دستگاه جوجه کشی چیست؟

دستگاه جوجه کشی محفظه ای است که در آن تمام شریط لازم برای تبدیل تخم مرغ به جوجه رعایت می شود. اصول کلیه ماشین ها جوجه کشی، چه آنهایی که بسیار ساده و چه آنهایی که بزرگ و دارای ظرفیت زیادی هستند یکسان است. در ماشین های جوجه کشی شرایط لازم از قبیل حرارت، رطوبت، تهویه و چرخش تخم مرغ تامین می شود.

حرارت در جوجه کشی

کنترل حرارت یکی از عوامل ساده و در عین حال حیاتی برای یک جوجه کشی موفقیت آمیز است. حرارت لازم در طول دوره جوجه کشی بین ۳۵ تا ۴۰ درجه سانتی گراد است، ولی به طور متوسط در طول دوره جوجه کشی حرارتی معادل ۳۸ درجه سانتی گراد بکار برده می شود. اگر حرارت در حد پایین خود یعنی ۳۵ درجه سانتی گراد باشد ممکن است جوجه ها چند روزی دیرتر از زمان طبیعی از تخم خارج می شوند و اگر حرارت در جد بالا یعنی ۴۰ درجه سانتی گراد باشد جوجه ها چند روزی زودتر از تخم خارج می شوند. مثلا” در حرارت ۷/۳۹ زمان جوجه کشی ۵/۱۹ روز و در حرارت ۵/۳۵ درجه این مدت به ۵/۲۳ روز افزایش می یابد.

هرگونه نوسان در حرارت ماشین جوجه کشی باعث کاهش میزان جوجه دهی و یا غیرطبیعی بودن جوجه ها می شود، ولی اثرات سوء ناشی از افزایش آن است. کاهش حرارت که گاهی در اثر قطع منبع حرارتی صورت می گیرد سبب غیرطبیعی بودن جوجه ها می شود، در صورتی که بالا رفتن حرارت مثلا تا ۱/۴۱ درجه سانتی گراد و به مدت ۳ ساعت سبب تلفات شدید می گردد.

در دستگاه های جوجه کشی مختلف و بنابر توصیه کمپانی سازنده آنها درجه حرارت ممکن است اندکی متفاوت باشد. در دستگاه های جوجه کشی که قسمت تخم مرغ گیر ( ستر ) و جوجه گیر ( هچر ) آن از یکدیگر مجزا است، حرارت در جوجه گیر حدود ۱ درجه سانتی گراد کمتر از تخم مرغ گیر آن است زیرا در ۳ روز آخر که تخم مرغ ها در هچر قرار می گیرند بایستی از تبخیر شدید آب جلوگیری به عمل آید و به همین منظور علاوه بر کاهش حرارت در هچر، رطوبت آن نیز زیادتر از رطوبت ستر می باشد.

ماشین جوجه کشی

priority_high نظرات کاربران
 • پنجشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۵ at ۱۰:۵۲
  Permalink

  سلام.میخواستم بپرسم دستگاه من کالیبره شده ایا کشیدن سیم دستگاه از پریز برق باعث ریست شدن دستگاه میشه؟دلیل کارم اینه که وقتی برق میره و دوباره میاد حرکت راکو انجام میده حتی وقتی برق در طول ۲ساعت چند بار قطع میشه دستگاهم وقتی برق میاد حرکت راکو انجام میده.

  Reply
  • پنجشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۵ at ۱۷:۱۲
   Permalink

   با سلام

   تنها راهی که کالیبره سیستم کنترل از بین برود ریست کردن دستی برد می باشد. و با قطع و وصل شدن برق کالیبره برد دستگاه جوجه کشی بهم نمی خورد. فقط برای کالیبراسیون سیستم کنترل دستگاه جوجه کشی بار اول نیاز است بعد آن دستگاه جوجه کشی فورا” خاموش نشود و بگذارید چند دقیقه کار کند.
   معمولا با روشن کردن مجدد دستگاه جوجه کشی راک بصورت اتوماتیک استارت میخورد.

   با تشکر / دی کیو شاپ

   Reply
 • پنجشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۵ at ۱۹:۳۳
  Permalink

  عذر میخوام بابت سوال دوبارم این راک رفتن بعد از وصل شدن برق اسیبی به تخم مرغ نمی رسونه؟چون ممکنه مثلا ۲۰دقیقه قبل از قطعی برق یه بار گردش داشته باشه.ممنونم

  Reply
  • چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۵ at ۰۹:۰۳
   Permalink

   خواهش میکنم/ نه موردی پیدا نمیشود. و این نوعی از اتفاقات پیش بینی نشده می باشد .

   با تشکر / دی کیو شاپ

   Reply
 • چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۵ at ۰۰:۱۱
  Permalink

  سلام ببخشید میشه رو مورد اون دستگاهی که با یک شلنگ سفید به دستگاه جوجه کشی وصل شده توضیح بدین و باید حتما باشه؟؟؟

  Reply
  • چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۵ at ۱۹:۲۶
   Permalink

   با سلام
   لوله بخور کنار دستگاه جوجه کشی کار انتقال رطوبت رسانی از رطوبت ساز اولتراسونیک سرد به دستگاه جوجه کشی را بر عهده دارد.
   رطوبت ساز بصورت اتوماتیک از سیستم کنترل پی ال سی دستگاه جوجه کشی فرمان می گیرد و در مواقع لزوم بصورت خودکار روشن می شود.
   می توانید از قسمت فروشگاه دی کیو شاپ از توضیحات کامل محصولات با خبر شوید و برای برخورداری از تخفیف ویژه نمایشگاه مجازی دی کیو شاپ می توانید بهره ببرید و خرید با تخفیف ویژه انجام دهید.
   با تشکر
   پشتیبانی دی کیو شاپ

   Reply
 • شنبه ۰۵ مرداد ۱۳۹۸ at ۲۱:۱۹
  Permalink

  تهویه دستگاه جوجه کشی چند درجه باید باشه

  Reply
  • یکشنبه ۰۶ مرداد ۱۳۹۸ at ۱۵:۵۶
   Permalink

   سلام
   کلا دمپر باید عمود به پایین باشد تا راه نفوذ مستقیم را ببندد.
   دی کیو شاپ

   Reply
 • یکشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ at ۰۹:۲۰
  Permalink

  یه سوال داشتم بعد از اینکه جوجه ها از تخم بیرون اومدن باید بهشون حتما واکسن زد یا نه

  Reply
  • دوشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ at ۰۹:۳۳
   Permalink

   سلام
   جوجه های بومی تا یک ماهگی نیاز به هیچ واکسنی نمی باشد. ضمنا واکسن باید حتما به پرنده های سالم و عاری از هر نوع بیماری تزریق شود.

   دی کیو شاپ

   Reply
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *