پرورش فنچ

پرورش فنچ

پرورش فنچ :‌در خانه های ویلایی و یا بعضا آپارتمانی پرنده های تزئینی را نگهداری و پرورش می توان داد. یکی از این ها پرورش فنچ می باشد. نام علمی فنچ فرینگیلیدا می باشد. فنچ پرنده ای کوچک معمولی با طول متوسط ۱۰ سانتی متر بومی چمنزارهای استرالیا می باشد. با منقار نسبتا بزرگ و تا حدودی طولانی و سر تخت می باشد. بال فنچ کوتاه می باشد و دم به نظر طولانی در مقایسه با بسیاری از پرنده های ریز جثه می باشد.

آواز فنچ

یکی دیگر از جذابیت های عمده فنچ های راه راه صدای جیک جیک لطیف آنها می باشد. عده ای صدای شیرین و مطبوع جیک جیک فنچ های راه راه را بر عکس دیگر پرندگان این دسته بسیار آرامش بخش و خوش آیند توصیف کرده اند.

شیوه زندگی فنچ

معمولا این پرندگان در طبیعت بصورت اجتماعی زندگی می کنند و پرورش فنچ به همین صورت می باشد و گروهی زندگی می کنند و لانه هایی در دل درختان تعبیه می کنند و باجمع آوری شاخ و برگ ریز لانه هایی درست می کنند. آنها بر روی زمین، روی ساقه های علف هرز، و یا در درختان غذا می خورند. آنها نسبتا به آرامی حرکت می کنند و بصورت نشسته تغذیه می کنند.

مشخصات ظاهری

پرهای سینه فنچ مایل به خاکستری تا بر روی شکم و پهلوها می باشد. سر فنچ قهوه ای که بر خلاف گنجشک ها راه راه با نوارهای قهوه ای در پشت سر و روی سینه و شکم می باشند.چشم های فنچ نسبتا درشت و بی پرده، گرد، با پلک های نوک تیز هستند. فنچ بنفش و کاسین و نژادهای دیگر، پوسته های کمتر گرد دارند. بال فنچ متوسط با تکه های زرد، در لبه های بال و نازک تر از قسمت های دیگر نیز می باشد.

آموزش اصولی پرورش فنچ

آموزش اصولی پرورش فنچ

فنچ های راه راه نسبت به دیگر نژادها بسیار فعال هستند و از پریدن به این سو و آن سو بسیار لذت می برند. متخصصین توصیه می کنند دارندگان این نوع فنچ بزرگترین مکان ممکن را جهت پریدن به این پرندگان برای پرورش فنچ اختصاص دهند. بنا بر این توصیه ها مکان زندگی آنها نباید کمتر از ۲۰ اینچ باشد. قفسهای چوبی و فلزی ارزان قیمت پر طرفدارترین قفسها برای نگهداری فنچ ها می باشند. لانه این پرنده معمولاً در زیر سقف و اغلب منتسب به بحثهای ادبیات خانه سازی فنچها می باشد.

برای فنچهای خوشرنگ فضای بین میله های قفس نباید بیشتر از نیم اینچ باشد. قفسهای ساخته شده از فلز برنج به خاطر خاصیت سمی پنهانی که دارند به هیچ عنوان توصیه نمی شوند. جهت حفظ شادابی و عدم اضطراب فنچها قفس آنها را در مکانهای آرام و ساکت و کم رفت و آمد منزل، محل کار یا کلاس درس قرار می دهند. تاب برای تاب خوردن یکی از بهترین وسائل برای قفس فنچها می باشد. معمولا یک فنچ ماده در یک دوره زمانی بین ۶ تا ۱۰ عدد تخم می گذارد که تعداد تخمگذاری با تغذیه رابطه مستقیم دارد. با درصد مشخص نرینگی می توان تخم نطفه دار را برای جوجه کشی آماده کرد.مدت زمان جوجه کشی فنچ ها در دستگاه جوجه کشی ۱۷ تا ۲۱ روز بطول می انجامد.

فنچ صورت مخروطی شکل و تنومند اقتباس برای خوردن دانه و اغلب پرهای رنگارنگ دارند. آنها یک محدوده بزرگ از زیستگاه جایی که معمولا در آن انسان ها ساکن هستند را اشغال می کنند. پرورش فنچ معمولا در سراسر جهان به صورت جزیی و کلی مشاهده می شود در برخی از مناطق به مانند استرالیا و مناطق قطبی بخاطر آب و هوای این مناطق فنچ وجود ندارد.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.