پرورش و نگهداری مرغ مینا

مرغ مینا

مرغ مینا پرنده ای سخنگو و مقلد است. در این مقاله از وبلاگ دی کیو شاپ می خواهیم با خصوصیات و ویژگی های این پرنده آشنا شویم. جوجه های مینا وقتی خیلی کوچک هستند و هیچ بال و پری در نیاورده اند بدنشان به باد حساس است و نباید در مجاورت باد قرار گیرند، بهترین موقع برای خرید جوجه مینا ماه های خرداد و تیر است. پرنده های بزرگتر تا آخر عمر وحشی می مانند و بهتر است آنها را در طبیعت رها کنید.

هرچه بیشتر از سن این پرنده بگذرد دور چشم هایش بیشتر رو به رنگ زرد می رود، و با چین و چروکهای ریزی همراه می شود. برای تعیین جنسیت مرغ مینا هم کافیست به دهان باز این پرنده نگاه کنید اگر داخل دهانش سیاه رنگ بود یعنی نر و درغیر این صورت پرنده ماده است.

نکات مهم پرورش و نگهداری مرغ مینا

از جمله نکات اولیه که باید در پرورش و نگهداری مرغ مینا بدانید سایز قفس است. سایز قفس مینا هرچه بزرگتر باشد بهتر است چرا که جانور فضای کافی را برای جنب و جوش خواهد داشت و استرس فضای تنگ را نخواهد گرفت. برای مثل قفسی با ابعاد ۱۰۰*۱۰۰*۷۰ بیسیار ایده آل است گرچه اکثرا قفس های کوچک تری را تهیه می کنند.

حتما به دمایی که درآن جانور را نگاه می دارید توجه کنید چرا که در دمای سرد احتمال ابتلا به ذات الریه افزایش می یابد و در دمای گرم هم ممکن است گرمازده شود. حتما در فصل تابستان شرایط آب تنی را برای مینا فراهم کنید این پرنده عاشق آب تنی بوده و باعث ترشح هورمون های شادی آور در او می شود که در نهایت منجر به سریع حرف زدن آن می شود. از آن جایی که بیشتر مردم این پرنده را در خانه نگه می دارند شرایط از نظر دمایی مناسب خواهد بود منتها توجه کنید که مینا را در معرض مستقیم باد کولر و یا نزدیک سیستم گرمایشی نگذارید.

نکات مهم پرورش و نگهداری مرغ مینا

جیره غذایی مرغ مینا

مینا از جمله پرندگانی است که بسیار سریع غذا را هضم می کند و در طول روز به چندین وعده غذایی نیاز دارد و چون منقار این پرنده نرم است باید غذایش نیز نرم باشد. انواع میوه ها و دانه ها و حشرات و جانوران کوچک مانند ملخ و پروانه مناسب هستند. نوعی غذای اماده هم با قیمتی مناسب برای این پرنده در دسترس است با نام دانه پارس (پلت). پلت ها شاید بهترین ماده برای تغذیه مرغ مینا باشند اما بهتر است توجه کنید که پلت بدون آهن را خریداری کنید چرا که این پرنده توانایی جذب آهن را ندارد.

طول عمر این پرنده حداکثر ۱۵ سال ، در اواخر عمر پرها ریخته و رویش مجدد نخواهد داشت، در این دوران هم به مانند دوران کوچکی به باد و سرما حساس هستند. مرغهای مینای پیر را بویژه در ماه های سرد بایستی در دمای معتدلی نگه داشت تا دچار لرزش و اشکالات تنفسی نشوند.

نگهداری و پرورش جوجه مینا

دقت کنید که یک جوجه مینای سالم، در مدت شش هفته یا اندکی بیشتر، پردار خواهد شد. چشمهای آنها شفاف درخشان، مجاری بینیش باز و شفاف، و پرهای اطراف مقعد تمیز می باشد. پر و بال مینای نوزاد، تیره و مات بوده و پوست غبغبش محکم، و زرد کمرنگ است.

مرغ مینا پرنده ای باهوش است که قدرت تقلید صدای فوق الاده ای دارد و می تواند کلمات زیادی را بیاموزد و صداهای اطرافش مانند صدای زنگ خانه یا تلفن یا دزدگیر ماشین و…. را به خوبی تقلید کند تا به انجا که به اشتباه بیفتید که مثلا این صدای تلفن است یا پرنده !! مینای من صبح ها برای بیدار کردنم تمامی این صداها را در می آورد و در اخر به خاطر انکه گول نمی خردم بسیار ناراحت می شد زیرا اوایل سریع به اشتباه می افتادم و پا می شدم و مثلا میرفتم ببینم کیه زنگ خونه یا تلفن زده…

برای دستی کردن مرغ مینا باید با دست و از ابتدای تولد به او غذا دهید این روش ارتباطی بین صاحب و پرنده به وجود می آورد و پرنده از او تبعیت خواهد کرد.

نگه داری جوجه مینا

 

تفاوت های نر و ماده

هر دوی آنها مقلدین خوبی هستند و پرنده ماده هم به خوبی پرنده نر قدرت حرف زدن و فراگیری کلمات و جملات را دارد. اما عده ای اعتقاد دارند مرغ مینای نر سخنگوی بهتری است. اما در عوض مینای نر پس از ۲ سال که به بلوغ رسید مست می شود و در صورت امکان از خانه به دنبال جفت فرار خواهد کرد.

بیماری های مرغ مینا

بدلیل احتمال دچار شدن مرغ مینای شما در دوران پرورش و نگه داری به بیماری های مختلف، شناخت انواع بیماری های این مرغ مقلد از ضروریات پرورش مرغ مینا بحساب می آید. از جمله این بیماری ها می توان به آنفولانزا، لارنگو تراکئیت، نیوکاسل، بیماری های انگلی و باکتریایی، هموکروتوز و بیماری های قارچی اشاره کرد.

اخلاق مرغ مینا

مرغ مینا پرنده حسودی است یعنی به وجود پرنده یا حیوان دیگری در خانه  و نزد صاحبش حسادت می کند ، اگر از سوی کسی ازار ببیند فراموش نکرده و اگر موقعیت مناسب باشد بالاخره تلافی خواهد کرد.

شاید بتوان گفت مینا بهترین پرنده مقلدی است که تا کنون شناخته شده اما نگهداری از آن وقتگیر و دشوار است، این پرنده طبق عادت هنگام غذا خوردن خورده های میوه یا دانه ها و غذاهای نرم را به اینطرف و آنطرف می پاچد. روزنامه ای که در کف قفس این پرنده قرار داده می شود باید هر روز و یا ۲ بار در روز تعویض شود. میله داخل قفس و آبخوری پرنده هم باید دائما شسته و تمیز شود. مرغ مینا بر خلاف طوطی ها اصلا خجالتی نیست و پیش روی غریبه ها و تازه وارد ها هم به راحتی صحبت می کنند. پرنده باهوشی است و میتواند به رفتارهای مختلف صاحب خود واکنش نشان دهد.

منشا نام مرغ مقلد

مینا پرنده‌ای از خانواده سار «استوماتیده» است که به دو صورت وحشی و اهلی یافت می‌شود و دارای نژادهای مختلفی است که معروف ترین این نژادها مینای گوشواره‌ای و مینای معمولی است، نام این پرنده در زبان فارسی «مینا»، «مرغ مینا» و «مینای سخنگو» و «مرغ مقلد» است، در زبان عربی «المینه» ودر زبان انگلیسی Myna، Mynah، Mina، Mynas، Minah و در زبان فرانسوی و اسپانیایی به آن Martin و در زبان آلمانی به آن Beo و در زبان ترکی Mina است.

نام «مینا» در حقیقت یک نام هندی است که ریشه‌ای سانسکریتی دارد و از زبان هندی به سایر زبان‌ها راه یافته‌است. گونه وحشی این پرنده در جنگل‌ها و دشت‌ها پراکنده‌است و گونه اهلی آن را می‌توان در بسیاری از خانه‌ها مشاهده کرد. مینا پرنده‌ای کاملاً اجتماعی و پر سر وصدا است که تا حدودی مانند سارها حالت تهاجمی دارد. اگر به هر دلیلی مورد آزار و اذیت قرار گیرد یا احساس خطر کند و به درختی نزدیک در حوالی لانه اش رفته، صداهای بسیار بلند و ناهنجاری را به معنای اعتراض از خود در می‌آورد. آن‌ها خود را سریعاً با محیط وشرایط اطراف شان تطبیق می‌دهند. بیشتر اجتماع آن‌ها در زمین‌های بایر و اطراف باغ‌ها می‌باشد.

جوجه کشی مرغ مینا

جوجه کشی به صورت مصنوعی ار تخم های دارای نطفه و بوسیله دستگاه های جوجه کشی هوشمند و دیجیتال امکان پذیر میباشد. مدت زمان عمل جوجه کشی از مرغ مینا چیزی در حدود ۱۴ روز است و از دو مرحله ستر و هچر تشکیل شده است. مناسبترین دما برای انجام مراحل ستر و هچر جوجه کشی از مرغ به ترتیب ۳۸ و ۳۷.۲ درجه سانتی گراد است. مطلوبترین رطوبت نیز برابر با ۵۵ تا ۶۱ درصد است.

در اخر به باور عمومی ایرانیان مبنی بر خطرناک بودن پرنده برای زنان باردار می پردازیم و باید بگوییم که هیچ مدرک معتبر علمی این قضیه را ثابت نمی کند و موسسات معتبر آن را به کل رد کرده اند. برای مشاهده انواع دستگاه جوجه کشی کلیک کنید.

سوالات متداول
 • ابعاد مناسب برای قفس مینا چقدر است ؟
  ابعاد 100*100*70 به عنوان یک قفس ایده آل و مناسب برای نگهداری این پرنده توصیه می شود.
 • طول عمر مینا معمولا چقدر است ؟
  طول عمر این پرنده حداکثر 15 سال می باشد، در اواخر عمر پرها ریخته و رویش مجدد نخواهد داشت.
 • جیره ی غذایی این پرنده چگونه است ؟
  مینا در طول روز به چندین وعده غذایی نیاز دارد و باید غذایش نرم باشد. انواع میوه ها و دانه ها و حشرات و جانوران کوچک مانند ملخ و پروانه مناسب هستند.
نظرات کاربران
 • جمعه ۰۷ تیر ۱۳۹۸ at ۱۰:۵۷
  Permalink

  سلام ممنونم بابت اطلاعات دقیق شما هر چه که در این اطلاعات شما
  هست مرغ مینا من هم دارد … سپاس عزیزان

  Reply
 • یکشنبه ۰۶ مرداد ۱۳۹۸ at ۰۸:۱۵
  Permalink

  سلام ممنونم از راهنمایی هاتون کاش یه کم بیشتر در خصوص نگهداریش توضیح میدادین

  Reply
  • یکشنبه ۰۶ مرداد ۱۳۹۸ at ۱۵:۵۴
   Permalink

   سلام
   اطلاعات کامل و جامع رو ارائه دادیم . ان شالله در مطالب بعدی..

   دی کیو شاپ

 • سه شنبه ۰۸ مرداد ۱۳۹۸ at ۱۹:۲۰
  Permalink

  سلام معذرت میخوام یه جوجه مینا دارم تقریبا ۲ ماه و نیم هستش از قفس که میارم بیرون روی شونهام میشینه و هر جا میرم میاد ولی دستمو نوک میزنه یه چندباری با دیت انداختمش داخل قفس میخواستم بدونم چجوری عادت بد نوک زدنشو ترک بدم ممنون میشم بگید

  Reply
  • پنجشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۸ at ۰۹:۲۶
   Permalink

   سلام
   مینا پرنده ای بسیار باهوش می باشد و در برابر افرادی که باعث اذیت و آزار می شود جبهه می گیرد . شما با محبت کردن و تغذیه دستی می توانید پرنده را دستی نمایید.

   دی کیو شاپ

 • سه شنبه ۰۸ مرداد ۱۳۹۸ at ۱۹:۲۲
  Permalink

  سلام یه جوجه مینا دارم تقریبا ۲ ماه و نیم سنش هست از قفس میارم بیرون میاد رو شونها و سرم میشینه و هر جا میرم میام ولی به دستها نوک میزنه میخواستم بدونم چجور عادت نوک زدنشو ترک بدم چندباری هم با دست انداختم داخل قفس

  Reply
 • پنجشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ at ۱۵:۱۳
  Permalink

  سلام خسته نباشید مرغ مینایی داریم ک اصلا حرف نزنه مرغ مینا من حدودا ۶ ماه هست ولی اصلا تلاشی برای صحبت کردن نمیکنه ی مدتی هم هست ک پرهاشو میندازه راه میره ی حالتی شده چ میشه کرد؟؟؟

  Reply
  • دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ at ۱۰:۴۳
   Permalink

   سلام
   صحبت کردن پرنده بسته به نوع نژاد و مولد و نهایتا به آموزش پایه دارد.

   دی کیو شاپ

 • جمعه ۰۲ اسفند ۱۳۹۸ at ۲۱:۱۳
  Permalink

  من مرغ مینام مرد نمیدونم واسه ی چی ولی خیلی دوستش داشتم

  Reply
 • شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ at ۱۱:۴۳
  Permalink

  سلام ببخشید من مرغ مینا ازیکی خریدم میگه دوماهش هست.ولی خودش آب میخوره ولی غذا هم خودش میخوره هم من بهش میدم به نظرتون سنش زیاد نیست؟؟گولم نزدن؟؟بااین شرایطش چندماهش هست.و اینکه توخونه آزاد هست.رو دست هم نمیاد.

  Reply
  • شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ at ۱۶:۰۹
   Permalink

   سلام
   معمولا از ۲ ماهگی برحسب نژاد غذاخوردن را خودشان انجام می دهند.

 • شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ at ۲۳:۵۸
  Permalink

  سلام به نظرتون من مرغ مینای نر بخرم یا ماده راستی اگر مرغ مینا بخرم و دستی شه ببرمش بیرون فرار نمیکنه بره
  رتون من مرغ مینای نر بخرم یا مادی

  Reply
  • سه شنبه ۰۳ تیر ۱۳۹۹ at ۱۰:۴۴
   Permalink

   سلام
   معمولا مینای نر بهتر یاد میگیره و سخن گفتن راحت تر شروع میکنه

 • Pingback:رایج ترین بیماری های مرغ مینا و درمان آن ها

 • دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ at ۰۴:۲۷
  Permalink

  سلام ببخشید ما یک مینا یی دا ریم ماده هستش البته ما از اول نم دونستیم که مادی با بام یک لو نه ی کا رتونی براش درست کرد . بعد از چند روز هی کاغذ دستمال هر چی که به نظر شما نرم بود می برد توی لونش بابام گفت که این میخواد تخم کنه وبعد پساز چند هفته دیدیم تخم کرد،یک مینای نر پیشش گذا شتیم ولی تخمش وا نشد میخواستم بپر سم که اون بر ای چی تخمش وا نشد😁😁😀😀

  Reply
  • یکشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ at ۱۶:۲۷
   Permalink

   سلام
   احتمالا بدون نطفه و یا ضعیف بود.

 • دوشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۶:۴۷
  Permalink

  سلام روی درختای کنارخونه مامرغ مینای وحشی خیلیه میشه براگرفتنش راهنمایی کنید

  Reply
  • سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ at ۰۹:۰۹
   Permalink

   سلام
   معمولا پرندگان در تاریکی جنب و جوشی ندارند و با تغذیه روزانه می توانید بسمت شما میل پیدا می کنند.

 • جمعه ۱۱ تیر ۱۴۰۰ at ۲۲:۲۴
  Permalink

  سلام ببخشید مایه مرغ میناخریدیم نمیدونیم چندماهه هست دور چشمش روشن هست الان یه روزه که اب وغذانخورده باید چکارکنیم؟؟

  Reply
  • شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۰ at ۱۴:۴۱
   Permalink

   سلام احتمالا دچار استرس شده . یه مدت در جای بدون رفت و آمد منتقل کنید.

 • شنبه ۳۰ مرداد ۱۴۰۰ at ۱۴:۱۷
  Permalink

  من یه مینا دارم میخواد حرف بزنه ولی نمیتونه دو ماه و نمیشه
  باهوش هستش وقتی میخوام کامپیوتر بازی کنم میاد دکمه های کیبورد رو با نوک بسته فشار میده
  میخواستم بدونم چطور میتونم کمکش کنم که بتونه حرف بزنه

  Reply
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.