سیستم تهویه سالن های پرورش بوقلمون

تهویه سالن پرورش بوقلمون
5/5 - (2 امتیاز)

دلیل استفاده از سیستم های تهویه، تامین اکسیژن مورد نیاز، خارج کردن گرد و غبار و گازهای مضر از داخل سالن و محل نگهداری پرنده های می‌باشد. از همین رو تهویه سالن پرورش بوقلمون بسیار حائز اهمیت بوده و باید طوری تنظیم شود تا اکسیژن لازم، تامین و دما و رطوبت نیز در حد استاندارد باقی بمانند. دلیل اهمیت بالای تهویه در سالن های بوقلمون، رشد سریع این پرنده است که همین امر موجب افزایش نیاز به هوای تازه می‌شود. البته فراموش نشود که در سنین مختلف میزان تهویه و دما و رطوبت متفاوت بوده و در محل پرورش جوجه بوقلمون باید طبق اصول تهویه مناسبی را ایجاد کنید.

برای ایجاد یک سیستم تهویه، باید ورودی ها و خروجی های هوا را به طور اصولی مشخص کرده و از هواکش استفاده کنید. همانطور که گفته شد وظیفه این سیستم ها خروج گاز های آمونیاک و دی اکسید کربن از داخل سالن می باشد. همچنین سبب خروج رطوبت اضافه هم می‌شود تا بستر نگهداری، خشک باشد. در نتیجه حتما در زمان احداث سالن و محل نگهداری از بوقلمون ها باید به تهویه سالن نیز دقت کنید. در غیر اینصورت رطوبت زیاد بستر می‌تواند باعث بروز بیماری در پرنده ها شود.

ویژگی های تهویه سالن پرورش بوقلمون

مهمترین نکته در مورد یک سیستم مناسب این است که موجب ایجاد اختلال در دما و رطوبت سوله و محل نگهداری نشود. خشک نگه داشتن بستر و تامین هوای تازه و مورد نیاز گله نیز از دیگر نکاتی است که در هنگام تصمیم گیری برای تهویه، باید به آنها دقت کنید.

شاید مهم ترین نقش سیستم تهویه سالن پرورش بوقلمون، توانایی کنترل و نگهداری اختلاف دمای سالن باشد. بنابراین باید بدانید که حداکثر تغییرات مجاز در سالن پرورش بین ۳ الی ۵ درجه است. ناگفته نماند که عوامل بسیاری در تغییرات حرارتی فضا در سالن ها دخیل هستند، برای نمونه بوقلمون در طی حضور در محل نگهداری، از بدن خود حرارت متصاعد می‌کند و با یک بررسی ساده می‌توان مقدار انرژی تولید شده از بدن یک گله بوقلمون بدست آورد.

طبق محاسبات انجام شده یک بوقلمون نر با وزن تقریبی ۵/۱۷ کیلو گرم انرژی در حدود ۶۰ وات تولید می‌کند. ناگفته نماند که میزان این گرمای متصاعد شده متناسب با جثه‌ی پرنده و نوع مقدار مواد خوراکی مصرفی آن است. از این جهت اجرای تجهیزات سرمایشی برای برقراری تعادل حرارتی باید بسیار با دقت عمل کند.

گردش هوای محل پرورش بوقلمون

کاربرد سیستم تهویه

برای نمونه با بکار گیری سیستم کوران باد و ایجاد تونل تهویه در بالا سر پرنده علاوه بر انتقال حجم هوای تازه، کاهش استرس حرارتی پرنده را نیز در پی دارد. برای برقراری و ثبات یکنواخت بودن حرارت بین پرنده ها و سایر دستگاه های موجود در سالن همچنین حرارت محیطی هدایت شده از خارج ساختمان به داخل، باید سیستم تهویه و هواکش بسیار پیشرفته ای اعمال کرد. نوع عایق کاری سالن تاثیر بسیار ویژه ای بر روی تغییرات دمایی سالن دارد. عایق بکار رفته در دیوار ها و کف ضمن این که باید استاندارد باشد، باید با آب و هوای محل احداث سوله نیز تناسب داشته باشد. جهت احداث تهویه مناسب در سالن پرورش باید حداکثر حجم هوای مورد نیاز را بررسی کرد.

این حجم از طریق حداکثر گرمای تولید شده پرندگان در حداکثر ظرفیت گله (کیلوگرم بر متر مربع) محاسبه می شود. البته نفوذ پذیری حرارت خورشیدی، سطوح داخل سالن، مقدار حجم گرمای هوای ورودی و همچنین میزان اختلاف قابل قبول بین دمای داخل و خارج سوله نیز باید مد نظر گرفته شوند. علاوه بر موارد فوق دو عامل قدرت هواکش و تهویه طبیعی محل نگهداری بوقلمون نیز نقش پررنگ تری را ایفا می کنند. با محاسبه ی حداکثر مقدار حجم هوای مورد نیاز در حداکثر ظرفیت (مترمکعب/ساعت) تعداد هواکش های مورد نیاز بدست می آید. چگونگی به کار گیری هواکش ها نیز امری مهم است که باید به آن دقت شود.

حداکثر جابه جایی هوا

حداکثر جابه جایی هوا در سالن پرورش، موجب افزایش درجه حرارت به میزان ۳ درجه سانتی گراد می شود. برای نمونه اگر هواکش ها، رو به جریان باد نصب شوند، حدود ۴۰ درصد از توان عملکرد آنها کاهش می یابد. با بهره گیری از اطلاعات کاربردی در اجرای هواکش ها و همچنین نحوه ی نصب آنها می توان تاثیر مهمی در افزایش بازدهی ایجاد کرد. نکته‌ی دیگر در بررسی هواکش ها، نصب حلقه ها و توری های دست ساز بر روی هواکش ها است،که نه تنها باعث کاهش توان خروجی هواکش ها می شوند، بلکه توجیه اقتصادی نیز ندارند. بهترین روش، استفاده از توری های ساخته شده با اصول استاندارد توسط کارخانه تولیدی است، زیرا با مشخصات هواکش ها منطبق هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *