موتور دستگاه جوجه کشی

۴ عامل دما رطوبت چرخش و اکسیژن در جوجه کشی نقشی حیاتی دارند  و در صورت تنظیم نبودن هر کدام در دستگاه ممکن است حتی هیچ کدام از تخم ها به جوجه تبدیل نشوند. چرخش تخم ها که در دستگاه به کمک Turner که به موتور دستگاه جوجه کشی متصل است  انجام می شود. چرخش تخم ها از این نظر حائز اهمیت است که از چسبیدن زرده به قسمتی از پوسته جلوگیری می کند در صورت چسبیدن زرده به پوسته در روند رشد جنین اختلال ایجاد می شود و جوجه حتی پس از متولد شدن نیز با عفونت بند ناف از بین می رود

در بیشتر دستگاه جوجه کشی موجود در بازار راک یا چرخنده نیروی لازم چرخشی را از موتور دریافت می کند در مدل های صنعتی و ظرفیت بالا چرخنده با جک های مکانیکی پنوماتیکی، برقی و یا هیدرولیکی حرکت می کند.

خصوصیات موتور دستگاه جوجه کشی

موتوری که در دستگاه قرار دارد بر اساس فشار و ظرفیت ان انتخاب می شود. طراحی سیستم هرچه دقیق تر باشد فشاری که به چرخدنده ها وارد می شود کمتر بوده و عمرشان بیشتر است.  چرخ دنده ها باید متناسب با فشار وارده و مدت زمان تحت فشار واقع شدن انتخاب شوند. در ضمن جنس این  چرخدنده ها با توجه به کاربرد دستگاه انتخاب می شود و مقایسه انواع فلزی و پلاستیکی درست نیست. گاهی یک چردنده پلاستکی از مدل های فلزی که با فناوری های سطح پایین تولید شده اند بسیار بهتر عمل می کند.

گیربکس های موتور نیز باید از قدرت لازم برخوردار باشند تا در هنگام توقف موتور از حرکت چرخدنده های آن جلوگیری کنند.

موتورهای دستگاه جوجه کشی در دورهای ۲.۵ دور در دقیقه تا ۱ دور در هر ۴ ساعت با ولتاژ های ۱۲ تا ۲۲۰ ساخته و به بازار عرضه می شوند. برای انجام چرخش لازم است که سیستم فرمان های روش و خاموش را در زمان درست بدهد. ببرای همین است که این سیستم یک تامیر قابل تنظیم دارد و می تواند

زاویه جا به جایی تخم ها

حد اقل میزان جا به جایی تخم ها برای جلوگیری از چسبیدن زرده به پوسته ۹ درجه است. این زاویه می تواند تا ۳۶۰ درجه نیز با سرعتی بسیار پایین افزایش یابد.

موتور های یک دور در دقیقه محبوب ترین برای استفاده در دستگاه های جوجه کشی هستند.  موتور های ۱ دور در انواع دستگاه های جوجه کشی با ظرفیت های ۱ تا ۳۰۰۰ عدد تخم مورد استفاده قرار میگیرند. این موتور ها از گیربکس های قوی تری نسبت به سایر مدل ها بهره می برند.

موتور جکی

سیستم چرخشی بسیاری از دستگاه های جوجه کشی از جک بهره می برد. جم ها توان تحمل فشار بیشتر دارند و کمتر دچار آسیب می شوند. در این دستگاه ها از یک قطعه مغناطیسی برای کنترل چرخش استفاده می کنند. در دستگاه های جوجه کشی بیشتر مواقع تنها از یک موتور جکی استفاده می کنند که بازو های این موتور راک را  به صورت گهواره ای و چرخشی به حرکت در می آورند

موتور جوجه کشی سنکرون

این موتور یک آهن ربای الکتریکی دارد که میدانی مغناطیسی ایجاد می کند و  در نتیجه این میدان مغناطیسی، میله چرخاننده موتور با سرعت ثابت و به صورت کند شروع به چرخش می کند. اکثر این موتور ها در چین تولید می شوند و دارای گیربکس برای کنترل سرعت و آهسته کردن روند چرخش هستند.

موتور  دستگاه جوجه کشی KTYZ

این موتور ها چرخدنده های فولادی دارند و درون ان ها ۴ عدد گیربکس قرار دارد چرخدنده های ان ها به ندرت دچاز شکستگی و ترک می شوند. این موتور ها می تواننند تا ۱۴۰ کیلوگرم تخم را بچرخانند قدرت آن ها ناشی از سیستم گیربکسی است که در آن تعبیه شده است.

برخی ویژگی های موتور KTYZ : 

  • دارای بازو های مکانیکی
  • کاهش مصرف برق تا ۴۰ درصد
  • سرعت بسیار پایین چرخش کخ ساختار تخم ها را تکان نمی دهد.
  • امکان چرخش دو جهته
  • تحمل وزن بالا تا ۱۴۰ کیلوگرم
  • چرخدنده های فولادی و نشکن
  • نصب خازن مخصوص برای پیشگیری از سوختن موتور در صورت تغییر جریان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *