها پیشگیری می‌کند. چرم را به مدت ۴۸ ساعت در آب سرد قرار می‌دهند تا نمک های پاشیده شده روی آن کاملا در آب حل شوند.

پس از این مرحله برای تجزیه شدن پروتئین های موجود در پوست، سست شدن ریشه مو و از بین رفتن غدد چربی آن و همچنین افزایش PH، روی چرم آهک پاشیده و سپس مرحله آهک زدایی فرا می‌رسد. حال نوبت به جدا شدن تکه های گوشت چسبیده به بافت پوست می‌رسد که با توجه به آهک خورده شدن به راحتی از پوست کنده می‌شوند.

این مرحله پوست را برای قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مورد نیاز آماده می‌کند. این مواد شیمیایی مقاوت پوست را چند برابر می‌کنند. مواد شیمیایی نام برده شده شامل فرمالدهید، نمک های کروم و آلومینیوم هستند که پوست پس از آغشته شدن به آنها از درون غلتک هایی رد می‌شود که بافت آن را مستحکم تر می‌سازد.

چرم شترمرغ

کاربرد چرم شترمرغ

از چرم این حیوان در تولید محصولاتی نظیر کیف های دستی، کفش و پوتین، کت و پالتو … استفاده می‌شود. هرچند در آمریکا و برخی از کشور های اروپایی بیشتر از چرم شترمرغ برای تولید کمربند و چکمه استفاده می‌کنند.

البته ناگفته نماند که چرم این حیوان تنها در تولید پوشاک به کار نرفته و در صنایعی مانند خودروسازی نیز برای تولید وسایل جانبی، روکش ماشین، روکش صندلی و … نیز کاربرد دارد. به دلیل مقاومت بسیار بالای چرم و پوست این حیوان در حین نرمی و لطافت، از آن در تولید کفش ها و محصولات ورزشی نیز استفاده می‌شود.

کیفیت و درجه بندی

کیفیت و درجه بندی پوست شتر مرغ به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

  • سطح کیفیت عمومی پوست و بودن یا نبودن نشانه هایی از بیماری پوستی
  • نبود آسیب دیدگی های فیزیکی روی پوست حیوان
  • شکل نامناسب و داشتن سوراخ هایی ناشی از فولیکول های پر
  • نحوه برش و همچنین اندازه پوست

تمامی موارد گفته شده جزو نکاتی هستند که تعیین کننده کیفیت و درجه بندی پوست قبل از دباغی به شمار می‌آیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *