۶ ویژگی جالب مرغ چنگ

مشخصات مرغ چنگ
4.9/5 - (7 امتیاز)

مرغ چنگ (Lyrebird) از پرندگان راسته گنجشک سانان و یکی از شناخته شده ترین گونه های بومی استرالیا می باشد. ویژگی منحصر به فرد و معروف این پرنده توانایی تقلید صدای شگفت انگیز آن است. بطوریکه می تواند هر نوع صدایی را به کمک اندام خاص خود بنام Syrinx بازسازی و عینا تکرار کند.

ویژگی های مرغ چنگ

معرفی مرغ چنگ

 1. از مشخصات برجسته ظاهری این پرنده، دم خاص و منحصر به فرد آن با طراحی و رنگ آمیزی بسیار زیبا است که برای جفت یابی از آن استفاده می کند. دم این پرنده از پرهایی زیبا به رنگ های تیره و کاملا زینتی تشکیل شده است.
 2. پرنده نر در هنگام جفت گیری، نمایش عاشقانه ای به راه می اندازد که با باز کردن دم پهن و بزرگش به شکل چتر و انجام حرکات رقص مانند همراه می باشد. این کار تاثیر بسزایی در جلب توجه ماده های متعدد می گردد.
 3. این پرنده چندین جفت برای خود بر می گزیند و آشیانه اش به شکلی نا منظم و پریشان ساخته می شود.
 4. چنگ مرغ ماده معمولا تنها یک عدد تخم می گذارد و به مدت ۵۰ روز تا زمان خروج جوجه از تخم، بر روی آن می خوابد.
 5. این پرنده دارای دو گونه Superb lyrebird و Albert’s lyrebird و عضوی از خانواده Menuridae ها می‌باشد.
 6. قدرت تقلید صدای چنگ ها خارق العاده و نشانگر هوش سرشار این گونه از پرندگان است. بطوریکه صداهایی نظیر سایر پرندگان نزدیک خود، صدای انسان ها، گریه نوزادان، تفنگ و اره برقی، صدای  استارت و دزدگیر ماشین، پارس سگ، موسیقی و حتی شاتر دوربین را عینا تقلید می نماید.

تغذیه و زیستگاه

این پرندگان به صورت انفرادی تغذیه می کنند و غذای خود را از طیف وسیعی از انواع گوناگون بی مهرگان موجود در زمین تامین می نمایند. همچنین حشرات نیز منبع تغذیه اصلی این پرندگان هستند. بعنوان مثال انواع سوسک های بالغ و لارو آنها، نوع خاصی از حشرات تحت عنوان Earwing ها که در زیستگاه این پرنده یافت می شود. همچنین لارو مگس و پروانه‌ها جزو تغذیه اصلی مرغ چنگ می باشد.

از دیگر منابع تغذیه این پرنده می توان به سایر حشرات مانند عنکبوت، هزارپا و کرم خاکی نیز اشاره نمود؛ البته حیوانات کوچکی مانند مارمولک‌ ها و قورباغه‌ ها نیز طعمه های لذیذی برای چنگ مرغ به شمار می روند.

مشخصات چنگ مرغ

 

مناطقی از جنگل‌های بارانی در ویکتوریا، جنوب شرقی کوئینزلند و نیو ساوت ولز از زیستگاه های اصلی مرغ چنگ به شمار می رودند. همچنین بسیاری دیگر از گونه های این پرنده در تاسمانی، پارک های سواحل شرقی استرالیا، پارک ملی ملبورن، پارک ملی سلطنتی و در جنوب سیدنی یافت می شوند.

اما منطقه اصلی زیستگاه این پرنده در یک کلام استرالیا می باشد.

رفتار و ویژگی های چنگ مرغ

یکی از شناخته شده ترین ویژگی‌ های این مرغ، قدرت آواز خوانی آن است. چنگ ها در تمام طول سال آواز می‌خوانند. اما به طور ویژه در فصل جفت یابی که از ماه ژوئن تا اوت می باشد، این آوازخوانی از همیشه بیشتر به گوش می رسد.

در این بازه زمانی مرغ ها حدود ۴ ساعت در روز را به آواز خوانی به منظور جلب جفت ماده می پردازند. که این چهار ساعت برابر با نیمی از زمان روز آنها است. آواز خوانی این پرنده از ۷ بخش تشکیل شده است که تنها یک بخش از آن ساخته خودش و مابقی تقلید از سر و صدای پرندگان پیرامون آن است.

تغذیه مرغ چنگ

عضو آوازی چنگ مرغ ها که سوتک نامیده می شود در میان سایر گنجشک سانان پیچیده ترین و پیشرفته ترین است.

چنانچه به روش های جوجه کشی و پرورش پرندگان زینتی در منزل علاقه مند هستید، حتما این مقاله از گروه دی کیوشاپ را نیز مطالعه کنید.

سوالات متداول
 • دلیل تقلید صدای مرغ چنگ ها چیست؟
  این پرندگان بطور غریزی به منظور جلب جفت برای خود اقدام به آواز خوانی می نماید. اما علیرغم اینکه توانایی این پرنده در تولید آواز منحصر به فرد خود بالاست، تمایل زیادی به تقلید و بازخوانی آواهای سایر جانوران و صداهای محیط زندگی خود نیز دارد.
 • مرغ چنگ والا چه گونه ای از پرندگان می باشد؟
  گونه والا چنگ ها (Menura novaehollandiae)، از شاخه طنابداران، راسته گنجشک سانان (پرندگان آواز خوان) و تیره Menuridae می باشند.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *