طرز تهیه سرلاک پرنده

طرز تهیه سرلاک پرنده

بسیاری از پرندگان هنگامی که سر از تخم بیرون می آورند بسیار ضعیف هستند  و نیازمند مراقبت های بسیار ویژه تا تلف نشوند مخصوصا پرندگان زینتی که پس از به دنیا آمدن پر هم ندشته و از نظر جسمی بسیار ضعیفند. تامین گرما و رعایت نکات بهداشتی برای جلوگیری از مریض شدن از برخی نکات مهم بوده که باید رعایت شوند اما تهیه سرلاک نیز بسیار مهم است چرا که مقدار انرژی لازم برای رشد و نیرو لازم را به پرنده می دهد در این مقاله طرز تهیه سرلاک پرندگان زینتی و نکات مهم در این باره را عنوان خواهیم کرد.

سرلاک چیست

سرلاک منبع غذایی فوق العاده مغذی شامل انواع ویتامین ها و پروتئین ها، آمینو اسید های مهم و فرعی و همچنین مواد معدنی مهم است که پس از به دنیا امدن به نوزادان انسان و بسیاری از جانوران دیگر داده می شود. سرلاک اصل در برخی فروشگاه های پرندگان موجود است اما قیمت بالایی داشته و بسیاری نیز سرلاک غیر اصل را به مشتری می دهند به همین دلیل افراد زیادی به دنبال تهیه کردن سرلاک خانگی برای پرنده های خود هستند.

سرلاک مناسب چه پرندگانی است ؟

انواع طوطی سانان، کاسکو، مرغ مینا و پرندگان کوچکتری مثل بلبل و قناری، و برخی دیگر از پرندگان زینتی بسیار محبوب که در خانه ها نگه داری می شوند سرلاک را چینه دان خود نگه می­دارد تا جوجه را با آن، تغذیه کند اما گاهی دیده می شود که پرنده مادر اینکار را انجام نمی دهد و شما به عنوان صاحب موظف هستید خودتان اقدام به تهیه سرلاک کرده تا جوجه تلف نشود و سالم رشد کند. اگر قصد خرید سرلاک دارید حتما از برند های معتبر خرید کنید و هرگز به صورت فله ای این ماده را خریداری نکنید.

مواد موجود در سرلاک پرنده

همانطور که در قسمت بالا گفته شد پروتئین ویتامین و چربی های مهم و مواد معدنی مختلف در این ماده وجود داشته و از تخم کتان ارد ذرت و ارزن و….در ساخت آن استفاده می شود.

طرز تهیه سرلاک پرنده های زینتی کوچک

مواد لازم ساخت این سرلاک شامل  :

 • یک پیمانه گندم
 • یک پیمانه جو
 • یک چهارم پیمانه برنج
 • یک ششم پیمانه آرد ذرت

از گندم و جوی پوست کنده که در اکثر فروشگاه ها یافت می شود استفاده کنید و آن ها را در آسیاب ریخته و خوب آسیاب کنید. پس از اینکه جو و گندم به خوبی ارد شد و حالت پودری پیدا کرد آرد ذرت را به آن اضافه کنید. و مخلوط کنید. سرلاک آماده است و کافیست آن را در ظرف درب بسته ای قرار دهید و درون یخچال بگذارید.

طرز تهیه سرلاک طوطی ها

برای تهیه سرلاک طوطی به مواد زیر نیاز دارید.

 • ۳۰ گرم ارزن
 • ۱۰ گرم تخم کتان
 • ۵ گرم مغز تخمه آفتابگردان خام
 • ۵ گرم پودر سفیده تخم مرغ
 • ۵ گرم آرد ذرت
 • ۱۵ گرم مولتی ویتامین پودری

دانه های ارزن و کتان را درون اسیب ریخته و خرد کنید تا پوست آن ها جدا شود سپس با استفاده از الک پوست ها را جدا کنید. سپس دانه های آسیاب شده بدون پوست را همراه با مغز تخم افتابگردان اسیاب کنید. پس از اینکه این ترکیب حالتی آردی پیدا کرد پودر سفیده تخم مرغ و ارد ذرت و ویتامین را اضافه کنید  و خوب مخلوط کنید. سعی کنید سرلاک را در مقدار کم درست کنید تا تازه تازه ان را به خورد پرنده بدهید.

هرگز سعی نکنید از سرلاک نوزاد انسان برای پرندگان استفاده کنید چرا که لاکتور موجود در آن ممکن است جوجه را تلف یا در بهترنی حالت مریض کند.

سرلاک دادن به جوجه های زینتی

جوجه این پرنده ها معمولا هر ۲ ساعت یکبار باید غذا بخورند و از شب تا طلوع افتاب نیازی به غذا ندارند. به چینه دان جوجه ها دقت کنید ت پر نشود چرا که می تواند مشکلات بسیاری را برایشان بوجود آورد. رعایت کردن نکات بهداشتی نیز بسیار مهم است چرا که این جوجه ها به شدت در معرض بیماری ها هستند. آموزش کامل جوجه کشی پرندگان زینتی را در این قسمت بخوانید.

اگر خود در اینکار تجربه ندارید حتما از یک فرد با تجریه در این زمینه کمک بگیرید چرا که جوجه ای که نمی تواند چیزی را ببنید غذا خوردنش برای شما یک چالش است. می توانید غذا را با استفاده از یک سرنگ در حلق پرنده بریزید اما دقت کنید که هر چرنده اشتهایی خاص دارد و نباید بیش از حد به آن سرلاک داده شود چرا که در چینه دان مانده و فاسد می شود و جوجه در نهایت تلف خواهد شد.

سرلاک باید رژیم غذایی پرنده را تا دو ماهگی به صورت صد در صد به خود اختصاص دهد از ماه دوم به بعد نیز کم کم دانه ها را وارد برنامه غذایی کند و در ماه ۴ سرلاک را به طور کلی حذف کنید. برای بررسی سرلاک سالم از فاسد بید آن را در اب با دمای ۴۵ درجه ریخته و بگذارید حل شود و پس از مدتی اگر سرلاک در آن ته نشین شده بود حتما آن را بیرون بریزید چرا که سرلاک فاسد شده ته نشین می شود. تهیه سرلاک پرندگان برای افرادی که می خواهند از طریق دستگاه جوجه کشی اقدام به پرورش این پرنده ها کنند مهم بوده و در هزینه های ان ها صرفه جویی می کند از طرفی غذایی کاملا سالم در اختیار پرنده قرار می گیرد.

 

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.