مرغ برهما (Brahma)

4.2/5 - (233 امتیاز)

یکی از عادت های بسیار خوبی که مرغ و خروس برهما دارد، تشکیل گروه ها و جمع شدن در کنار یکدیگر است. این عمل می‌تواند از آنها در برابر شکارچیان کوچکتر نیز محافظت کند. طرز راه رفتن و حرکت این نژاد بسیار با ظرافت و زیبا می‌باشد. در ادامه با با همراه باشید تا در مورد نژاد فوق‌العاده مرغ و خروس امپراطور بیشتر بدانید.

قبل از سال ۱۹۳۰ که صنعت طیور رشد کند، مرغ امپراطور یکی از پرندگان محبوب بود. اما با رشد این صنعت، از محبوبیت آنها نیز کاسته شد. در عوض هنوز در بین پرورش دهندگان کوچک محبوب بودند. زیرا نگهداری و پرورش مرغ و خروس براهما، می‌تواند به ۲ هدف اصلی پرورش طیور جوابگو باشد.

مرغ برهما (Brahma) یکی از بزرگ ترین نژاد های مرغ می‌باشد که دارای پرهای زینتی زیبایی است. با وجود اندازه بزرگی که دارند، بسیار پرندگان آرامی هستند که این ویژگی می‌تواند برای تازه کارها و خانواده ها بسیار مناسب باشد. مرغ و خروس امپراطور شرایط آب و هوایی خنک را ترجیح داده و در مناطق شمالی که هوای سردی دارند بهتر می‌تواند رشد کند.

یک نکته جالب، تخم گذاری مرغ برهما در ماه های سرد سال است. این طیور در زمستان تخم گذاری کرده و با فرا رسیدن بهار این روند رو به کاهش می‌رود. در واقع زمانی که تخم گذاری این پرنده تمام می‌شود، دیگر نژاد ها تازه شروع به این کار می‌کنند.

ویژگی های ظاهری مرغ برهما (Brahma)

مرغ و خروس امپراطور پرندگان بزرگی هستند. اما بیشتر حجم آنها را پرهایشان تشکیل می‌دهد. همچنین دارای بدنی بزرگ و پهن با بالهایی قدرتمند نیز می‌باشند. علاوه بر آن، با وجود داشتن چنین بال هایی به دلیل وزنی که دارند، نمی‌توانند مدت زیادی پرواز کنند.

وجود پرهای تزئینی زیادی که دارند در کنار هم سبب می‌شود تا ظاهری محکم و سفت به پرها داده شود. اما این پرها بسیار نرم و پف کرده هستند. پرهای این مرغ زیبا، علاوه بر پا، پنجه های آنها را نیز به خوبی پوشش می‌دهند.

 

خروس و مرغ برهما

مرغ و خروس برهما در ۳ رنگ استاندارد سفید، سیاه (تیره) و زرد مایل به قهوه ای وجود دارند. البته در طول سالیان رنگ های دیگری نیز داشته اند اما به طور رسمی به ثبت نرسیده اند. مرغ برهما مشکی یا تیره برای جفتگیری باشد مهارت های بیشتری داشته باشد چرا که معمولا کمی با مشکل مواجه می‌شود. همچنین رنگ های سیاه و سفید بسیار کمیاب هستند.

مرغ و خروس برهما دارای سر بزرگی است. این پرنده با داشتن ابروهایی آویزان ظاهر خاصی دارد. تشخیص جنسیت آنها می‌تواند مشکل باشد. به طور معمول مرغ های جوان و ۱ ساله، زودتر پرهایشان رشد می‌کند. همچنین خروس امپراطور دارای تاج و غبغب (آویز گوشتی) بزرگتری بوده و به صورت غریزی، کنجکاو تر از جنس ماده است. مشخص ترین علامت برای تشخیص جنسیت، رشد پرهای گردن و شاه پرهای خروس می‌باشد که معمولا تا ۵ ماهگی یا بیشتر باید صبر کنید.

مزایای مرغ و خروس برهما (امپراطور)

 • برطرف کردن ۲ هدف اصلی در نگهداری از طیور (پرورش پرنده گوشتی و نگهداری از مرغ تخم گذار)
 • داشتن رفتاری آرام با افراد و کودکان
 • دارای رنگ بندی سفید، سیاه و رنگ های درخشان
 • اندازه بزرگ و ظاهری خاص و منحصر به فرد
 • تخم گذاری در طول زمستان

معایب

 • حدود هفت ماه تا زمانی که شروع به تخم گذاری کنند طول می‌کشد
 • زیاد غذا می‌خورند، در نتیجه تامین خوراک می‌تواند هزینه زیادی داشته باشد
 • مواقع گرسنگی امکان قلدری برای هم گله ای ها وجود دارد

اندازه و وزن مرغ امپراطور

برهما، در هنگام ایستادن، ظاهری بسیار باشکوه به خود می‌گیرد و قد آن به حدود ۷۰ سانت می‌رسد. قد و اندازه این جاندار می‌تواند بسیاری از مردم و مخصوصا کودکان را مضطرب کند. در سالهای دور حدود ۱۸۰۰، وزن این پرندگان بسیار شگفت انگیز بود.

اما پرندگان امروزی از اجداد خود کوچک تر بوده و خروس امپراطور دارای وزنی حدود ۴.۵ کیلو و مرغ حدود ۳.۵ کیلوگرم وزن دارد. حتی برهما هایی خانگی، باز هم کوچک تر هستند و جنس نر نزدیک ۱ کیلو گرم و ماده حدود ۹۰۰ گرم وزن کمتری دارند.

خروس سفید برهما

خصوصیات رفتاری

این پرندگان در جست و جو و یافتن غذا بسیار خوب هستند. به این صورت که بیشتر طول مدت روز در حال پرسه زنی می‌باشند. حتی زمانی هم که تخم ها را حامله باشند باز هم گشت زنی را ترجیح می‌دهند. این طیور به دلیل وزن بالا به خوبی نمی‌توانند پرواز کنند اما به راحتی از روی فنس های ۱ متری می‌پرند. دقت داشته باشید که در ماه های گرم سال به خصوص فصل تابستان باید سایه و آب مورد نیازشان را فراهم کنید. زیرا توان تحمل گرما را ندارند.

مرغ های برهما ترسو یا تغییر پذیر نبوده و بسیار آرام هستند. به دلیل سایز و اندازه ای که دارند، زیاد نمی‌ترسند. این طیور اهل جنگیدن یا در افتادن با دیگر پرندگان نمی‌باشند. اندازه مرغ و خروس امپراطور موجب شده تا در موقعیت بالاتری برای نوک زدن نسبت به دیگر پرندگان باشند. به همین دلیل دیگر طیور سعی می‌کنند زیاد مزاحم آنها نشوند.

تخمگذاری مرغ امپراطور

این پرنده نزدیک به ۷ ماه طول می‌کشد تا شروع به تخم گذاشتن کند. اما صبر کردن این زمان، ارزشش را دارد. زیرا می‌توانند هر هفته حدود ۳ تا ۴ تخم قهوه ای بگذارند. همانطور که قبل تر نیز گفته شد، این پرنده ترجیح می‌دهد در آب و هوای سرد تخم گذاری کند. بنابراین وقتی دیگر پرندگان در طول این ماه ها دور هم جمع می‌شوند، این نژاد شروع به تخم گذاشتن می‌کند.

این پرنده ها علاقه ای به کرچ شدن ندارند. اما زمانی که مرغ برهما کرچ شود، بسیار برای هچ شدن تخم ها، پشتکار داشته و قاطعانه، کارش را انجام می‌دهد. به دلیل اینکه مادرها بدنی بزرگ و پهن دارند، در هنگام هچینگ مراقب باشید تا تخم مرغ های برهما توسط مادر له و خرد نشوند.

در دوره جوجه کشی مرغ برهما نیز مانند مرغ معمولی نزدیک ۲۱ روز می‌باشد. همچنین می‌توان از پارامتر های جوجه آوری مرغ در دستگاه جوجه کشی استفاده کنید.

خروس امپراطور

تغذیه

زمانی که تغذیه مرغ و خروس برهما خوب باشد، می‌توانید شاهد رشد عالی این پرنده باشید. این طیور در مواقعی که تو لک میروند، مقدار بیشتری نیاز به پروتئین در جیره غذایی خود دارند. همچنین این جاندار دارای ذائقه متنوعی نیز می‌باشد. جیره بندی غذای مرغ و خروس امپراطور می‌تواند کمی مشکل باشد، در نتیجه پیشنهاد می‌شود آزادی در زمینه تامین غذا را انتخاب کنید.

مواقعی که این پرنده گرسنه می‌شود، امکان زورگویی به دیگر پرندگان گله وجود دارد. بنابراین با غذا دادن، سعی کنید آنها را خوشحال کنید. همچنین بهتر است که زمان بیشتری آنها را رها کنید تا زمان خود را با گشت و گذار و غذا پیدا کردن سپری کنند. این نکته می‌تواند هزینه های تغذیه را نیز کاهش دهد.

نصب قفس و ایجاد فضا برای پرسه زنی

مرغ و جوجه برهما نسبت به مرغ های معمولی سایز بزرگتری دارند. از این رو پیشنهاد می‌شود تا در قفس و محل نگهداری، فضایی حدود ۱.۵ تا ۲ متر مربع برای هر مرغ در نظر بگیرید. اگر فضایی کمتر را ایجاد کنید، امکان رفتار های غیر اجتماعی مانند نوک زدن و کندن پرها در طیور بیشتر می‌شود.

برای لانه سازی نیز فضایی در حدود ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر به آنها اختصاص دهید. از آنجایی که این پرنده برای پرواز تلاش می‌کند، بهتر است در ارتفاع پایین تری لانه ساخته شود. همچنین اگر جای نشستن پرنده را خیلی بالا قرار دهید، امکان کاهش احتمال صدمه دیدن پا و پنجه ها در هنگام پایین آمدن در لانه بیشتر می‌شود.

این طیور تا زمانی که فضای کافی در مرغداری داشته باشند، می‌توانند حاملگی را تحمل کنند. زمین مرغداری بهتر است از سنگ یا شن ساخته شده باشد. زمین مرغداری ها خیلی زود کثیف می‌شوند. به همین دلیل بهتر است تا اصول ساخت و نگهداری سالن مرغداری را رعایت کنید. عدم رعایت نکات مهم در این زمینه باعث می‌شود تا آلودگی ها به پر روی پاها چسبیده و ممکن است مشکلات مربوط به پا را ایجاد کند.

سوالات متداول
 • آیا تمامی مرغ های امپراطور روِی پاهایشان پر دارند؟
  پر روی پاهای این پرندگان به خوبی مشخص است. تمامی این طیور دارای پر هایی بروی پا هایشان هستند که آنها را تپل تر نشان می‌دهد.
 • این طیور چند بار در سال تخم گذاری می‌کنند؟
  حدود 3 تا 4 عدد تخم متوسط در هفته و نزدیک به 150 عدد در سال تخم گذاری می‌کنند.
 • آیا می‌توان از گوشت مرغ و جوجه برهما استفاده کرد؟
  این نژاد هم برای تخمگذاری مناسب است و هم می‌توان آن را به عنوان مرغ گوشتی پرورش داد. در نتیجه گوشت این پرنده بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.
نظرات کاربران
 • Pingback:مرغ بلژیکی

 • Pingback:مرغ بلژیکی و انواع گونه های شاخص مرغ بلژیکی

 • چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ at ۱۶:۳۴
  Permalink

  سلام قیمت مرغ برهما چقدره

  Reply
  • پنجشنبه ۰۱ تیر ۱۳۹۶ at ۱۱:۳۱
   Permalink

   سلام
   لطفا با ۰۹۱۱۱۱۳۹۴۷۸ تماس بفرمایید.

 • پنجشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ at ۰۶:۰۹
  Permalink

  سلام قیمت مرغ وخروس برهما میخواستم

  Reply
  • پنجشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ at ۱۷:۳۷
   Permalink

   سلام
   برای خرید انواع تخم نطفه دار و پرندگان با ۰۹۱۱۱۱۳۹۴۷۸ تماس بفرمایید.

 • سه شنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۷ at ۰۷:۲۹
  Permalink

  با سلام خریدار مرغ و خروس برهما لایت وسبرایت سیلوربه قیمت مناسب

  Reply
 • سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ at ۰۰:۲۷
  Permalink

  آیااین نژادمرغ امپراطورکرچ هم میشود

  Reply
 • سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ at ۰۰:۳۲
  Permalink

  آیانژادتمپراطورکرچ هم میشود؟

  Reply
  • چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ at ۰۹:۵۰
   Permalink

   سلام
   مرغ نژاد امپراطور در تمام نقاط میتوانید پرورش داد.

 • شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ at ۲۰:۵۶
  Permalink

  لطفآ اگر میشه قیمت این مرغ وخروس چنده

  Reply
  • دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷ at ۱۱:۲۸
   Permalink

   سلام
   لطفا برای اطلاع و خرید با ۰۹۱۱۱۱۳۹۴۷۸ تماس بفرمایید.

 • چهارشنبه ۰۸ اسفند ۱۳۹۷ at ۰۰:۱۶
  Permalink

  سلام جوجه برهما هم دارید؟

  Reply
  • دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ at ۱۹:۱۶
   Permalink

   سلام
   برای خرید انواع تخم نطفه دار و جوجه لطفا با ۰۹۱۱۱۱۳۹۴۷۸ مهندس عشریه ، در ارتباط باشید/

 • پنجشنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۸ at ۱۱:۵۲
  Permalink

  مرغ برهما یا(امپراطور) چند تخم میگذارد تا کرچ شود اگه میشه جوابشو یکم زود بگین

  Reply
  • سه شنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۸ at ۱۱:۲۳
   Permalink

   سلام
   بسته به شرایط محیطی و تغذیه دارد/ معمولا مرغ براهما ۱۰ تا ۱۵ عدد تو هر کلاچ تخمگذاری می کند.

 • جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ at ۰۶:۴۹
  Permalink

  سلام قیمت مرغ برهما چنده میشه قیمتشو بگی

  Reply
  • یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ at ۱۱:۱۱
   Permalink

   سلام
   از پرنده فروشی ها مطلع شوید

 • شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۸ at ۰۱:۴۴
  Permalink

  سلام مرغ برهما دقیقا بعد از چنتا تخم گذاری کرچ میشود؟

  Reply
  • شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۸ at ۱۰:۲۶
   Permalink

   سلام
   تخمگذاری تاثیری ندارد و به شرایط محیطی و تغذیه ای می باشد.

 • پنجشنبه ۰۸ اسفند ۱۳۹۸ at ۱۷:۵۷
  Permalink

  سلام من از این نژاد گذاشتم ۲۰ روز شده هیچی در نمیاد میشکنم داخلش زنده هست ولی بلا فاصله میمیره و زرده اش را جذب نکرده

  Reply
  • شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ at ۱۶:۱۸
   Permalink

   سلام
   چندین عامل دارد، احتمال آلودگی تخم و یا دمای نامناسب دستگاه و..

 • سه شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۹ at ۱۵:۲۸
  Permalink

  سلام
  آقای دمای لازم برا رشد جوجه برهما چند درجه هست ؟
  آیا برا دمای روز حدود ۲۳ و شب حدود ۱۷ درجه جون سالم در میبرند ؟

  Reply
  • چهارشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ at ۱۸:۳۵
   Permalink

   سلام
   عین دمای مرغ ( ۳۷.۷ درجه سانتی گراد ) می باشد.

 • سه شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۹ at ۱۵:۳۰
  Permalink

  یه سوآل دیگه
  دمای محیط جوجه ها تا چند ماهگی باید رعایت بشه ؟
  یعنی از چندماهگی میشه توفضای باز آزادشون کرد ؟

  Reply
  • چهارشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ at ۱۸:۳۴
   Permalink

   سلام
   جوجه ها تا ۱۰ روز اول باید دمای کف سالن بین ۳۰ تا ۳۵ درجه سانتی گراد باشد.

 • دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ at ۱۳:۰۸
  Permalink

  مرغ برهما کرچ میشود

  Reply
  • دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ at ۱۵:۲۱
   Permalink

   سلام
   غریزه کرچی ضعیفی دارد و بندرت کرچ می شوند.

 • چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ at ۱۵:۱۳
  Permalink

  دماورطوبت دما برای تخم برهما چقدر است

  Reply
  • چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ at ۱۶:۵۳
   Permalink

   سلام
   مقدار دما و رطوبت جوجه کشی براهما با مرغ یکسان می باشد. که می توانید دما و رطوبت تمام پرندگان و تعداد روز را در مطلب پارامترهای جوجه کشی مطالعه نمایید.

 • یکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ at ۱۴:۵۶
  Permalink

  سلام من خودم برهما طلایی دارم آیا تمام نژاد های برهما غول پیکر میشه یا فقط لایت و بلو لایت ….

  Reply
  • شنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۹ at ۱۲:۰۲
   Permalink

   سلام
   تمام نژاد براهما به همین شکل میشوند. البته در بعضی مواقع موردهای نادر بدلیل شرایط فنوتیپ متغیر می باشد.

 • شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۱:۳۹
  Permalink

  سلام : لطفا قیمت تخم bso چنده و در ضمن آدرس محل تحویل رو بفرمائید، من ساکن رضوانشهر گیلانم ، متشکرم

  Reply
  • شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۵:۳۱
   Permalink

   سلام
   دی کیو شاپ ، فقط عرضه کننده دستگاه جوجه کشی و لوازم جوجه کشی و مرغداری می باشد.

 • شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۱:۳۹
  Permalink

  من دوتا پرنده دارم ک با یه خروس محلی جفت گیری میکنه و تخمشون رو میذارم تو دستگاه از روز ۷ تا ۱۵ همه تلف میشن دلیلش میتونه چی باشه

  Reply
  • یکشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۸:۱۶
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   تخم ها نطفه هایشان ضعیف می باشند.

 • یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۶:۴۹
  Permalink

  سلام
  خسته نباشید.عذر میخوام مزاحم میشم.بنده یازده عدد تخم مرغ برهما نژاد امپراطور خریدم و روز اول فروردین زیر پای مرغ گذاشتم.پنج عدد از یه جا و شش تای دیگه از محل دیگه خریدم که خودم مولد ها رو دیدم.الان فقط یکی از اونها در روز بیست و یکم در اومده و وقتی علت رو جویا شدم که چرا بقیه در نیومدن گفتن احتمال داره دیرتر در بیان حتی به فاصله ده روز.آیا ممکنه تخمهای این نژاد مثلا سی روزه در بیان؟چون از دو جا خریدم احتمالش ضعیفه نطفه نداشته باشه
  تشکر

  Reply
  • سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۵:۵۲
   Permalink

   سلام
   باید بعد ازروز هفتم جوجه کشی حتما نطفه سنجی می کردید تا درصد نطفه مشخص میشد. مابقی تخم ها یا بدون هستند و یا ضعیف هستند! قسمت وسط یکی از تخم ها را به آرامی سوراخ نمایید، اگر کامل شد و خون نمی آید ، هر نیم ساعت بر روی تخم اسپری آب ولرم با فاصله انجام دهید . تا به مرور کمک نمایید جوجه هچ شود.

 • دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۶:۴۱
  Permalink

  سلام ببخشید جوجه برهما تا چه سنی رشد می کنن؟؟

  Reply
  • سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۵:۳۳
   Permalink

   سلام
   مرغ برهما در ۶ ماهگی به بلوغ می رسند و بسته به موقعیت و تغذیه و… شروع به تخمگذاری می کند. معمولا تا ۷ سالگی بازم به شرایط محیطی و..

 • جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۱۴:۳۴
  Permalink

  سلام
  من میخواستم بدونم که برای نطفه دار شدن تخم به اضای هر خروس چند مرغ میتونم داشته باشم؟

  Reply
  • شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۱۷:۱۷
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   به ازای هر خروس ، ۳ تا مرغ در نظر بگیرید.

 • جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۱۴:۴۰
  Permalink

  سلام برا نطفه دار شدن تخم، برا هر خروس چند مرغ میتونم داشته باشم؟

  Reply
 • دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ at ۱۹:۵۲
  Permalink

  سلام میشه ی مارک دون خوب واسه خوراک مرغ برهما معرفی کنید

  Reply
  • سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ at ۱۶:۵۹
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   برند خاصی نمیتوان معرفی کرد ولی باید بق فرمولاسیون پشت کیسه هر شرکت مقدار جیره را بررسی کنید.

 • سه شنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ at ۱۰:۳۹
  Permalink

  سلام.من یع جفت گرفتم .خوراک مرغ برهما چی هس.

  Reply
  • چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۰ at ۱۱:۳۷
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   تغذیه بمانند مرغ خانگی انجام شود.

 • جمعه ۰۵ فروردین ۱۴۰۱ at ۰۹:۰۰
  Permalink

  سلام من یه جفت گیر اوردم میخام بخرم اینها چطور اصلی یا قیر اصلی مشخص بشه ممنون میشم کسی جواب بده

  Reply
 • چهارشنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۱ at ۰۶:۳۸
  Permalink

  سلام چرا جوجه برهما ها یک یا دو روز دیر تر از تخم در میان من چند بار امتحان کردم همه شون تو روز۲۲یا۲۳در میان یعنی یکی دو روز دیر تر از بقیه مرغ ها

  Reply
  • چهارشنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۱ at ۱۱:۵۴
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   بعضی از نژادهای مرغ براهما تا ۲۳ روز مدت زمان جوجه کشی بطول می انجامد.

 • سه شنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۱ at ۱۸:۲۹
  Permalink

  سلام دمای لازم برای مرغ برهما چند درجه است

  Reply
  • چهارشنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۱ at ۰۹:۲۵
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   دمای دوره ستر و هچر بمانند مرغ بومی می باشد.

 • سه شنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ at ۰۰:۲۱
  Permalink

  سلام ببخشید میخواستم بدونم بعضی از نژادهای برهما که روز ۲۲یا۲۳ در میان روز چندم بزاریم حالت هچر ؟

  Reply
  • سه شنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ at ۱۱:۴۰
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   یکی دو روز مهم نیست شما می توانید از روز ۱۹ به هچر منتقل کنید.

 • دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ at ۲۱:۵۸
  Permalink

  سلام ببخشید میگم مرغ برهما قد انها تا چند سانت بلند می شود

  Reply
  • پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ at ۱۰:۳۱
   Permalink

   سلام
   سانت و … بر اساس نوع تغذیه و ژنتیک تاثیرگذار می باشد. مرغ های برهما درشت جثه می باشند.

 • شنبه ۱۸ تیر ۱۴۰۱ at ۱۰:۵۹
  Permalink

  سلام درسال برهما چند تا تخمگذاری میکنند

  Reply
  • دوشنبه ۲۰ تیر ۱۴۰۱ at ۱۱:۰۵
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   مرغ برهما بصورت نرمال در سال ۸۰ -۹۰ عدد تخم می گذارند.

 • جمعه ۱۶ دی ۱۴۰۱ at ۱۳:۵۰
  Permalink

  با سلام میخواستم بپرسم که ایا مرغ برهما صبح مثل خروس اواز میخواند؟؟
  مرغ برهمای من مثل خروس رفتار میکنه حتی صبح اواز هم میخونه ولی تخم هم میزاره

  Reply
  • شنبه ۱۷ دی ۱۴۰۱ at ۱۸:۴۰
   Permalink

   سلام
   مرغ برهما چنین رفتاری ندارد.

 • سه شنبه ۲۰ دی ۱۴۰۱ at ۱۳:۰۸
  Permalink

  سلام فواید تخم برهما چه چیزهایی هست .؟؟؟؟

  Reply
  • چهارشنبه ۲۱ دی ۱۴۰۱ at ۱۶:۲۱
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   از مهمترین فواید تخم مرغ ، پروتئین بالای آن در قسمت آلبومین می باشد.

 • سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ at ۱۷:۵۱
  Permalink

  سلام و درود..مرغهای برهمای من الان ده ماهه هستن ولی هنوز تخم نمیذارن دلیلش چیه؟

  Reply
  • پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ at ۱۸:۳۲
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   عدم تخمگذاری دلایل مختلفی دارد : سن ، تغذیه ، عدم استرس ، دمای محیط ، نور و..

 • جمعه ۳۰ تیر ۱۴۰۲ at ۱۰:۱۴
  Permalink

  سلام
  دمای مرغ و خروس بالغ باید چقدر باشه؟
  و اینکه مرغ کرچ میزد تخماشو میشکوند میخورد؟
  بعد ما یکی دو تا تخم و وقتش که رسید باز کردیم الان جوجش تو قفسه ای کی بندازیم پیش گله؟

  Reply
  • سه شنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۲ at ۱۲:۱۸
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   برای اطلاع از دوره جوجه کشی و دما و رطوبت انواع پرندگان به بخش آموزش جوجه کشی مراجعه نمایید..

 • شنبه ۲۱ مرداد ۱۴۰۲ at ۱۳:۳۳
  Permalink

  سلام من یه مرغ وخروس برهمادارم که حدودچهارماه اوناروخریدم ولی تاحالاتخم گذاری نکردن میخوام بدونم مشکلشون چیه؟؟

  Reply
  • شنبه ۲۱ مرداد ۱۴۰۲ at ۲۰:۳۳
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   از ۶ ماه به بعد بر اساس وجود یکسری پارامترها تخمگذاری دارند/.

 • یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ at ۱۵:۲۷
  Permalink

  سلام گندم برای خروس اپراطور تو فصل گرم خوبه یا نه

  Reply
  • دوشنبه ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ at ۱۱:۲۸
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   بهتره استفاده نشه و از پلیت رشد ۲ و پایانی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *