مرغ و خروس یوکوهاما (Yokohama)

پرورش مرغ یوکوهاما
3.9/5 - (8 امتیاز)

مرغ یوکوهاما جزو نژاد های فانتزی و خاص است که عمدتاً برای نمایش و زیبایی ظاهری به جای تولید تخم مرغ یا گوشت نگهداری می‌شود. این پرندگان که به خاطر پرهای دم چشمگیر و ظریف خود شناخته می شوند، به عنوان طیور زینتی، پرورش می‌یابند.

مرغ یوکوهامای ایالات متحده در سال ۱۹۸۱ به استاندارد انجمن طیور آمریکا معرفی شد. اما این پرنده مشابه جوجه بریتانیایی یوکوهاما نیست که در ایالات متحده و در سراسر جهان به عنوان نژاد مرغ فونیکس شناخته می‌شود. در واقع این پرنده به دلیل دم بلندی که دارد، مانند مرغ فونیکس بوده و برخی از این حیث آنها را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند.

تاریخچه مرغ و خروس یوکوهاما

اگرچه این نژاد به نام یوکوهاما شناخته می‌شود، منشا این پرنده در واقع آلمانی است. این پرندگان که در اواخر دهه ۱۸۰۰ ایجاد شدند، تا اواخر قرن در ژاپن معرفی نشده بودند. از آنجایی که ژاپن تقریباً تمام تجارت خارجی خود را از سال ۱۶۳۹ تا ۱۸۵۴ تعطیل کرده بود، در نتیجه تجارت تا اواخر قرن، دوباره شروع نمی‌شد. ژاپن در این مدت، بندر یوکوهاما را ساخت.

مرغ یوکوهاما

بسیاری از این مرغ ها که از آلمان به ژاپن برده شدند، از بندر یوکوهاما به فرانسه ارسال می‌شوند. به همین دلیل در پاریس به آنها نام مستعار یوکوهاما را بر اساس بندر مبداشان می‌دهند. یوکوهاما در نهایت با تشکیل باشگاه پرورش دهندگان در حدود سال ۱۹۰۴ به بریتانیا معرفی شد.

با توجه به کشورهای مختلفی که مرغ و خروس یوکوهاما در آنها توسعه یافته است، امروزه انواع مختلفی از این پرنده وجود دارد. در آلمان، مرغ بانتام یوکوهاما، توسط جوجه‌هایی با نژادهای دیگر پرورش داده می‌شدند و جوجه‌های بنتام رنگ منحصربه‌فرد خود را به آن‌ها می‌دادند.

مرغ بریتانیایی یوکوهاما هم به خاطر پرندگان وارداتی یوکوهاما و هم به عنوان نژاد فینیکس شناخته می‌شوند. یک نژاد مرغ تک شانه‌ای با رنگ‌هایی که تفاوت زیادی با یوکوهامای سنتی دارد. با این وجود، در سال ۱۸۶۴ این پرنده زیبا به Jardin Zoologique d’Acclimatation در پاریس معرفی شد، موزه و پارک تفریحی بزرگی که به خاطر نمایش های منحط از شگفتی های طبیعی شهرت دارد.

استاندارد نژاد مرغ یوکوهاما

استاندارد انجمن طیور آمریکا دو نوع مرغ یوکوهاما را به رسمیت می‌شناسد:

  • قرمز (پشت بال ها و سینه)
  • سفید

رسماً، جوجه یوکوهاما یک نژاد کوچک است که بیشتر به دلیل دم غیرمعمول بلند و زیبایش شناخته می‌شود. مرغ Yokohama همچنین دارای یک دنباله چشمگیر از پرهای پشت و ران است که تنها به ظرافت کلی آن می‌افزاید.

این پرنده به خاطر تاج نخودی یا گردویی شکلش و همچنین منقار زرد، پاها و پنجه ها و چشمان نارنجی مایل به قرمزش معروف است. پرورش مرغ یوکوهاما به دلیل داشتن پرهای دنباله دار و دمی چشمگیر، تقریبا همیشه برای نمایش و کاربرد های زینتی انجام می‌گیرد. غبغب جوجه یوکوهاما اغلب یا کوچک است یا اصلا وجود ندارد. به طور معمول، خروس یوکوهاما وزنی حدود ۲ کیلوگرم دارد، در حالی که ماده ها وزنشان به ۱.۵۸ کیلوگرم می‌رسد.

مرغ و خروس یوکوهاما

شخصیت و خلق و خو

جوجه های این پرنده که به عنوان جوجه هایی زیبا شناخته می شوند، برای زندگی در قفس و نمایش پرورش داده می‌شوند. به همین دلیل، جوجه یوکوهاما در تحمل حبس و قفس مهارت خاصی دارد. علاوه بر این، این مرغ بسیار مطیع است، به این معنی که احتمالاً با دیگر مرغ های گله دعوا نمی‌کند. این جوجه‌ها برای شرایط آب و هوایی و گرما مناسب هستند، اما برای نگهداری در سرما مقاومت بالایی ندارند.

جوجه های این پرنده به دلیل طبیعت مطیع خود، حیوانات خانگی بسیار خوبی بوده و حتی برای کودکان کوچک نیز مناسب هستند. طبق گفته های پرورش دهندگان و افرادی که جوجه های یوکوهاما را نگهداری می‌کنند، حمل کردن این طیور بسیار آسان است.

مانند بسیاری از نژادهای مرغ، خروس یوکوهاما به دلیل تهاجمی‌تر بودن نسبت به همتایان مرغ خود شناخته می‌شود. خروس ها به دلیل چنگال‌های چشمگیری که دارند، می‌توانند به‌ ویژه وقتی تحریک می‌شوند، تهاجمی باشند. همانطور که گفته شد، این پرنده یکی از نژاد های مطیع و آرام می‌باشد، اما همین ویژگی باعث می‌شود که آنها کمتر به عنوان طیور علوفه جو ماهر شناخته شوند. زیرا طبیعتی آرام و بدون درگیری دارند.

همه‌ی نکات لازم برای پرورش مرغ تخمگذار را در این مقاله یاد بگیرید.

تخمگذاری مرغ یوکوهاما

کسانی که به دنبال نگهداری از مرغ های تخمگذار هستند، احتمالا کمتر به سراغ این پرنده میروند. همانطور که قبل تر نیز اشاره کردیم، این مرغ بیشتر به عنوان پرنده زینتی نگهداری می‌شود تا یک مرغ تخمگذار. مرغ های یوکوهاما سالیانه حدود ۸۰ تخم می‌گذارند.

جوجه کشی مرغ یوکوهاما

تخم‌های تولید شده توسط این پرندگان کوچک بوده و وزن آن‌ها از ۳۰ گرم برای مرغ‌های بالقوه تا ۴۰ گرم برای یک مرغ معمولی است. این تخم‌ مرغ‌های کوچک عمدتاً سفید یا کرم رنگ بوده و چندان چشمگیر نیستند.

افرادی که به دنبال پرورش یوکوهاما هستند، نباید از تخمگذاری پایین آن دلسرد شوند. زیرا ۹۰ تخم در سال، برای نگهداری گله ای از این پرندگان زیبا و زینتی کافی است. در حالی که این طیور پس از پرورش با قیمت مناسبی در بازار فروخته می‌شوند. در نتیجه ارزش سرمایه گذاری را دارند.

مسائل بهداشتی و مراقبتی

اگرچه مرغ و خروس یوکوهاما  زیاد اهل گردش و پرسه زدن نیستند، اما ترجیح می دهند فضای وسیعی برای اینکار داشته باشند. پرورش دهندگان باید آماده باشند تا جوجه های خود را در صورتی که تصمیم به پرسه زدن گرفتند گردآوری کنند. اما آنهایی که این کار را انجام می دهند، جوجه های بسیار شادتر و سرحالی خواهند داشت.

نکته مهمی که باید به آن توجه شود این است که از آنجایی که این پرنده ها ممکن است پس از تخم گذاری حدود ۱۲ تا ۱۴ تخم دچار افسردگی شوند، پرورش دهندگان این طیور باید برای عملکرد بسیار پایین آماده باشند.

هنگامی که جوجه های Yokohama با موفقیت پرورش می یابند، مقاومت بالایی دارند. این طیور در سرما راحت نبوده و گرما را ترجیح می دهند. پرورش دهندگان و مالکان همچنین باید مراقب کمبود بالقوه پروتئین و بروز نقض ها و مشکلات در جوجه های یوکوهاما باشند.

از آنجایی که دم‌ های مرغ و خروس یوکوهاما به اندازه‌های چشمگیر رشد می‌کند، (با طول ۹۰ سانتی متر تا ۱۲۰ سانتی متر که قبلاً ثبت شده)، جوجه‌ها معمولاً در اولین رشد دم خود، به دوزهای پروتئین بیشتری نیاز دارند. صاحبان باید مطمئن شوند که جوجه های خود را به خوبی تغذیه می کنند تا ظاهر باشکوهی از جوجه یوکوهاما بالغ و کاملاً رشد یافته ایجاد کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پرورش پرندگان زینتی، این مقاله را حتما بخوانید.

۵ نکته برای پرورش جوجه های یوکوهاما

آنها کرچ هستند

بسیاری از مرغ‌های یوکوهاما پس از گذاشتن چند تخم، کرچ می‌شوند. کسانی که به دنبال نگهداری طولانی مدت از این پرندگان هستند، احتمالاً باید از قبل سرمایه گذاری کرده و چندین جوجه یوکوهاما بخرند تا گله را در اطراف نگه دارند.

خروس Yokohama

به آنها گرما بدهید

از آنجایی که اینها طیور مطیع خاصی هستند، ساختن یک خانه خوب برایشان بسیار مهم است. همچنین پرورش دهندگان باید مراقب باشند تا جوجه‌های خود را به خوبی گرم و هوادهی کنند.

به جوجه ها توجه کنید

از آنجایی که رشد این طیور از نظر زیبایی بسیار مهم است، حفظ سلامت آنها در زمانی که جوجه هستند برای اطمینان از رشد مناسب ضروری می‌باشد. در این دوره دم و پرهای آنها به طول قابل توجهی می رسد. به این معنی که دوره های رشد شدیدتری را نسبت به سایر جوجه ها تجربه می کنند. جوجه هایی که این مراحل را طی می کنند به پروتئین اضافی نیاز دارند، بنابراین حتما مراقب جوجه های خود باشید.

سودآوری پرورش موفق مرغ یوکوهاما

حتی اگر علاقه ای به نگهداری گله بزرگی از این پرنده ندارید، هرگونه پرورش یوکوهاما که انجام می دهید می تواند برای شما بسیار مفید باشد. از آنجایی که پرورش این جوجه ها بسیار دشوار است، در مناطق خاصی از جهان بسیار کمیاب شده‌اند.

اگر به جوجه کشی مرغ علاقه دارید، این مقاله را از دست ندهید.

با وجود حفظ محبوبیت خود در ایالات متحده و آلمان، این جوجه ها در بریتانیا و استرالیا کمیاب هستند. حتی در ایران نیز عده ای شروع به پرورش و جوجه کشی از یوکوهاما کرده‌اند. فروش جوجه‌های این پرنده در کشور، می‌تواند برای فروشندگان بسیار سودآور باشد. حتی فروش تخم های نطفه دار برای جوجه کشی نیز می‌تواند سودآوری خوبی برای افراد به ارمغان بیاورد.

خروس ها را از سایر متجاوزان دور نگه دارید

از آنجایی که خروس‌های یوکوهاما  به تهاجمی‌تر بودن نسبت به مرغ‌ ها معروف هستند، مهم است که آنها را از خروس های تهاجمی‌تر دیگر نژاد ها دور نگه دارید. این کار گله شما را آرام نگه داشته و از بروز هرگونه دعوای احتمالی جلوگیری می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *