پرورش بوقلمون آمریکایی

پرورش بوقلمون آمریکایی

پرورش بوقلمون آمریکایی در نیمکره شمالی قاره آمریکا از دیگر نژاد های دیگر رونق بیشتری دارد و هم به هدف تخم گذاری و هم گوشتی پرورش داده می شود.  این نوع بوقلمون که اصالتا آمریکایی نیز هست دو گونه مختلف اما بسیار شبیه به هم دارد برنز سینه سفید و برنز معمولی که از نوع اول که وزن بیشتری دارد برای تولید گوشت استفاده می می شود. پرورش این جانور در صورت اصولی انجام شدن می تواند مانند دیگر نژاد های بوقلمون که در کشورمان نیز پرورش داده میشوند پر سود باشد در ادامه این مقاله بیشتر با نکات مهم پرورش اینگونه از بوقلمون آشنا خواهید شد.

پرورش بوقلمون آمریکایی گوشتی و تخمگذار

در کل باید بدانید که این نژاد از بوقلمون بیشتر به خاطر مصارف گوشتی پرورش داده می شود و میزان تخمگذاری آن نسبت به میزان گوشتی که تولید می کند کمتر است. اگر به دنبال نژادی هستید که هم بتوانید گوشت و هم تخم تولید کنید بهتر است به مقاله پرورش بوقلمون بیوتی مراجعه کنید

بوقلمون های آمریکایی پس از ۶ تا ۷ ماه وزنی بین ۱۵ تا ۲۰ کیلوگرم خواهند داشت این پرنده در ماه هفتم از نظر جنسی به بلوغ می رسد و جنس ماده آن بدون توجه به حضور جنس نر اقدام به تخم گذاری می کند که این تخم ها بدون نطفه خواهند بود.

شرایط مناسب پرورش بوقلمون برنز آمریکایی

مکان مناسب دارای آب و برق و گاز و فضای کافی برای بوقلمون ها شرط اول بوده اگر اطراف مکان مورد نظر مرتعی نیز وجود دارد می توانید آنها را روزی چند ساعت رها کرده تا از دانه ها موجود در خاک تغذیه کنند اینکار در هزینه های شما تاثیرگذار است.

بوقلمون برنز

سالن پرورش بوقلمون حتما باید به سیستم های گرمایشی و سرمایشی مجهز باشد و برای سالم سازی اکسیژن سالن نیز باید سیستم های تهویه مناسب را تعبیه کنید برای سرمایش می توانید از کولر آبی و برای گرما از بخاری نفتی یا گازی استفاده کنید.

برای شروع پرورش می توانید تخم نطفه دار  را از مراکز مطمئن خریداری کرده و در دستگاه جوجه کشی بوقلمون قرار دهید تا به جوجه تبدیل شوند و یا جوجه های چند روزه را خریداری و بزرگ کنید در هر صورت برای تخم هایی که در آینده می گذارند نیاز به دستگاه جوجه کشی با کیفیت و پشتیبانی مطمئن خواهید داشت.

برای تغذیه جوجه ها می توانید در کنار برخی دانه ها و سبزی ها ( شوید + تخم مرغ آبپز ) از استارتز نیز استفاده کنید که به صورت پودری در بازار موجود است و تمام پروتئین های لازم در رشد پرنده را دارد. آبخوری و دانخوری را برای جوجه ها و پرنده های بالغ به میزان کافی تهیه کنید بهتر است بدانید که برای  ۱۰ جوجه  ۱ تا ۳ ماهه یک آبخوری و یک دانخوری کافیست اما هرچه جوجه ها بزرگتر می شوند باید تعداد آبخوری و دانخوری ها را بالاتر ببرید و سعی کنید از جنس پلاستیک های ضد باکتری و بدون لبه های تیز آن ها را تهیه کنید.

راه اندازی مکان جهت پرورش بوقلمون برنزی

از آن جا که می خواهید این پرورش را برای تولید گوشت انجام دهید باید اینکار را در سالن با استانداردهای بالا انجام دهید تا احتمال شیوع بیماری را به حداقل برسانید . در ابتدا باید تمام دیوار ها را با سیمان و گچ بپوشانید تا از ورود جانوران موذی مانند موش جلوگیری کنید.  پس از سیمان کردن کف سالن ، باید آن را با پوشال و خاک اره بپوشانید تا از زخم شدن پای جاندار جلوگیری کنید. در ضمن استفاده از خاک اره سبب راحت تر شدن فرایند تمیز کردن سالن می شود.

حتما باید برای سالن سیستم های تهویه مناسب نصب کنید تا آمونیاک حاصل از فضولات جاندار به بیرون هدایت شود این آمونیاک در صورت ماندن در فضا خود عامل مهم بیماری از جمله CRD ، برونشیت و.. به شمار می رود.  دو فاکتور دما و رطوبت را باید مطابق با نیاز پرنده تنظیم کنید پیشنهاد می کنیم در مناطق خشک از رطوبت سازهای التراسونیک و یا می توانید برای کاهش هزینه ها از مه پاش ها و یا پد تبخیری برای این کار استفاده کنید و برای سنجش دمای سالن کافیست از یک دماسنج بهره گیرید. برای بوقلمون آمریکایی دمای بین ۲۵ تا ۲۹ و رطوبت ۵۰ تا ۶۰ درصد مناسب است.

نکات مهم در خرید جوجه های بوقلمون برنزی

  • حتما به صورت حضوری خرید کنید تا شرایط جوجه ها را از نزدیک بررسی کنید، لذا از خرید جوجه بوقلمون بشدت وسواس بخرج دهید . جوجه بوقلمون یر یک ماهگی بشدت ضعیف می باشند و دچار استرس بالا و نهایتا تلفات می شوند.
  • حتما محیط پرورشی را بررسی کنید از تمیز بودن آن تا استاندارد بودن تجهیزات پرورشی. سالن پرورش نباید بوی نامطبوع داشته باشد چرا که بوی بد و کثیف بودن کف سالن بدون شک سبب شیوع بیماری در پرندگان خواهد شد. ضمنا سالن پرورش ۷۲ ساعت قبل از ورود جوجه ها باید کاملا ضدعفونی شوند تا عاری از هرگونه میکروارگانیسمی باشد.
  • در خرید جوجه ها دقت کنید که حتما بایدسرحال باشند و گوشه گیر نباشند چرا که گوشه گیری و کسالت و عدم میل به غذا خوردن نشانه بیماری در اکثر پرندگان است.
  • سعی کنید از پرورش دهندگان خرید خود را انجام دهید که جوجه ها را واکسن زده و با این نژاد آشنایی پرورش  کامل را دارند.

جوجه بوقلمون امریکایی

تغذیه بوقلمون برنزی امریکایی

همانطور که گفته شد این نژاد در ۶ ماه به بلوغ می رسند. روزانه به طور متوسط ۹۰ گرم دان می خورند و با هر ۳ کیلوگرم دان ۲ کیلو به وزنشان اضافه می شود. جنس نر تا ۲۰ کیلو و ماده ها به ۱۵ کیلوگرم می رسند. در طول روز می توانید آن ها را در فضای باز و مرتع رها کنید تا در هزینه های تغذیه ای صرفه جویی کرده باشید و در شب می توانید از کنسانتره برای تغذیه شان استفاده کنید.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.