معرفی کوکابورا

معرفی کوکابورا
5/5 - (2 امتیاز)

کوکابورا با نام علمی Dacelo، از پرندگان گوشتخوار و از خانواده مرغ های ماهی خوار می باشد. زیستگاه بومی این پرنده در استرالیا و گینه نو و دارای دو گونه کوکابورای خندان (Dacelo novaeguineae) با صدای آواز شبیه به خنده‌ هیجان‌ زده و گونه کوکابورای بال آبی (Dacelo leachii) با آوازی شبیه به قهقهه‌ای دیوانه‌ وار می باشد.

خنده های کوکابورا

معرفی کوکابورا

این پرنده دارای انواع مختلف از نظر شکل ظاهری است که برخی از آنها آبی رنگ و برخی دیگر قهوه ای و سفید رنگ هستند. چشمان کوکابورا به رنگ قهوه ای پر رنگ و روی بال آنها نقره ای رنگ است.

این پرنده حدود ۴۳ سانتی متر طول دارد و در هر نوبت تخم گذاری، بین ۲ تا ۴ عدد تخم سفید رنگ می گذارد. عمر این پرندگان نسبتا طولانی و بالای ۲۵ سال است.

تغذیه

این پرنده گوشتخوار است و از پرندگان کوچک دیگر، خزندگان، حشرات، موش، قورباغه و … تغذیه می کند. البته در برخی موارد شکار ماهی در آبهای کم عمق نیز از این پرنده دیده شده است. گردن بسیار قوی کوکابورا کمک شایانی به شکار کردن این پرنده می نماید. در مقابل پاهای این پرنده ضعیف هستند.

کوکابورا بال آبی یکی از بزرگترین پرندگان ماهی خوار است. این پرنده دارای نوکی بلند و سری مربعی شکل می باشد. روی سر این گونه خطوط قهوه ای رنگ و در پرنده نر در قسمت پایئن تنه و دم، به رنگ آبی می باشد.

روش شکار این پرنده با شیرجه زدن به سمت طعمه همراه با نوک باز می باشد. پس از شکار نیز آن را به شاخه های درخت می کوبد تا از مرگ طعمه خود مطمئن شود.

سپس طعمه خود را به کمک چنگال هایش محکم گرفته، می خورد. کوکابوراها به شکار مار نیز با دقت بالایی می پردازند. در برخی موارد این پرنده غذای خورده شده خود را بالا می آورد و قی می کند که در زیر لانه او بقایای غذای قی شده دیده می شود.

کوکابورا پرنده ای با خنده های انسان

مهمترین شاخصه این پرنده کوچک گوشتخوار، صدای آن است که شبیه به قهقه انسان ها می باشد. مطابق افسانه ای در بین مردم استرالیا، زمانیکه این پرنده قهقهه می زند از موجودات آسمانی درخواست می کند که آتشی بیفروزند و زمین را گرم و روشن کنند.

حتی نام این پرنده نیز برگرفته از تقلید صدای او از خنده های بلند انسان است. در میان بومیان استرالیا این اعتقاد وجود دارد که خداوند کوکابورا را آفرید تا با صدای بلند زیبایش هر روز مردم را از خواب بیدار کند. و شادی و نشاط را در تمام سرزمین استرالیا پراکنده کرده، روح بزرگ را خوشحال کند!

صدای این پرنده بسیار شبیه به خنده های قهقهه مانند انسان است. کوکابورا به کمک این صدا به دشمنان خود هشدار می دهد که به قلمرو مخصوص او وارد نشوند.

قهقهه های کوکابورا

تولید مثل

جوجه های کوکابورا بسیار پر جنب و جوش و در هنگام تولد خشمگین هستند. بطوریکه جوجه های بزرگتر، پرنده های کوچکتر را به کمک ضربه های منقار خود، از بین می برند.

کوکابوراها به صورت لخت و کور به دنیا می آیند و با ضرباتی که با نوک کوچک و تیز خود به پوسته تخم وارد می کنند، آنرا شکافته و به دنیا می آیند.

این پرنده در هفته های آغازین زندگی خود خشمگین بوده و در یک الی دو ماه ابتدای زندگی خود، روش شکار را از پدر و مادرش یاد می گیرد. پس از کمی بزرگتر شدن جوجه ها، لانه را ترک می کنند.

دی کیوشاپ

کوکابورا یک پرنده خجالتی است که خود را در بین شاخ و برگ درختان مخفی می کند. این پرنده خندان از دسته پرندگان گوشتخوار و نماد استرالیا محسوب می شود. صدای منحصر به فرد این پرنده از ویژگی های جالب توجه آن است که بخوبی خنده های قهقهه مانند انسان ها را تقلید می نماید.

یکی دیگر از پرندگان تقلید کننده صدا، مرغ چنگ می باشد که برای آشنایی با این پرده شگفت انگیز می توانید از طریق لینک مربوطه وارد شوید.

سوالات متداول
  • کوکابورا در چه گونه ای از پرندگان قرار دارد؟
    کوکابورا از سرده‌ پرندگان گوشت خوار و خشکی‌ زی است و در راسته سبزقباسانان از خانواده پرنده های ماهی‌خوار است.
  • این پرنده کدام نوع ماهی را شکار می کند؟
    تا کنون کوکابورا ها تنها در هنگام شکار ماهی قرمز در حوض‌ های محوطه باغ‌ها و آبهای کم عمق مشاهده شده است.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *