ویژگی های عقاب

مشخصات عقاب ها

ویژگی ها و مشخصات عقاب : این حیوان قدرتمند دارای بال هایی به طول ۲ متر با پوششی از پر دارد.در هر دو طرف سر این پرنده چشمانی بسیار درشت با قدرت بینایی بسیار قوی ای وجود دارد به طوری که شکار خود را از کیلومتر ها فاصله زیر نظر دارد و بر سر آن فرود می آید.آنها منقاری بلند و پر قدرتی دارند که گاهی به طول ۵ سانتی متر میرسد .بعضی عقب ها منقار بلند تری هم دارند.

عقاب ها پاهایی توانمند و پنجه های قوی به رنگ های روشن دارند که برای شکار کردن از انها استفاده میکنند. قدرت پاهای این حیوان به قدری قوی است که میتواند موقع شکار بچه آهویی را بلند کرده و در فاصله بسیار زیاد از زمین آن را با خود حمل کند به لانه اش برسد و آن را تکه تکه کند. این پرندگان هنگام تمرکز به روی طعمه خود و شیرجه زدن به سمت آن با سرعتی باور نکردنی حدود ۱۵۰ کیلومتر در ساعت به طرف طعمه خود شیرجه می زند.

به علت بالهای بسیار بلندی که دارد نیز می تواند شکار های سنگین را جا به جا کند.این حیوان با شکوه و قدرتمند در جاهای دور دست مانند جنگل های وسیع، فراز کوه و قله ها، بالای درخت های تنومند و با عظمت، شکاف صخره ها، علفزار ها زندگی می کند.آن ها در سنی مابین ۲۵ تا ۳۵ سال عمر میکنند اما نظرهای مختلفی راجب سن آنها وجود دارد .

ویژگی های عقاب

عقاب ها به پرنده های شکاری معروف هستند و برای بدست آوردن غذا کیلومتر ها پرواز میکنند. آنها از غذاهای متنوعی چون حیوان های زنده و مرده مثل سنجاب، راسو، خرگوش استفاده میکند.

نکته بسیار جالب در رابطه با عقاب ها این است که اگر لاشه حیوانی را پیدا کنند که دیگر حیوانات از آن تغذیه کرده باشند مابقی آن را میخورد و این عمل باعث مسمومیت و نهایتا مرگ آنها میشود .

نژاد عقاب طلایی

عقاب طلایی (Golden eagle)،ویژگی های این عقاب عبارتند از : پر های طلایی، سر، پشت و گردن تیره، پاهایی پر از پر میباشد. معمولا از پستانداران کوچک ( موش، خرگوش، سنجاب و…) غذای خود را که حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ گرم است بدست میاورد.

سن بلوغ ، محل زندگی

بین ۴ تا ۵ سالگی معمولا بالغ میشوند و نکته مهم این است که عقاب های طلایی تک همسر هستند .محل زندگی آنها بین رشته کوه البرز و زاگرس، کویر های مرکزی می باشد. از لحاظ جثه نوع نر از ماده بزرگتر است.

معمولا این پرنده دارای چندین لانه میباشد که بطور چرخشی هر از گاهی محل زندگی خود را عوض می کنند. از حدود ۱۰۰ سال پیش کسانی هستند که هنگام شکار عقاب طلایی را پس از دست آموز کردن جهت همراهی در شکار با خود به همراهی می برند. آنها در مناطقی از آسیا از این حیوان برای شکار بز کوهی، گرگ و… استفاده می کنند.

عقاب سرطاس

عقاب های سر طاس در نزدیکی دریاچه ها، اقیانوس ها و آبهای آزاد زندگی می کنند زیرا در این مکان به راحتی میتوانند جهت ادامه زندگی خود با خیالی راحت غذای مورد دلخواه خود را پیدا کنند. این مناطق بیشتر در آلاسکا، شمال مکزیک، کانادا، آمریکای شمالی و تقریبا در تمامی ۴۸ ایالات متحده پیدا میشود.

بسته به جثه ی این پرندگان معمولا طول بال آنها از ۵ تا ۸ فوت میرسد که نوع نر کوچکتر از نوع ماده میباشد و معمولا نر ها حدود ۹پوند وزن دارند و ماده ها ۱۳ پوند.دارای سینه ، پشت قهوه ای و سیاه میباشند دم و سر سفید رنگ دارند و منقارشان زرد است .معمولا اندازه بدنشان به یک متر میرسد(از نوک منقار تا انتهای دم)
در هنگام جنگ به هیچ وجه از بال های بزرگ خود استفاده نمی کنند.

با منقار و پنجه های قدرتمند آنها حمله می کنند. وزن آنها بین ۳ تا ۷ کیلوگرم میباشد و حدود ۳۶ سال نیز عمر میکنند. عمده غذای آنها (۸۰%) از صید ماهی است. جالب است بدانید این گونه از عقاب ها شناگر نیز هستند و برای صید ماهی حتی وارد آب هم میشوند و شنا می کنند.

یک وعده غذا خوردن آنها کافیست که آنها را تا ۴۸ یا ۷۲ ساعت سیر نگه دارد و بیشتر وقتشان را برای استراحت صرف کنند و انرژی ذخیره شده در بدن خود را معمولا برای شکار استفاده می کنند.

تولید مثل عقاب

سن بلوغ جنسی عقاب در نوع نر و نوع ماده مابین ۴ تا ۷ سال میباشد و در هریک سال یک بار زاد و ولد می کنند.ابتدا آنها با کمک یکدیگر در فصل بهار با چوب و شاخه های ضخیم لانه ای با فاصله ۱۰۷ متری میسازند و داخل لانه را با علف ، برگ، خزه و گیاهان نرم دیگر برپا میکنند.در فصل تولید مثل (اسفند و مرداد) ۱ تا ۴ تخم (به طور طبیعی ۲ تخم) به رنگ سفید کدر به فاصله ۳ تا ۴ روز میگذارد. وظیفه خوابیدن روی تخم ها بر عهده عقاب ماده است اما عقاب نر نیز در بیشتر مواقع در این کار با ماده مشارکت می کند.

جوجه کشی عقاب

درآمدن جوجه های عقاب از تخم ۳۵ تا ۴۵ روز طول میکشد در چند هفته اول نر بخش مهمی از غذا را فراهم می کند البته در فراهم کردن غذا نر و ماده به همدیگر کمک و تلاش بسیاری میکنند . مدتی بین ۴۵ تا ۸۱ روز برای پر دراوردن جوجه ها وقت نیاز است.  و آنها پرواز را از ۱۰ هفتگی شروع میکنند و ۳۲ تا ۸۰ روز بعد از پر دراوردن زندگی مستقل خود را شروع میکنند.

برای جوجه کشی و تکثیر عقاب ، شاهین و انواع پرندگان شکاری ، پرندگان زینتی و … می توانید از دستگاه های جوجه کشی هوشمند استفاده کنید. برای این منظور باید زمان و طول دوره ی جوجه کشی ، رطوبت و دمای مناسب برای تبدیل تخم نطفه دار به جوجه را بدانید و دستگاه را مطابق آن تنظیم کنید.

انواع نژادها

عقاب ها انواع بسیار مختلفی دارد.عقاب تاج دار، کرکس هیمالیا، طلایی، شاه بوف، عقاب هارپی، فیلیپین، جنگی، دریایی دم سفید ، ماهی خوار آفریقایی، دریایی پالاس نوعی از این عقاب ها هستند. این پرنده ها نیمه مهاجراند. به صورتی که بعضی از آنها در یک محل می مانند و بعضی از آنها مهاجرت می کنند .

مسیر زندگی از بدو تولد تا ۴۰ سالگی !

جوجه های این پرندگان از همان زمان جوجگی از پرواز کردن ترس دارند ولی گرسنگی بر ترس آنها نیز غلبه می کند.

آن ها به دلیل ورزیدگی بدنشان بسیار نیرومند اند و در مدتی کوتاه از پرواز و بعد از آن از استعداد بینایی برای شکار کردن استفاده می کند و به دنبال حیواناتی برای شکار میروند. بعد از پیدا کردن طعمه شروع به شکار میکند.عقاب هایی که به سن ۴۰ سالگی میرسند دیگر قدرت زیادی برای پرواز کردن و شکار حیوانات ندارد و در کل وارد دنیای عجیب غریبی می شوند و زندگیشان به کل تغییر میکند.

آن ها اگر نتوانند شکار کنند و غذا پیدا نکنند از گرسنگی تلف می شوند. عقاب در این مدت دردناک ترین تصمیم زندگی اش را میگیرد و با کندن نوک ، چنگال و پرها اجازه رشد دوباره بر هر یک از این اندام ها را میدهد. برای این کار باید ضربات سنگین و سختی به نوکش بزند تا از جا در بیاید. در این دوران از حشرات و غذاهای کوچک و نرم تغذیه می کند.

هنگامی که نوک جدیدش رشد کرد نوبت به چنگال ها می رسد و بعد از آن سراغ بال هایش میرود و درد زیادی را تحمل می کند. تکمیل کردن این مراحل ۶ ماه طول میکشد و بعد از این ۶ ماه زندگی جدیدی را شروع میکند و دوباره مانند قبل میشود .

نگهداری جوجه عقاب

پرورش و نگهداری از این نوع پرندگان بر خلاف دیگر پرندگان نیاز به مراقبت خیلی بیشتری دارد و البته غیر قانونی است !

یکی از تفاوت های پرندگان شکاری با دیگر پرندگان این است که آنها خوی وحشی دارند به همین دلیل در تعداد زیادی از کشور ها نگهداری از این پرندگان در منزل شخصی غیر قانونی اعلام شده است و فقط کسانی که آموزش کامل نگهداری را دیدند میتوانند از این پرندگان نگهداری کنند آموزش و اهلی کردن جوجه عقاب ها آسان تر از عقاب های جوان یا پیر است.

برای نگهداری از این پرندگان به فضای بسیار بزرگی نیز نیاز دارید زیرا اگر آنها در قفس های کوچک و تنگ نگهداری شوند پاها و پرهایشان اسیب میبیند و عفونت می کند.

آنها نباید با ضایعات گوشت مرغ و غذاهای کم تغذیه شوند برای غذای آنها حتما باید از گوشت قرمز، موش، خرگوش و بعضی از حشرات استفاده شود.

توجه داشته باشید که پرندگان شکاری هیچگاه رام نمیشوند و فقط به فضا و محیط که در آن رشد کرده اند عادت میکنند ولی خوی و خصلت وحشیانه اش همیشه در وجود آنها است و آن را حفظ میکنند.این پرندگان به هیچ وجه اجتماعی نیستند و زندگی کردن در محدودیت را نمی پذیرند.

باور ملل مختلف در مورد عقاب

تعدادی از کشور ها از عکس عقاب در پرچم ملی خود به عنوان نماد قدرت استفاده میکنند. (ایالت متحده آمریکا، مکزیک، عراق ، مصر و…) در ایالات متحده آمریکا اقوام سرخپوست نیز جهت نشان دادن قدرت و صلابت طایفه خود از پرهای عقاب های بسیار بزرگ به روی لباس های خود و پیشانی بندی پر از پرهای عقاب های زیبا استفاده میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.