مرغ لهستانی (Polish)

جوجه کشی مرغ لهستانی
4.7/5 - (6 امتیاز)

مرغ و خروس لهستانی (Polish) به دلیل وجود تاج در بالای سر، از نظر ظاهری به عنوان یک پرنده زینتی به شمار میرود. زیبایی ظاهری مرغ و خروس پولیش باعث شده تا این پرنده گزینه خوبی به عنوان پرنده نمایشی و یک حیوان خانگی زیبا باشد. اگر در رابطه با نگهداری و پرورش مرغ لهستانی کنجکاو هستید و نمی‌دانید که این پرنده برای گله شما مناسب است یا نه، ما در این مقاله هرآنچه که نیاز دارید تا در مورد این مرغ بدانید را گفته ایم، پس با ما همراه باشید.

مرغ پولیش پرنده ای پر جنب و جوش با پرهای رنگارنگ است که زادگاهش اروپا می‌باشد. به نقل از داستان هایی که در مورد گذشته این پرنده هست، پادشاه لهستان بعد از خلع شدن به فرانسه گریخت. در نهایت جوجه های مرغ پولیش که به آنها علاقه داشت در میان چمدان هایش پیدا شدند.

از این پرنده نقاشی هایی وجود دارد که قدمت آنها به قرن ۱۵ باز می‌گردد. امروزه انجمن طیور آمریکا مرغ و خروس لهستانی را به رسمیت شناخته است. پرورش مرغ لهستانی بیشتر برای اهداف تزیینی و نمایشی انجام گرفته و آنرا یک مرغ خانگی به حساب می‌آورند.

پرورش مرغ لهستانی

خصوصیات رفتاری مرغ لهستانی

نگهداری از مرغ پولیش بسیار لذت بخش می‌باشد. این نژاد یک از پرندگان آرام و دوستانه ای هستند که برای بچه ها هم مناسب بوده و به آنها آسیبی وارد نمی‌کنند. البته جوجه های مرغ لهستانی گاهی اوقات پرخاشگر و عصبی می‌شوند. اما دلیل این رفتار ها بیشتر مربوط به مشکلات بینایی است که پرهای زیاد روی سر آنها ایجاد می‌کند. به همین دلیل فراموش نکنید که هر وقت خواستید به آنها نزدیک شوید، ابتدا آنها را به آرامی صدا بزنید یا یک سوت آرام بزنید تا متوجه حضور شما شوند.

برای کسب اطلاعات در زمینه جوجه آوری پرندگان، مقاله جوجه کشی مرغ را حتما بخوانید.

جوجه های لهستانی به دلیل خلق و خوی ملایمی که دارند بیشتر توسط طیور دیگر گله مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند. همچنین امکان دچار شدن به کچلی و طاسی هم در آنها وجود دارد. زیرا نمی‌توانند در برابر بیرون کشیدن پرهای سر خود توسط دیگر پرندگان مقاومت کنند.

این پرندگان بسیار کنجکاو بوده و به همین دلیل امکان دارد در بعضی مناطق گیر کرده و برای بیرون آمدن نیاز به کمک دارند. در نتیجه باید دقت زیادی به آنها داشته باشید. به همین دلیل معمولا آنها را در مناطقی که وسیع بوده و سوراخ و سمبه زیادی ندارد نگهداری کرده و اجازه گردش میدهند تا مشکل ساز نشوند.

مرغ و خروس لهستانی

ظاهر مرغ لهستانی

با رنگ های باورنکردنی و پرهای سر متمایزشان، سخت است که این نژاد را با دیگر نژادها اشتباه گرفت. پرهای پیچیده سر آنها می‌تواند روی صورت و چشمان آنها رفته و گاهی اوقات دید آنها را مسدود می‌کند. این پرنده با جثه متوسطی که دارد ​​دارای شانه صاف و زیبا است. بدن بلند، شانه های پهن و پشت صاف آن به ظاهر چشم نوازش کمک می‌کند.

جوجه های لهستانی دارای شانه ها و شانه های قرمز و لبه های گوش، سفید رنگ هستند. همچنین ناگفته نماند که پاها و هر چهار انگشتشان، پر ندارد. مرغ های پولیش در رنگ های مختلفی از جمله مشکی، قهوه ای، سفید، طلایی راه راه، نقره ای جلا و پولیش آبی وجود دارند.

نگهداری و پرورش مرغ لهستانی

این پرنده ها یکی از مرغ های تخمگذار فوق العاده بوده می‌توانند تا ۲۰۰ تخم در سال بگذارند. این درحالیست که مرغ ها در تمامی سال تخم های نطفه دار تولید می‌کنند. اما در بهار پربارتر هستند. توجه کنید که خروس لهستانی را در همان محفظه مرغ ها نگهداری کنید. پس از اینکه مرغ و خروس با یکدیگر جفت شدند، تخم مرغ ها را بررسی کنید که بارور هستند یا نه.

هنگامی که می‌خواهید جوجه کشی مرغ لهستانی را انجام بدهید، باید محل نگهداری تخم های نطفه دار را به درستی انتخاب کرده و به مدت یک هفته تخم ها را در آنجا ذخیره کنید. پس از این که یک هفته گذشت، تخم ها درون دستگاه جوجه کشی گذاشته جوجه آوری را شروع کنید. دما و رطوبت مورد نیاز در دوره جوجه کشی مرغ پولیش مانند دیگر نژاد های مرغ بوده و در دوره ستر باید دمای ۳۷.۷ درجه و رطوبت ۶۰ درجه را در دستگاه جوجه کشی تنظیم کنید.

خروس پولیش

نکته ای که باید به آن دقت کنید، نگهداری جوجه های هچ شده در دمای ۱۸ سانتی گراد یا بیشتر است.

زیستگاه، شرایط قفس و راه اندازی

همانطور که گفته شد، مرغ و خروس های لهستانی برای بازی و گشت و گذار به یک منطقه بزرگ نیاز دارند. همچنین زمانی که آنها در حال تخمگذاری هستند یا در روزهای سرد یا بارانی نیاز به پناهگاه دارند. یک پناهگاه خوب برای آنها شامل جعبه های تودرتو یا یک اتاق مسقف است که راحت بتوانند در آن بخوابند. همچنین وجود یک خانه و پناهگاه سبب می‌شود تا در برابر شکارچیان و آب و هوای بد نیز در امان باشند.

بهتر است از حصارهای سیمی جوش داده شده به یکدیگر برای نگه داشتن گله در محیط وسیع و همچنین دور نگهداشتن شکارچیان استفاده کنید. ناگفته نماند که به هنگام طراحی و ساخت مرغداری باید به ازای هر پرنده، حدود ۱۰ متر مربع اختصاص دهید. همانطور که گفتیم برای ساخت لانه از جعبه های تودرتو در یک اتاقک سقف دار استفاده کنید به گونه ای که تمامی پرندگان به راحتی بتوانند به آنها دسترسی داشته باشند.

کف جعبه ها را با نی، براده های چوب و یا مواد مشابه به خوبی بپوشانید. پیشنهاد می‌شود که برای هر چهار مرغ، باید یک جعبه داشته باشید. همچنین محلی که برای آنها در نظر می‌گیرید، باید دارای میله هایی برای نشستن باشند. مرغ و خروس های لهستانی همچنین به راحتی می‌توانند روی این میله ها به راحتی بخوابند و مشکلی ندارند. ناگفته نماند که فضای مورد نیاز برای نشستن هر پرنده باید حدود ۱۶ سانتی متر باشد.

مرغ پولیش

نکته دیگر اینکه وجود چراغ و گرمای مناسب در روز های سرد سال برای مرغ ها خوب بوده و می‌تواند سبب افزایش تخمگذاری شود.

غذای مرغ لهستانی

غذای مرغ های پولیش باید یک خوراک پروتئینی با کیفیت بالا باشد. همچنین فراموش نکنید که در فصل های پرریزی نیز باید ۲۰% غذای پروتئینی بیشتری به آنها بدهید. این کار را باید تا زمانی که پرهایشان مجدد شروع به درآمدن کنند، ادامه دهید. از جمله مواد غذایی که می‌توانید به عنوان خوراک به آنها بدهید، لوبیای پخته شده، سبزیجات برگ دار، بیشتر میوه ها و غلات بدون قند است.

سلامت

به عنوان پرورش دهنده و فردی که از آنها نگهداری می‌کند باید توجه ویژه ای به پرهای سر این پرنده خصوصاً در فصل زمستان داشته باشید. فراموش نکنید که شپش ها و کنه ها به راحتی می‌توانند در پرهای ضخیم آنها پناه بگیرند. بنابراین باید پرهای این طیور را به صورت منظم بررسی کنید. همچنین اگر نیاز به کوتاه کردن پرهای سر مرغ است، این کار را انجام دهید.

باید مراقب باشید که در صورت خیس شدن پرهای سر مرغ لهستانی، سریعاً آنها را خشک کنید. مرغ و خروس نژاد لهستانی دارای یک خط (رج) روی سر خود است که بلافاصله به هم جوش نمی‌خورد. اگر که یک پرنده بالغ به روی سر جوجه و یا مرغ پولیش ضربه یا نوک بزند، احتمال دارد ناگهان بمیرد.

سوالات متداول
  • آیا خروس لهستانی می‌تواند با مرغ های دیگر جفتگیری کند؟
    بله آنها می‌توانند! هیچ مشکلی در رابطه با جوجه ریزی جوجه های نژاد مخلوط وجود ندارد. اگر یک خروس در گله خود دارید، او سعی می‌کند همه مرغ‌های شما را بارور سازد. به این فکر نکنید که او نژاد دیگری است یا حتی اگر مرغ‌ها اندازه‌های متفاوتی داشته باشند..
  • آیا نژاد لهستانی یا همان پولیش به عنوان مرغ تخمگذار شناخته می‌شود؟
    شاید در نگاه اول به دلیل تنوع زنگی بالایی که پرندگان دارند، آنها را یک پرنده زینتی به شمار آورید، اما این مرغ ها می‌توانند تا حدود 200 تخم در طول سال بگذارند. پس اگر به عنوان یک مرغ تخمگذار مخصوص به آنها نگاه نکنید، می‌توانند برای اینکار مفید باشند.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *