پرورش قرقاول

پرورش قرقاول

پرورش قرقاول در سال های گزشته بسیار رونق داشته و در کشور های بسیاری از این پرنده به عنوان منبع گوشیت و پروتئینی استفاده می کنند. در ایران نیز این پرنده زیبا را به دو دلیل عمده شکار و تغذیه پرورش می دهند. برای کسب موفقیت تجاری در این زمینه باید به نکات بسیار ریز و مهمی توجه کرد که کار پرورش سود بیشتری داشته باشد چرا که با توجه کمیاب بودن نوع وحشی این پرنده در صورت عمل کردن به آن نکات می توان به منبع درآمد مطمئن و بالایی رسید.

جوجه قرقاول

جوجه قرقاول که تازه متولد شده است به مراقبت بسیار ویزه ای مانند فراهم بودن آب و غذای کافی درست مانند تمام جانوران نیاز دارد. در ضمن مکان و جای قرقاول هم باید به اندازه مناسبی بزرگ باشد به طور متوسط هر جوجه قرقاول نیاز به ۰.۵ فوت مربع فضا دارد. این جوجه های تازه متولد شده در سطوح صاف مشکل ایستادن دارند و باید کف سالن را با خاک اره بپوشانید به کار بردن کاغذ ها وی یا سطوح بسیار صاف برای پوشش کف به هیچ وجه توصیه نمی شود هر مادر مصنوعی برای حداقل ۲۰۰ الی ۲۵۰ جوجه درنظر گرفته می‌ شود.

در کل می توان گفت که برای آغز کار شما می توایند به دو روش اقدام به پرورش قرقاول کنید روش اول خرید پرنده مولد است و روش دو خرید نخم نطف دار این جانور است. انتخاب هر کدام ار این دو روش کاملا بستگی به شما و شرایط خودتان دارد.

از آن جایی که معمولا دسترسی به تخم مرغ های نطفه‌ دار در اواخر بهار و اوایل تابستان امکان پذیر است به منابع حرارتی چندانی برای تولید گرما در سالن احتیاج نمی‌ باشد.  برای لامپ های درون سالن هم به طور معمول از لامپ های مادون قرمز استاده می کنند. دقت کنید که این لامپ ها حتما دارای نور قرمز رنگ باشند چرا که در صورت تابش نور سفید رنگ شاهد کانیبالیسم در پرنده خواهیم بود.

پرورش و تکثیر قرقاول

در زمان پرورش قرقاول ابتدا در بدو خروج از دستگاه جوجه کشی قرقاول تا به مدت ۳۰ روز از نور مادون قرمز استفاده کرد. برای عدم کانیبالیسم تغذیه آن ها شبیه به مرغ می باشد . در زمان تخمگذاری و درصد بهتر تخم نطفه دار از علوفه سبز ( ویتامین A ) و پودر صدف ( ویتامین D  ) به خوراک مصرفی اضافه نمایید. قرقاول ها بدلیل نوع نژاد آن ها آب بیشتری نسبت به دیگر پرندگان مصرف می کنند.

قرقاول ها دارای قلب ضعیفی می باشند و بیش از حد در مقابل سر و صدا ، طوفان ، زلزله و غیره حساس می باشد و به پرنده استرس زیادی وارد می شود و احتمال سکته وجود دارد.

قرقاول ها کرچ نمی شوند و برای جوجه گیری بهتر است دستگاه جوجه کشی تهیه نمایید و تخم نطفه دار را به این صورت جوجه کشی نمایید. جوجه کشی قرقاول ۲۳ – ۲۵ روز می باشد و معمولا در و رطوبت نژاد های مختلف در دستگاه جوجه کشی یکسان می باشد.

سود پرورش قرقاول در ایران

قرقاول از جمله پرندگان بومی و نادر در ایران است که در مراتع و بوته‌ زارها زندگی می‌کند. در گویش های محلی این پرنده را تورنگ یا تیرنگ می نامند که معنای آن با توجه به شکل طاهری زیبا و رنگارنگ این جانور بسیار سازگار است. قرقاول در ایران به عنوان یکی از خوش سیما ترین پرنده ها محسوب می شود و به خاطر رژیم غذایی دانه ای و حشره ای اش در سالم ماندن مزراع از آفات گوناگون مفید است.

قسمت دان خوری قرقاول باید به دور از اشعه های مادون قرمز باشد چرا که این تابش می تواند ویتامین های موجود در دانه ها را از بین ببرد و ارزش غذایی را پایین آورد. دمای مادر مصنوعی درهفته اول باید ۱۰۰ درجه فارنهایت باشد و ۲۴ ساعت قبل از ورود جوجه‌های قرقاول به سالن باید دمای مناسب در داخل سالن تامین گردد. نظارت و بازرسی مستمر سالن بخصوص در روزهای اول و دوم ضروری می‌ باشد و عملکرد لامپ های مادون قرمز سالن باید بررسی شود.

پس از هفته اول دما را ۱۵ درجه کاهش داده تا در نهایت به صورت دائم در ۸۰ درجه فارنهایت می ماند. و بعد از یک ماه می توان سیستم های گرمایشی را کمتر کرد اما توصیه می کنیم که همیشه آماده روشن کردن دستگاه ها باشید و نگذارید جانور سرما را حس کند. هنگامی که زمان تخمگذاری پرنده شروع می شود بهترین و ایده آل ترین بازه دمایی برای پرنده ۷۰ تا ۸۰ درجه فارنهایت است.پرورش قرقاول در ایران

به این موضوع توجه کنید که سود پرورش قرقاول زیادب بوده و هرچه بهتر و بیشتر با نکات گفته شده کار کنید میزان سودتان بیشتر می شود.

پرورش سنتی قرقاول

قرقاول در جوامع جهانی مختلف به زبان های گوناگونی نام گذاری شده است. که به اختصار توضیح داده شده است. همچنین دی کیو شاپ بدنبال گردآوری مجموعه کاملی از نام محلی پرندگان اهلی از جمله قرقاول در هر زبان و گویش ایران می باشد لذا از شما کاربر محترم که به قوم و گویشی می باشید نام محلی قرقاول را در پایین این متن بنویسید.

به زبان فارسی به قرقاول ” خروس جنگل ” می گویند. در زبان مازندرانی قرقاول را ” تیرنگ ” صدا می کنند. همچنین در زبان انگلیسی قرقاول را ” Pheasant ” می نامند. و در زبان آلمانی قرقاول را ” Fasan ” می باشد و در نهایت در زبان فرانسه قرقاول را ” faisan ” می نامند.

منشا قرقاول از خاورمیانه می باشد و در قرن ۱۸ – ۱۹ به اروپا برده اند. و در قاره سبز گسترش پیدا کرد.

امروزه پرورش سنتی قرقاول عمومیت پیدا کرد و تقریبا در کل نقاط جهان به دنبال پرورش سنتی قرقاول در منزل و باغ شخصی هستند . همچنین در ایران بدنبال کم شدن جمعیت قرقاول ها ، علاقمندان با تهیه دستگاه جوجه کشی اقدام به گسترش این گونه می باشند که هم بصورت صنعتی و هم بصورت پرورش سنتی قرقاول را نگهداری می کنند.

نگهداری و پرورش در منزل

قرقاول را می توان مانند بسیاری از طیور در منزل نگهداری کرد البته باید فضای کافی برای نگهداری از آن را داشته باشید و رسیدگی های ضروری آن را انجام دهید.

تغذیه در پرورش قرقاول

جوجه قرقاول به منبع بی پایانی از غذا و انرژی نیاز دارد. مواد غذایی را می توانید از چندین شرکت آمریکایی و یا اروپایی معتبر به راحتی تهیه کنید. رژیم غذایی جوجه ها باید حدود ۳۰ درصد پروتیئن های ضروری باشد تا رشد آن ها را تضمین کند. در این میان جیره های خمیری و کرامبل از سایر گزینه ها از محبوبیت بسیار بیشتری بر خوردارند. در ضمن به این نکته توجه کنید که جوجه ها تا سن سه هفتگی قادر به خوردن و هضم پلت ها نیستند.

آب نیز طبیعتا از نیاز های حیاتی این پرنده به شمار می آید برای آب دادن به قرقاول باید دقت کنید که خنکی و تمیزی آب ملاک های مهم در این موضوع هستند. ابتدا می‌ توان از سنگ های رنگین و سنگ مرمر در ظروف آب قرقاول ها استفاده کرد تا از خیس شدن آنها در نتیجه ورود به داخل آبخوری جلوگیری کند. محل قرار گرفتن آبخوری ها باید خارج از محل نصب مادر مصنوعی باشد. قرقاول در حال رشد به ۲ الی ۵ گالن آب نیاز دارد و ۲۰۰ قرقاول در حال رشد بعد از دو هفته روزانه ۵ گالن آب نیاز دارند.

کانیبالیسم و پرکنی قرقاول : این پدیده در صورت کمبود آب و مواد غذایی در میان پرنده رخ می دهد به این صورت که در ازدحامشان تمایل شدیدی به پرکنی یکدیگر دیده می شود. وقتی این پدیده شروع شود دیگر متوقف نمی شود. دقت کنید که استفاده از نور سفید رد سالن پرورش امکان وقوع این حادثه زیاد می کند.

گونه ‌های قرقاول در ایران

قرقاول در ایران همه از یک گونه‌ اند ولی با توجه به پراکندگی جغرافیایی و تفاوت های ظاهری برخی آنها رابه ۴ زیر گونه تقسیم می‌کنند:

 • قرقاول های ارسباران و دشت مغان
 • قرقاول های تالش از آستارا تا چالوس
 • قرقاول های گلستان ازقائمشهر تا گلستان
 • قرقاول های سرخس و حوالی رودخانه مرزی هریرود

مهم ترین هدف ها ار رشد و پرورش این پرنده رشد جمعیت گونه های آ و رها کردن آن در متاطقی است که به خاطر شکار بی رویه در معرض انقراض هستن و یا برای ساتفده از تخم های نطفه دار و طبیعتا گوشت جانور . از طرف دیگر این پرنده زیبا را به باغ وحش ها می دهند و در جذی توریست ها هم موثر است.

تفاوت ظاهری جنس نر و ماده قرقاول : جنس نر و ماده این پرنده به کل با یکدیگر تفاوت دراند و هر کدام پر های رنگی مخصوص به خودشان را دارند.  دم بلند و رنگین و پر های عمدتا سبز رنگ بیان کننده جنس نر این پرنده هستند. اما جنس ماده این پرنده اغلب پرهایی به رنگ نخودی تیره و با لکه های قهوه ای فراوان دیده می شود.

صدای نر ها هم بشیه ک.ور کور کردن است و هنگامی که هیجاتن زده می شود رد زیستگاه خود به شدن صدا و نویز ایجاد می کنند. نر ها ۸۸ سانتیمتر و ماده‌ ها بین ۵۳ تا ۶۲ سانتیمتر طول دارند. سر این پرنده به رنگ سبز براق و پوست برهنه دور چشمش قرمز روشن است.

اصول بهداشتی سالن پرورش قرقاول

راز سلامتی گله و موفقیت آمیز بوده یک دوره پرورشی سر زدن مداوم و رسیدگی فراوان به جانور است. برای نمونه دیدن ازدحام پرنده ها در یک نقطه خاص و یا مشاهده تلفات و مرگ و میر غیر و عادی و رفتار های خاص جانور می توان به چیز های خاص و نا خواسته پی برد و از ضرر های ممکن آینده جلوگیری کرد. این بررسیهای مداوم منجر به شناخت انواع بیماری هم می شود و درمان آن ها را راحت تر می کند.

این نکته را در نظر داشته باشید که همیشه راه و روش های پیشگیری بسیار مهم تر از درمان هستند برای هر چه بهداشتی تر شدن محیط و سالن پرورش باید مکان را با مواد خوب ضد عفونی کننده همواره تمیز و آلوده از ویروس نگاه دارید. برای اینکه بهتر سطح میکروب و باکتری را در قسمت های مختلف سالن بررسی کنید می توانید از دستگاه های باکتری سنج استفاده کنید و در صورت وجود مقدار زیادی میکروب نقطه مد نظر را به خوبی استریل کنید. بیماری های شایع در بین قرقاول ها تشابه بسیاری به مرغ ها دارد و اغلب اوقات بیماری های این دو جانور از یک نوع ویروس یا باکتری شایع می شود. .بیشترین بیماری های رایج قرقاول ها کوکسیدوز ، آلودگی های انگلی ، مسمومیت های قارچی و بوتولیسم است.

که درصورت مشاهده یکی از نشانه‌های آلودگی به این بیماری هاباید سریعا دامپزشکان مربوط رابه کمک طلبید. دی کیو شاپ تولید کننده انواع تجهیزات مرغداری و دستگاه های جوجه کشی مفتخر است که با تولید تجهیزات این صنعت و کارآفرینی درکشور درخدمت شما هم میهنان گرامی باشد. جهت خرید و تهیه دستگاه و تجهیزات با ما درتماس باشید.

انواع نژادهای قرقاول

قرقاول امریکایی ( خوراکی )قرقاول امریکایی ( خوراکی )
قرقاول پاکستانی
قرقاول پاکستانی

قرقاول بلژیکی
قرقاول بلژیکی یا طلایی
قرقاول لیدی آمهرست
قرقاول لیدی آمهرست

قرقاول کالیج
قرقاول کالیج
قرقاول الیوت
قرقاول الیوت
قرقاول سوین هو
قرقاول سوین هو

قرقاول میکادو
قرقاول میکادو

قرقاول سیامی فابریک تایلندی

قرقاول سیامی فابریک تایلندی

قرقاول تراگوپان ساتیر
قرقاول تراگوپان ساتیر

تفاوت جنس نر و ماده قرقاول

قرقاول نر خیلی خوش رنگ و ظاهری زیبا دارد، دم قرقاول نر نسبت به ماده بلند تر و از ظرافت خاصی برخوردار است. سر و گردن در قرقاول امریکایی مقداری سبز با حلقه سفید دور گردن کشیده شده است. قرقاول نر جیغ می کشد و بسته به نژاد این صدا متغیر می باشد. قرقاول نر نژاد های مختلف به طور متوسط طول آن ۹۰ cm و طول متوسط نژادهای مختلف قرقاول ۵۲-۷۲ cm بسته به نژاد هر کدام متغیر می باشد. وزن میانگین قرقاول نر ، ۲-۴ کیلوگرم و وزن قرقاول ماده ۱.۵ – ۳ کیلوگرم متغیر می باشد.

سوالات متداول
 • مدت زمان و دمای نگهداری تخم نطفه دار قرقاول؟
  دمای نگهداری تخم نطفه دار بخصوص در آب و هوای گرم بسیار مهم می باشد که باید در رنج دمایی 12-18 درجه سانتی گراد نگهداری شود. حداکثر مدت زمان نگهداری تخم نطفه دار 10 روز می باشد که هر چقدر از زمان تخمگذاری پرنده عبور کند ، درصد نطفه داری پایین می آید و کیسه هوایی شد می کند.
 • برای پیشگیری از پرخواری قرقاول (کانی بالیسم) باید چه راه حلی را اندیشید؟
  پرخواری یا همدیگرخواری در تمام پرندگان و بخصوص در قرقاول ها بسیار شایع است و یک بیماری متابولیکی می باشد که باید پرورش دهنده بسیار جدی گرفت. مواردی چون ؛ جیره ، نور و دمای استاندارد و همچنین از نرینگی 2 ماده به ازای یک قرقاول نر استفاده شود . تا از همدیگر خواری پیشگیری کرد.
 • یکی از مشکلات اساسی پرورش دهندگان قرقاول چیست؟
  کانی بالیسم ، برای درمان کانی بالیسم می توان بر روی ناحیه زخم شده با اسپری OTC (آنتی بیوتیک اکسی تتراسیکلین) بزنید تا به مرور درمان شود. مورد بعدی می توان در هر کیلو تغذیه قرقاول ، 1 قاشق غذاخوری نمک اضافه شود.
 • برای تخمگذاری قرقاول های مولد چه مواردی را باید انجام داد؟
  برای تخمگذاری قرقاول باید با دقت تمام پارامترها را انجام داد تا بتوان درصد تخمگذاری بالایی را داشت. تغذیه رکن اصلی برای تخمگذاری قرقاول بشمار می رود.تغذیه کافی از جیره استاندارد باعث می شود درصد نطفه دار را بالا ببریم و نهایت جوجه های سالمی از دستگاه جوجه کشی هچ می شوند. بصورت هفتگی ویتامین AD3E به آب اضافه کنید و دو روز در هفته از سبزیجات و علوفه ( شبدر و یونجه ) در تغذیه استفاده کنید. نور در تخمگذاری بسیار مهم می باشد که باید میزان نور استاندارد و مدت زمان روشنایی را برحسب جدول نوردهی تنظیم گردد.
نظرات کاربران
 • Pingback:معرفی دستگاه جوجه کشی خانگی ارزان

 • یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ at ۲۰:۰۶
  Permalink

  ممنون از مطالب مفیدتون…واقعا عالی…

  Reply
 • پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷ at ۲۰:۰۲
  Permalink

  سلام من از اراک خدمت شما دوستان عزیز تماس گرفته شده است از شما کمک می خواهم با تشکر ۰۹۰۲۵۸۵۶۶۸۵

  Reply
  • دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷ at ۱۱:۴۱
   Permalink

   سلام
   دوست عزیز ، در خدمت شما هستیم
   دی کیو شاپ

 • سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ at ۰۹:۳۰
  Permalink

  سلام مطالبتون خیلی مفید بود ممنونم ازتون.میخاستم بپرسم برا آموزش دقیق تر سی دی های آموزشی خاصی وجود داره و با جایی کلاس های آموزشی برگزار میشه؟

  Reply
  • دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ at ۱۹:۰۷
   Permalink

   سلام
   لطفا با دفتر تماس بگیرید.

   دی کیو شاپ

 • دوشنبه ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ at ۲۰:۵۵
  Permalink

  سلام وقت بخیر چرا از هر ۳ یا ۴ تخم یکیش فلج در میاد چرا اینطور میشه مشکل از کجاس لطفا؟

  Reply
  • دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ at ۰۹:۳۰
   Permalink

   سلام
   دلایل مختلفی دارد . مهمترین دلیل ضعف مولد می باشد.

   دی کیو شاپ

 • چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸ at ۲۱:۲۴
  Permalink

  سلام
  چند تا سوال داشتم از خدمتتون
  اول اینکه قرقاوول ها در روز چند گرم دان مصرف میکنند؟و قیمت دانشون چنده؟
  دوم اینکه وزن قرقاوول نر و ماده چند گرمه و چند مدت طول میکشه به این وزن برسه؟؟
  سوم اینکه در روز چند تا تخم میکنند؟
  ممنون از شما

  Reply
  • پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ at ۱۵:۱۹
   Permalink

   سلام
   تغذیه قرقاول بسته به نژاد متفاوت می باشد . ولی در کل ضریب تبدیل بسته به سن بلوغ مناسب می باشد.
   برای اطلاعات کامل در مورد پرورش انواع قرقاول لطفا به بخش مربوط به قرقاول مراجعه نمایید..
   https://www.dq1.ir/cat/blog/%d9%82%d8%b1%d9%82%d8%a7%d9%88%d9%84/

   دی کیو شاپ

 • شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ at ۱۳:۱۱
  Permalink

  سلام بازار فروش قرقاول کجاست من تولید کنم کجا بفروشم

  Reply
  • دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ at ۱۲:۱۲
   Permalink

   سلام
   برای خرید انواع تخم نطفه دار و پرندگان لطفا با ۰۹۱۱۱۱۳۹۴۷۸ تماس بفرمایید/

   دی کیو شاپ

 • سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ at ۱۵:۵۱
  Permalink

  مطالب بسیار کامل و مفید هستند. متشکریم

  Reply
  • یکشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ at ۱۸:۵۵
   Permalink

   سلام
   تشکر بابت حسن توجه شما دوست عزیز؛

 • پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ at ۱۱:۴۰
  Permalink

  سلام
  ممنون از اطلاعات خوبتون
  میخواستم بدونم بازار فروش این پرنده کجا و چه شکلیه و نسبت عرضه و تقاضا چجوریه ؟؟؟

  Reply
  • شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ at ۱۶:۲۸
   Permalink

   سلام
   تشکر بابت حسن انتخاب شما؛
   بازارهای مجازی و بازار روز شهرهای مختلف می توانید در ارتباط باشید.

 • Pingback:مزرعه پرورش قرقاول صالح

 • سه شنبه ۰۹ دی ۱۳۹۹ at ۱۳:۰۴
  Permalink

  سلام و عرض ادب وتشکر بخاطر مطالب مفید و کاربردی. فرموده بودین نام بومی محلی قرقاول را به زبان خودتان بنویسید. یکی از مناطق زیستی این پرنده ی زیبا مطقه ی تالش است که خودتان هم ذکر کرده اید. در تالش به نوع نر آن ویشه سوک وبه ماده آن ویشه کرگ می گویند. با سپاس. سیروس سنگتراش

  Reply
  • چهارشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۹ at ۱۶:۴۹
   Permalink

   سلام
   ممنونم از شما
   قرقاول در اکثر نقاط کشور با نام های مختلف بومی شناخته می شود. که یک نمونه را سیروس عزیز فرمودند.

 • Pingback:جوجه کشی قرقاول | شرایط جوجه کشی و انتخاب دستگاه مناسب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.