مرغ سلطان (Sultan)

مرغ و خروس سلطان
4.4/5 - (7 امتیاز)

مرغ سلطان یکی از آن نژادهای بسیار زیبا و کمیاب است. این پرنده برای مدت بسیار طولانی در آمریکا بوده و از قدیمی ترین نژادها می‌باشد. همچنین وضعیت مرغ و خروس سلطان به عنوان بحرانی فهرست شده، بنابراین این احتمال وجود دارد که در عرض چند سال منقرض شود. در این مقاله قصد داریم به برخی از اطلاعات مهم در مورد این مرغ نژاد سلطان نگاهی بیندازیم و ببینیم چه چیزی باعث می‌شود تا مرغ، پرنده ای فوق‌العاده به حساب آید.

تاریخچه مرغ سلطان

این نژاد ابتدا در ترکیه به وجود آمد و در این منطقه به سرای تاوک یا سرای تاووک معروف است. از آنجایی که مرغ و خروس نژاد سلطان ظاهر بسیار تزئینی دارد، بین سلطنتی ها در ترکیه بسیار محبوب بود. آنها اغلب این پرنده را در باغ های خود نگهداری می کردند،به همین دلیل آن را مرغ سلطان می نامیدند.

این نژاد در سال ۱۸۵۴ به انگلستان و سپس در سال ۱۸۶۷ به آمریکا رفت. با این حال، انجمن طیور آمریکا تا سال ۱۸۷۴ این نژاد را به رسمیت نشناخت یا حتی آن را در استاندارد خود نپذیرفت. این طیور در دسته مرغان بزرگ یا بانتام قرار می گیرند. وزن آنها حدود ۱.۸ تا ۲.۲ کیلوگرم است، بنابراین به اندازه برخی از نژادهای دیگر بزرگ نیستند. این روزها، این نژاد بسیار نادر است و در واقع در فهرست اولویت های حفاظت از نژادهای دام آمریکا به عنوان حیاتی ذکر شده است.

پرورش مرغ سلطان

بهترین حالت برای مرغ و خروس سلطان زمانی است که در یک محیط محدود (محصور) و با دمای محیطی گرم نگه داشته می‌شوند. این پرنده در دمای پایین و آب و هوای سرد زنده نمی‌ماند. در نتیجه، پرورش مرغ سلطان تنها زمانی مناسب است که در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که مستعد دمای بسیار سرد یا شرایطی نیست که برای مدت طولانی باعث سرما شود.

برخلاف این روزها که این نژاد چندان رایج نیست، در گذشته از گوشت مرغ سلطان زیاد استفاده می‌شد. در گذشته بسیاری از پرورش دهندگان می‌خواستند نژادهای جدید معرفی کنند، در نتیجه آنها را با مرغ لهستانی پرورش می‌دادند. به یاد داشته باشید که مرغ و خروس سلطان تنها یک رنگ دارد. بقیه رنگ ها در نتیجه تلاقی با نژاد های لهستانی به دست آمده است.

خصوصیات رفتاری مرغ و خروس سلطان

همانطور که در قبل تر اشاره شد، مرغ سلطان در دماهای سردتر راحت نیست و آنها واقعاً از آن دسته نژادهایی نیستند که بتوانند از خود مراقبت کنند و با موفقیت به جستجوی خوراک بپردازند. با این حال، آنها در آب و هوای گرم‌تر به خوبی زنده می‌مانند و زمانی که در یک محیط محدود و بسته باشند، راحت ترند.

این طیور آرام، مطیع و کاملا دوستانه هستند. علاوه بر این، هم خروس نژاد سلطان و هم جنس ماده به آسانی رام می‌شوند و همچنین به راحتی قابل دستیابی هستند. در نتیجه، آنها یک انتخاب فوق‌العاده برای یک حیوان خانگی در حیاط خلوت یا برای مصارف تزئینی می‌باشند.

همانطور که گفته شد در گذشته یکی از طیوری بودند که برای مصرف گوشت پرورش داده می‌شدند. اما امروزه تقریبا دیگر جایی از آنها برای چنین هدفی استفاده نمی‌کند. در واقع می‌توان اینگونه بیان کرد که ظاهر زیبا و همچنین قرار گرفتن در لیست حیوانات در حال انقراض، سبب تغییر هدف پرورش شده است.

جوجه کشی مرغ نژاد سلطان

اگر اقدام به نگهداری مرغ سلطان کرده‌اید به این نکته توجه کنید که آنها به خوبی پرواز می‌کنند. بنابراین داشتن حصار در محیط نگهداری، بسیار مهم است. این طیور تمایل دارند با اکثر پرندگان دیگر در گله کنار بیایند و دوست دارند برای جلب عشق و محبت به سراغ انسان های خود بیایند. در واقع، اگر نزدیک آنها روی زمین بنشینید، حتی ممکن است بیایند و درست به دامان شما بپرند.

اگر می‌خواهید با پرورش پرندگان زینتی آشنا شوید، این مقاله را از دست ندهید.

تخمگذاری مرغ سلطان

از نظر تخم‌گذاری، مرغ نژاد سلطان واقعاً برای این منظور عالی نیست. آنها در این زمینه ضعیف عمل کرده و فقط حدود ۱ تخم در هفته یا حدود ۵۰ تخم در سال می گذارند. در نتیجه، آن‌ها اغلب کرچ نمی‌شوند. این پرندگان تخم‌هایی که می‌گذارند بزرگ و سفید هستند، اما روی آن‌ها نمی‌نشینند.

برخی از افراد سعی می کنند کارهای مختلفی برای کمک به افزایش تولید تخم انجام دهند، اما آنها نژادی هستند که فقط تخم گذاری زیادی ندارند. در نتیجه، اگر به دنبال چیزی هستید که به طور منظم به شما تخم مرغ بدهد، ایده خوبی است که یک نژاد متفاوت پیدا کنید.

به خاطر داشته باشید، حتی اگر نژادهای دیگری در کنار این طیور داشته باشید، این پرنده افزایش تخمگذاری نخواهد داشت. از آنجایی که آنها معمولا کرچ نمی‌شوند یا حتی روی تخم‌هایشان نمی‌نشینند، معمول نیست که تخم های جدید نیز هچ شوند. اگر پرنده های بیشتری از این نژاد می‌خواهید، باید آنها را به عنوان جوجه از یک تامین کننده تهیه کنید و اگر تخم های بیشتری می‌خواهید، باید نژادهای پرتولید را به گله خود اضافه کنید.

جوجه کشی مرغ سلطان

همانطور که در بالا اشاره کردیم، این نژاد تخم های زیادی نمی‌گذارد. همچنین از این پرنده بیشتر به عنوان پرنده زینتی نگهداری می‌شود. در نتیجه بهترین کار برای افزایش تعداد طیور، جوجه کشی از تخم های نطفه دار است. برای اینکار هم به یک دستگاه جوجه کشی و تعدادی تخم نطفه دار نیاز دارید. اگر خودتان تخم های نطفه دار این پرنده را ندارید، باید آنها را از یک تامین کننده خریداری کنید. البته مراقب باشید تا تخم ها تازه و با کیفیت باشند.

جوجه سلطان

در نهایت با قرار دادن تخم ها درون دستگاه جوجه کشی و تنظیم دما و رطوبت، جوجه کشی را شروع کنید. با اینکار هم می‌توانید جوجه های هچ شده را در گله خود نگه داشته و آنها را بزرگ کنید، و هم می‌توانید آنها را بفروشید. زیرا جوجه پرندگان کمیاب و زینتی نسبت به دیگر طیور قیمت بالاتری دارند.

نکته ای که باید به آن توجه کنید، این است که این طیور زینتی بوده و تخم نطفه داری هم که خریداری می‌کنید، قیمت بالاتری در مقابل مرغ های معمولی دارد. بنابراین باید از دستگاهی استفاده کنید که راندمان بالا و کیفیت فوق‌العاده ای در هچ داشته باشد تا تخم های بیشتری تبدیل به جوجه شوند. برای اینکار ما به شما دستگاه جوجه کشی داتیکس ۵ را پیشنهاد می‌کنیم که یک دستگاه مناسب، برای جوجه کشی مرغ پرندگان زینتی است.

اگر قصد دارید همه چیز را در مورد جوجه کشی بدانید، مقاله آموزش جوجه کشی مرغ را حتما بخوانید.

مراقبت

علاوه بر شرایط عادی که بیشتر نژادهای مرغ را تحت تأثیر قرار می دهد، سلطان مشکلات زیادی که مربوط به نژاد باشد را ندارد. تنها کاری که واقعاً باید به طور فعال انجام دهید این است که مطمئن شوید پرهای پا و پرهای ساق پا، تمیز نگه داشته شوند تا احتمال ورود باکتری یا عفونت به حداقل برسد.

برخی دیگر از شرایطی بدی که آنها می توانند تجربه کنند، کنه، شپش و انواع مختلف عفونت است. اگر می بینید که مرغ شما رفتار متفاوتی دارد یا به نظر می رسد که مدفوع یا ترشحات متفاوتی دارد، مهم است که در اسرع وقت با دامپزشک خود مشورت کنید. توجه به علائم ظاهری و رفتاری، اولین قدم برای بهبود طیور است.

از نظر مراقبت، چند کار وجود دارد که باید انجام دهید. برای شروع، باید مطمئن شوید که بستر خشک تهیه می کنید و مراقبت ویژه ای برای سالم و پر نگه داشتن پرهای آنها دارید. شما همچنین باید مطمئن شوید که آنها را در برابر شکارچیان خارجی محافظت می کنید.

بیشتر حیوانات اهلی، مانند گربه یا سگ، برای آنها یک تهدید واقعی نیستند، اما سایر حیوانات مانند روباه می توانند تهدید جدی باشند. مهم است که مراقب هر حیوانی در اطراف جوجه های خود باشید و مطمئن شوید که می دانید چه نوع شکارچیانی در اطراف منطقه شما هستند تا بتوانید کارهایی را که برای ایمن نگه داشتن گله نیاز دارید انجام دهید.

۳ نکته برای پرورش مرغ سلطان

مانند همه نژادها، مهم است که بدانید قبل از خریدن این پرندگان، چگونه از آنها مراقبت کنید. این طیور نیز مانند هر پرنده دیگری نیاز به مراقبت دارند، اما علاوه بر آنها، نیازهای اضافی هم دارند. با این وجود، در اینجا ۳ نکته مهم برای پرورش مرغ و خروس سلطان آورده شده است.

نگهداری مرغ سلطان

۱. آب و غذا

یکی از مهمترین نکات در مورد داشتن پرندگان، اطمینان از دریافت آب و غذای کافی است. در حالی که بیشتر نژادها فقط باید یک یا دو بار در روز تغذیه شوند، شما باید مطمئن شوید که همه چیز برای خوردن این پرندگان وجود دارد. مرغ ها معروف‌اند که با آب همه چیز را کثیف می‌کنند، همچنین خود آب مصرفی را. در نتیجه نیاز است تا آب آنها را چند بار در روز تعویض کنید.

برای آشنایی با روش تهیه دان مرغ و نکات مهم در مورد آن، این مقاله را بخوانید.

۲. خانه

به عنوان پرورش دهنده و یا کسی که از این طیور نگهداری می‌کند باید لانه مناسبی برای آنها بسازید. همچنین منطقه ای که محصور بوده و دارای چمن باشد نیز برای گشت و گذار آنها لازم است. فراموش نکنید که در هنگام ساخت لانه این نکته را در نظر بگیرید که باید دارای منطقه ای باشد تا پرنده بتواند از سرما و یا گرما در امان بماند.

بهترین گزینه برای اینکار، استفاده از قفس های آماده است، البته خودتان نیز می‌توانید یک قفس بسازید. همچنین باید از خشک و تمیز بودن بستر های آنها نیز اطمینان داشته باشید. زیرا سالم و تمیز بودن پرها بسیار اهمیت دارد. و اما در آخر باید یک حصار با اندازه مناسب در اطراف محیط نگهداری و گشت و گذار بکشید، زیرا مرغ و خروس های سلطان عاشق پرواز و فرار هستند.|

۳. حفاظت از شکارچیان

از آنجایی که مناطق مختلف، شکارچیان متفاوتی دارند، مهم است که از پرندگان خود محافظت کنید. این می تواند شامل مواردی مانند نرده های سنگین و محوطه هایی باشد که به راحتی نمی توان آنها را شکست و خانه و لانه ای که درب آن قفل می شود. شکارچیان می توانند به چیزهای مختلف نفوذ کنند، بنابراین مهم است که مطمئن شوید چه شکارچیانی در اطراف شما هستند تا بتوانید ورود آنها را سخت تر کنید.

سوالات متداول
  • آیا مرغ و خروس های نژاد سلطان، دوستانه و آرام هستند؟
    این پرندگان بسیار آرام، مطیع و دوستانه هستند. رام کردن و دست زدن به نر و ماده، هر دو بسیار آسان است و همچنین به عنوان حیوانات خانگی و پرندگان زینتی بسیار مناسب می‌باشند.
  • تخم های مرغ سلطان چه رنگی هستند؟
    این پرندگان تخم های بسیار کمی می‌گذارند و این تخم ها به رنگ سفید هستند. اما توجه داشته باشید که این نژاد بسیار کم کرچ می‌شود.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *