پوست و چرم شترمرغ

چرم شترمرغ

شترمرغ یکی از پرندگانی است که می توان ان را به منظور بهره وری های گوناگون پرورش داد از پر آن گرفته تا گوشت ، تخم، چرم. پوست و چرم شترمرغ یکی از گران قیمت ترین و با کیفیت چرم های موجود در بازار به حساب می آید و در ساخت کیف کفش و انواع لباس ها و… استفاده می شود. وجود فولیکول های پری که در پوست شتر مرغ هستند ظاهری خاص به آن می دهد و آن را یکی از زیبا ترین چرم های موجود می کند که علاوه بر جذابیت ظاهری کیفیت فوق العاده ای نیز دارد.

مزایای چرم شترمرغ

مطمئنا تا به حال با چرم گاو گوسفند و … سر و کار داشته اید و آنها را لمس کرده اید. این چرم ها در مقایسه با پوست شترمرغ سفت و خشک می باشند. لطافت و نرمی عجیبی در پوست شترمرغ وجود دارد که حتی پس از طی شدن مراحل دباغی آن را حس می کنید. در ابتدا به فولیکول های پر اشاره کردیم که ظاهری منحصر به فرد را به پوست شتر مرغ می دهند این ویژگی برای تشخیص چرم مصنوعی و طبیعی به کار می رود چرا که مدل های غیر طبیعی این برجستگی ها را نخواهند داشت.

چرم این پرنده نازک است اما در عین حال تراکم بالا و استحکام مثال زدنی دارد در برابر گرما بسیار مقاوم است و به راحتی پاره نمی شود جالب است بدانید پوست شترمرغ ۶ برابر از چرم گاو مقاوم تر است این خصوصیات آن را به یکی از گران ترین چرم ها تبدیل کرده و ان را در رده چرم مار و کروکودیل قرار داده است.

مراحل تولید چرم طبیعی شتر مرغ

پوست این حیوان در  حالت طبیعی به سرعت فاسد می شود و تولیدکنندگان برای جلوگیری از این مسئله روی آن نمک می پاشند پس از انتقال آن ها به کارگاه تولیدی پوستها را با فشار آب سرد می شویند که سبب افزایش مقاومت آن ها می شود و همچنین از رشد باکتری ها پیشگیری می کند.

چرم را به مدت ۴۸ ساعت در آب سرد قرار می دهند تا نمک های پاشیده شده روی آن کاملا در آب حل شوند.

پس از این مرحله برای تجزیه شدن پروتئین های موجود در پوست سست شدن ریشه مو و  از بین رفتن غدد چربی آن و همچنین افزایش PH روی چرم آهک می پاشند سپس مرحله اهک زدایی فرا می رسد.

حال نوبت به جدا شدن تکه های گوشت چسبیده به بافت پوست می رسد که با توجه به آهک خورده شدن به راحتی از پوست کنده می شوند. این مرحله پوست را برای قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مورد نیاز آماده می کند این مواد شیمیایی مقاوت پوست را چند برابر می کنند. این مواد شیمیایی شامل فرمالدهید نمک های کروم و الومینیوم هستند که پوست پس از آغشته شدن به ان ها از درون غلتک هایی رد می شود که بافت آن را مستحم تر می سازد.

کاربرد چرم شترمرغ

همانطور که گفته شد این چرم بسیار مقاوم و دارای ظاهری جذاب و متفاوت است که همین مسئله باعث شده است تا در صنعت کیف و کفش بسیار مورد استقبال تولید کنندگان قرار گیرد.

کیف چرم شترمرغ

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.