سیستم تهویه سالن های پرورش بوقلمون

سیستم تهویه سالن های پرورش بوقلمون : در مراکز نگهداری و پرورش پرندگانی همچون بوقلمون ، به کار گیری و اجرای چند اصول اساسی بسیار حائز اهمیت است . زیرا اعمال کردن این اصول در پرورش پرنده،علاوه برفراهم کردن شرایط مناسب برای آسایش و راحتی بوقلمون ،در نهایت بر بازده تولیدی تاثیر فوق العاده ای دارد .این عوامل مهم شامل :کنترل سطح اکسیژن مورد نیاز بوقلمون ،کنترل درجه حرارت سالن پرورش و نگهداری پرنده و خروج آلاینده هایی همچون دی اکسید کربن ،آمونیاک ،منواکسیدکربن و گرد و غبار موجود در هوای سالن ،حفظ و نگه داری کیفیت بستر پرنده از طریق خروج رطوبت و…..از این رو اعمال تجهیزات مناسب تهویه و هواکش ها در مرغداری ها امری ضروری است .

ویژگی سیستم تهویه سالن های پرورش بوقلمون

شاید مهم ترین نقش تهویه ها ،توانایی کنترل و نگهداری اختلاف دمای سالن باشد . حداکثر تغییرات مجاز در سالن پرورش بین ۳ الی ۵ درجه است. ناگفته نماند که عوامل بسیاری در تغییرات حرارتی فضا در سالن ها دخیل هستند، برای نمونه بوقلمون در طی حضور و پرورش در سالن ،از بدن خود حرارت متصاعد می کند و با یک بررسی ساده می توان مقدار انرژی تولید شده از بدن یک گله بوقلمون بدست آورد . طبق محاسبات انجام شده یک بوقلمون نر با وزن تقریبی ۵/۱۷ کیلو گرم انرژی در حدود ۶۰ وات تولید می کند . ناگفته نماند که میزان این گرمای متصاعد شده متناسب با جثه ی پرنده و نوع مقدار مواد خوراکی مصرفی آن است . از این جهت اجرای تجهیزات سرمایشی برای برقراری تعادل حرارتی باید بسیار با دقت عمل کند .

کاربرد سیستم تهویه

برای نمونه با بکار گیری سیستم کوران باد و ایجاد تونل تهویه بالا سر پرنده علاوه بر انتقال حجم هوای تازه ،کاهش استرس حرارتی پرنده را در پی دارد. برای برقراری و ثبات یکنواختی حرارتی بین پرنده ها و سایر دستگاه های موجود در سالن وحرارت محیطی هدایت شده از خارج ساختمان به داخل سالن، باید سیستم تهویه و هواکش بسیار پیشرفته ای اعمال کرد . نوع عایق کاری سالن تاثیر بسیار ویژه های بر روی تغییرات دمایی سالن دارد . عایق بکار رفته در سالن ضمن این که باید استاندارد باشد ،باید با آب و هوای محل احداث پرورش بوقلمون تناسب داشته باشد ‌. جهت احداث تهویه مناسب در سالن پرورش باید حداکثر حجم هوای مورد نیاز را بررسی کرد.

این حجم از طریق حداکثر گرمای تولید شده پرندگان در حداکثرظرفیت گله (کیلوگرم برمتر مربع) محاسبه می شود. البته نفوذ پذیری حرارت خورشیدی ،سطوح داخل سالن، مقدار حجم گرمای هوای ورودی به سالن و همچنین میزان اختلاف قابل قبول بین دمای داخل و خارج از سالن باید مد نظر گرفته شوند .علاوه بر موارد فوق دو عامل قدرت هواکش و تهویه طبیعی سالن نقش پررنگ تری را ایفا می کنند .با محاسبه ی حداکثر مقدار حجم هوای مورد نیاز در حداکثر ظرفیت سالن (مترمکعب/ساعت ) تعداد هواکش ها ی مورد نیاز بدست می آید. چگونگی به کار گیری هواکش ها نیز امری مهم می باشد .

حداکثر جابه جایی هوا

حداکثر جابه جایی هوا در سالن پرورش، موجب افزایش درجه حرارت به میزان ۳ درجه سانتی گراد می شود.برای نمونه اگه هواکش رو به باد نصب شود ،حدود ۴۰ درصد از توان عملکرد آن کاهش می یابد ‌.با بهره گیری از اطلاعات کاربردی در اجرای هواکش ها و همچنین نحوه ی نصب آن ها می توان نقش مهمی در افزایش بازدهی ایجاد کرد . نکته ی دیگر در بررسی هواکش ها نصب حلقه ها و توری های دست ساز بر روی هواکش هاست ،که نه تنها باعث کاهش توان خروجی هواکش ها می شوند ،بلکه مقرون به صرفه هم نیستند .بهترین کار استفاده از توری های ساخته شده با اصول استاندارد توسط کارخانه تولیدی است ،زیرا با مشخصات هواکش ها منطبق هستند.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.