پرورش غاز

پرورش غاز

غازها متعلق به راسته ی غازسانان، خانواده ی آناهید، زیر خانواده ی آنسرین و دسته ی غازها هستند.پرندگانی خون گرمند و توانایی پرواز دارند و شنوایی و بینایی شان تکامل یافته است.راسته ی غازسانان منقار پهنی دارند که دارای حفره های فراوان حسی است. همچنین دارای پرده بین انگشتان پا هستند. جوجه هایشان هم پس از بیرون آمدن از تخم توانایی شنا کردن در آب را دارند. پرورش غاز محلی راحت ترین پرورش در بین سایر ماکیان می باشد.غاز پرنده نگهبان می باشد و گوشت آن خیلی لذیذ می باشد. غازها، پرندگانی از خانواده مرغابی های وحشی هستند. یکی از موضوعات مهم در زنده ماندن غاز ها، تغذیه آن ها است در این مطلب به طور کامل در رابطه با تغذیه این پرنده اطلاعاتی را جمع آوری کرده ایم و برای کسب اطلاعات بیشتر در اختیار شما قرار داده ایم.

پرورش جوجه غاز

جوجه کشی یک کارآفرینی منحصربفرد و پرسود می باشد و با دقت خرید دستگاه جوجه کشی با کیفیت و مشاوره گرفتن از خدمات پس از فروش شرکت و خرید تخم نطفه دار خوب لذت جوجه کشی را تجربه کنید. در کشورهای مختلف، از مواد غذایی مختلفی برای غذا دادن به غازها استفاده می شود. انتخاب غذای مناسب ، تا حد زیادی به روش پرورش غاز بستگی دارد. غذای غازهای خانگی ،با غذای غازهای آزاد فرق میکند.

مهم ترین نکته ای در پرورش غاز باید رعایت کرد این است که غذای آن ها باید پروتئین مورد نیاز با بدن غاز را تامین کند همچنین باید چربی، سبزیجات، دانه و … را برای غاز تامین کرده باشد در غیر این صورت در مراحل پرورش و نگهداری از آن ها به مشکل خواهید خورد. غاز ها آب و آب تنی را خیلی دوست دارند و زیاد آب می خورند یکی از عناصر مهم برای ادامه حیات غاز ها می توان گفت که آب است.

جوجه غاز ها در بدو تولد تا ۳ روز نیازی به تغذیه ندارند و از زرده جذب شده تغذیه می نمایند و باید تا ۳روز آب و شکر به همراه مولتی الکترولیت به نسبت مشخص بدهید تا بدن جوجه ها مقاومت و تبادل کافی را داشته باشد. بعد از این مرحله تغذیه را شروع کنید و بهتر است تا ۱۰ روز اول از پلیت تغذیه شوند. حتما به یاد داشته باشید دمای کف سالن در هفته اول ۳۰ -۳۵ درجه سانتی گراد باشد تا از تلفات احتمالی و استرس سرمایی جلوگیری و پیشگیری نمایید.

پرورش جوجه غاز

پرورش جوجه غاز محلی

غازها پرندگانی با جثه ی بزرگ هستند که حیاتشان بسته به آب می باشد.بیشتر آنها در اروپا، آسیا و آمریکای شمالی از نوع پرندگان وحشی و مهاجر هستند.غازها به راحتی در شرایط آب و هوایی مختلف زندگی می کنند. این پرندگان اهلی در رنگ ها و شکل های مختلف می باشند که از نظر جثه از سایر اجداد بزرگتر هستند.

گروه اول در اروپا زندگی می کنند و به نام Anser anser شناخته می شوند. گروه دوم در آسیا بوده و از نسل غازهای Anser cygnoides Swan می باشند.غازهای اهلی که در آب و هوای معتدل زندگی می کنند غازهای کانادایی در آمریکای شمالی و غازهای قو مانند آمریکایی در آمریکای جنوبی هستند.پرورش جوجه غاز : جوجه غاز محلی بعد از طی مراحل ستر و هچر در دستگاه جوجه کشی بدون کمک کردن و با درصد جوجه دهی بالا (۱۰۰% تخم نطفه دارها) جوجه کشی به پایان رسید.بعد از دوره جوجه کشی، یکسری از جوجه های تازه هچ شده به فروش رفته و مابقی را پرورش میابند تا برای سنین بالاتر به بازار عرضه کنند.

پرورش غاز در ایران

پرورش غاز در سالن بسته – پرورش به صورت سالن و مرتع – پرورش به صورت سیستم باز – پرورش در شالیزار مناسب منطقه ی شمال ایران و سایر شالیکاری های کشور – پرورش توام غاز و ماهی در استخر های پرورش ماهی مناسب حاشیه ی رودخانه های کشور. در هر نوع از پرورش، مرحله ی ابتدایی پرورش دشوارترین است که تا سه هفتگی طول می کشد .

در این مرحله جوجه ها به شدت به سرما حساسند.

برای پرورش سه روز اول جوجه دمای سالن ۳۰ تا ۳۵ درجه سانتی گراد و در پایان هفته دما به ۲۹ درجه میرسد.

در پایان هفته ی دوم دما به ۲۵ درجه کاهش می یابد .

در سالن بسته نیاز به تهویه وجود دارد ولی در روش های باز در این نوع هزینه هم صرفه جویی می شود.

غذای جوجه غاز

اگر می خواهید جوجه غازها، غذایشان را با اشتیاق بیشتری بخورند، غذای آنها را درون کمی آب خیس کنید. از ۴ روزگی به بعد جوجه غاز را به خوردن علف و سبزیجات عادت دهید بعد از ۱۴ روزگی جوجه غازها باید آنها را با غذاهای قابل رشد تغذیه کنید. برای اینکه جوجه هایتان رشد بیشتری داشته باشند از ویتامین و املاح آن را در آب حل کنید.

اگر در خانه غاز نگهداری می کنید، می توانید از باقی مانده غذاهای خود به غازها بدهید. همچنین می توانید از سبزیجاتی مانند هویج، کلم، کاهو، سیب زمینی پخته و گیاهانی مانند شبدر، یونجه وانواع سبزیجات برای تغذیه غازهای خانگی خود استفاده کنید. پودر ذرت یا سبوس گندم را با آب مخلوط کنید ترکیب این مواد با هم تغذیه خوبی برای غازها است. همچنین شما میتوانید نان را تکه تکه کنید و در آب خیس کنید تا غاز ها آن را بخورند. نانی را که برای غازها خیس میکنید، کپک نداشته باشد و ترجیحا تازه باشد.

تغذیه غاز در زمان جوجه کشی

بهترین غذا برای غاز، انواع سبزیجات و غلات است غازها با خوردن سبزی ها و غلاتی مانند ذرت، گندم و جو بهتر رشد می کنندالبته برای بهتر رشد کردن آنها می توانید از انواع پودرها و پروتئین ها استفاده کنید اما غذای طبیعی غازها سبزی و گیاهان آبدار است زیرا گوارش و بدن پرنده ها با گیاه خوار بودن بهتر کار میکند.

تغذیه غاز در زمان جوجه کشی و تولید مثل با دیگر زمانها فرق دارد در زمان جوجه کشی باید از گوشت، سویا، نمک، ذرت و سبوس گندم برای غذا دادن به غازهای خود استفاده کنید

۴ هفته قبل از شروع جوجه کشی غازها دادن جیره غذایی ویژه را شروع کنید.غذای غازهای ماده در دوران جوجه کشی باید ۱۷% پروتئین داشته باشد و برای غذای نر ۱۵% پروتئین کافی است. در دوران جوجه کشی غذا را بدون زمان بندی و محدودیت جلوی غازها بگذارید تا هروقت که میخواهند غذا بخورند.

تغذیه غاز با توجه به روش نگهداری

غازها زیاد غذا می خورند؛ به همین دلیل است که جوجه غازها سریعا رشد می کنند و وزنشان بالا می رود. غازها پرندگانی گیاه خوار هستند و همیشه از خوردن سبزی لذت می برند همچنین به خوردن علف تازه و سبزیجات نیز هم علاقه دارند به همین دلیل سعی کنید از انواع سبزیجات برای غذا دادن به غازها استفاده کنید.

جیره غذایی غاز به سن غاز، جنسیت و نژاد آن بستگی دارد از همان ابتدا تولد جوجه غاز، جوجه را با نان ریز شده در آب یا شیر می توانید سیر کند. در این فاصله هم می توانید از انواع سبزیجات تازه برای تغذیه غاز استفاده کنید تا از همان جوجه گی به خوردن علف و سبزیجات عادت کند. بعد از یک ماهگی جوجه غاز، می توانید از خوراکی های سرشار از نشاسته و ذرت برای تغذیه غازها استفاده کنید این ترکیب باعث رشد جوجه ها کی شود و همچنین چربی مورد نیاز بدن آن ها را تامین می کند.

از غاز ها به هدف تولید گوشت، تخم گذاری و جوجه کشی نگهداری میکنند اما اگر از غازها به عنوان تولید گوشت نگهداری میکنند، باید به آن ها غذاهای چاق کننده بدهید ، اما اگر غازها به منظور تخم گذاری و جوجه کشی نگهداری می شوند، از گیاهان و سبزیجات باید تغذیه شود تا زیاد چاق نشوند؛ زیرا غازهای چاق، در تخم گذاری و تولید مثل مشکل دارند و تخمهایی بدون نطفه می گذارند.

غذای غاز وحشی

غازهای وحشی، غاز هایی هستند که زیستگاه اصلی آنها طبیعت است و در سراسر دنیا پراکنده شده اند غازهای وحشی از ویژگی و امکاناتی که در طبیعت وجود دارد برای ادامه زندگی خود استفاده میکنند و باید بدانید که غازهای وحشی از غازهای اهلی بیشتر به تغذیه احتیاج دارند.غازها مانند دیگر پرندگان آبزی می توانند چربی را ذخیره کنند و مقداری از غذایی که میخورند را توسط این قابلیت به چربی تبدیل کنند. غازهای وحشی از دانه ها، سبزیجات، بذرها، کرم ها، حشرات ساقه خوار، انواع علوفه های آبدار و … تغذیه میکنند.

غازهای وحشی بعد از خوردن غذای خود مقدار زیادی سنگ ریزه می خورند تا غذایشان را راحت تر هضم کنند و نوشیدن آب نیز یکی از بهترین و مهم ترین کارهایی است که غازها باید انجام دهند. . این پرندگان، بعد از غذا خوردن، مقدار زیادی سنگریزه می خورند تا غذای آنها راحت تر و بهتر هضم شود. نوشیدن آب نیز یکی از کارهایی است که غازها زیاد انجام می دهند.

تخم غاز

تخم غاز ۱.۸ برابر درشت تر از تخم مرغ است و پوسته ۱.۵ برابر ضخیم تر از تخم مرغ است. تعداد روزنه های پوسته ی تخم غاز در واحد سطح نسبت به تخم مرغ کمتر است. زرده ی تخم غاز کم آب تر و چرب تر از تخم مرغ است. درصد سفیده ی تخم غاز ۵۲.۵، زرده ۳۵.۱ و پوسته ۱۲.۴ است .

جفت گیری

تخمگذاری در غارها در اوایل پاییز شروع می شود.

تشخیص دادن غازها بسیار مشکل است غازهای نر معمولا بزرگ تر و وحشی تر از غازهای ماده هستند.

جوجه کشی

طول مدت جوجه کشی غاز ۳۰ روز است. ۲۷ روز در ستر با دمای ۳۷٫۷ درجه ی سانتی گراد و رطوبت نسبی ۶۰ تا ۶۵ درصد و ۳ روز آخر در هچر با ۳۷ درجه ی سانتی گراد و رطوبت ۸۰ درصد.

 • جنین بسیار به افزایش درجه ی حرارت حساس است.
 • خنک سازی تخم ها هر ۲ روز یک بار برای ۱۵ دقیقه صورت می گیرد.
 • از روز پانزدهم هم هر ۲ روز یک بار تخم غازها را با آب ۳۷٫۵ درجه  سانتی گراد اسپری میکنند.
 • دستگاه جوجه کشی باید ۲۱ درصد اکسیژن داشته باشد.
 • تهویه ی ماشین جوجه کشی تخم غاز دو برابر بیشتر از تهویه ی تخم مرغ است.
 • بهترین وزن تخم غاز برای جوجه کشی ۱۲۰ تا ۱۶۰ گرم است و ایندکس مناسب آن ۱٫۵۱ می باشد.
 • از یک تخم ۱۵۰ گرمی ، یک جوجه ی ۱۰۰ گرمی به وجود می آید.
 • دوره ی جنینی آن ۱۰ روز بیشتر از تخم مرغ است.خنک سازی تخم ها هر ۲ روز یک بار برای ۱۵ دقیقه صورت می گیرد.
 • از روز پانزدهم هر ۲ روز یک بار تخم غازها را با آب ۳۷٫۵ درجه ی سانتی گراد اسپری میکنند.
 • دستگاه جوجه کشی باید ۲۱ درصد اکسیژن داشته باشد.
 • تهویه ی ماشین جوجه کشی تخم غاز دو برابر بیش تر از تهویه ی تخم مرغ است.
 • بهترین وزن تخم غاز برای جوجه کشی ۱۲۰ تا ۱۶۰ گرم است و ایندکس مناسب آن ۱٫۵۱ می باشد.
 • از یک تخم ۱۵۰ گرمی ، یک جوجه ی ۱۰۰ گرمی به وجود می آید.
 • دوره ی جنینی آن ۱۰ روز بیش تر از تخم مرغ است.

 

سوالات متداول
 • غازها در چه ماهی تخمگذاری می کنند؟
  معمولا از اواسط پاییز هر ساله تخمگذاری شروع می شود و تا اواخر بهار سال بعد ادامه دارد.
 • غازها بیشتر در چه مناطقی پرورش می یابند؟
  آنها پرندگانی آب دوست هستند که برای پرورش و جفتگیری بیشتر آب را به خشکی ترجیح می دهند. همچنین در پرورش غاز برکه و یا حوضچه آب تاثیر بسزایی در نطفه داری دارد.
 • تغذیه غازها بیشتر از چه نوعی می باشد؟
  جوجه غاز بعد از هچ تا دو روز اول با آب و شکر + مولتی الکترولیت پذیرایی می شوند . بعد از این مدت پلیت سوپر استارتر و شبدر و سبزیجات بدهید.
 • بهترین درصد نرینگی غاز مولد چه ترکیبی می باشد؟
  معمولا بهترین درصد نرینگی برای ماکیان که در سال تعداد تخم کمتری می گذارند ، به ازای هر غاز نر ، 2 قطعه غاز ماده بالغ باید در نظر گرفته شود.
نظرات کاربران
 • جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ at ۱۹:۳۸
  Permalink

  خوب است قیمت غاز چند است من تعدادکمی غاز می خواهم

  Reply
 • چهارشنبه ۰۷ آذر ۱۳۹۷ at ۰۴:۰۸
  Permalink

  سلام اگه قیمت جوجه غاز را بدانم من هم جوجه غاز میخواهم

  Reply
  • چهارشنبه ۰۷ آذر ۱۳۹۷ at ۱۲:۰۸
   Permalink

   سلام
   اکثر مشتریان دی کیو شاپ برای جوجه کشی غاز از دی کیو شاپ دستگاه جوجه کشی خریداری می کنند . جوجه کشی غاز یکی از سخت ترین و پر سودترین جوجه کشی بین پرندگان مختلف می باشد. و دستگاه جوجه کشی دی کیو شاپ ، مخصوص جوجه کشی غاز می باشد. قیمت ها در هر منطقه متفاوت می باشد . حدود قیمت فعلی جوجه غاز ۲۰ تا ۲۵ هزار تومان می باشد.

   دی کیو شاپ

 • دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ at ۱۴:۳۴
  Permalink

  پرورش غاز

  Reply
 • پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ at ۲۳:۴۵
  Permalink

  سلام بهروز شایگان هستم ,پرورش غاز به عنوان شغل دوم بسیار عالی است وسود فراوانی دارد

  Reply
  • یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ at ۱۱:۱۳
   Permalink

   سلام
   یکی از شغل های سودآور جوجه کشی انواع مختلف پرندگان در فصول مختلف می باشد و جوجه کشی غاز ، یکی از پرسودترین در این رشته می باشد.

 • دوشنبه ۰۲ دی ۱۳۹۸ at ۰۹:۳۶
  Permalink

  درمنطقه سهیلیه(استان البرز باغ دارم و امکانات آبشهری، برق و گاز شهری دارم و علاقه‌مند به سرمایه گذاری برای پرورش غاز. نیاز به راهنمایی دارم rbyly7582@gmail.com

  Reply
 • سه شنبه ۰۳ دی ۱۳۹۸ at ۱۹:۱۲
  Permalink

  تخم غاز میخوام از رستم اباد گیلان

  Reply
  • چهارشنبه ۰۴ دی ۱۳۹۸ at ۱۱:۲۵
   Permalink

   سلام
   لطفا با دفتر تماس بفرمایید
   ۰۱۱۴۲۲۶۲۰۵۶

 • جمعه ۰۱ فروردین ۱۳۹۹ at ۱۳:۵۷
  Permalink

  سلام امروز جوجه غاز هام متولد شدن البته به طور طبیعی مادر دارن چه غذایی باید بهشون بدم واقعا نمیدونم دونه پارس اماده به مادر پدرشون میدیم باذرت درسته

  Reply
  • سه شنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ at ۱۸:۰۸
   Permalink

   سلام
   تا ۱۰ روز اول پلیت سوپر استارتر به جوجه غازها بدهید.

 • جمعه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ at ۱۱:۵۳
  Permalink

  سلام به دوستان دی کیو شاپ
  من برای حیاط خونه میخواستم یک جفت جوجه غاز بگیرم تا آن را بزرگ کنم, و بچه ها بجای الافی با گوشی با آن پرنده مشغول باشن.
  دوستان پرنده فروش در شهر ما گفتن جوجه قوغاز بگیر. قهوه ای یا سفید.
  گفتن جوجه قوغاز سفید قیمت بالاتری داره اما وقتی بزرگ شد براحتی میتونی تخم آن را بفروشی.
  حالا بنظر شما کدام بهتر است؟

  Reply
  • شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ at ۱۰:۱۵
   Permalink

   سلام دوست عزیز؛
   غاز محلی بدلیل عامیت و قیمت پایین تخم نطفه دار یا خوراکی آن بصرفه می باشد.

 • Pingback:رضایت مشتریان دی کیو شاپ

 • جمعه ۱۹ دی ۱۳۹۹ at ۲۰:۴۷
  Permalink

  ممنون از اطلاعات خوبتون موفق باشید دوستان
  لحظاتی همراه با ارامش موزیکهای بیکلام سولند
  https://soland.ir

  Reply
 • چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ at ۰۶:۲۵
  Permalink

  سلام. وقت شما بخیر
  اگر غاز ۲۰ روزه را دردمای بین ۱۲ تا ۱۸ درجه نگهداری کنم. مشکلی به وجود میاد؟
  ممنون میشم پاسخ سوالم را بدهید

  Reply
  • سه شنبه ۰۳ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۳:۳۴
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   دمای مناسب برای پرورش جوجه غاز از ۱ هفتگی تا ۱ ماهگی ۲۲ – ۲۵ درجه سانتی‌گراد باید باشد.

 • چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۶:۱۹
  Permalink

  با سـلام و خـسـته نـباشید!
  ببخشید، من یه جفت غازه نَر و ماده دارم که تخم گذاشتن و الآن دو تا از جوجه هاشون در اومده.
  می خاستم بپرسم که؛ الآن جوجه ها “۲” روزه هستن،
  می تونم جوجه ها رو از مادرشون جدا کنم؟؟؟؟؟
  چون مادرشون پاش رو روی جوجه ها می زاره و خفه
  شون می کنه.
  و یه سؤالِ دیگه دارم… به جوجه غاز ها چی بدم؟؟؟

  ممنون میشیم پاسخ بدید!.. ♡

  Reply
  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۰:۴۵
   Permalink

   سلام میشه جدا کرد و در ه کارتن با دمای ۳۵ درجه تا ۱ هفته نگهداری کنید. تا دو روز اول نیازی به تغذیه ندارد و بعد از این مدت می توانید از پلیت سوپر استارتر تا ۱۰ روز استفاده نمایید/

 • جمعه ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۶:۲۶
  Permalink

  سلام خسته نباشید
  ما جوجه غاز گرفتیم بعد از سه روزگی در اب شنا کردند
  بعد از پرسوجو متوجه شدیم ک عفونت داخلی گرفته اند و باید تا یک ماهگی در اب نباشند
  دچار عطسه و اسهال شده اند باید چیکار کنیم ؟

  Reply
  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۰:۳۷
   Permalink

   سلام
   بله درست فرمودند؛ جوجه غاز بخاطر جذب کامل بند ناف نباید به آب منتقل شود. شما باید محل بند ناف را با اسپری OTC روزی دو بار آروم با فاصله اسپری نمایید. و انروفلوکساسین و مولتی ویتامین را در آب حل کنید و بمدت ۵ روز تکرار نمایید.

 • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ at ۲۰:۵۵
  Permalink

  سلام من چنتا جوجه غاز ۱۰ روزه گرفتم و براشون تو یه ظرف کوچیک آب ریخته بودم و گذاشتم تو یه جعبه تا بخوابن دمای محل هم مناسب بود بعد نیم ساعت برگشتم دیدم کلا خیسن،باید چیکار کنم تا مریص نشن؟

  Reply
  • پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۷:۱۸
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   کلا غازها آب دوست هستند و به آب بازی علاقه دارند. ولی در این سن زوده! باید آبخوری مخصوص جوجه ها را تهیه کنید. فعلا در یک حوله خشکشون کنید. مولتی ویتامین در آب حل کنید.

 • یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۰:۰۷
  Permalink

  غاز در چه سنی پر در میاره ؟؟؟ و از کجا میشه فهمید که نر هه یا ماده؟؟؟

  Reply
  • یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۰:۵۸
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   از هفته دوم به بعد زندگی به مرور پوش پرها جای خود را به پرهای اصلی می دهند.

 • چهارشنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۱۰:۲۰
  Permalink

  سلام روز بخیر
  جوجه غاز از چه زمانی میتونی وارد آب بشه؟

  Reply
  • پنجشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۱۰:۰۹
   Permalink

   سلام
   از ۱ ماهگی به بالا و جوری که از مرگ در رفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.