نحوه کار دستگاه جوجه کشی

نحوه کار دستگاه جوجه کشی

در این مقاله می خواهیم با نحوه کار دستگاه جوجه کشی آشنا شویم ، در ابتدا نکته جالبی در رابطه با تاریخچه این دستگاه بیان می کنیم. در زمان یونان قدیم زنان برای گرم نگه داشتن تخم مرغ‌ها آن‌ها را زیر سینه‌های خود می‌گذاشتند تا تخم‌ها را تبدیل به جوجه کنند.در سال ۱۷۴۹ از روش‌های مختلفی برای جوجه کشی مصنوعی استفاده می‌شد اولین ماشین جوجه کشی توسط رمور اختراع شد.

چرخش در دستگاه جوجه کشی

یکی از مهمترین معیارهای یک دستگاه جوجه کشی با کیفیت ، نوع چرخش تخم ها درون دستگاه جوجه کشی می باشد. یکی از قدیمی‌ترین روش‌های چرخش در دستگاه جوجه کشی ، چرخاندن با دست می‌باشد که هر چند ساعت یک بار مجبور بودن تخم‌ها را با دست بچرخانند اما امروزه ماشین‌های جوجه کشی این کار را به صورت اتوماتیک توسط موتور گیربکس و جک‌های بادی انجام می‌دهند و نیازی به باز و بسته کردن درب دستگاه نیست.رایج ‌ترین روش برای چرخاندن تخم‌ها به صورت راکری و بعد از آن روش غلطکی می‌باشد.

نحوه عملکرد دستگاه جوجه کشی

دستگاه جوجه کشی تخم نطفه دار را به جوجه تبدیل می کند.هر دستگاه جوجه کشی باید یکسری شرایط خاص داشته باشد که این شرایط عبارتند از:

دمای کافی و یکنواخت

رطوبت کافی و یکنواخت

چرخاندن تخم ها

تهویه ی مناسب

چگونگی نحوه کار دستگاه جوجه کشی

ساده‌ترین روش برای تامین حرارت لامپ‌های حبابی هستند که روش متداول و مقرون به صرفه ای به نظر می‌رسد اما استفاده از لامپ هم مشکلات خاص خودش را دارد از جمله عمده‌ترین مشکل لامپ‌های حبابی خرابی آن در قطع و وصل‌های مکرر و تاثیر رطوبت درون دستگاه باعث می شود عمر دستگاه کم شود.

نحوه کار جنس بدنه دستگاه جوجه کشی

معمولا جنس بدنه ی دستگاه‌ها در ایران از ورق‌های فلزی آب دیده (گالوانیزه) ساخته می‌شود. این نوع بدنه‌ها مقاومت بیشتری دارند ولی در طولانی مدت دچار زنگ زدگی می‌شوند و همچنین لایه ی وسطی آن‌ها که از فوم فشرده پر شده مکان مناسبی برای رشد باکتری بوده که این امر موجب افت راندمان دستگاه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *