پرورش طیور ارگانیک

پرورش طیور ارگانیک

پرورش طیور ارگانیک : امروزه در دنیا پرورش طیور ارگانیک و عاری از آنتی بیوتیک فراگیر شده است و علاقمندان به مصرف گوشت سفید ، از این طیور استقبال فراگیری کردند. در ابتدای وجود انسان در کره زمین ۵۰۰ گونه موجود زنده توسط انسان از بین رفته است. اگر خداوند عالم را عادل می دانیم و نماینده و نماینده خدا در روی زمین هستیم باید نسبت به تمام موجودات با عدالت رفتار کنیم که تمام حرف مبحث همین است.

استفاده از محصول جهت سلامت جسم و روح است . فلسفه ارگانیک این است که سلامتی انسان با سلامتی محیط گره خورده است . امروزه در صنعت کشاورزی از مقادیر زیاد مواد شیمیایی استفاده می شود، اگر چه این مواد شیمیایی در کوتاه مدت عملکرد را افزایش می دهد ولی در دراز مدت موجب تخریب ، فرسایش خاک ، گسترش آلودگی ها و در نهایت باعث کاهش کیفیت محصول می شود.

در ایران ، تمایل مردم به مصرف مرغ ارگانیک بیشتر می شود.

پرورش مرغ ارگانیک

در مبحث ارگانیک بیشتر به تولید محصولات زراعی دقت و تمرکز شده و در بخش پرورش دام و طیور ارگانیک بودن پرنده و تخم آن در یک دهه گذشته حائز اهمیت قرار گرفته و مصرف کنندگان گوشت سفید مرغ و تخم مرغ اخیرا تمایل بیشتری به خرید محصولات ارگانیک دارند.

در رابطه با ارگانیک بودن محصول، معمولا از تجربیات سوئدی ها استفاده می شود زیرا بزرگترین انجمن تایید کننده محصولات ارگانیک در سوئد است. این انجمن با صدور مجوز استفاده از برچسب KRAV  به مزارع و دامداری ها ارگانیک بودن آن را تایید میکند.

 شرایط پرورش ارگانیک مرغ

  • آزادی و توان حرکت در محیط ( در فصل گرما ۴ متر مربع به ازای هر مرغ )
  •  عدم استفاده رو تیف از آنتی بیوتیک ها ضد میکروب ها آنتی باکتری ها (کوکسیدیوز) یعنی داروهایی که جهت جلوگیری از شیوع بیماری کوکسید‌( وا کسینا سید) مجاز است
  • استفاده از خوراک ارگانیک
  • زمان ارجاع به کشتارگاه حداقل ۸۱ روز
  • اگر از دارو های آنتی بیوتیک و یا شیمی درمانی استفاده شود زمان برداشت دو برابر می شود و یا اگر گله تحت درمان باشند و کشتار شوند اجازه زدن برچسب KRAV را ندارند.
  • کوتاه کردن منقار برای جلوگیری از قارچ بینی یا چیدن پرها جزء روشهای معمولی ارگانیک نیست.

طیور ارگانیک در ایران

طیور ارگانیک در ایران ، تمایل روز افزون مردم به استفاده از فراورده های طیور عاری از آنتی بیوتیک ، که در مواردی به اشتباه ارگانیک در نظر گرفته می شود ، تایید کننده این مهم است . محصولات طیور ارگانیک نسبت به سیستم سنتی پرورش طیور ، تفاوت های دارند .

در سیستم ارگانیک پرنده ها در محیط باز و بزرگ تری پرورش داده می شوند .فراهم آوردن بستری از کاه و و کلش برای آنها الزامی بوده و از علوفه ها و مواد غذایی ارگانیک تغذیه می شوند .

در پرورش طیور استفاده از آنتی بیوتیک ها محدود می شود . اگر از داروها طیور استفاده شود ، دوره طولانی تری باید طی شود تا این داروها به خوبی از بدن طیور دفع شود و بعد از این مدت می توان از تخم و گوشت مصرف کرد .

پرورش مرغ ارگانیک

از آنجا که کشاورزی ارگانیک در واکنش به نیازهای دنیای معاصر ، به یک پدیده جهانی تبدیل شده است و در بازار جهانی کنونی محصولات کشاورزی ، فقط محصولات گواهی شده و پاک مجاز به عرضه هستند ، بنابراین در آینده ای نزدیک احتمالا محصولات ارگانیک تنها گزینه ممکن برای برای حضور محصولات طیور و تولید گوشت سفید و تخم مرغ در بازار ایران می باشد .

جایگاه مرغ بومی در پرورش طیور ارگانیک

در دنیای امروز مردم به دنبال طیور سالم و ارگانیکی می باشند که عاری از هرگونه آنتی بیوتیک باشد. متاسفانه برخی از پرورش دهندگان مرغ صنعتی به دور از اخلاق و بهداشت، طیور را با آنتی بیوتیک های محرک رشد می دهند و همان طور مرغ را روانه کشتارگاهها می کنند و به مصرف جامعه می رسد. هر دارو و یا آنتی بیوتیکی مدت زمان منع مصرف برای تخم مرغ و گوشت دارد که این مرغداران این مسائل را رعایت نمی کنند و فقط به دنبال سود گزاف خود می باشند و سلامت جامعه به هیچ عنوان برایشان مهم نمی باشد.

امروزه با شناخت مردم از طیور ارگانیک و مرغ محلی اقدام به پرورش طیور ارگانیک و  سنتی این گونه پرندگان کردند. برخی از جوانان جویای کار با خرید دستگاه جوجه کشی با کیفیت اقدام به جوجه کشی از هرگونه تخم نطفه دار موجود در بازار و پرورش پرندگان مختلف ، اقدام به عرضه گوشت سفید ( پروتئین ) سالم و مطمئن به بازار می کنند پرورش دهندگان سنتی مرغ های محلی را بعد از جوجه در آوری در اتاق های کوچک نگهداری می کنند و بعد از مدت جوجگی به محیط باز یا باغ منتقل می کنند .

که مرغ از محصولات باغی و یا ارگانیک تغذیه می کند . با گسترش پرورش مرغ محلی و طیور سالم ، سلامت جامعه هم تضمین می شود و باید با مشاوره از کارشناسان خبره پرورش سنتی رواج یابد و هم گوشت سالم به بازار عرضه می شود و هم تولید کار و اشتغال زایی برای جامعه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.