سلنیوم در طیور

سلنیوم در طیور

سلنیوم (Se) یک عنصر اساسی برای طیور و در تغذیه حیوانات مزرعه است که ۲۰۰ سال پیش توسط شیمی دان سوئدی Berzelius کشف شد. E سلنیوم یک عنصر اساسی برای تغذیه طیور محسوب می شود که در جدول تناوبی عدد اتمی آن ۳۴  با علائم اختصاری SE شناخته می شود. اطلاعات بسیاری بیش از ۲۰ سال گذشته جمع آوری شده است که نشان می دهد شکل غذایی Se از عوامل اصلی تعیین کننده تاثیرگذاری آن می باشد.

منابع سلنیوم برای طیور

به طور کلی ، دو منبع اصلی Se برای طیور وجود دارد:

  • سلنیوم غیرآلی (به طور عمده سلنیت یا سلنات)
  •  سلنیوم آلی به شکل سلنومتیونین (SeMet ؛ عمدتا به عنوان آماده سازی Se-Yeast یا SeMet).

خرید اینترنتی دستگاه جوجه کشی

در این بررسی دو منطقه اصلی در رابطه با تغذیه Se از تولید کنندگان در نظر گرفته شده است.

در مرحله اول ، این سه نقش مهم در حفظ کیفیت اسپرم و وضعیت مطلوب Se در مردان طیور است و Se به عنوان یک عامل مهم در اطمینان از باروری موجودی تولید مثل شناخته می شود.

ثانیاً ، وضعیت Se تخمهای حاصل از پرندگان تولید کننده از اهمیت بالایی برای حفظ سیستم آنتی اکسیدانی جنین در حال رشد برخوردار است. به طور کلی پذیرفته شده است که روند جوجه ریزی یک استرس اکسیداتیو است و بهبود در دفاع آنتی اکسیدانی جنین می تواند قابلیت جوجه ریزی را افزایش دهد.

کاملاً واضح است که نقش Se در تغذیه و تولید مثل طیور به توجه به دانش اخیر ما در مورد مکانیسم های مولکولی عمل Se در سطوح سلولی و زیر سلول نیاز به توجه جدید دارد. کمبود E سلنیوم در طیور باعث افت قدرت باروری و کاهش تخمگذاری می باشد که با تجویز به موقع دامپزشک و جیره استاندارد می توان پیشگیری کرد.

ورود ژنتیک مدرن به صنعت طیور میزان رشد جوجه ها را به میزان قابل توجهی بهبود بخشیده است. با این حال ، یک نقطه ضعف عمده چنین بهبودهایی در عملکرد این است که پرندگان اغلب به شدت در برابر تنشهای مختلف حساس هستند. بنابراین ، در پرورش نوین طیور ( مرغ ، اردک ، غاز ، بلدرچین و…) ، میتوان پیشگیری از کمبود سلنیوم تا تأمین نیاز دقیق Se پرندگان برای بهینه سازی عملکرد آنها در جیره بخوبی جبران شود.

 

 

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.