نگهداری جوجه ها در گرما

نگهداری جوجه ها در گرما

نگهداری جوجه ها در گرما : برای پیشگیری جوجه ها از له له زدن در فصل گرما راه های مختلفی وجود دارد که در این مطلب به بخشی از آنها اشاره می کنیم. فصل گرما بیشترین تلفات جوجه ها و پرندگان بالغ به دلیل کم آبی و یا بی آبی می باشد. بعد از هچ شدن جوجه ها بین ۱۰ تا ۱۲ ساعت جوجه ها داخل ماشین جوجه کشی باقی می مانند و بعد به سالن پرورش که از قبل آبخوری قرار داده شده منتقل می نمایید. آب بخش مهمی در پرورش جوجه ها و پرندگان بالغ را تشکیل می دهد.

نگهداری جوجه ها در گرما

در فصل تابستان و گرمای بیش از حد ، آب نقش حیاتی در پرورش جوجه ها و پرندگان بالغ ایفا می کند. آب مواد مغذی حیاتی است اما اغلب نادیده گرفته می شود. حیوانات بدون غذا قادر به زنده ماندن در مدت زمانی بیشتری نسبت به آب هستند. آب در همه جنبه های متابولیسم حیوانات دخیل است.

تلفات جوجه ها در گرما

این نقش مهمی در تنظیم دمای بدن، هضم مواد غذایی و حذف زباله ها دارد. در دمای معمولی، جوجه ها به طور معمول دو یا سه مرتبه آب بیشتری مصرف می کنند. در طول دوره های با درجه حرارت بالا، مصرف آب می تواند دو برابر یا چهار برابر شود. برای زنده ماندن، گله های مرغ نیاز به آب کافی و کمیتی دارند. عوامل متعددی بر کیفیت آب، از جمله رنگ، طعم و بو، و همچنین حضور باکتری ها یا سایر میکروب ها، سطوح مواد معدنی و دیگر عوامل شیمیایی و فیزیکی تاثیر می گذارد.

پیشگیری جوجه ها از له له زدن در فصل گرما

ارائه یک منبع ثابت آب در سالن پرورش مهم می باشد که این آب از لحاظ استانداردها مشکلی نداشته باشند.  هر روز روزانه منبع آب را دوباره پر کنید ( بر حسب سایز منبع آب ) آب را در ساعت های پیک گرما به صورت خنک در اختیار پرنده ها قرار دهید. آبخوری ها را به نسبت سن جوجه ها در سالن قرار دهید و برای فصل گرما و تابستان این تعداد بیشتر باشد تا سهولت کار را برای دسترسی به پرنده را فراهم نمایید.

رنگ سقف سالن

در فصل تابستان بهتر است سقف سالن را با رنگ سفید و آهک پوشش دهید تا گرمای کمتری از سوز آفتاب به سالن سرایت نماید.  روش دیگر برای پیشگیری جوجه ها از له له زدن در فصل گرما می توان دور تا دور سالن پرورش را درختکاری نمایید تا از تابش شدید نور خورشید در امان باشند. در مواقع اضطرار در مناطق خشک و کویری بهتر است در سالن پرورش از نازل مه پاش استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.