سیاه خروس جنگلی

سیاه خروس جنگلی

این رنگ در بین پرندگان خاص می باشد، سیاه خروس جنگلی یکی از این پرندگان خاص می باشد که برای نخستین بار در سال ۱۳۵۲ ، حضور یک پرنده سیاه بزرگ در جنگل های کوهستانی کلیبر توسط مدیرکل وقت حفاظت محیط زیست استان آذریایجان شرقی گزارش شد و به دنبال آن، چند مشاور خارجی وقت سازمان، ازجمله دکتر اسکات از منطقه دیدن کردند. آن بازدید مشخص کرد این پرنده ، این پرنده قفقازی است و تا آن زمان کسی نمی دانست که این گونه در ایران هم وجود دارد .

سیاه خروس جنگلی

سیاه خروس جنگلی در ایران از کمیاب‌ترین پرندگان است و فقط در منطقه حفاظت شده ارسباران (شمال آذربایجان) زندگی می‌کند. زیستگاه این پرنده در حدود ۱۰ هزار هکتار داخل منطقه حفاظت شده ارسباران و ۲۰ هزار هکتار خارج از منطقه حفاظت شده است. این پرنده در ارتفاعات بالای ۱۸۰۰ متر زندگی می‎کند، به همین سبب بجز فصل بهار که نمایش آنها در فضای باز جنگل قابل رویت است دیدن آنها به سختی امکان‌پذیر خواهد بود.

سیاهی در حروس جنگلی تنها به پر های آن محدود نمیشود وتمامی اجزاء بدن او از دهان و زبان گرفته تا گوشت و استخوانش هم سیاه است. خون این پرنده به این رنگ نبوده ولی بسیار تیره است. نام این نژاد آیام سمانی است و بسیار نژاد کم یاب و گرانقیمتی هستند. یک خروس سیاه میتواند تا ۲۵۰۰ دلار قیمت داشته باشد.

سیاه خروس جنگلی

مشخصات ظاهری خروس سیاه

طول سیاه خروس  ۴۰ تا ۴۸ سانتیمتر بوده و جزو پرندگان بزرگ جثه محسوب می‎شود که در پرنده نر رنگ پرها تیره با جلای سبز آبی و در کنار دم دوشاخه دو لکه سفید روی شانه‎ها و لکه قرمز رنگ در بالای چشم دیده می‎شود. جنس ماده این گونه کوچکتر از جنس نر بوده و بر روی بالهای قهوه‎ای خرمایی رنگ آن، نوارهای عرضی تیره به تعداد زیاد مشاهده می‎شود.

وزن پرنده نر بین ۸۰۰ گرم تا یک کیلوگرم و وزن جنس ماده حدود ۸۰۰ گرم است. مطابق اطلاعات محلی جفتگیری این گونه در اوایل فروردین شروع شده و تا اواسط اردیبهشت ادامه می‎یابد.

تفاوت سیاه خروس ایرانی با اروپایی در جثه کوچکتر آن و بلندتر بودن دم و کوچکتر بودن منقار پرنده است. همچنین این پرنده ارسباران به طور قابل توجهی سیاه‎تر است و نقاط سفیدرنگی در بالای دم و بال دارد.

    نظرات کاربران
    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.