مرغ بلژیکی

مرغ بلژیکی بانتامس

انجمن توسعه طیور بلژیک در سال ۲۰۰۲ توسط چند نفر از اساتید رشته پرورش طیور بنام نژادهای بومی مرغ بلژیکی تاسیس شد. در نیمه اول قرن نوزدهم کشاورزان در داندرموند و میشلن در فرانسه منطقه حاصلخیز و سرسبز که بسیاری از خالص پا فرفری با پرهای فاخته، فاخته فلاندرز نگهداری می شود.

از سال ۱۸۵۰ براهما در بلژیک وارد شد و این نژاد در سایز بزرگ با نژادهای محلی تلاقی داده شدند. بعدها سایر نژادهای آسیایی مانند کوچین و لانگشان برای آمیخته گری استفاده شد. به این ترتیب یک نژاد منحصر به فرد با جثه قوی و جدید ایجاد شده بود، بهترین تولید کننده گوشت ملینرز می باشد.

به دلیل ویژگی های سودآور این نژاد، (a.k.a. مرغ بروکسل) بازار  در پایان قرن نوزدهم را فتح کرد. پس از آن داستان موفقیت آمیز مرغ نژاد میلینز گسترش یافته و به کشورهای دیگر از جمله هلند، فرانسه، انگلستان، آلمان، روسیه و ایالات متحده صادر شد. به این ترتیب یک زیر نسل جدید و سنگین تر تلاقی شده است. که این انواع جدید طیور بوقلمون و بنابراین نام “بوقلمون میلینز”، بوجود آمد.

تعذیه مرغ بلژیکی چیست

مرغ بلژیکی دارای پرهای سیاه و سفید، فاخته و سفید می باشد. کوپلینگ و دارای تاج پوششی لوب گوش کشیده است. رنگ چشم بلژیکی از سیاه و سفید متفاوت است، سایه های قهوه ای مایل به قرمز. ریش های کوچک و یا وجود ندارد. بطور کلی به رنگ های سیاه، سفید و طلایی وجود دارند، بطور متوسط مرغ بلژیکی دارای وزن ۰.۵ تا ۵ کیلوگرم بوده و سالانه می توانند بطور میاگین ۱۲۰ تخم بگذارند.

معمولا رنگ تخم های مرغ بلژیکی به رنگ روشن بوده و هریک دارای وزن حدود ۶۰ گرم می باشند. به این نکته باید توجه نمود که این یک قابلیت استثنایی در این گونه نژادها می باشد  معمولا تخم هایی می گذارد که وزن آنها بین ۴۰ الی ۶۰ گرم می باشند. بطور نرمال دوره جوجه کشی در داخل دستگاه جوجه کشی ۲۱ روز می باشد، که ۳ روز انتهایی در مرحله هچر تخم نطفه دار ها به جوجه تبدیل می شود.

سه گونه شاخص از مرغ بلژیکی وجود دارد که عبارتند از

دی انورس
دی یوکل
دی واترمال

نژاد های بلژیکی عبارتند از :

۱.آردینر ardenners

۲.باربو واتر مال barbu de watermaal

۳.باستیس bassettes

۴.اوربرگ بلژیکی Belgian everberg

۵.یوسل بلژیکی uccle Belgian

۶.باربنتر brabanter

۷.براکل brakel

۸.کامپین campins

۹.آنتی ورپ antwerp Belgian

۱۰.کروبی grubbe bantam

۱۱.هیروی herve

۱۲.میشلز  mechels

۱۳.تورنا سیس tournaisis

    نظرات کاربران
    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.