طرح پرورش بلدرچین + ۵ محاسبه ضروری در هزینه ها

طرح توجیهی پرورش بلدرچین یکی از بهترین و پردرآمدترین روش های کسب در آمد در صنعت پرورش طیور است که بسیار زود بازده بوده و میتوان آن را با سرمایه ای نه چندان زیاد در محیطی کوچک آغاز کرد و مرحله به مرحله توسعه داد.در این بخش می خواهیم شما را با پنج موردی که باید در طرح توجیهی در نظر گرفته و محاسبه شود آشنا کنیم تا بتوانید به بهترین نحو ممکن و با درصد خطای پایین پرورش این پرنده را آغاز کنید.

در این مقاله با عنوان طرح توجیه اقتصادی پرورش بلدرچین به بررسی هزینه ها و دستگاه های مورد نیاز در راه اندازی یک مزرعه پرورش بلدرچین می پردازیم. عموما هزینه های این طرح شامل خرید زمین ، تجهیزات ( دستگاه های جوجه کشی ، هیتر ، ماشین آلات و .. ) ، هزینه کارکنان و احداث سوله و …  است که در ادامه آنها را بررسی خواهیم کرد.

توجیه اقتصادی پرورش بلدرچین

یک هدف مشخص که از لحاظ میزان تولید بتواند توجیه اقتصادی داشته باشد را با یک بررسی اولیه می توانیم مشخص کنیم.برای این کار از افرادی که مجموعه ی پرورش بلدرچین دارند و یا از کارشناسان دامپروری که در زمینه ی پرورش بلدرچین تجربه دارند می توان بهره گرفت .به عنوان مثال می توانید برای خود این هدف را تعیین کنید:تولید ۳ تن گوشت در هفته یا ۳ تن در ماه را برای خود تعیین کنید.

سایر محاسبات را می توانید بر اساس ظرفیت تولید مجموعه انجام دهید.

در هر مرحله از کار شما می توانید در طرح خود تغییراتی اعمال کنید، ظرفیت تولید را افزایش یا کاهش دهید و نگران محدودیت تولید نباشید. ظرفیت تولید را در اول کار می توانید کم در نظر بگیرید. در این مقاله سعی خواهد شد سر فصل های مهم در اختیار شما قرار گیرد.

محاسبه ی سرمایه ی ثابت طرح توجیهی

در این قسمت به عنوان سرمایه ی ثابت طرح، هزینه های ساختمان سازی و تجهیزات لازم در نظر گرفته می شوند.

در تامین سرمایه ی مورد نیاز و یا فعالیت بر اساس توان سرمایه گذاری این محاسبات کمک زیادی به شما خواهند کرد.

سرمایه ی ثابت در طرح پرورش بلدرچین شامل موارد زیر می شود:

ساختمان و سالن

ساختمان های مورد نیاز را بر اساس ظرفیت تولید تعیین شده و متراژ زمین در این قسمت از طرح باید محاسبه کرد.

شما باید از افراد با تجربه و کسانی که در حرفه ی پرورش بلدرچین فعالیت دارند برای این طراحی کمک بگیرید.

پس از اینکه جانمایی اولیه را تهیه کردید، از کارشناسان عمران و نقشه کشی برای تهیه ی نقشه ی اجرایی کمک بگیرید.علاوه بر تهیه کردن نقشه ی کامل، جزئیات طراحی را نیز انجام دهید.

طرح پرورش بلدرچین

پس از اینکه نقشه ی ساختمان را تهیه کردید باید محاسبات مالی و زمانی برای سوخت و ساز را به طور دقیقی پیش بینی کنید.

در طرح خود، سرمایه و زمان لازم را برای سوخت و ساز در نظر بگیرید.

از کسانی که می توانید مشاوره بگیرید، پیمانکاران، شرکت های ساختمانی و کارشناسان عمران هستند.

اگر شما به هیچ کدام از این اطلاعات دسترسی ندارید، لازم نیست نگران باشید چون در ادامه مباحث بلدرچین اصول مهم ساختمان های پرورش بلدرچین را خواهیم گفت که شما بعد از خواندن این مطالب می توانید برای خودتان یک نقشه ی کامل تهیه کنید.

تجهیزات مورد نیاز طرح

کلیه ی وسایل مورد نیاز برای پرورش را براساس موارد و وسایلی که در هر بخش پرورش لازم است در این بخش از طرح پرورش بلدرچین به طور کامل محاسبه می کنیم .

برای اینکه قیمت و مشخصات تجهیزات مورد نیاز را دریافت کنید، می توانید از کاتالوگ محصولات شرکت های معتبر و لیست قیمت آن ها استفاده کنید و تجهیزات مورد نظرتان را انتخاب و همچنین قیمت آن ها را برآورد کنید.

باید در تجهیزات به هزینه های لازم برای برق رسانی، آب رسانی و سوخت و …توجه داشته باشید.

۴- هزینه های جاری طرح توجیهی پرورش بلدرچین

هزینه هایی که به صورت سالیانه استفاده میشوند هزینه های جاری می باشند و مقدار این هزینه ها به میزان تولید بستگی دارد. شناخت این هزینه ها و در نظر گرفتن آن در محاسبات اقتصادی، در مدیریت تولید و سود دهی مجموعه نقش تعیین کننده ای دارد.

هزینه های جاری عبارتند از:

کارکنان:

حرف اول در هر فعالیت اقتصادی را نیروی انسانی می زند.پس باید نیروهای کاری که به صورت دائمی یا موقتی در طرح و مجموعه شما فعالیت خواهند داشت را پیش بینی کرده و حقوق و مزایای آنها را در نظر داشته باشید.

مواد اولیه :

مواد اولیه ی مورد نیاز شما، خوراک مورد نیاز، لوازم مصرفی از قبیل بستر ، مواد مکمل ، جوجه و مولد را شامل می شود.

سوخت :

در پرورش بلدرچین هزینه های مربوط به سوخت یکی از هزینه های مهم می باشد .که از جمله هزینه ها مربوط به هزینه های سوخت وسایل گرمایشی، برق، آب و تلفن هستند.

استهلاک :

همه ی وسایل و ساختمان هایی را که در پرورش بلدرچین تهیه کرده ایم عمر محدودی دارند.
برای ساختمان ها معمولا حدود ۱۵_ ۲۵ سال عمر ، و حدود ۵ سال عمر برای تجهیزات محاسبه می شود.
هزینه ای به عنوان هزینه ی استهلاک در هر فعالیت اقتصادی در نظر گرفته می شود.برای مثال می توان گفت اگر هزینه ی یک دستگاه گرماساز (هیتر) یک میلیون تومان باشد و عمر مفید این دستگاه ۵ سال باشد باید هر سال ۲۰۰ هزار تومان به هزینه های جاری برای این گرما ساز اضافه کنیم.

تعمیر و نگهداری:

ساختمان ها و تجهیزات مجموعه به طور معمول در هر سال نیاز به تعمیر دارند.
وسایل و تجهیزات هم به سرویس های دوره ای و نگهداری نیاز دارند.بنابراین پیش بینی هزینه را باید در این خصوص داشته باشیم.
معمولا ۵ _ ۱۰ درصد از کل سرمایه ی ثابت به عنوان هزینه های تعمیر و نگهداری در اکثر طرح ها در نظر گرفته می شود.

پیش بینی درآمد :

مقدار تولید هر یک از محصولات بر اساس ظرفیت تولید و با در نظر گرفتن تلفات، خطای شمارش، تنش های محیطی و …برآورد می شود.
پس از بدست آوردن مقدار تولید در متوسط قیمت سالیانه ضرب می شود.
معمولا مقدار تولید و قیمت، در پیش بینی درآمد حداقل یا متوسط در نظر گرفته می شود.
اگر با حداکثر قیمت پیش بینی کنیم مثل این است که در لبه ی پرتگاه حرکت می کنیم و گاهی ممکن است از لحاظ روانی موجب شود تا دقت کافی در کار تولید نداشته باشیم.

سود سالیانه :

تفاوت بین درآمد سالیانه و هزینه های جاری، سود است.
در صورتی که در طرح خود عدد سود را بدست آوردید و رقم سود دلخواه شما نبود می توانید از طریق تعیین کردن هدف هایی مثل کاهش تلفات، کاهش ضریب تبدیل، بازدهی کارکنان ، صرفه جویی سوخت و … سود را افزایش دهید.
می توان با افزایش بازدهی در هر یک از بخش های تولید مقدار سود یا درصد آن را تغییرات محسوسی داد.

و در آخر چهار نکته در استفاده از طرح توجیهی پرورش بلدرچین

  • منظورمان از نوشتن طرح توجیهی اولیه محدود کردن خودمان در جزئیات اعداد و ارقام نمی باشد. در صورتی که این طرح با دادن یک نقشه ی کلی به ما مسیر رسیدن به هدف کسب و کار را نشان می دهد.
  • در واقع می توان گفت که نداشتن طرح توجیه اقتصادی، نداشتن هدف و راه رسیدن به هدف است.
  • قبل از اینکه خسارت زیادی به شما وارد شود با ارزیابی ماهانه طرح می توانید به نواقص کار بیشتر پی ببرید و آنها را رفع کنید.
  • در دفتر برنامه ریزی روزانه خود هر روز بخشی از هدف های بزرگ خود را بنویسید و برای رسیدن به آنها وقت اختصاص دهید و تلاش کنید.

برای مثال اگر هدفتان کاهش تلفات گله از ۱۰ درصد به ۵ درصد است مواردی که باعث تلفات می شوند را شناسایی کنید و می توانید هر ماه یکی از آن ها را برطرف کنید. بعد از مثلا ۴ ماه حیرت زده می شوید که تلفات گله شما حتی از ۵ درصد هم کمتر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.