پرورش خروس لاری

پرورش خروس لاری
4.2/5 - (198 امتیاز)

خروس لاری نژادی آرام است. اما برخی از افراد برای نبرد و مسابقه ها اقدام به پرورش خروس لاری کرده و از این راه کسب درآمد می‌کنند. این پرندگان در نژاد های مختلفی یافت می‌شوند. به طور مثال نژاد های برزیلی، مالی، مالاگاچ و خروس لاری اصیل از مهمترین نژاد هایی هستند که در کشور ما یافت می‌شوند. ناگفته نماند که هر کدام از این نژادها ویژگی های متفاوتی با یکدیگر دارند. در بین نژاد های نام برده، نژاد مالی نسبت به درد و شرایط نامناسب مقاومت بالایی دارد.

مرغ و خروس لاری مالاگاچ در زمان حمله، مستقیما به سمت هدف می‌رود. این گونه با سرعت بالایی حمله کرده و در این بین هیچگونه بالی نمی‌زند. این خصوصیت سبب شده تا افراد بسیاری نسبت به پرورش این نژاد علاقه مند باشند. اما عیب بزرگی که مالاگاچ دارد، این است که توان مقاومتی بالایی در برابر حملات دیگران نداشته و به راحتی زخمی می‌شود.

می‌توان پرطرفدار ترین نژاد خروس لاری را، گونه برزیلی آن به شمار آورد. از خصوصیات این نژاد می‌توان به نترس و شجاع بودن آن اشاره کرد. از همین رو بسیاری به پرورش آن علاقه دارند. اما خروس لاری اصیل نیز دارای بدن آماده نبرد و کشیده ای بوده و به همین دلیل نیز، طرفداران زیادی در کشور ما دارد. اصول پرورش خروس لاری و همچنین نکات لازم برای حفظ یک جوجه کشی بهتر و کارآمد تر برای روش های طبیعی و مصنوعی تقریبا یکسان است. با این تفاوت که شرایط لازم برای رشد جنین در جوجه کشی طبیعی توسط مرغ و در جوجه کشی مصنوعی توسط دستگاه کنترل می‌شود.

پرورش خروس لاری برای مبارزه

چهار هفته اول برای پرورش جوجه های لاری بسیار مهم و حیاتی است. در هفته های اولیه لازم است تا محیطی مناسب، بهداشتی و گرم را به همراه تغذیه‌ی مناسب برای جوجه ها فراهم کنید. در صورتی که این موارد را رعایت نکنید ممکن است شرایط نامناسب محیطی، منجر به تلف شدن جوجه ها شده و یا در فرایند رشد آن ها خللی ایجاد کند. همانطور که گفته شد افراد بسیاری برای استفاده از این پرندگان در مسابقه ها و نبرد ها اقدام به پرورش و نگهداری از خروس لاری می‌کنند. اما برای این کار باید برخی قواعد و اصول را دانسته و آنها را با آگاهی کامل انجام دهید. در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

 • سعی کنید مرغ و خروس لاری را در کنار جوجه ها و پرندگان کوچکتر نگهداری کنید تا نترس و مغرور رشد بایند.
 • بهتر است دانخوری و آبخوری ها را در ارتفاع های بلند تری قرار دهید تا پرنده استایل خوبی پیدا کند.
 • جوجه ها را مجبور به پرس به سمت بالا کنید. با گرفتن غذا و یا چیزهایی که کنجکاوی آنها را برمی انگیزد.
 • برای تقویت عضلات ران، ساق و انگشتان نیز می‌توانید بستری مطمئن و نرم ایجاد کرده و پرنده را نهایت از ارتفاع ۱ متری رها کنید.

پرورش مرغ لاری

نگهداری از خروس لاری

اگر به پرورش و تکثیر خروس های لاری علاقه‌ی چندانی ندارید، به سراغ این کار نروید. این حرفه بسیار خسته کننده بوده و بسیار هم طولانی مدت است.

فراموش نکنید که که اگر عشق و علاقه به این کار در شخص وجود نداشته باشد شاید هیچوقت این کار به پایان نرسد. قبل از هر چیزی باید از سلامت داخلی و خارجی مرغ و خروس های لاری اطمینان داشته باشید. در صورتی که انگل های داخلی و خارجی این مرغ و خروس ها را آزار ندهند، تغذیه‌ی مناسب می تواند باروی و جوجه آوری آن ها را افزایش دهد.

تمرین آماده سازی خروس ها برای جنگ

برای این کار بهتر است زمینی آماده کنید. این زمین باید وسعتی برابر با ۵۰ مترمربع داشته باشد. پس از آن خروس خود را با یک خروس محلی در این زمین رها کنید. بعد از چند دقیقه این کار را متوقف کنید. با قرار گرفتن آنها در یک مکان، لاری به دنبال پرنده محلی می‌دهد. این عمل را به مدت ۲ هفته انجام دهید. سپس هر هفته حدود ۱ دقیقه به مدت زمان قرار گیری پرنده ها در زمین اضافه کنید. این کار موجب افزایش نفس پرنده می‌شود.

تقویت عضلات پا

یکی از دستان را روی سینه و دیگری را روی کمر پرنده قرار دهید. سپس به آرامی پرنده را وادار به نشستن کنید. توجه داشته باشید که برای جلوگیری از آسیب دیدگی پرنده، باید این عمل به آرامی صورت بگیرد. آنقدر تکرار کنید تا خروس در مقابل نشستن مقاومت کند. این تمرین می‌تواند سبب افزایش توان پا و عضلات ران شود. تمرین های دیگری نیز برای تبدیل مرغ و خروس لاری به پرنده های جنگی و قوی وجود دارد که در موضوع این مقاله نمی‌گنجند.

تغذیه خروس لاری در هنگام پرورش

غذای طیور از مهمترین نکات در تقویت و پرورش آنها می‌باشد. این عامل در پرورش مرغ و خروس لاری نیز صدق می‌کند. در واقع سلامت آنها به غذا و خوراکی که می‌خورند بستگی دارد. فراموش نکنید که نباید در تغذیه این پرندگان، کم کاری صورت بگیرد. تغذیه مناسب خروس لاری باید شامل مواد معدنی، ویتامین ها، پروتئین و دیگر موادی باید که برای آن مقوی بوده و پرنده به آنها برای رشد بهتر نیاز دارد.

از این رو پیشنهاد می‌شود تا سبزیجاتی نظیر کلم، کاهو، هویج و همچنین یونجه نیز در تغذیه این پرندگان استفاده شود. البته ناگفته نماند که می‌توانید از تخم مرغ آب پز نیز در خوراک آنها استفاده کنید. برای تقویت جسمی نیز می‌توان جوانه گندم، انواع آجیل ها و سبزیجات را به غذایشان اضافه کرد. توجه داشته باشید که مولتی ویتامین ها نیز باید در جیره غذایی خروس لاری استفاده شوند.

نگهداری از خروس لاری

تاکید ما بر کیفیت تغذیه‌ی مرغ و خروس های لاری به این دلیل است که به هیچ وجه نباید به این مورد کم توجه و یا بی توجه باشید زیرا یک خروس پر قدرت نیازمند یک تغذیه‌ی مناسب است. برای تغذیه مناسب خروس های لاری می‌توانید از جیره تجاری جوجه های گوشی ( که به صورت آردی یا پلت عرضه می‌شوند) و یا خرده برنج ها به ویژه در مراحل پایانی رشد استفاده کنید.

موارد منفی تغذیه ای

بر اساس تفکرات اشتباه در این زمینه، عده ای فکر می‌کنند که استفاده از جگر در جیره غذایی این پرنده ها مناسب است. تصور این افراد این است که خوردن جگر موجب رشد و افزایش قدرت پرنده می‌شود. اما فراموش نکنید که این کار تنها سبب مسموم شدن مرغ و خروس لاری می‌شود. ناگفته نماند که به هیچ عنوان از پسماند غذاهای خودتان به این پرندگان ندهید. زیرا استفاده از آنها می‌تواند سبب ضعیف شدن خروس لاری شوند.

سود پرورش خروس لاری

عده زیادی از افراد به جثه و ظاهر این پرندگان علاقه دارند. از طرفی افرادی که اقدام به پرورش و جوجه کشی از این طیور می‌کنند، می‌توانند از سود فروش خروس لاری به درآمد برسند. همچنین فروش تخم نطفه دار نیز یکی دیگر از راه های کسب درآمد است. از آنجایی که این پرندگان را با قیمت های خوبی در بازار می‌فروشند، تکثیر و پرورش آنها می‌تواند درآمد مورد قبولی به افراد برساند.

البته عده ای نیز هستند که برای جنگیدن و مسابقه اقدام به پرورش خروس جنگی می‌کنند. همچنین اگر خروس مورد نظر، در مسابقه پیروز شود، می‌توانند به قیمت های بالایی آن را بفروشند.

نکات مهم در نگهداری

اشتباهات رایجی که در پرورش خروس های لاری اتفاق می‌افتد بیشتر مربوط به خوراک های غلطی است که برای تغذیه‌ی آن ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از نکات مهم در زمینه نگهداری از این طیور به شرح زیر هستند.

 • این طیور هرگز نباید از دانه هایی تغذیه کنند که خودشان در نتیجه جستجوی زمین به آن دسترسی پیدا کرده‌اند.
 • خروس لاری قوی از یک گله قوی به دست می‌آید. پس باید به کنترل بیماری ها در گله توجه داشته باشید.
 • بعد از تغذیه مناسب رعایت بهداشت و جلوگیری از بیمار شدن گله مهمترین عامل رشد خروس لاری می‌باشد.
 • توجه داشته باشید که پس از تمرین های رزمی باید پرندگان را به حمام ببرید.
 • هرگز به خروس های برنده مواد محرکی مثل استروئید نخورانید.
 • هرچند که این مورد برای خروس هایی با توان رزمی متوسط می‌تواند کار آمد باشد.
سوالات متداول
 • زادگاه خروس لاری کجاست ؟
  منشا پیدایش خروس های لاری قسمت هایی از آسیای شرقی و مرکزی یعنی هند ، مالزی و هیمالیاست که در گذشته این نژاد به صورت وحشی زندگی می کرد. در ایران این گونه را بیشتر در سیستان و بلوچستان، استان گلستان ، مازندران و گیلان نگهداری میکنند.
 • تغذیه خروس لاری چیست ؟
  با توجه به ویژگی های بدنی خروس لاری حتما باید جیره ی غذایی مخصوصی برای آن در نظر گرفت و به هیچ وجه نباید از پسمانده های غذایی برای آن استفاده نمود.
نظرات کاربران
 • یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ at ۲۰:۲۸
  Permalink

  سلام من یکی از علاقه مندان به کار خورس لاری هستم کار خوب وپر درامدی است

  Reply
 • چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ at ۱۵:۵۸
  Permalink

  سلام من خروس لاری هشت ماهه دارم ازوقتی جوجه یک روزه بوده دست خودم بوده هیچ واکسنی نخورده خواستم ببینم نیاز هست چون یک بار مریض شد باقرص خوب شدنظر شما چیه

  Reply
  • چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ at ۱۸:۲۷
   Permalink

   سلام
   به پرندگان بومی در صورت سلامت بودن واکسن تزریق شود. بهتره در مواقع خنکی روز باشد. حتما بعد از واکسن مولتی ویتامین هم به پرنده داده شود.

   دی کیو شاپ

 • پنجشنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۹ at ۰۹:۴۳
  Permalink

  سلام خسته نباشید . یک سوالی برام پیش اومده . یادمه یه بار شنیده بودم که برای اینکه خروس لاری خشن تر و قوی تری داشته با شیم باید با گوشت و خون تغذیه‌اش کنیم. آیا این درسته؟

  Reply
 • سه شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۹ at ۱۳:۴۶
  Permalink

  سلام من یک چنتا جوجه یک روزه دارم میخواستم بدونم برای تغذیه چی بهشون بدم

  Reply
  • سه شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۹ at ۱۵:۴۲
   Permalink

   سلام
   تغذیه جوجه های تازه هچ شده تا دو روز اول نیازی ندارد، آب و شکر + مولتی الکترولیت بدهید . بعد از این مدت پلیت سوپر استارتر بدهید.

 • چهارشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۹ at ۲۳:۳۸
  Permalink

  سلام،خروس لاری من و مرغ لاریم چند روزیه عین سگ به جون هم افتادن و باهم میجنگن و صورتشوت خونمالی میشه کارم شده سوا کردن اینا،چکار کنم نجنگن،

  Reply
  • پنجشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۹ at ۱۰:۲۰
   Permalink

   سلام
   پودر عناصرکمیاب در هر کیلو غذا ، یک قاشق غذاخوری اضافه نمایید . بر روی ضایعه جراحت اسپری OTC بزنید.

 • چهارشنبه ۰۳ دی ۱۳۹۹ at ۱۶:۲۹
  Permalink

  سلام میشه بگید چه تمرینی نفس خروس رو باز میکنه و خرخرشو از بین میبره

  Reply
  • یکشنبه ۰۷ دی ۱۳۹۹ at ۱۱:۲۷
   Permalink

   سلام تمرین خاصی نیاز نیست. باید آنتی بیوتیک طبق نظر دامپزشک بدهید.

 • سه شنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ at ۱۴:۵۶
  Permalink

  سلام میشه مرغ و خروس لاری رو بین مرغ و خروسهای معمولی نگه داشت؟

  Reply
  • سه شنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ at ۱۷:۰۵
   Permalink

   سلام
   مشکل خاصی نداره ولی باید مراقب خروس لاری باشید.

 • یکشنبه ۰۸ فروردین ۱۴۰۰ at ۲۱:۳۷
  Permalink

  سلام خروسم میخچه داره چکار بکنم

  Reply
  • دوشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۱:۲۷
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   در ابتدا با پماد نئومایسین بر روی زائده بمالید، و بعد از آن با پویدین آیودان آغشته نمایید.

 • شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۱۵:۱۶
  Permalink

  سلام خسته‌نباشی من دم جوجه هارو کندم اشکالی نداره

  Reply
 • چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۰۱:۲۱
  Permalink

  سلام
  میتونید بهم بگین که چطوری میخک پای خروس لاری را از بین برد

  Reply
  • شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۱۱:۲۹
   Permalink

   سلام
   با پماد نئومایسن سولفات تا ۵ روز بمالید و بعد از این زمان با بتادین شستشو دهید.

 • دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ at ۱۵:۱۹
  Permalink

  سلام خسته نباشید من جوجه یه دو روزه دارم که مرغ نتونست درش بیاره از تخم خوم با دستم در اوردم بعد گذاشتم زیر مرغ الان جوجه اب غذا میخوره ولی از بقیه جوجه ها ضعیفه یه چیزی مثل ناف هم بهش چسبیده چیکار کنم ؟

  Reply
  • سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ at ۱۵:۲۷
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   بمدت ۵ روز با پماد نئومایسین بر روی محل بمالید و بعد از این مدت با پوویدین آیودان محل را ضدعفونی نمایید.

 • سه شنبه ۱۶ فروردین ۱۴۰۱ at ۱۷:۵۲
  Permalink

  سلام. درمورد غذای لاری کنستانتره. گاوی برای لاری خوبه ؟

  Reply
  • چهارشنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۱ at ۱۱:۵۴
   Permalink

   سلام / بدلیل دوز ترکیبی بالا برای طیور مناسب نمی باشد.

 • پنجشنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۱ at ۱۶:۵۱
  Permalink

  جوجه و مرغ و خروس لاری باید در کجا نگهداری شوند

  و زیرشون باید سیمان یا شن یا ……چی باید باشه؟

  Reply
  • یکشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۱ at ۱۰:۱۳
   Permalink

   سلام محل پرورش باید در اتاقی مسقف و ضدعفونی شده باشد و دارای تهویه مناسب نیز باشد.
   از بستر هم می‌توانید از ماسه بادی، رول، پوشال استفاده کنید.

 • چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ at ۲۱:۴۳
  Permalink

  شخصی که این مقاله را نوشته اصلا از خروس چیزی نمیداند خروس لاری مالی یعنی چی ؟ مگر کشور مالی هم جای به نام لار دارد؟ یا خروس لاری برزیلی یعنی چی؟ اونجا هم لار داره؟ پس حتمآ کراش با عیوض هم دارند!!! خروس لاری اقا و یا خانم کارشناس فقط برای ایران است و در زمان پرتغالیها در ایران بوجود امده که فرصت گفتن در اینجا نیست

  Reply
  • پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ at ۱۱:۴۷
   Permalink

   سلام وقت بخیر دوست عزیز؛ شما رو دعوت میکنم لطفا متن را با دقت یک بار دیگه مطالعه بفرمایید، نویسنده تو متن اشاره به معرفی انواع نژادهای مختلفی از خروس در جهان کرد که اوورده در کشورهایی چون برزیل ، مالی ، مالاگاچ و.. که یکی از این نژادها ، خروس اصیل ایرانی است و به هیچ وجه خروس اصیل لاری را برای کشورهای دیگر نسبت نداده است.
   تشکر از بازخورد شما دوست عزیز؛

 • یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ at ۲۳:۰۵
  Permalink

  سلام بادام زمینی برای خروس لاری خوب است

  Reply
  • دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱ at ۱۷:۰۷
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   بادام زمینی مقدار پروتئین ، کربوهیدرات و فیبر خوبی دارد و بخاطر دارا بودن از فیبر و عدم هضم و جذب ، باید بق جیره نویسی در اختیار قرار دهید.

 • سه شنبه ۱۳ دی ۱۴۰۱ at ۱۷:۴۳
  Permalink

  سلام خسته نباشید یک سوال داشتم او اینکه من چند مرغ و خروس لاری دارم که تقریبا ۷ یا ۹ ماه باید باشن ولی نمیدونم چرا نه به تخم آمدم نه اذان میگنم نمیدونم چی کارکنم میشه راهنمایی کنین ممنون؟

  Reply
  • دوشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۱ at ۱۶:۱۳
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   برای تخمگذاری باید در قالب تغذیه معمول سبزیجات و علوفه که دارای ویتامین A می باشد بدهید و یا می توانید از میکس ویتامین AD3E بصورت هفتگی در آب اضافه نمایید.

 • شنبه ۲۴ دی ۱۴۰۱ at ۰۰:۱۰
  Permalink

  باسلام و خسته نباشید.
  شرمنده از دوستان کسی هس که یه برنامه غذایی یه هفته ای بهم بگه؟
  والله من هرچی به خروسام میدم قدرتشون کم میشه تا زیاد.
  اگه کسی از دوستان راهنمایی کنه ممنون میشم.
  دسبوس دوستان❤

  Reply
  • یکشنبه ۲۵ دی ۱۴۰۱ at ۱۰:۲۷
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   مکمل دوقلو با غذای روزانه میکس نمایید.
   کامنت شما رو تایید میکنم تا دوستان اگر نظری داشتند جواب بدهند.

 • دوشنبه ۰۱ اسفند ۱۴۰۱ at ۱۶:۳۵
  Permalink

  با سلام و ارز ادب خدمت دوستان عزیز.
  دوستا من یه خروس لاری ۸یا۹ماهه دارم که خیلی خیلی ضعیف شده از پا افتاده نمیتونه راه بره ولی بانگ میده ۳/۵دونگشم هست .
  واسش آمپول هم خریدم تازه دو روزه استفاده میکنم ایشالله که با آمپول خوبه.
  دوستان عزیز شما هم اگر نظری یا راه حلی دارید لطفا بگید.
  با تشکر از مسئولین و دوستان عزیز❤❤

  Reply
  • سه شنبه ۰۲ اسفند ۱۴۰۱ at ۱۱:۰۷
   Permalink

   سلام وقت بخیر دوست عزیز؛
   مکمل دوقلو مینراله + ویتامینه در هر کیلو دان ، ۱ قاشق غذاخوری میکس نمایید.

 • دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ at ۱۹:۲۶
  Permalink

  سلام خروس به مولتی ویتامین فکر کنم حساسه چون سرفه و عطسه میکنه..بازم بهش بدم مولتی ویتامین؟

  Reply
  • چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ at ۱۵:۵۳
   Permalink

   سلام مولتی ویتامین برای از بین بردن سرفه و عطسه نیست. باید دامپزشک بصورت کلینیکی معاینه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *