شرایط محل نصب دستگاه جوجه کشی

شرایط محیط دستگاه جوجه کشی

علاوه بر داشتن تخم نطفه دار مرغوب و دستگاه جوجه کشی با کیفیت، یکی دیگر از عواملی که برای شروع دوره جوجه کشی باید به آن دقت کرد، محیط دستگاه جوجه کشی می باشد. دقت کنید که هرچقدر هم که تخم نطفه دار و دستگاه خوبی داشته باشید، اگر شرایط محیطی دستگاه ایده آل نباشد، می‌تواند در راندمان جوجه آوری پایان دوره، تاثیر منفی بگذارد.

برای انتخاب محل نگهداری دستگاه جوجه کشی باید یک سری از عوامل تاثیرگذار مانند دما، رطوبت، تهویه هوا، نظافت و … را رعایت کنید. بدانید که برای اینکه جوجه کشی موفق با راندمان خوبی داشته باشید باید تمامی شرایط لازم را فراهم کنید. در ادامه به برخی از این عوامل می پردازیم تا در انتخاب محیط، دقت آگاهی بیشتری داشته باشید.

تهویه هوای محل نصب دستگاه

همانطور که می‌دانید تهویه دستگاه جوجه کشی، اکسیژن مناسب را به کابین تخم ها وارد و دی اکسید کربن را از آن خارج کند. بنابراین محیط نگهداری باید توانایی تامین اکسیژن لازم را داشته باشد. در نتیجه حتما باید به تهویه محیط دقت کنید، زیرا بسیار مهم و ضروری می‌باشد. البته فراموش نکنید که ماشین جوجه آوری را نزدیک مواد بد بو، مکان هایی که دارای مواد اولیه، مواد کثیف و محل نگهداری دیگر طیور قرار ندهید.

 محل نگهداری ماشین جوجه کشی

دمای محیط دستگاه جوجه کشی

از دیگر عواملی که رعایت آن در محل نگهداری بسیار مهم است، دمای محیط می‌باشد. دقت داشته باشید که دما بر عملکرد دستگاه و میزان انرژی مصرفی تاثیرگذار است. اگر دما از حد استاندارد پایین تر باشد، المنت ها سعی در تامین حرارت لازم دارند. که در نهایت منجر به افزایش کارکرد المنت، افزایش هزینه انرژی مصرفی و یا خرابی المنت می‌گردد.

در صورتی هم که محیط زیادی گرم باشد، امکان دارد فن های سیرکولاسیون و تهویه نتوانند به خوبی هوا را متعادل کنند. در هر دو حالت، تنظیم نبودن دمای مناسب محیط دستگاه می‌تواند منجر به شکست در جوجه آوری شوند. بهترین دما برای محیط بین ۲۲ تا ۳۰ درجه سانتی گراد است. همچنین به هیچ عنوان ماشین جوجه آوری را در مقابل یا مجاورت عواملی مانند اشعه مستقیم خورشید، وسایل و منابع تولید کننده گرما و حرارت یا سرما قرار ندهید.

رطوبت مناسب مکان نصب

رطوبت محل نگهداری دستگاه جوجه کشی نیز باید به دقت مورد توجه قرار گیرد. میزان رطوبت محیط را باید بین ۳۰ تا ۵۰ درصد نگهداری کنید. اگر از محصولاتی استفاده می‌کنید که فاقد رطوبت ساز هستند، باید رطوبت محیط را بالای ۴۵ درصد را نگه دارید. رطوبت بالا می‌تواند منجر به شل شدن پوسته و رطوبت پایین سبب خشک شدن پوسته تخم می‌شود. در هر دو حالت ممکن است جوجه در بیرون آمدن از تخم دچار مشکل شود.

رطوبت محل ماشین جوجه کشی

نظافت و ضدعفونی محل

رعایت نظافت مکان نگهداری دستگاه جوجه کشی اهمیت فراوانی دارد. در صورت تمیز نبودن محیط ، میکروب ها و باکتری ها ممکن است به داخل دستگاه نفوذ کرده و سبب آلوده شدن تخم ها شوند. این کار موجب بروز بیماری هایی در جنین و جوجه می‌شود.

پس قبل از اینکه ماشین را در محل انتخاب شده قرار دهید، حتما دیوارها، کف، سقف و همه منافذ را تمیز کرده و به خوبی ضدعفونی کنید. سپس تمامی منافذ و راه های نفوذ را به درستی مسدود کنید تا هیچ حیوان موذی و یا پرنده ای نتواند به داخل محل بیاید. البته به یاد داشته باشید که این محیط نباید به محل نگهداری و پرورش پرندگان نزدیک باشد.

ابعاد محیط دستگاه جوجه کشی

برای اینکه محلی را برای قرار دادن ماشین، انتخاب کنید دقت کنید که از نظر ابعاد، حداقل فضایی معادل ۵ برابر اندازه دستگاه باشد تا هوا نیز به خوب یدر آن در جریان باشد.

در صورت رعایت نکردن موارد گفته شده در مورد انتخاب محل مناسب دستگاه جوجه کشی، ممکن است دچار ضرر و زیان هایی در پایان دوره شوید. پس بهتر است به نکات گفته شده دقت کرده و به آنها اهمیت دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.