محصولات شترمرغ

محصولات-شترمرغ

محصولات شترمرغ : امروزه مزارع پرورش شترمرغ از جمله سودآورترین پروژه های دامپروری می باشد. این مطلب آشنایی با محصولات شترمرغ اختصاص دارد. صنعت پرورش و تولید شترمرغ دارای سه نوع تولید پایه یعنی گوشت، چرم و پوست بوده که بهم مرتبط هستند به نحوی که تولید یکی از اینها دیگری را نیز شامل می شود و می توان از این سه نوع فراورده مجزا، جدای از هم سود برد.

علاوه بر آن شترمرغ دارای محصولات فراوان و پر ارزشی است و با داشتن بازده اقتصادی بالا و سازگاری با شرایط نامساعد بیابانی، به شدت مورد توجه قرار گرفته است. به گونه ای که بسیاری از صاحب نظران و کارشناسان از شترمرغ به عنوان دام بزرگ آینده در بسیاری از مناطق نام می برند.

انواع محصولات شترمرغ

یکی از مهمترین محصولات شترمرغ گوشت آن می باشد. شترمرغ ها گوشت قرمزی دارند که از لحاظ بافت و طعم بر اساس سن کشتار شبیه به گوشت گوساله می باشد. این گوشت تردی خاص خود را دارد و دارای پروتئین بالا و چربی پایین است.

گوشت شترمرغ

کلسترول آن حتی از گوشت مرغ هم پایین تر است. از نقطه نظر سلامت بسیار بهتر از سایر گوشت پرندگان تقریبا می باشد چون چربی و کلسترول کمتری دارد.

محصولات شترمرغ : پوست شترمرغ

پوست شترمرغ یکی دیگر از محصولات شترمرغ می باشد. پوست شترمرغ ماده دارای رنگی متغیر بین خاکستری تیره یا روشن است و رنگ پوست شترمرغ نر آبی تیره براق می باشد. ۶۰ تا ۶۶ درصد درآمد حاصل از فروش شترمرغ در آفریقای جنوبی از عمل فروش پوست و چرم این حیوان بوده که نشانه اهمیت این محصول می باشد.از پوست شترمرغ چرمی با کیفیت بالا و قابل قیاس با چرم تمساح و فیل به دست می آید.

محصولات شترمرغ

در صنعت چرم سازی، بعد از پوست تمساح بع عنوان کالایی گران قیمت مطرح بوده و جز بهترین و گرانقیمت ترین پوست طبقه بندی می شود.

چرم شترمرغ ۵ برابر محکم تر از چرم گاو بوده و نیز نسبت به چرم تمساح از مقاومت بیشتری در مقابل آب برخوردار است.

تخم شترمرغ

تخم شترمرغ یکی از محصولات خاص این پرنده می باشد که کاربرد زیادی دارد. معمولا شترمرغ ها در سال بین ۳۰ – ۸۰ عدد تخم می گذارند که در مصارف مختلف استفاده می شود. با درصد مشخص نرینگی بعد از بلوغ جنسی شترمرغ تخم نطفه دار تولید می کند و می توان با جمع آوری تعداد مشخصی از تخم نطفه دار شترمرغ ، آنها را برای جوجه درآوری به دستگاه جوجه کشی منتقل کرد.

محصولات شترمرغ تخم

مدت زمان جوجه کشی شترمرغ معمولا ۴۲ روز می باشد که با گذشت این زمان جوجه شترمرغ از ماشین جوجه کشی بیرون می آید.

پر شترمرغ

یکی از محصولات شترمرغ که بیشتر برای تزیینات استفاده می شود، پر شترمرغ می باشد. کیفیت پر شترمرغ منحصر به فرد می باشد و کارایی ویژه ای دارد.

پر شترمرغ به دلیل تولید الکتریسیته ساکن بالا، بهترین وسیله برای ساخت وسایل تمیز کننده بشمار می آید علاوه بر آن در تزیین لباس و دکوراسیون از آن استفاده می شود.

تقریبا” از هر شترمرغ تا سن کشتار (۱۴ ماهگی) یک کیلوگرم پر بدست می آید. هر شترمرغ تقریبا” ۲۴ شاه پر بزرگ و زیبا روی هر بال خود دارد (جمعا” ۴۸ عدد) که پس از رسیدن به سن بلوغ و در شرایط آب و هوایی مساعد می توان هر ۸ ماه یکبار آنها را چید. با ارزش ترین پرها، پر سفید شترمرغ نر است.

 

محصول پر شترمرغ

از این پرها که از کفیت بالا و زیبایی خاصی برخوردار است برای تزیین لباسهای مد روز و دکوراسیون بخصوص در صحنه های تئاتر استفاده می شود.

در ایران نیز از این پرها در مراسمات مذهبی محرم، برای تزئین علمهای عزاداری و فرم های ساده و رنگ شده استفاده می شود. بهترین پرها از پرندگانی که در نواحی خشک تر پرورش می یابند بدست می آید.

    نظرات کاربران
    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.