پرورش شترمرغ

پرورش شترمرغ

پرورش شترمرغ در ۲ دهه ی گذشته در ایران رشد چشمگیری داشته است و به همین جهت لازم دانستیم اطلاعاتی در رابطه با پرورش این پرنده ی غول پیکر برای شما جمع آوری کرده و شما را با نقاط مثبت و سختی ها و شرایط پرورش شترمرغ آشنا کنیم.

در ابتدا بهتر است بگوییم که این کار از بهترین کسب و کارها با سود دهی بسیار بالاست اما سختی های خود را دارد و باید حتما آموزش و بهره مندی از تجربه دیگران را مد نظر قراردهید، در ادامه نگاهی به نگهداری و پرورش مولد شترمرغ و تولید تخم می اندازیم.

در رابطه با جوجه کشی شترمرغ اینجا بخوانید !

انواع روش ها :

 • چرخه ی کامل از جوجه کشی تا کشتار
 • پرورش مولد و فروش تخم نطفه دار
 • جوجه کشی و فروش جوجه یک روزه
 • پروار بندی ( خرید جوجه در سن مناسب و پرورش آن که به تجربه ی کمتری نیاز دارد )
 • پرورش منطفه ای مزرعه دار ها

پرورش شترمرغ

سرمایه لازم برای پرورش شترمرغ

زمین :

با توجه به تغییرات و نوسانات موجود در بازار نمی توان آمار دقیق از قیمت تجهیزات ، زیر ساخت ها و هزینه های جاری ارائه کرد. اولین مسئله ای که باید در نظر بگیرید زمین مناسب است و حتما باید زمین وسیعی باشد چرا که شترمرع نیاز به دویدن و تحرک دارد.

یکی از نکات مورد توجه هزینه ی حصار کشی زمین و ایجاد سالن های پرورش است که هزینه بالایی دارد.

خوراک :

یکی از هزینه های جاری در پرورش طیور هزینه ی خوراک است که در شترمرغ باید حدود روزانه ۲۹۰۰ گرم در نظر گرفته شود. هزینه ی خوراک تقریبا ۶۵ درصد از کل هزینه های شما را شامل می شود. 

ضمنا شترمرغ ها نیاز به نوشیدن آب در دمای متعادل حدود ۲۰ درجه سانتی گراد دارند و حتما در محیط و فصل سرما باید توسط آب گرمکن هایی دمای آب را برای آنها متعادل نگه دارید.

پرورش شترمرغ مولد

شترمرغ ها در دوره ی تولید مثل هر دو روز یک تخم می گذارند و این مشروط به استراحت آنها در فواصل زمانی معین می باشد. جالب است بدانید که شترمرغ ها دوستدار هوای گرم هستند و طولانی شدن گرمای تابستان به نفع شماست. چرا که در این دوره شترمرغ ها تخم گذاری بیشتری می کنند. توجه کنید که برای بیشتری بازدهی از جابه جایی پرندگان باید پرهیز شود. هچنین از هر گونه عاملی که باعث استرس پرنده شود بایستی جلوگیری کرد زیرا شترمرغ ها به شدت نسبت به صدا حساس هستند و استرس بازدهی آنها را کاهش می دهد

شرایط پرورش شتر مرغ

برای پرورش این پرنده نیازمند زمینی با امکانات زیر هستیم :

 • پن های تولید مثل
 • دانخوری پرنده
 • آبخوری
 • سایه بان مناسب
 • آشیانه تخم گذاری ( نیازی به اقدام شما نیست زیرا شترمرغ ها خود این بستر را فراهم می کنند !‌)

برای پیش گیری از درگیر شدن شترمرغ های نر و حملات سایر حیوانات بایستی دور تا دور زمین را با حصاری محفوظ کنید.

سود پرورش شترمرغ

تغذیه ی در پرورش شترمرغ

برای تغذیه شترمرغ نیز ۲ روش مرسوم است:

 • روش محدود
 • روش نامحدود

روش محدود زمانی اجرا می شود که در نظر داریم از مصرف زیاد خوراک جلوگیری کنیم زیرا چاقی تاثیرات منفی در باروری شترمرغ ها دارد.

کشتار شترمرغ

بهترین زمین برای کشتار این پرنده سن ۱۰ الی ۱۲ ماهگی است که در این سن وزن پرنده حدودا به ۱۲۰ کیلوگرم خواهد رسید، به طور تقریبی ۴۰ درصد از وزن شترمرغ گوشت خالص است که به نوع پرورش نیز بستگی دارد.

سود پرورش شترمرغ

بازار فروش و سود شترمرغ بی نظیر است و همچنین موقعیت صادرات محصولات نیز در کشورهای همسایه امکان پذیر می باشد. مزایای عالی و سود خوب پرورش این حیوان به دلیل این است که تمامی اجزای این پرنده مورد نیاز بوده و تک تک . آنها اعم از تخم شترمرغ – چرم شترمرغ – گوشت و پر شترمرغ بازار فروش مناسبی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.