مرغ مروارید

مرغ گینه

مرغ مروارید : نام اولیه آن مرغ گینه بوده که می تواند معرف منشا و زادگاه اصلی آنها بحساب آورده شود. هنوز هم در بعضی از کشورها این مرغان ، بنام مرغ گینه نامیده می شود. در بعضی نقاط به این پرندگان نام مرغ کولی هم نیز اطلاق می شود که می تواند ناشی از طرز رفتار آزاد و سر و صدا و تحرک فراوان آنها در طبیعت باشد.

مرغ گینه

مرغ گینه : در آفریقا مرغان مروارید بصورت وحشی و در گروه های ۱۵ تا ۲۰ قطعه ای در نواحی ساوانن به حیات خود ادامه می دهند. و بندرت می توان آنها را بصورت جفت های منفرد مشاهده نمود. در مجموع آنها بسیار ترسو بوده و در صورت بروز هرگونه خطر و یا احساس آن مانند سایر حیوانات وحشی بسرعت از یکدیگر جدا می شوند.

این پرندگان در موقع فرار قدرت تحرک و سرعت پاهای خود را به نمایش می گذارند. باید اضافه نمود که فقط در مواقع پیش آمدن خطرهای خیلی جدی آنها سعی می کنند با پرواز کردن، خود را از مهلکه نجات دهند، در غیر این صورت علاقه چندانی به پرواز از خود نشان نمی دهند.

مرغان مروارید غالبا بصورت گروهی بوده و هر گروه معمولا توسط یک پرنده نر قوی بعنوان سرگروه راهنمایی و هدایت می شوند. او بصورت یک فرمانده مقتدر عمل می نماید، بطوریکه راه فرار را او تعیین می کند و بعد از رفع شدن خطر او مجددا گله را با آوای مخصوصی که از خود بلند می کند، دوباره جمع می کند.

زادگاه مرغ مروارید

از طرفی هم چون گاهی مرغان مروارید در دسته های بزرگ نیز ظاهر می شوند، در اینگونه موارد در بعضی از نقاط مانند افریقا آنها را بعنوان آفت تلقی می کنند زیرا در آنجا آنها از گیاهان موجود تغذیه کرده، ولی در عین حال در بعضی مواقع با خوردن حشرات رفع نیاز می کنند. طرز رفتار آنها در موقع جستجو کردن غذا قابل مقایسه با رفتار قرقاول های بومی می باشد.

نکته ای که در رفتار مرغان مروارید جلب توجه می کند، صدای داد و فریاد بلند آنهاست که حتی در انواع اهلی نیز بعنوان یک صفت بارز مورد توجه قرار می گیرد. این سر و صدا را می توان با صدای ترومپت مقایسه کرد.

این سرو صداها در بعضی انواع این مرغان مانند انواع کاکلی آنها خیلی بلند می باشد، در حالیکه در بعضی انواع دیگر مانند انواع کاکلی آنها خیلی بلند می باشد، در حالیکه در بعضی انواع دیگر مانند انواع کاکل دار عقابی این سروصداها در مواردی از این مرغان بعنوان حیوانات نگهبان نیز استفاده می گردد. بطوریکه حتی در بعضی موارد گزارش شده است که آنها با سروصدای خود نه فقط حیوانات درنده را از مزارع دور نگهداشته اند، بلکه گاهی اوقات می توانند با جانورانی نظیر موش نیز راءسا” به مبارزه برخیزند و حتی آنها را از پای در آورند.

پیدایش مرغ مروارید

آنطوریکه در افسانه های کهن بعضی از کشورها آورده شده است، خواهران ملیگرز پس از مرگ برادر تبدیل به پرندگان شدند و چون در مرگ برادر تسلی ناپذیر بودند، اشک فراوانی از دیده روان داشتند، قطرات اشک بر پرهای آنها جاری شد و پرها را به نقش مروارید در آورد. از اینجا این پرندگان نام خود را بدست آوردند و مرغ مروارید نامیده شدند.

از افسانه های کهن چنین بر می آید که مرغان مروارید از زمانهای قدیم دارای شهرتی چند نیز بوده اند، نویسنده معروف اوید در کتاب متامورفوز خود از جیغ و داد و پرهای رنگارنگ آنها یاد می کند. در زمان فراعنه مصر مرغان مروارید مانند طاووس در رده حیوانات مقدس قرار داشته اند.

ژولیس سزار امپراطور روم آنها را به روم قدیم آورد. عبارت Meeagres در نوشته های ارسطو به چشم می خورد، وارو ، پلی نیوس در مرغوبیت گوشت آنها تاکید دارند. کولوملا دو نژاد در آنها تشخیص می دهد که اولی را با آویزه های قرمز ( ملی گرز) می نامند و دومی را با آویزه های آبی نومیداء و یا گالینا آفریکانا نامگذاری می کند.

مرغ گینه چه نوع مرغی است

در اروپا احتمالا” دریانوردان پرتقالی آنها را بومی کرده اند بعد از کشف امریکا دریانوردان آنها را به این دیار برده اند. این مرغان در امریکا تحت شرایط مساعدی که یافته بودند به تعداد زیادی تکثیر شده و در نتیجه بصورت گونه های وحشی توسعه زیاد پیدا کردند.

منشا مرغ مروارید

پرورش مرغ مروارید امروزه در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری اروپا رواج بسیارخوبی پیدا کرده است. بعنوان مثال در فرانسه ، ایتالیا و مجارستان به تعداد زیادی نگهداری و پرورش داده می شوند. قدرت سازگاری و مقاومت زیاد این پرنده سبب شده که آنها تحمل ادامه حیات و پرورش در سرمای شدید سیبری با برودت ۴۰ درجه سانتیگراد زیر صفر راهم بتوانند بدون دادن تلفات داشته باشند.

در سالهای اخیر سعی شده است با استفاده از برنامه های دقیق پرورش ، سلکسیون و اصلاح نژاد و کار مستمر در این زمینه ، قدرت تولید آنها را افزایش داده که این مهم ، هم در جهت افزایش تولید تخم آنها و هم تولید گوشت تعمیم داده شده و می شود.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.