مرغ کوچین

مرغ کوچین

مرغ کوچین بدون شک یکی از زیبا ترین گونه های مرغ ها بوده که اصالتا از شرق آسیا یعنی چین به تقریبا کل دنیا رفته است. زیبایی مثال زدنی این پرندگان از دلایل عمده رشد روز افزون پرورشدهندگان ان است. امروزه گونه های ترکیبی از مرغ های کوچین و دیگر نٓژاد ها نیز جهت تخمگذاری و یا مصارف گوشتی پرورش داده می شوند اما هیچ کدام به زیبایی پر هایی که این نژاد دارد نمی رسند. در ادامه این مفاله تاریخچه ای کوتاه از این پرنده را عنوان کرده و نکات مهم پرورش و جوجه کشی را خواهیم گفت.

تاریخچه مرغ های کوچین

این پرندگان در ابتدا در قرن ۱۹ و در دهه ۴۰ مورد توجه مردم قرار گرفتند اما زیبایی مرغ های امروزی را نداشتند. سوابق تاریخی نشان می دهد که این جانداران در ابتدا در ویتنام بوده و سپس توسط فرانسوی ها به چین صادر شده اند. اما پرورش تعداد بالای این پرنده در چین سبب نامگذاری آن به کوچین چینی شده است. چیزی که باعث شد این پرندگان به زیبایی امروزه دست یابند ترکیب گونه های مختلف با گوه اصلی بود که در ویتنام پیدا شده بود. اما اینکه چه نژاد هایی پیوند زده شده اند را نمی توان شناسایی کرد اما با توجه به رنگ های متنوع پر این جاندار می توان جد اقل ۷ گونه مختلف را در نظر گرفت.

همه چیز درباره پرورش مرغ بلژیکی را در این مقاله مطالعه کنید.

خصوصیات ظاهری  و رفتاری مرغهای کوچین

تقریبا تمام بدن این پرنده را پر های پف کرده و به رنگ های مختلفی گرفته اند. تراکم پر ها بسیار بالا است و ت نوک پنجه ها نیز گاها پر دیده می شود. تراکم پر و پف زیاد آن را بسیار بزرگتر از آن جه که هست نشان می دهد اما پرند های بالغ کوچین وزنی تا ۲.۵ کیلوگرم داشته باشند.  تاج روی سر کوچین ها ۵ انشعاب دارد و قرمز رنگ است و چشم هایی قهوه ای مایل به زرد دارد منقار پرنده متغیر است و هر رنگی که در بدن ان قالب باشد منقار نیز به همان رنگ است. پر های ناجیه پا ها نازک تر هستند و لطافت بیشتری دارند و به گونه ای پا ها را می پوشانند که تنها بشی از انگشتان مشخص است. پر های سمت دم نیز نازک ترند.

از نظر رفتاری این پرنده ها بسیاز آرام هستند٬ حتی خروس ها نیز در این گونه زیاد خشن نیستند و رفتار های پرخاشگرایانه از خود نشان نمی دهند. این پرنده ها تنبل بوده و زیاد تمایل به جرکت ندارند که این ویژگی آن ها را هدفی مناسب برای شکارچیان سریع می کند بنابراین اگر قصد پرورش مرغ کوچین را دارید بهتر است آن ها را در امن ترین مکان ممکن نگاه دارید.  مرف های کوچین به نسبت دیگر مرغ ها تم زیادی نمی گدارند در بیشترین حالت تعداد تخم ها به ۲۰۰ در هر سال می رسد. اما این نکته که آن ها در زمستان تخمگذاری می کنند ان را ارزشمند تر کرده است.

کیفیت پوست تخم مرغ به چه عواملی بستگی دارد  ؟‌ در این مقاله بخوانید.

بیماری های مرغ های کوشین

همانطور که در قسمت قبل گفته شد تنلی و عدم حرکت زیاد در طول روز اضافه وزن را برای آن ها به همراه خواهد داشت. از این رو بسیاری از پرورشدهندگان با تجربه می گویند که باید همان مقداری که برای آن ها کافیست را در جلویشان گزاشت تا در طول روز بخورند. وجود پر های زیاد روی بدن جاندار آن ها را هدف مناسبی برای انگل های خارجی و حشرات مختلف می کند بنابراین باید به طور منظم پر ها را بررسی و از وجود حشراتی مانند شپش مطمپن شوید. میزان مقاومت این پرنده ها در مقابل بیماری نسبتا بالاست اما باید بلافاصله پس  از مشاهده مرغ  بیمار آن را از گله جدا کنید.

پرورش مرغ های کوچین

درست مانندهر پرنده دیگری فرایند پرورش و یا جوجه کشی این جاندار نیز نیاز به رعایت نکات زیادی دارد تا بتوان کسب و کاری سودآور را از آن به دست اورد. محیطی که در آن مرغ ها را پرورش می دهید باید به اندازه تعداد مرغ های شما باشد چرا که محیط های کوچک و تراکم جمعیت سبب استرس و رفتار های خشن در میان گله می شود.  کف سالن را باید مرطب از مدفوع و غذا های مانده تمیز کنید تا مسمومیتی برای آن ها پیش نیاید. دانخوری و آبخوری باید منظم تمیز شوند و سعی کنید ان ها را به صورت استاندارد نصب کنید تا از زخم شدن پای جاندار جلوگیری کنند.

شرایط دمایی و رطوبت را به کمک سیستم های تهویه گرمایی وسرمایی فراهم کنید. فاکتور بسیار مهم در پرورش این مرغ ها غذای آن هاست. مرغ های کوچین نباید بیشتر از حد ترمال غذا بخورند چرا که با مشکل اضافه وزن روبه رو می شوند که روی تعداد تخم ها و کیفیت گوشتشان تاثیر می گذارد. به جوجه ها باید غذایی پر از مواد پروتئینی کلسیم و ویتامین های مهم داد تا رشدشان به خوبی انجام شود اما سعی کنید به جوجه ها نیز مقدار مناسب غذا را بدهید.

نظرات کاربران
 • شنبه ۰۳ آبان ۱۳۹۹ at ۲۲:۳۶
  Permalink

  عالی بود

  Reply
  • چهارشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۹ at ۱۰:۵۵
   Permalink

   سلام
   تشکر از حسن انتخاب شما دوست عزیز؛

 • دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ at ۰۹:۴۲
  Permalink

  عالی بود فقط یه سوال داشتم، حموم هم باید برن؟

  Reply
  • یکشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ at ۱۶:۱۹
   Permalink

   سلام
   برای نظافت می تونین از ضدعفونی نانوسیلور استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.