مرگ و میر در جوجه کشی

مرگ و میر جوجه کشی

مرگ و میر در جوجه کشی : مرگ و میر جوجه ها در هفته های اول از مشکلات اساسی برای مشتریان به حساب می آید که باید بصورت اصولی پیگیری شود. مرگ ومیر جوجه های تازه هچ شده نتیجه ی عوامل مرتبط به هم بسیاری می باشد . اگر چه با رعایت نکات مختلف مدیریتی همچون؛ تغذیه ، کنترل بیماری و … می شود بر این مشکلات چیره شد.

مهمترین دلایل مرگ و میر در جوجه کشی

دلائل بسیاری پیرامون مرگ ومیر جوجه های تازه هچ شده وجود دارد . برخی از این دلایل به شرح ذیل می باشد :

دلایل ژنتیکی

چسبندگی نطفه ها در چهار روز آخری که در دستگاه جوجه کشی قرار دارند حدود نصفی از آنها در طول ۲یا ۳ روز قبل از زمان هچر تلف می شوند. لرزشهای مادرزادی عامل مرگ ومیر ۹۰ % از جوجه ها تا پایان ماه اول از هچ می باشد . اگر تخم نطفه دار ها در یک شرایط یکسان در یک دستگاه جوجه کشی کنترل شود حد اکثر تفاوت ها در جوجه کشی تا مرز ۲۵ % کاهش خواهد یافت .

دلایل مدیریتی 

الف) پرورش و درجه حرارت مربوط به آن :

پرورش جوجه ها روی سطح زمین نیاز به یک بستر خشک وتمییز به ضخامت ۳ اینچ دارد و از مصرف زیاد خاک اره و سایر مواد بستر ساز به علت جلوگیری از خفه شدن جوجه ها باید پرهیز شود . نگهداری جوجه ها بر روی سطوحی مانند روزنامه یا سطوح چوبی به جهت نداشتن اصطکاک مناسب ، توصیه نمی شود چرا که ممکن است منجر به ضرر های دائمی شود .

– افزایش درجه حرارت سالن پرورش باعث مشکلات ذیل می گردد :

آب زدایی: ۷۰ % بدن جوجه های تازه متولد شده از آب تشکیل شده است . تداوم یافتن دمای بالا منجر به از دست رفتن آب بدن می شود که با کاهش آب بدن ۱۰ % جوجه ها بر اثر آب زدایی تلف می شوند .

انسداد مقعد : دمای بالای سالن سبب خشک شدن مدفوع و در نهایت انسداد مقعد شده که می تواند مرگ جوجه ها را در بر داشته باشد .

مدیریت مرگ و میر در جوجه کشی

– کاهش درجه حرارت سالن باعث مشکلات ذیل می گردد:
ذات الریه: دمای زیر نرمال در جوجه های تازه متولد شده منجر به ذات الریه و آبی شدن تاج ها می گردد.
خفگی : تحت تاثیر کاهش دما ، جوجه ها جهت حفظ دمای بدن خود در هم فرو می روند که این امر باعث خفگی و نهایتا مرگ جوجه ها می شود .

مرگ و میر جوجه کشی

جوجه های سرما دیده در مقایسه با جوجه هایی که در دمای طبیعی هستند دارای بورسا ( کیسه موجود در بالای کلوآک ) کوچکتری می باشند. نگهداری صحیح جوجه ها در جذب زرده و جلوگیری ازعفونت کیسه زرده کمک می نماید.
-جلوگیری از مشکلات مربوط به درجه حرارت :
جهت ممانعت از آبزدایی ، انسداد مقعد ، ذات الریه و خفگی باید ۲۴ ساعت قبل از جوجه ریزی ، سالن را گرم نگه داریم و در طول مدت گرم نگهداشتن، دمای سالن را بصورت نرمال حفظ نماییم.

مسمومیت 

– مسمومیت غذایی : غذای آلوده ی قارچی و مواد سمی در جیره باعث مسمومیت غذایی می شود .
-مسمومیت با نمک : این نوع مسمویت با افزایش نمک در آب نوشیدنی و غذا ایجاد می شود که منجر به مرگ جوجه ها می گردد .
– مسمومیت با آمونیاک : پائین کشیدن پرده ها در تمام ساعت ، درجه حرارت بالای سالن ، افزایش PH بستر و افزایش یا کاهش رطوبت سالن منجر به تشدید تولید آمونیاک در سالن می شود که باعث تحریک غشاء مخاطی و چشمها ، مصرف کم غذا، کاهش میزان رشد ، تحریک مژه های داخل نای ، خونریزی و مرگ ومیر در غلظت بالای ۱۰۰ PPM ( قسمت در میلیون ) می گردد بنا براین غلظت آمونیاک باید کمتر از ۲۵ PPM باشد .

  نظرات کاربران
  • سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ at ۰۹:۵۵
   Permalink

   سلام .خسته نباشید.یکی از جوجه هایی ک سه روز پیش بیرون اومده داره میمیره.بدنش سرده.کم نفس میکشه.چکارش کنم

   Reply
   • پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ at ۰۹:۱۶
    Permalink

    سلام
    آب و شکر و مولتی الکترولیت بدهید.

    دی کیو شاپ

  • شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ at ۱۹:۵۴
   Permalink

   سلام جوجه های من وقتی که میخوان بیرون بیان نوک میزنن
   سوراخ میکنن اما وقتی میخوان بیرون بیان میمیرن.یکیش هم دراومدامافلج بودنمیتونس وایسته،علت چیه؟

   Reply
   • دوشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ at ۰۹:۲۴
    Permalink

    سلام
    نطفه ضعیف می باشد و بند ناف دارای عفونت می باشد .

    دی کیو شاپ

  • سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ at ۰۹:۲۷
   Permalink

   سلام خسته نباشید جوجه ها ۱۵عدد بصورت طبیعی درامده بودند طی ده روز اول یکی یکی ازپا فلج میشدند می مردند حتی دون میخوردند کاهو میخوردند کلان دوتا زنده موندند

   Reply
  • سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ at ۰۹:۳۳
   Permalink

   سلام خسته نباشید جوجه ها ۱۵عدد بصورت طبیعی درامده بودند طی ده روز اول یکی یکی ازپا فلج میشدند می مردند حتی دون میخوردند کاهو میخوردند کلان دوتا زنده موندند

   Reply
   • سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ at ۱۱:۱۲
    Permalink

    سلام
    مولد ضعیف بوده و به جنین منتقل شده. تغذیه تا ۱۰ روز اول بسیار مهم می باشد! کاهو سرشار از آب برای ابتدای دوره پرورش بدلیل شکل گرفتن اسکلت بدن اصلا توصیه نمی شود! باید تا دو روز اول مولتی الکترولیت + آب و شکر دهید و بعد از دو روز تغذیه با سوپر استارتر را آغاز نمایید.

    دی کیو شاپ

  • چهارشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۸ at ۲۳:۴۳
   Permalink

   سلام و عرض خسته نباشید…ببخشید من تخم غاز را گذاشتم و درامدند سه تا از انها درنیامدند منم خاصتم علتش را بدونم میدونم از دما و رطوبت ک نیست و یا کثیفی پوسته تخم مرغ …هر سه را شکستم و دیدم رشد کردن اما نه کامل تقریبا دوهفته ای رشد کردن بعدش رشدشون متوقف شده ایا علتش چیست که رشدشان متوقف شده؟؟؟

   Reply
   • یکشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ at ۱۸:۲۸
    Permalink

    سلام
    با این شرایطی که فرمودید ، نطفه ضعیف بودند.

  • چهارشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ at ۲۳:۳۷
   Permalink

   سلام خسته نباشید واقعا سایتتون عالیه خیلی مطالبش مفیده
   …بنده یه سوالی داشتم من ۲۷عدد تخم غاز گذاشتم و۱۰۰عدد تخم مرغ وحرارت دستگاه رو روی ۳۷.۵و رطوبت روی ۵۵الی ۶۰گذاشتم همه چی عالی بود از ۱۰۰عدد تخم مرغ ۹۰ تا نطفه داشتن و حالت عنکوبتی داشتن هنچنین تخم ݝاز هم ۲۵تا حالت عنکوبتی داخل تخم بود این قضیه تا ۱۱روز خوب بود ولی بعد ۱۱روز شروع به مردن کردن کندلینک میکردم داخل تخم جوجه مرده واون حالت عنکوبتی ازبین رفته وفقط خون بود که متاسفانه حدود ۵۰عدد از تخم مرݝا ازبین رفتن ۵۰تا در اومدن فقط تخم غازا از ۲۷تا فقط۱۳تا موندن یکیشون هم دقیقا روز اخری که میخاد هچ کنه مرده واقعا نمیدونم چشونه اکسیژن دستگاه خوبه چرخش تخما هم همینطور لطفا راهنمایی کنید

   Reply
   • پنجشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۸ at ۱۸:۴۰
    Permalink

    سلام
    مابقی تخم ها که نطفه ها در وسط دوره انکوباسیون از بین رفتن ، ضعیف بودند .

  • جمعه ۰۸ اسفند ۱۳۹۹ at ۱۰:۵۶
   Permalink

   سلام وخسته نباشید
   جوجه غازهای من بعد از سه روزگی شروع به تلف شدن کردن دان وآب کم میخورن چیکار کنم ؟ممنون

   Reply
   • یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ at ۱۰:۲۸
    Permalink

    سلام در موعد هچ و جمع شدن بند ناف ، آلودگی رخ داد و باید حتما در این مرحله با ضدعفونی نانوسیلور ، ضدعفونی کنید.

  • شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۱۶:۴۶
   Permalink

   سلام. من تعدادی تخم قرقاول رو زیر مرغ گذاشتم چون به دستگاه جوجه کشی دسترسی نداشتم. از ۵ تا تخم ۳ تای اول بعد از بیرون اومدن از تخم فرار کردند و صبح دیدیم که توی جای تنگی مردند. چهارمی وقتی داشت از تخم خارج میشد از زیر مرغ برداشتم و احتمال میدم به خاطر سرمای هوا و بی احتیاطی من مرد. ولی آخری ، قسمت انتهایی بالش بعد تولد افتاده شد و یکبار هم روز دوم دیدم که سه بار غلت زد. شب سوم بسیار خواب آلود بود و صبح مرد. جوجه ی آخر رو داخل خانه و کنار شوفاژ به طوری که گرما بهش آسیب نزنه ، نگه می داشتم. مدام سعی می کرد که از جعبه بیرون بپره(شاید آسیب دید) مدفوعش طبیعی بود. آیا به خاطر عفونت ، نارس بودن ، ضعیف بودن ، جذب نشدن زرده ، یا این که در دست هام زمان زیادی رو سپری کرد فوت کرده؟ می دونم جوجه مرغ نیست ( من قبلا از جوجه مرغ در خونه نگهداری کردم و می دونم چطور باید جوجه رو حمل کنم و به بدنش فشار نیارم ) و از دستگاه جوجه کشی استفاده نکردم اما ممنون میشم که راهنمائیم کنید؟

   Reply
   • یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۱۰:۱۴
    Permalink

    سلام وقت بخیر
    قرقاول نسبت به جوجه مرغ بسیار استرس دارند و تا یک ماهگی باید در فضایی گرم و بدور از تنش پرورش پیدا کنند. تلفات بدلیل استرس و دمای نامناسب می باشد.

  • شنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۰ at ۲۱:۵۹
   Permalink

   سلام خسته نباشید
   میشه بگین که از کجا تخم های نطفه دار رو تهیه کنیم بهتره تا مثل بعضی از تخم ها ضعیف نباشه و باعث طلفات نشه

   Reply
   • سه شنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۰ at ۱۶:۳۲
    Permalink

    سلام وقت بخیر
    تخم های نطفه دار را از بازارهای روز تهیه کنید و برای اطمینان سری اول تستی تعداد کم بگیرید. و نهایت در زمان خرید تخم نطفه دار ، می توانید با نوربینی سایز کیسه هوایی را ببینید. اگر کیسه هوایی کوچک بود ، تخم ها تازه هستند.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.