مشکلات دوران پرورش

مشکلات دوران پرورش

مشکلات دوران پرورش : در دوران پرورش مواردی وجود دارد که کار پرورش را دچار اختلال می کند ، مشکلات دوران پرورش را می توان با مدیریت صحیح پیشگیری نمود. مشکلات دوران پرورش را می توان بصورت اختصار در این مطلب توضیح خواهیم داد تا شما پرورش دهنده محترم با مطالعه می توانید در پرورش اعمال نمایید.

استرس

کنترل کوکسیدیوز ، عوارض ناشی از کوکسیدیوز عبارتند از پرهای ژولیده ، سستی و رخوت ، مدفوع خون آلود ، عدم جذب کیسه زرده که حاکی از بیماری های باکتریایی و یا استرس شدید است ، بیماری ها با افزایش دمای بدن از جذب کیسه زرده جلوگیری می کند.

مشکلات دوران پرورش چیست ؟

دوره رشد بر روی بستر

پس از دوران پرورش ، دوران رشد آغاز شده و به بلوغ جنسی ختم می شود . سنین بین ۶ هفتگی تا رسیدن به مرحله بلوغ به عنوان دوران رشد در نظر گرفته می شود.

هر چه دوران رشد یک پرنده خوب باشد دوران تولیدش هم خوب و بدون ضعف خواهد بود . آبخوری و دانخوری در دوره رشد باید مخصوص باشد ، در این دوره می توان از آبخوری های ثانویه مختلفی استفاده کرد ، آبخوری های کله قندی ۳ لیتری تا ۶ لیتری بهترین نوع از آبخوری ها در این سنین می باشد . برای تهیه دانخوری حتما باید به ریخت و پاش و یا پرت دان توسط پرنده توجه خاصی داشته باشید. دانخوری در دوران رشد باید چنان تنظیم گردد که کف دانخوری هم سطح با پشت طیور باشد.

مدیریت بستر در دوران پرورش

در طی دوره پرورش رطوبت بستر پوشال باید بین ۲۰ تا ۳۰ درصد حفظ شود زیرا؛

۱ . پـر درآوری بهتر انجام می شود .

۲ . رشد به حد طبیعی نزدیک تر می شود .

۳ . راندمان غذایی و ضریب تبدیل بهتر می شود.

۴ . مشکل کوکـسیدیوز به آسـانی کنترل و پیشگیری می شود.

۵ . میـزان گـاز آمونـیاک سالن کـاهش می یابد .

۶ . مگس ها و انگل ها در بسـتر مرطوب تکثیر می یابند .

دلیل اصلی پایین نگهداشتن درصد رطوبت بستر پوشال ، کنترل کوکسیدیوز می باشد.

مشکلات دوران پرورش چیست

بهترین کف برای پرورش ، ماسه بادی می باشد که هم می توان در گرما ( باعث خنکی کف می شود ) و هم سرما ( گرم کردن کف سالن می شود ) غیر از این موارد ماسه بادی ( ماسه ساحل ) جاذب رطوبت می باشد و از تولید گاز آمونیاک در سالن پیشگیری می کند. از ماسه بادی در کف می توان بعد از خروج جوجه ها از دستگاه جوجه کشی و بدو ورود به سالن استفاده کرد.

حل مشکلات دوران پرورش

عوامل موثر در وضعیت بستر پوشال

۱ . رطوبت نسبی و دمای خارج سالن

۲ . رطوبت نسبی و دمای داخل سالن

۳ . تعداد ، سن ، وزن طیور

۴ . میزان جریان هوای سالن پرورش طیور

۵ . میزان مصرف آب توسط طیور

۶. ترکیب و شکل دان

۷ . استرس وارد شده در محیط اطراف به طیور

۸ . بیماری وجود قارچ

مشکلات دوران پرورش

نور در دوران پرورش

طیور در حال رشد مستعد ابتلا به عارضه همدیگرخواری ( کانی بالیسم ) هستند ولی از طریق استفاده از نور سفید کمتر از ۵/۰ فوت کندل ( ۵ لوکس ) به ازاء سطح موجود برای هر پرنده می توان با این مسئله مبارزه کرد . نور نه تنها باعث می شود طیور به راحتی قادر به خوردن دان و نوشیدن آب می شوند بلکه بر غده هیپوفیز اثر نموده و از آن طریق باعث بلوغ پولت گشته و شروع تولید را سبب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *