پرورش طیور بدون آنتی بیوتیک

پرورش طیور بدون آنتی بیوتیک

پرورش طیور بدون آنتی بیوتیک :‌ از سال ها قبل صنعت طیور نقش مهمی در تامین نیازهای تغذیه ای بشر داشته است.بخش مهمی از پروتئین بدن ما از طریق طیور تامین می گردد.با افزایش جمعیت در پهنه کره زمین هر روز نیاز به افزایش تولید پروتئین بیشتر می شود. به همین دلیل طی سالهای گذشته با استفاده از آنتی بیوتیک و صنعتی شدن پرورش طیور تا حد زیادی این نیاز برطرف شده است .البته باید دقت داشت که این روش با توجه به مصرف آنتی بیوتیک های مختلف و دانه های صنعتی تولید شده خود به نوعی وابستگی به واردات را ایجاد کرده است.

صنعتی شدن پرورش طیور با آنتی بیوتیک رشد مناسب ، کاهش ضریب تبدیل مواد غذایی و کاهش فضای پرورش را به دنبال داشته است اما همین مسئله می تواند سبب انتقال سریع بیماری ها گردد. امروزه پرورش جوجه گوشتی بدون استفاده از آنتی بیوتیک مقرون به صرفه نیست و آن ها نقش مهمی در برنامه های پیشگیری دارند. با توجه به در معرض قرار گرفتن پرندگان به عوامل عفونی کشنده آیا می توان بدون استفاده از آنتی بیوتیک همچنان یک منبع پروتئینی ارزان قیمت داشته باشیم؟

پرورش جوجه گوشتی بدون استفاده از آنتی بیوتیک

همانگونه که در سالهای گذشته دیده شده درخواست خرید برای تولیدات ارگانیک رو به افزایش است. خریداران تمایل روز افزونی به خرید محصولاتی پیدا می کنند که از مواد شیمیایی و آنتی بیوتیک کمتری در فرآیند تولید استفاده می شود.

در مجموعه های کوچک و نیمه صنعتی و یا تولیدات خانگی به صورت عادی از مواد شیمیایی و آنتی بیوتیک استفاده نمی شود و یا کمتر این اتفاق می افتد. با گسترش این نوع تولید از میزان تولیدات ارگانیک بیشتری بهره مند خواهیم شد ، ولی باید راهکار مناسب جهت افزایش چشمگیر تولید ارائه داد تا فرآیند مناسبی بدست آورد.

پیشنهاد می کنیم مقاله پرورش طیور ارگانیک را نیز مطالعه نمایید

چند نکته برای پرورش طیور بدون آنتی بیوتیک

رعایت بهداشت و نظافت محیط پرورش بهترین راهکار حذف آنتی بیوتیک :

حذف آنتی بیوتیک ها نیازمند این است پرورش دهندگان یک محیط تمیز تر ، با امنیت زیستی بیشتر و همچنین توسعه میکروفلورای مثبت دستگاه گوارش را فراهم کنند. رفتن به سمت پرورش بدون آنتی بیوتیک به این معنی است که پرورش دهندگان در عملیات بهداشتی و آگاهی بیشتر در مورد اینکه چه خوراک و چه نوع افزودنی خوراکی می تواند سلامت پرنده را ارتقاء دهد. این مهم مقدور نمی شود مگر اینکه در این راستا پرورش دهنده مطالعات خود را گسترش داده و با تفکر دقیق گام های خود را برای تولید بردارد. پس نیاز به تفکر بیشتر دارند.

کاهش آلودگی های محیط

به طور کلی پرورش پرندگان بدون آنتی بیوتیک نیاز به بازگشت به رویکرد اصول اولیه را باید سرلوحه کارهای خود قرار دهند. حذف آنتی بیوتیک های پیشگیری کننده بیماری و آنتی بیوتیک های محرک رشد نیازمند این است که مرغداران احتمال این که پرنده ها در هر مرحله از زندگی شان در معرض آلودگی قرار بگیرند را کاهش دهند.

این بدان معنی است که به پاکیزگی هر چیزی از مرغ مادر تا دستگاه جوجه کشی ، آسیاب و میکسر و انبار دان و…. توجه کافی را داشته باشند.

پرورش مرغ بدون آنتی بیوتیک

پیشگیری از انتقال بیماری ها

نکته کلیدی مدیریت پرورش ، گرد و خاک است که می تواند باکتری و قارچ های خطرناکی را در اطراف سالن از طریق هوا در همه مراحل تولید انتقال دهد. ملاحظات ویژه ای باید به گرد و خاک و نظافت دستگاه جوجه کشی بخصوص در مرحله هچری و لانه پولت ها پرداخته شود ، در هر صورت اگر در روزهای اول زندگی اگر پولت ها در معرض میکروب و آلودگی قرار گیرند می تواند به منجر به مرگ و میر دسته جمعی گله ها شده و یک شکست بزرگ را رقم بزند.

اگر جوجه های تازه خارج شده از ماشین جوجه کشی واکسینه شوند مهم است تا مطمئن شویم آن ها دریافت بهینه ای از جذب واکسن برای بهبودشان دارند. و پیشگیری موثری در مقابله با انواع بیماری ها می باشد.

علاقه مندان محترم می توانند برای خرید دستگاه جوجه کشی با واحد فروش دی کیو شاپ در ارتباط باشند.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.