دستگاه جوجه کشی چگونه کار میکند ؟

دستگاه جوجه کشی چگونه کار میکند

در این مقاله می خواهیم با نحوه کار دستگاه جوجه کشی آشنا شویم ، در ابتدا نکته جالبی در رابطه با تاریخچه این دستگاه بیان می کنیم. در زمان یونان قدیم زنان برای گرم نگه داشتن تخم مرغ‌ها آن‌ها را زیر سینه‌های خود می‌گذاشتند تا تخم‌ها را تبدیل به جوجه کنند. در سال ۱۷۴۹ از روش‌های مختلفی برای جوجه کشی مصنوعی استفاده می‌شد اولین ماشین جوجه کشی توسط رمور ابداع شد که درباره اختراع دستگاه جوجه کشی می توانید اینجا مطالعه کنید ، اما در ادامه به این سوال و پاسخ آن می پردازیم که یک دستگاه جوجه کشی چگونه کار میکند ؟‌

دستگاه جوجه کشی چگونه کار میکند ؟‌

ماشین جوجه کشی تخم نطفه دار را به جوجه تبدیل می کند. هر دستگاه جوجه کشی باید یکسری شرایط خاص داشته باشد که این شرایط عبارتند از:

  • دمای کافی و یکنواخت
  • رطوبت کافی و یکنواخت
  • چرخاندن تخم ها
  • تهویه ی مناسب

عملکرد یک ماشین جوجه کشی در حقیقت فراهم کرد این شرایط و کنترل دما و رطوبت و گردش به موقع تخم ها برای دوران هچری و ستری است. هر چه یک دستگاه عملکرد دقیق تر و بهتری در فراهم کردن این شرایط داشته باشد، میزان جوجه آوری و سود شما بیشتر خواهد شد. امروزه با وجود دستگاه های دیجیتال و هوشمند فراهم نمودن این شرایط از گذشته دقیق تر انجام می شود.

عملکرد یک ماشین جوجه کشی

یکی از قدیمی ‌ترین روش‌های چرخش در دستگاه جوجه کشی ، چرخاندن با دست می‌باشد که هر چند ساعت یک بار مجبور بودن تخم‌ها را با دست بچرخانند اما امروزه ماشین‌های جوجه کشی این کار را به صورت اتوماتیک توسط موتور گیربکس و جک‌ های بادی انجام می‌دهند و نیازی به باز و بسته کردن درب دستگاه نیست. رایج ‌ترین روش برای چرخاندن تخم‌ها به صورت راکری و بعد از آن روش غلطکی می‌باشد.

گرم کردن دستگاه

ساده‌ترین روش برای تامین حرارت لامپ‌های حبابی هستند که روش متداول و مقرون به صرفه ای به نظر می‌رسد اما استفاده از لامپ هم مشکلات خاص خودش را دارد از جمله عمده‌ترین مشکل لامپ‌های حبابی خرابی آن در قطع و وصل‌های مکرر و تاثیر رطوبت درون دستگاه باعث می شود عمر دستگاه کم شود.

معمولا جنس بدنه ی دستگاه‌ها در ایران از ورق‌های فلزی آب دیده (گالوانیزه) ساخته می‌شود. این نوع بدنه‌ها مقاومت بیشتری دارند ولی در طولانی مدت دچار زنگ زدگی می‌شوند و همچنین لایه ی وسطی آن‌ها که از فوم فشرده پر شده مکان مناسبی برای رشد باکتری بوده که این امر موجب افت راندمان دستگاه می‌شود.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.