گوشت بلدرچین

گوشت بلدرچین

گوشت بلدرچین بعلت پروتئین بالا و درصد چربی پائین مصارف فراوانی داشته و برای درمان بسیاری از بیماریها مانند ضعف اعصاب ، ناراحتی های روانی و بیخوابی موثر است .در افراد مسن موجب بازیابی قوای از دست رفته جوانی است .

سفیدی گوشت ، نشانه تازگی و کم چربی بودن آن نشانه تغذیه صحیح پرنده دردوران پرورش است. بطور میانگین ۶۲ درصد وزن بلدرچین قابل استفاده بوده که در مرغ ۵۵ درصد میباشد. ۲۰ درصد وزن کل بدن بلدرچین را عضله تشکیل می دهد و درصد پروتئین و ماده خشک در عضله ران ۸۰ درصد است درصورتی که درمرغ این رقم ۶۵ درصد می باشد.

طعم مطبوع انواع گوشت عمدتاً بدلیل وجود ماده‌ای است بنام گلیکوژن که درسلولهای ماهیچه‌ای وجود دارد. هر قدر که ماهیچه درطول حیات خود فعال‌تر باشد ، گوشت آن نیز لذیزتر است

مانند : ران مرغ، دم ماهی، ران حیوانات شکاری و گوسفند و همچنین سینه پرندگان وحشی از سوی دیگر، فعالیت و جنب و جوش حیوانات بطور کلی باعث افزایش میزان ذخیره گلیکوژن ماهیچه‌ها ودر نتیجه بهبود کیفیت آن است. به طوری که حیوانات وحشی اعم از نشخوار کنندگان (آهو، گوزن، بزکوهی و غیره ) و یا پرندگان مانند قرقاول، کبک، تیهو، دراج و بلدرچین همگی بدلیل فوق دارای گوشتی فوق‌العاده لذیذ می‌باشند.

بنابراین چنانچه پرنده‌ای از خانواده حیوانات شکاری بوده یعنی از نژاد وحشی باشد. و در محیطی مشابه طبیعت خود پرورش بلدرچین یابد دارای خواص فوق‌الذکر خواهد بود

خواص گوشت بلدرچین

بلدرچین حیوانی است با خصوصیات پرندگان وحشی شکاری و بسیار پر جنب و جوش، لاجرم بایددر وضعیتی پرورش یابد که امکان جست و خیز و پرواز داشته باشد . فواید گوشت بلدرچین بدلیل خواص مذکور بسیار بالا می باشد. گوشت این پرنده خوش طعم، لذیذ و مقوی است، واز طرفی ماهیچه سینه که بزرگترین ماهیچه پرندگان است در پرندگانی چون مرغ و خروس و اردک و غاز که امکان پرواز ندارند دارای بافتی خشک و طعمی نه چندان لذیذ است، در حالیکه درمورد بلدرچین بدلیل جنب‌ و جوش و پروازهای متناوبی که انجام می‌دهد گوشت سینه پرنده علاوه بر اینکه حجم قابل توجهی از کل لاشه (یک سوم لاشه) را تشکیل می‌دهد دارای طعمی بسیار خوش و لذیذ می باشد.

خواص گوشت بلدرچین

فواید گوشت بلدرچین

همچنین بافتهای مفصلی پرنده بدلیل وجود سلولهای پیچیده پیوندی دراثر پختن یا بریان شدن به هیچ وجه متلاشی نمیشود و پرنده پس ازطبخ نیز ترکیب خود را حفظ کرده ودر پذیرائیها، زیبائی و آرایش فراوانی به سفره می‌دهد.

برای مشاهده انواع دستگاه جوجه کشی بلدرچین کلیک کنید.

 

میزان پروتئین موجود در گوشت بلدرچین از پروتئینهای پرندگان معمولی ۵ تا ۱۰ درصد بیشتر است. و این درحالی است که انواع اسیدهای آمینه کمیاب که درسایر پروتئینها یافت نمی‌شود. در گوشت این پرنده به وفور وجود دارد. همین دلیل در اغلب نقاط دنیا پزشکان برای افراد مسن واز کار افتاده که احتیاج مبرمی به ترمیم سلولهای ازدست رفته بافتهای خود را دارند، برای حفظ و بازیابی سلامت و شادابی خود مصرف گوشت بلدرچین را تجویز می‌نمایند.

فواید گوشتی بلدرچین

ازطرف دیگر وجود عناصر معدنی کمیاب و ویتامین های عدیده در گوشت بلدرچین آنرا به دارویی معجزه آسا برای درمان امراض صعب‌العلاجی همچون آسم، تشنج، فشار خون، ضعف اعصاب و یا حتی در ناراحتی های روانی و عقب افتادگی‌های جسمی و همچنین بیخوابی تبدیل کرده است. درهر حال گوشت و تخم بلدرچین برای کودکان رشد سریع و صحیح، برای نوجوانان هیجان و جنب و جوش برای جوانان نشاط، برای میانسالان تندرستی و اطمینان و برای کهنسالان سلامت مجدد و تمدید قوا و شادابی را به ارمغان می‌آورد همچنین عدم وجود هر گونه مواد افزودنی غیرطبیعی و غیر مفید همچون هورمونها و آنتی‌بیوتیکها که جداً سلامت انسان را تهدید می‌کنند، دلیل دیگری بر کیفیت طبیعی و مطلوب گوشت بلدرچین می‌باشد.

خواص تخم بلدرچین

خواص تخم بلدرچین از نظر کیفیت با تخم سایر پرندگان متفاوت است. به طوری که هر تخم بلدرچین درمقایسه حدود یک پنجم تخم مرغ میباشد. درحالیکه نسبت به آن حاوی ۵ برابر فسفر وکلسیم ، ۵/۴ برابر آهن ۶ برابر ویتامین ب۱ ب۲ میباشد. همچنین سرشار از ویتامین آ ، اسید نیکوتین ، مس کبالت و آمینه های متفاوتی میباشد.

خواص تخم بلدرچین

 

همچنین تخم بلدرچین نسبت به تخم مرغ از مزه بهتری برخوردار بوده و بعلت کراتین خاصی که درآن ذخیره است در درمان بیماری آسم تاثیر معجزه آسایی دارد. از طرف دیگر بعلت غنی بودن ویتامین ب دردرمان بیماری های عصبی موثر است . همچنین بعلت وجود آمینو اسیدهای فراوان درتغذیه کودکان و بیماران معجزه می کند . درحالی که میتوان گفت تقریبا کلسترول ندارد.

  نظرات کاربران
  • شنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۸ at ۲۱:۳۱
   Permalink

   سلام مطالب بسیار عالیه خسته نباشین کامل و دقیق

   Reply
   • دوشنبه ۰۶ آبان ۱۳۹۸ at ۱۱:۴۴
    Permalink

    سلام
    تشکر بابت حسن انتخاب شما؛

    دی کیو شاپ

  • شنبه ۰۳ اسفند ۱۳۹۸ at ۰۹:۱۵
   Permalink

   سلام اطلاعات خوبی در موردگوشت وتخم بلدرچین به من دادید بطوری که تصمیم گرفتم کاری برای پرورش بلذرچین کنم لطفأ مرا راهنمایی کنید.

   Reply
   • شنبه ۰۳ اسفند ۱۳۹۸ at ۱۶:۰۳
    Permalink

    سلام
    در بخش وبلاگ سایت دی کیو شاپ مطالب زیادی از صفر تا ۱۰۰ جوجه کشی و پرورش بلدرچین و سایر پرندگان وجود دارد.

  • Pingback:پرورش بلدرچین - پرواربندی بلدرچین

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.