پیشگیری از شیوع کرونا در جوجه ها

شیوع کرونا در جوجه ها

ار اوایل سال ۲۰۲۰ میلادی ، کرونا ویروس (کووید-۱۹)‏ که نوعی جدید از کرونا ویروس های شناخته شده که زندگی همه انسان ها  را مختل کرده و از ابتدای شیوع تا کنون هزاران انسان و حیوان را کشته است. با توجه به سرعت شیوع بیماری درصد مرگ و میر آن به خصوص در صنعت جوجه کشی پرورش دهنده ها باید اقداماتی را برای پیشیگیری از شیوع کرونا در جوجه ها و پرنده های بالغ انجام دهند . در ادامه این مقاله روش های پیشگیری از آن  را عنوان خواهیم کرد. لازم به ذکر است تا به امروز خداروشکر موارد شیوع کرونا ویروس در بین پرندگان اهلی گزارش نشده است.

اقدامات مورد نیاز جهت پیشگیری از شیوع کرونا در جوجه ها

جوجه هایی که تازه به دنیا می آیند سیستم ایمنی بسباز ضعیفی دارند و ممکن است به هرگونه بیماری به راحتی دچار شوند و سریعا آن را بین دیگر جوجه ها پخش کنند. عوامل تهدید کننده جوجه ها در دو هفته اول انسان ها، جیره غذایی و آب آلوده است.

اگر پرنده های خود را در فضای باز می گذارید آن ها را در معرض بیماری قرار داده اید چرا که ممکن است بیماری از جاندار های وحشی دیگر پرنده ها و آب و هوای الوده انتقال یابد بنابراین باید آن ها را به سالن برده و امکانات لازم را درون سالن فراهم کنید. در مرحله بعدی باید سقف و دیوار ها را با گچ و رنگ کاملا بپوشانید تا از ورود حانوران موذی مانند موش جلوگیری کنید.

تمامی پرسنلی که برای شما کار می کنند باید پروتکل های بهداشتی را کاملا رعایت کنند و دست و پای خود را پیش از ورود به سالن ضد عفونی کنند و از لباس های مخصوص بهداشتی استفاده کنند. جیره غذایی پرنده ها را بهتر است خودتان تولید کنید چرا که زیر نظر شما تمام پروتکل ها رعایت شده و غذایی کاملا سالم را به پرنده خواهید داد.

از دیگر اقداماتی که می توان جهت پیشگری از ابتلای جوجه ها به کرونا انجام داد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

دستگاه های جوجه کشی و سایر تجهیزات محیط را ضدعفونی نمایید. می توانید با ضدعفونی نانو سیلور که وسیع الطیف می باشد هم برای پرندگان و تخم نطفه دار و هم برای ضدعفونی دستگاه جوجه کشی از نانوسیلور استفاده کنید.

کف بستر را با پوشال های نرم و خاک اره بپوشانید تا جای امکان این تجهیرات را در افتاب به مدت دو ساعت قرار دهید

پوشال ها را هر دو هفته یکبار عوض کنید.

به منظور تقویت سیستم ایمنی جوجه ها به ان ها مخلطوفی از اب با مولتی ویتامین بدهید.

در صورت مشاهده جوجه های کسل گوشه گیر و بی اشتها آن ها را سریعا از بقیه جدا کرده و قرنطینه کنید. و محیط اطراف را آهک پاشی و ضدعفونی نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *