طوطی برزیلی

مشخصات ظاهری طوطی برزیلی

طوطی کوتوله برزیلی در بازار انواع وحشی شکار شده و یا تکثیر یافته عرضه می شوند. دمای مناطق زادگاه این پرنده بالا میباشد، از این رو پرنده به تغییرات آب و هوا نسبت به سرماخوردگی بسیار حساس است و هوای گرم برای نگهداری آن مناسب است. طوطی برزیلی به آسانی تکثیر یافته و نوع بومی آن به آدمی خو نمی گیرد.

مطالب مرتبط : جوجه کشی شاه طوطی

طوطی کوتوله بسیار باهوش است و همانند مرغ عشق، نمیتوان آن را به تنهایی نگهداری کرد. برای نگهداری از این حیوان باید یک جفت برای آن تهیه کنید و یا خودتان همواره از آن مراقبت کنید. این پرندگان براحتی به صاحبشان عادت کرده و با انسانها خو میگیرند. آنها از هوش طوطی سانان بهره برده اند، اما بر خلاف سایر طوطی ها توانایی تقلید صدا را ندارند. عمر مفید این طوطی ها بین 15 تا 20 سال میباشد و در صورتی که شرایط مناسب را برایش فراهم کرده باشید میتواند تا 30 سال نیز عمر کند.

زیستگها طوطی برزیلی

آناتومی بدن آنها همانند سایر طوطیسانان است، پاهای آنها دارای دو انگشت در جلو و دو انگشت در عقب میباشد که ایستادن بر روی شاخه های درختان را برای آنها راحت کرده است. دم طوطی های کوتوله نسبت به سایر طوطیها کوتاه تر بوده و منقار آنها در مقایسه با جثه شان کمی بزرگ بنظر میرسد.

پرورش طوطی برزیلی

گونه های طوطی برزیلی

طوطی کوتوله از خویشاوندان نزدیک مرغ عشق نقاب دار محسوب می شود، این طوطیها به دو دسته تقسیم بندی میشوند که در یکی از آنها حلقه ی سفید و دیگری حلقه ی سیاه به دور چشم های پرنده مشاهده میشود. امروزه این پرنده در گونه های زیر مشاهده میشود :
– لیلیان
– نقابدار
– فیشر
– سیاه گونه
– گلگون
– نقابدار
– صورت قرمز
– خاکستری

راهنمای خرید طوطی برزیلی

امروزه این طوطی ها به عنوان پرندگان زینتی در ایران به فروش میروند و میتوانند به عنوان یک منبع درآمد برای افرادی که به پرورش پرندگان زینتی علاقمند هستند بشمار رود. برای تشخیص یک طوطی برزیلی سالم و سرحال باید به نکات زیر توجه داشته باشید.

ظاهر پرنده : حتما ظاهر حیوان را بررسی کنید، پرنده های سالم به نظافت خود اهمیت میدهند و پرها و بالهایشان مرتب و یکدست میباشد. وجود باقی مانده یا کثیفی فضله در کنار پرهای مقعد میتواند از علائم بی توجهی حیوان به نظافت خود باشد.

سلامت پرنده : پرنده سالم، تیز و قبراق است و در برابر هر عملی به سرعت واکنش نشان میدهد. پرنده های مریض اغلب پرهای پف کرده و باد کرده دارند و بسیار کم تحرک هستند.

طوطی برزیلی

علائم مریضی طوطی کوتوله

به طور کلی میتوان گفت علائم مریضی در پرندگان مشابه است. در صورتی که هر کدام از موارد زیر را در پرنده خود مشاهده کردید آن را از سایر پرندگان خود جدا کرده و زیرنظر داشته باشید:

کم تحرکی : حیوانات مریض اغلب پف کرده هستند و در حال چرت زدن بوده و طراوت پرهای بدنشان را از دست میدهند. به هنگام چرت زدن سر طوطی بر روی پرها پشت گردن قرار میگیرد و بر روی یک پا می ایستد، پرنده های کم تحرک را میتوانید در کف قفس مشاهده کنید. کم تحرکی معمولا بی اشتهایی را با خود به همراه خواهد داشت.

ترشحات اضافی : وجود هر گونه ترشح اضافی بر روی بدن میتواند از علائم مریضی طوطی برزیلی بشمار رود. ترشحات اضافی دور چشم ( که معمولا با پر ریزی اطراف چشم نیز همراه است )‌ ، عطسه کردن و ترشحات اضافی بینی یا خس خس کردن به هنگام نفس کشیدن حیوان همگی میتوانند علائم مریضی باشند.

تغییرات مدفوع : شل بودن، بی رنگ بودن، وجود غذای هضم نشده یا رنگ های غیر عادی در مدفوع علائم بیماری پرنده هستند. در برخی موارد حیوان دچار یبوست شده و مدفوع نمیکند که باید از ملین هایی مثل کاهو، خیار و سیب برای درمان آن استفاده کنید. بررسی مدفوع یکی از بهترین روش ها برای تشخیص مریضی پرنده میباشد، در صورتی که به بیماری حیوان مشکوک شدید با بررسی مدفوع میتواند تا حدود زیادی از وضعیت پرنده اطلاع حاصل کنید.

نگهداری و پرورش کوتوله برزیلی

گونه نر و ماده این حیوان به سختی قابل تشخیص است، در صورتی که با هدف پرورش این حیوان زیبا اقدام به خرید آن میکنید بهتر است که چند عدد خریداری کنید تا در آینده با مشکل کمبود نر یا ماده در گله خود روبرو نشوید. همچنین میتوانید از مغازه جفت مولد تهیه کنید، در چنین شرایطی پول بیشتری برای خرید میپردازید اما خیالتان از جفت خوردن و جوجه دهی پرنده هایتان راحت خواهد بود.

پروریش طوطی کوتوله از طریق دستگاه جوجه کشی نیز امکانپذیر است.

این طوطی ها لانه هایشان را در طبیعت درون درختان و با استفاده از چوب میسازند، بهترین مکان مناسب برای نگهداری یک جفت طوطی برزیلی یک قفس 50 در 80 سانتی متری میباشد. برای لانه سازی بهتر است داخل قفس خرده چوب، خاک اره، شاخه های کوچک علف و بوته را قرار دهید.

جیره غذایی طوطی کوتوله شامل میوه ها و سبزجایت میباشد. میتوان آنها را با ارزن و غلات تغذیه نمود اما برای تکمیل رژیم غذایی حتما باید از سبزیجات، هویج، کاهو، تربچه در کنار میوه هایی مثل موز، کیوی، گلابی، زردآلو و سیب به عنوان مکمل غذایی استفاده کنید. استفاده از خشکبار همچون بادام، تخمه آفتابگردان و گردو نیز توصیه میشود اما نباید در آن زیاده روی کنید، این مواد به علت چربی بالا منجر به چاق شدن حیوان شده و میتوانند در تولید مثل و جفت گیری اختلال ایجاد کنند.

تکثیر کوتوله برزیلی

با اینکه تشخیص نر و ماده این حیوان دشوار است، اما چند راه ساده وجود دارد که با بررسی آنها میتوانید جنسیت پرنده تان را حدس بزنید:

– رنگ پای حیوان ماده صورتی یا کرم است اما رنگ پای حیوان نر خاکستری میباشد.

– جنس نر بدنی کشیده تر داشته و به هنگام نشستن پاهای خود را جفت کنار هم قرار میدهد.

– رنگ طوطی برزیلی نر پررنگ تر از ماده میباشد.

– لگن پرنده تان را بررسی کنید، اگر دو استخوانی که مابین پاها در نزدیکی دم و مقعد قرار گرفته اند فاصله زیادی داشته باشند حیوان شما ماده است.

برای تولید مثل این پرنده، دو راه در اختیار دارید. اول اینکه یک جفت حیوان مولد خریداری کنید که بسته به صداقت فروشنده و اعتماد به آن میتوان با پرداخت هزینه بیشتر این کار را انجام داد.

راه دوم این است که یک گله 9 الی 15 عددی از این حیوان تهیه کنید و شرایط مناسب برای لانه سازی و جفت گیری آنها را با تغذیه و رسیدگی روزانه فراهم کنید تا پرنده ها با یکدیگر جفت بخورند. در صورتی که امکان تهیه فضای مناسب برای پرنده ها را دارید، روش دوم را انتخاب کنید.

زمان جفت گیری طوطی برزیلی در تابستان و بهار میباشد، ماده تقریبا پس از یک هفته از جفت گیری شروع به تخم گذاری میکند. تعداد تخم ها بین 4 تا 6 عدد است و بین 21 تا 24 روز طول میکشد تا جوجه ها سر از تخم در بیاورند. جوجه های طوطی برزیلی پس از 6 هفته دانخور شده و نیازی به والدین نخواهند داشت. در صورتی که قصد اهلی کردن آن را دارید باید در همان روز های اول جوجه را جدا کرده و آن را با سرلاک تغذیه کنید.

دستگاه جوجه کشی طوطی برزیلی

شما میتوانید با دستگاه های جوجه کشی فروشگاه دی کیو وان، انواع حیوانات تخم گذار را جوجه کشی کنید. این دستگاه ها با قابلیت تنظیم حرارت، رطوبت، دما و چرخش تخم ها در اندازه ها مختلف برای شما امکان جوجه کشی انواع پرندگان از شتر مرغ گرفته تا پرندگان زینتی مثل کاسکو و طوطی ها را فراهم کرده است. فروشگاه دی کیو شاپ مفتخر است که با ارائه دستگاه های جوجه کشی با کیفیت تجربه پرورش مار، سمندر، تمساح و انواع پرندگان را برای مشتریان خود رقم زده است.

76 thoughts on “طوطی برزیلی

 • چهارشنبه 23 دی 1394 at 14:27
  Permalink

  سلام
  حدود قیمت این طوطی چقدر است ؟

  Reply
  • چهارشنبه 23 دی 1394 at 19:35
   Permalink

   سلام
   حدود قیمت 700 – البته بستگی به گونه و نژاد دارد

   Reply
  • دوشنبه 14 فروردین 1396 at 14:57
   Permalink

   من جفتشو120تومن خریدم خیلی خوبن

   Reply
 • Pingback:قیمت غذای طوطی سبز - سایت قیمت

 • شنبه 20 خرداد 1396 at 16:15
  Permalink

  سلام، روزتون بخیر،من جفتشو ۴۰۰ گرفتم، گرون گرفتم ایا؟

  Reply
  • یکشنبه 21 خرداد 1396 at 10:10
   Permalink

   با سلام
   طوطی کوتوله رو تقریبا به این قیمت خوب گرفتید. ان شالله مبارک باشه.

   دی کیو شاپ

   Reply
   • جمعه 26 خرداد 1396 at 13:28
    Permalink

    داداش الان زاهدان جفتی80هستش

    Reply
    • شنبه 27 خرداد 1396 at 15:45
     Permalink

     با سلام
     قیمت های پرندگان در نقاط مختلف کشور متفاوت می باشد. مهم سلامت پرنده می باشد که باید از مرکز خرید یقین داشته باشید.

     دی کیو شاپ

     Reply
 • سه شنبه 07 آذر 1396 at 22:21
  Permalink

  مغازه یا فروشگاه معتبری در تبریز می شناسید لطفا پیشنهاد دهید؟

  Reply
 • جمعه 27 بهمن 1396 at 10:16
  Permalink

  سلام ، درصورت تمرین زیاد با این پرنده آیا میتونه صحبت کنه ؟

  Reply
 • چهارشنبه 02 آبان 1397 at 13:43
  Permalink

  سلام‌
  ببخشید مزاحم شدم طوطی برزیلی زرد دارم ی مدت رو یک پا می ایستاد و پای دیگرش بالا می گرفت و میلنگید و راه میرفت بردمش دکتر گف ناخونک داره و دگزامتازون بهش داد و مدتی دادم خوب شد به یک هفته نرسید دوباره ناخن پاش سیاه کرد و باز بردمش دکتر گف عفونت کرده و از طریق پا داره خارج میشه و داروی ساختنی با مولتی ویتامین بهش داد الان سیاهیش کمتر شده ولی ناخن های پاش افتاده و هنوز در نشده باید چکار کنم
  غذاش در طول روز ارزن به همراه مولتی ویتامین و آرد حبوبات جوانه زده و سیب زمینی اب پز و تخم مرغ و تخمه آفتاب گردون

  Reply
 • چهارشنبه 02 آبان 1397 at 13:47
  Permalink

  سلام‌
  ببخشید مزاحم شدم طوطی برزیلی زرد دارم ی مدت رو یک پا می ایستاد و پای دیگرش بالا می گرفت و میلنگید و راه میرفت بردمش دکتر گف ناخونک داره و دگزامتازون بهش داد و مدتی دادم خوب شد به یک هفته نرسید دوباره ناخن پاش سیاه کرد و باز بردمش دکتر گف عفونت کرده و از طریق پا داره خارج میشه و داروی ساختنی با مولتی ویتامین بهش داد الان سیاهیش کمتر شده ولی ناخن های پاش افتاده و هنوز در نشده باید چکار کنم
  غذاش در طول روز ارزن به همراه مولتی ویتامین و آرد حبوبات جوانه زده و سیب زمینی اب پز و تخم مرغ و تخمه آفتاب گردون

  Reply
  • یکشنبه 06 آبان 1397 at 10:11
   Permalink

   سلام
   برای راهنمایی و مشاوره پرورش و جوجه کشی با 09111139478 تماس بفرمایید/

   دی کیو شاپ

   Reply
 • دوشنبه 07 آبان 1397 at 23:22
  Permalink

  سلام قیمت طوطی فیشر و طوطی صورت هلویی با دم ابز رو مبخوایتم بپرسم

  Reply
 • پنجشنبه 20 تیر 1398 at 08:20
  Permalink

  سلام من میخاهم یک طوطی کوتوله بخرم ولی نمیدون چه قیمتی هستش میشه بهم بگین برام مهمه که تا قیمت ۱۲۰ باشه

  Reply
  • پنجشنبه 20 تیر 1398 at 15:11
   Permalink

   سلام
   قیمت های طوطی کوتوله برحسب نوع و سن و.. در شهرهای مختلف متفاوت می باشد . شما از نزدیکترین محل فروش استعلام بفرمایید/

   دی کیو شاپ

   Reply
 • دوشنبه 07 مرداد 1398 at 03:48
  Permalink

  الان قیمت طوطی کوتوله ازجفتی250به بالا هست دقت کنید ک اگر برای تکثیر میخواید از هر جایی نخرید چون الان پرنده های عقیم شده ی پاکستانی رو مفت میدن(قابل توجه اون دوستی که گفت زاهدان انقده…)
  تشکر

  Reply
  • دوشنبه 07 مرداد 1398 at 18:48
   Permalink

   سلام
   ممنونم از راهنمایی شما دوست عزیز؛

   دی کیو شاپ

   Reply
 • چهارشنبه 08 آبان 1398 at 22:39
  Permalink

  سلام من ۲جفت طوطی کوتوله میخاستم چکارباید بکنم

  Reply
 • چهارشنبه 08 آبان 1398 at 22:42
  Permalink

  سلام من ۲جفت طوطی کوتوله میخاستم چکارباید بکنم

  Reply
  • پنجشنبه 09 آبان 1398 at 17:32
   Permalink

   سلام
   باید از پرنده فروشی های معتبر تهیه بفرمایید.

   دی کیو شاپ

   Reply
 • شنبه 11 آبان 1398 at 16:56
  Permalink

  ۰سلام دوتا طوطی برزیلی دارم بهم گفتن نروماده هستن. جفت گیریشون هم دیدم ولی تخم نذاشتن ۲ماهه دارمشون یک هفته هم هست جفت گیری کردن. مشکل از کجاست

  Reply
  • شنبه 11 آبان 1398 at 17:28
   Permalink

   سلام
   غذاهای گرم به همراه عناصر کمیاب به پرنده بدهید. برای تخمگذاری مناسب می باشد.

   دی کیو شاپ

   Reply
 • جمعه 24 آبان 1398 at 21:22
  Permalink

  سلام.من یک عدد کوتوله تازه خریدم .آیا میشه از این پرنده تکی نگهداری کرد یا باید حتما جفت باشن؟؟

  Reply
 • پنجشنبه 07 آذر 1398 at 19:20
  Permalink

  سلام من یه جفت برزیلی دارم که بنام مولد خریدم ولی اصلا تخم نمی زارن ، اصلا تا حالا داخل لونه هم نرفتن ، چیکار کنم ؟ ۵۵۰ خریدمشون

  Reply
  • شنبه 09 آذر 1398 at 17:25
   Permalink

   سلام
   باید مطمئن شوید تا سن بلوغ کامل شده یا نه؟ نکته بعدی برای تخمگذاری موارد مهمی وجود دارد.. تغذیه ، استرس ، شرایط محیطی ، نور و…

   Reply
 • چهارشنبه 13 آذر 1398 at 09:39
  Permalink

  سلام وقت بخیر
  من قبلا یک جفت طوطی برزیلی داشتم تخم گذاشتن ولی بعد از چند روز تخما رو شکستن و از لانه بیرون انداختن
  دلیلش چی بود؟
  الان یک جفت جدید خریدم میترسم کار اونا رو تکرار کنن

  Reply
  • پنجشنبه 14 آذر 1398 at 17:03
   Permalink

   سلام
   بخاطر کمبود کلسیم پرنده ها معمولا پوسته تخم ها رو میخورن.

   Reply
 • یکشنبه 17 آذر 1398 at 17:22
  Permalink

  باسلام و عرض خسته نباشید از دوست هان گرامی
  من میخواهم یک جفت طوطی برزیلی بگیرم قیمت گرفتم
  180 خوب گفته از زاهدان

  Reply
  • دوشنبه 18 آذر 1398 at 12:00
   Permalink

   سلام
   باید از پرنده فروشی های معتبر استعلام بگیرید .

   Reply
 • پنجشنبه 21 آذر 1398 at 09:35
  Permalink

  با سلام
  طوطی برزیلی دارم تخم می گذارند ولی نطفه نمی شه
  بدلیل تو چرا؟

  Reply
  • پنجشنبه 21 آذر 1398 at 11:22
   Permalink

   سلام
   موارد مختلفی داره
   1. استرس
   2. تغذیه
   3. اختلالات ژنتیکی
   4. دما و نور محیط پرورش

   Reply
 • جمعه 22 آذر 1398 at 09:24
  Permalink

  سلام 2جفت طوطی برزیلی دارم داخل قفس بزرگ بزارم بهتر جوجه میکنن یا قفس کوچک از پرنده فروشی بخرم براشون بهتره.؟

  Reply
  • یکشنبه 24 آذر 1398 at 11:11
   Permalink

   سلام
   قفس بزرگ باشه بهتر برای گردش پرنده مناسب می باشد.

   Reply
 • شنبه 23 آذر 1398 at 15:44
  Permalink

  سلام و خسته نباشید. طوطی برزیلی صورت هلویی دارم و الان مدتی هست که جفت گیری میکنند.ایا اینها اگر جاشون گرم باشه و داخل منزل نگهداری بشن در هر فصلی تخم گذاری میکنن یا اینکه فقط فصل بهار و تابستان؟

  Reply
  • یکشنبه 24 آذر 1398 at 11:05
   Permalink

   سلام
   فصل تخمگذاری پرنده های زینتی اخرای زمستان تا اول تابستان می باشد.

   Reply
 • شنبه 21 دی 1398 at 11:20
  Permalink

  سلام
  دوست عزیز این طوطی هایی که تو زادان هست چون که از مرزپاکستان رد میکنن و اوردنشون هزینیه آنچنانی نداره قیمتاشون ارزونه .دلیل نمیشه چونکه ارزونه یعنی طوطی خوبی نیستند.اتفاقا طوطی هایی اونجا پیدا میشه که جاهای دیگه پیدا نمیشه خیلی از فروشگاها از همونجا میخرن و تو استانای دیگه پخش میکنن و گرونتر میفروشن.

  Reply
 • پنجشنبه 24 بهمن 1398 at 19:34
  Permalink

  سلام
  من شش تا کوتوله دارم یکیش پدرسوخته پنج تاش بچه هاشون
  الان همگی ریختن سر یکی از بچه ها از ناحیه سربه شدت زخمی کردن الان چیکار کنم

  Reply
  • یکشنبه 27 بهمن 1398 at 12:23
   Permalink

   سلام
   قسمت خونریزی و جراحت را با اسپری OTC بر روی محل بزنید و مراقب باشید به چشم پرنده نپاشد/

   Reply
 • سه شنبه 06 اسفند 1398 at 17:07
  Permalink

  با سلام
  من میخواستم طوطی برزیلی بخرم میخواستم ببینم کدوم نژاد با قیمت مناسب برای خرید خوب هستش ؟؟؟برای جفت گیری هم می خواستم بپرسم کدوم نژاد رو پیشنهاد می کنید

  Reply
 • سه شنبه 13 اسفند 1398 at 07:32
  Permalink

  سلام طوطی برزیلی ۵ ماهه خریدم که کف قفس پتو داره و شبها میره زیر پتو میخوابه
  بعضی شبا هم روی تاب سرشو فرو میکنه تو پرهاش و روی یک پا میخوابه
  این نشونه ترسه یا ارامش؟ یا مریضه؟!

  Reply
  • چهارشنبه 14 اسفند 1398 at 17:09
   Permalink

   سلام
   با این توضیحاتی که فرمودید علائم سرحال بودنه. با این حال چند تصویر باید ارسال نمایید تا دقیق تشخیص داد

   Reply
  • دوشنبه 19 اسفند 1398 at 11:50
   Permalink

   سلام
   سرحال و شاداب می باشد. مولتی ویتامین در آب اضافه کنید/

   Reply
 • یکشنبه 18 اسفند 1398 at 06:55
  Permalink

  سلام من یک جفت طوطی برزیلی دارم وحشی اند و حدود ۷و ۸ ماه دارمشون ولی نمی دونم چه کار کنم که تخم بگذارند و دستی شوند ممنون می شوم اگه خیلی زود به سوالم پاسخ دهید🙏🙏🙏🙏🙏🙏

  Reply
  • دوشنبه 26 اسفند 1398 at 10:46
   Permalink

   سلام
   تغذیه طوطی شما ضعیف می باشد.
   برای تخم گذاری به چندین پارامتر نیاز می باشد.
   1. تغذیه
   2. دمای سالن
   3. استرس
   4 . نور
   5 . سن گله
   ضمنا ویتامین AD3E بصورت یک بار در هفته بدهید.

   Reply
 • چهارشنبه 21 اسفند 1398 at 06:09
  Permalink

  سلام خیلی ممنون از پاسخگوییتون
  میشه این هم بفرمایید که علت گاز گرفتنشون چی میتونه باشه؟
  قبلا این کارو نمیکرد الان محکم گاز میگیره. به محض نشستن روی دست یا شانه شروع به گاز گرفتن میکنه

  Reply
  • چهارشنبه 21 اسفند 1398 at 11:59
   Permalink

   سلام
   باید حالت های پرنده رو تو ویدئو دید تا دقیق تشخیص داد.

   Reply
 • شنبه 24 اسفند 1398 at 01:13
  Permalink

  سلام ، ميخواستم بدونم هر نژاد از كوتوله برزيلي و ميشه جفت كرد ؟

  Reply
 • شنبه 24 اسفند 1398 at 01:18
  Permalink

  سلام ، ميخواستم بدونم براي جفت كردن كوتوله برزيلي نژاد و گونشون مهم هست يا اينكه فرقي نميكنه چه رنگ و نژاد باشن

  Reply
  • شنبه 24 اسفند 1398 at 10:29
   Permalink

   سلام
   با یک نژاد باشه نسل بعدی از لحاظ ژنتیک مقاوم تر می باشد/

   Reply
 • دوشنبه 25 فروردین 1399 at 20:05
  Permalink

  سلام خسته مباشید من دوجفت کوتوله خریدم تویه قفس متوسط دوتا لونه گذاشتم هرچهارتاشون رفتن تویه لونه مشکل داره؟

  Reply
  • پنجشنبه 28 فروردین 1399 at 16:20
   Permalink

   سلام
   لونه یا بهاربند برای بازی و تفریح کوتوله ها می باشد و مشکلی پیش نمی آید.

   Reply
 • شنبه 06 اردیبهشت 1399 at 20:42
  Permalink

  سلام من 1جفت خریدم 350 هزار تومن 5ماهونه میترسم تخم نزارن ایا امکانش هست که تخم نزارن یا چه جوری دستی شون کنم

  Reply
  • یکشنبه 07 اردیبهشت 1399 at 08:58
   Permalink

   سلام
   تغذیه خوب و بالانس شده بدهید در زمان بلوغ تخمگذاری دارند.

   Reply
 • دوشنبه 08 اردیبهشت 1399 at 18:55
  Permalink

  باسلام من یک جفت طوطی کوتوله صورت هلوی دارم که از ۴ هفتگی خودم بهشون غذا دادم و بزرگشون کردم و بزودی ۳ ساله میشن …. مشکلم باهاشون اینه که ماده تمام مدت سال پشت سر تخم میذاره البته من چون دوست ندارم جوجه بشن تخماشون رو با تخم پلاستیکی عوض میکنم البته جوری که متوجه نشن وقتی تو روز تو اتاق رهاشون میکنم واسه چند دقیقه… لونه ای که واسشون گذاشته بودم رو هم برداشتم اما کف قفس رو تمیز میکنن و اونجا تخم میذاره…. خیلی نگران سلامتی ماده هستم چون هر دوره ۵ تا تخم میذاره بعد از تقریبا ۵ هفته دوباره ۵ تا …
  ممنون میشم از راهنماییتون

  Reply
  • سه شنبه 09 اردیبهشت 1399 at 15:11
   Permalink

   سلام
   تخمگذاری منظم و با برنامه یکی از علت های سلامت پرنده و جیره بالانس شده می باشد. تنها روش جلوگیری از تخمگذاری تغذیه را بصورت هفته ای تغییر دهید و یا بصورت مناسب در اختیار قرار ندهید .

   Reply
 • شنبه 13 اردیبهشت 1399 at 15:56
  Permalink

  سلام دوستان عزیز من می خواستم بدونم تخم کوتوله برزیلی بزارم زیر کبوتر مشکلی ندارد

  Reply
 • دوشنبه 15 اردیبهشت 1399 at 12:34
  Permalink

  با سلام
  من یک جفت کوتوله کاربنی دارم که حدود ۴ ماهه خریدم ۲ بار تخم گذاشتن دفعه اول از ۵ تخم فقط یدونه جوجه شد و جوجه اش هم بعد ۶ روز مرد ، دفعه دوم که اولین تخم ۱۷ فروردین بود و کلا ۴ تا تخم گذاشت و هیچ کدومش نطفه دار نبود ، غذای پرنده هم : همیشه تخمه آفتابگردان توی دان خوریش هست + ارزن و کتان به نسبت مساوی

  Reply
  • پنجشنبه 18 اردیبهشت 1399 at 10:08
   Permalink

   سلام
   تغذیه مناسبی دارند، احتمال زیاد پرنده نر ضعیف می باشد.

   Reply
 • جمعه 19 اردیبهشت 1399 at 02:12
  Permalink

  سلام من یه جفت طوطی برزیلی دارم الان 11 تا تخم گذاشته این طبیعیه؟

  Reply
  • شنبه 20 اردیبهشت 1399 at 16:14
   Permalink

   سلام
   پارامترهای نگهداری طوطی بالغ را انجام دهید تقریبا طبیعی می باشد.

   Reply
 • شنبه 20 اردیبهشت 1399 at 13:17
  Permalink

  سلام طوطی هیبریدی چقدر احتمال داره ک جوجه بیاره ؟همش تو لانس ینی پیشه جوجه بیارخ؟

  Reply
  • شنبه 20 اردیبهشت 1399 at 15:38
   Permalink

   سلام
   مشکلی از بابت جنسیتی ندارن . فقط جوجه های اصلی هچ نمی شوند.

   Reply
 • شنبه 20 اردیبهشت 1399 at 14:21
  Permalink

  سلام امروز متوجه شدم نوک طوطی های برزیلیم ک دو روز پیش گرفتم دو رنگه ینی فک کنم هیبریدیه ینی نمیشه امید داشت جوجه بیارن ؟؟ولی همش یکی شون میره تو لونه میمونه سرحالا غذاشونم تقریبا خوبع

  Reply
  • شنبه 20 اردیبهشت 1399 at 15:37
   Permalink

   سلام . اگر اصلاح نژاد باشه ضعیف تره و جز نژاد اصلی نمی باشد.

   Reply
 • دوشنبه 22 اردیبهشت 1399 at 05:41
  Permalink

  قیمت الان ی دونه کوتوله خاکستری چند هست

  Reply
 • دوشنبه 22 اردیبهشت 1399 at 12:37
  Permalink

  سلام در مشهد قیمت چند است؟

  Reply
  • دوشنبه 22 اردیبهشت 1399 at 15:22
   Permalink

   سلام
   از پرنده فروشی های معتبر استعلام بگیرید/

   Reply
 • یکشنبه 04 خرداد 1399 at 00:34
  Permalink

  سلام دوتا طوطی برزیلی داشتم‌که‌تخم‌گذاشتن و بچه دار شدن بعد پرنده نر مریض شد و مرد
  الان یکی از جوجه ها که یکساله شده با پرنده ماده که‌قبلا تخم گذاشته بود(مادرش) جفت شده و تخم گذاشتن
  تخم ها ممکنه سالم باشه یا مشکل ژنتیکی داره و باید برشون دارم که جوجه نشن؟

  Reply
  • سه شنبه 06 خرداد 1399 at 09:06
   Permalink

   سلام
   معمولا جفتگیری پرندگان باید غیر خویشاوندی باشد تا از لحاظ ژنتیکی نسل بعد دچار مشکل نشود.

   Reply
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.