نکات کلیدی پرورش جوجه ها

نکات کلیدی پرورش جوجه

نکات کلیدی پرورش جوجه ها : تخم نطفه دار های مطمئن بعد از پروسه زمانی ( تعداد روز هر پرنده متفاوت می باشد) از ماشین جوجه کشی خارج می شود. و قبل از انتقال باید محل مناسبی برای مرحله دوم رشد جوجه ها در نظر گرفت تا جوجه ها با کمترین تلفات به تولید برسند. اولین مورد که برای سالن  پرورش جوجه ها مهم است ، نیاز حرارتی می باشد. در طیور ، جوجه های کوچک عموما قادر به گرم کردن بدن خود نیستند، زیرا هنوز سیستم حرارتی بدن آنها تکمیل نیافته است. بنابراین برای گرم کردن خود احتیاج به یک منبع حرارتی دارند. این عمل در طبیعت بوسیله مادر یعنی همان پرنده کرچ انجام می شود.

به این ترتیب که مرغان کرچ جوجه های شان را زیر بال و پر خود قرار داده و بوسیله دمای بدن ، آنها گرم نگه می دارند. در روش پرورش مصنوعی ( پرورش و نگهداری جوجه ها در سالن و محل های بزرگ ) این عمل توسط دستگاه های مخصوص حرارتی بنام مادر مصنوعی که دارای انواع مختلفی ( از قبیل نفتی ، گازی ، برقی و غیره ) می باشند ، صورت می گیرد. نحوه استفاده از دستگاه های مادر مصنوعی در هر یک از انواع آنها روش خاص خود را دارد که از طرف سازندگان این نوع وسایل به همراه آن ارائه می شود.

مهم ترین نکات پرورش جوجه ها

در جدول زیر میزان گرمای مورد نیاز جوجه ها در سنین مختلف بر حسب درجه سانتی گراد مشاهده می نمایید.

        سن    درجه حرارت زیر مادر مصنوعی    درجه حرارت محیط سالن
روزهای اول و دوم۳۶ تا ۳۸ درجه سانتی گراد۲۲ درجه سانتی گراد
روزهای سوم تا هفتم۳۴ تا ۳۶ درجه سانتی گراد۲۰ درجه سانتی گراد
هفته دوم۳۱ تا ۳۳ درجه سانتی گراد۲۰ درجه سانتی گراد
هفته سوم ۲۷ تا ۲۹ درجه سانتی گراد۲۰ درجه سانتی گراد
هفته چهارم ۲۴ تا ۲۶ درجه سانتی گراد۲۰ درجه سانتی گراد
هفته پنجم ۲۰ تا ۲۲ درجه سانتی گراد۲۰ درجه سانتی گراد

از هفته ششم به بعد تا پایان دوره پرورش و نگهداری حرارت حدود ۲۰ درجه سانتی گراد برای انواع طیور مطلوب و مورد نیاز می باشد.

دستگاه جوجه کشی دی کیو شاپ

آنچه که باید در مورد جوجه ها از نظر میزان حرارت مورد نیاز آنها در امر پرورش و نگهداری بطور کلی مورد توجه مخصوص قرار گیرد، حالت عمومی جوجه ها و شادابی و سر زندگی آنها می باشد، لذا نحوه پراکندگی کلی جوجه ها در سطح سالن بهترین نمایانگر رضایت یا عدم رضایت جوجه ها از درجه حرارت آشیانه و محیط اطراف خود می باشد.

نکات کلیدی در پرورش و نگهداری جوجه ها

۱ – اگر جوجه ها در سطح سالن ، در اطراف لبه مادر مصنوعی گسترده و پر جنب و جوش باشند ، این نشانه متناسب بودن حرارت سالن است.

۲ – بالعکس اگر جوجه ها همگی در زیر مادر جمع باشند و سر و صدا نمایند، این به معنای آن می باشد که هوای سالن سرد است و باید فورا” نسبت به افزایش درجه حرارت تا میزان لازم اقدام شود.

۳ – در صورتی که جوجه ها کاملا” از اطراف مادر مصنوعی دور باشند، نشانه آن است که هوای سالن بیش از اندازه گرم است و باید نسبت به کاهش درجه حرارت اقدام شود.

۴ – اگر جوجه ها در گوشه ای بصورت فشرده بدور از منبع گرمایشی جمع باشند، این حالت نشانه آن است که علاوه بر سردی هوا ، کوران نیز در سالن وجود دارد و باید فورا” نسبت به رفع آن اقدام شود.

  نظرات کاربران
  • یکشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۹ at ۱۰:۳۶
   Permalink

   Muchas gracias. ?Como puedo iniciar sesion?

   Reply
   • دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹ at ۱۱:۱۰
    Permalink

    Hi dear friend
    If you have any questions about bird hatching, our experts are at your service.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.