سلنیوم در طیور

سلنیوم در طیور

سلنیوم در طیور : سلنیوم یکی از عناصر غیر فلزی و کمیاب است. عدد اتمی آن ۳۴ و نشانه اختصاری آن Se  است. این عنصر بیشتر به صورت ترکیب یافت می شود و به صورت خالص کمتر دیده می شود. مصرف مقدار زیاد آن سمی است ولی در مقدار کم برای فعالیت سلول ها لازم است. بیشتر سلنیوم مورد نیاز بدن طیور از مواد غذایی تامین می شود.

سلنیوم چیست ؟

این ماده ضد اکساینده قوی است بنابراین از واکنش های شیمیایی زیان آور که در یاخته های بدن اتفاق می افتد، جلوگیری می کند. یاخته های حمایت شده بهتر قادرند در مقابل بیماری هایی نظیر بیماری قلبی، سرطان و اختلالات وابسته به سن از خود مقاومت نشان دهند. پژوهش نشان داده است که مصرف سلنیوم به همراه ویتامین <<   E  >>  سلامت عمومی بدن را تقویت می کند و در درمان یا پیشگیری بسیاری از بیماری ها موثر است.

مقدار سلنیوم در NRC 0.15   تا ۰.۳۳  میلی گرم در کیلوگرم در جیره ذرت – سویا پیشنهاد شده است. سلنیوم به میزان  ۰.۲ PPM باعث افزایش ایمنی علیه کوکسیدیوز می شود.

انواع سلنیوم در طیور

نانو سلنیوم : در ذرات نانو با قطر ۶۰ و ۲۰ نانومتر وجود دارد. شکل بی قاعده قرمز رنگی دارد. بر اساس تکنولوژی نانو از سلنیوم ساخته شده و بنابراین سمیت کمتر و تاثیر بیوشیمیایی بیشتری نسبت به سلنیوم دارد. نانو سلنیوم برای سیستم ایمنی حائز اهمیت است که نه تنها خواص آنتی اکسیدانی دارد بلکه در برابر انواع سرطان ایمنی ایجاد می کند.

خرید اینترنتی دستگاه جوجه کشی

  1. سلنیوم غیر آلی : شامل سلنیت و سلنات سدیم می باشد.
  2. سلنیوم آلی : شامل مخمر سلنیوم و سلنومتیونین می باشد. فعالیت بیوشیمیایی بسیار و در عین حال سمت زیادی دارد.

وقتی سلنیوم به آمینو اسید متصل شود و ایجاد سلنیوم آلی نماید جذب و دسترسی بیشتری نسبت به سلنیوم معدنی پیدا خواهد کرد بر همین اساس با جذب بهتر آمینو اسیدها ساخت پروتئین بهبود یافته و باعث افزایش محصول گوشت طیور می شود.

منابع سلنیوم در طیور

سلنیوم در علوفه ها یا غلات یافت شده و بر اساس شرایط آب و هوایی مقدار آن متفاوت است. قابلیت دسترسی سلنیوم در منابع گیاهی در طیور بین ۶۰ – ۹۰ % بوده و برای منابع حیوانی کمتر از ۲۵ % است. به دلیل اتصال آن به پروتئین در تمام منابع حیوانی وجود دارد.

بیشتر سلنیوم مورد نیاز بدن از رژیم غذایی تامین می شود. مخمر آبجو و سبوس گندم، کره، ماهی و ماهی صدف ، سیر ، غلات ، تخم آفتابگردان و پوسته تخم مرغ موجود می باشد. عملکرد سلنیوم و وظایف آن مهم ترین عملکرد بیولوژیکی سلنیوم خاصیت آنتی اکسیدانی آن می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *