پرورش توام اردک غاز ماهی

پرورش توام اردک غاز ماهی

پرورش توام اردک و غاز و ماهی از نظر اقتصادی بسیار مناسب است زیرا از همزیستی موجود بین ماهی و پرندگان آبی طی پرورش هر دو منتفع می شوند.

خصوصیات آب

مکان های گوناگون استخر پرورش توام اردک و غاز و ماهی را می توان به بخش های زیر تقسیم کرد:

۱ . منطقه ساحلی که شامل بخش کناری در حاشیه ۲ متر از دیوار استخر است . این منطقه به دلیل وجود گیاهان ، محل مناسبی برای لاروها و نوزادهای ماهی است . این منطقه محل تغذیه ماهی آمور است .

۲ . لایه ستونی آب که بیشترین حجم پلانکتون ها در این قسمت است . این قسمت محل تغذیه ماهی های کپور نقره و سرگنده ( Big hed ) است .

۳ . کف استخر که در آن کف زیان شامل کرم ها و حلزون ها و میکروارگانیسم ها زندگی می کنند .

اردک و غاز جز دسته پرنده های آبدوست هستند و معمولا در فصل سرد سال شروع به تخمگذاری می کنند.

مزایای پرورش توام اردک غاز ماهی

از نظر زیستی هر استخر پرورش ماهی یک واحد حیاتی بسته محسوب می شود . در این استخرها محیطی بسیار مناسب برای اردک ها و غازها فراهم می شود . اردک ها و غاز ها گیاهان آب زی ، قورباغه های جوان ، لاروهای سنجاقک و شکارچیان بچه ماهی ها را می خورند و با دفع فضولات خود در واقع اقدام به کود دهی و افزایش پلانکتون ها می کنند که غذای ماهی هاست . ضمنا” مواد خوراکی هضم نشده ای که این پرندگان دفع می کنند مورد استفاده ماهی ها قرار می گیرند.

پرندگان آبزی با شنا و فعالیتی که در سطح آب انجام می دهند باعث نفوذ اکسیژن به داخل آب می شوند . هر اردک در طول سال به طور متوسط ۵۰ کیلوگرم کود به داخل استخر می ریزد . البته اردک ها و غاز ها ممکن است ماهی های جوان را بخورند و با مصرف حلزون ها با ماهی کپور معمولی رقابت کنند . در پاییز می توان اردک ها را به شالیزارها و مزارع منتقل کرد که با مصرف حشرات ، حلزون ها و آفات برنج در حاصل خیزی محصول سال بعد تاثیر می گذارند .

پرورش توام اردک غاز ماهی

پرورش اردک ها در پرورش توام با ماهی

تراکم اردک ها بستگی به نوع و شرایط پرورش دارد . معمولا در این روش اردک ها طی روز در چراگاه و آبندان رها می شوند و خوراک خود را تامین می کنند و طی شب در سالن پرورش نگهداری می شوند . در محوطه محصور تراکم اردک ها ، ۶ اردک در هر متر مربع است . در چراگاه ۱ تا ۲ اردک در هر متر مربع می توان در نظر گرفت . در آبندان تراکم بستگی به شرایط آبندان و استخر و دمای هوا دارد . در اروپا و در مناطق سردسیر به ازای هر ۲۰ مترمربع یگ اردک و در مناطق گرمسیر با توجه به نوع و شرایط استخر به ازای هر ۳ تا متر مربع یک اردک در نظر گرفته می شود .

پرورش توام غاز و اردک

غاز پرنده ای گیاهخوار است و تمایل به مصرف مواد خوراکی با منشاء جانوری ندارد . جوجه غاز ها در مراتع چرا می کنند . آن ها می توانند از باقیمانده غلات پس از برداشت نیز چرا کنند . کارآیی پرورش غاز توام با ماهی مانند اردک است فقط تراکم آن در آبندان باید کمتر باشد .

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.