سالن پرورش اردک و غاز

ضدعفونی سالن پرورش اردک و غاز
4.1/5 - (18 امتیاز)

به طور معمول نگهداری و پرورش اردک و غاز ها در محیط های سرباز و با پوشش گیاهی مناسب انجام می‌گیرد. پرورش و نگهداری این پرندگان برخلاف دیگر طیور مانند مرغ ها، تنها وابسته به یک سالن سربسته نمی‌باشد. در نتیجه اگر قصد دارید محلی برای این پرندگان ایجاد کنید، علاوه بر محیط سرباز، به یک سالن نیز نیاز دارید.

برای راه اندازی یک سالن مناسب جهت پرورش اردک و غاز حداقل زمینی به متراژ حدودی ۳۰۰ الی ۴۰۰ متر نیاز داریم. توجه داشته باشید که بخش جوجه کشی و محیط پرورش، حتما باید از همدیگر جدا شده و تفکیک شوند. ایجاد فاصله بین این دو بخش بسیار مهم است.

نکات مهم سالن پرورش غاز و اردک

 • در سالن پرورش باید به نورگیری مناسب، سیستم های دانخوری و آبخوری توجه نمود و برای اردک حتما باید استخرهایی با عمق تقریبی ۴۰ سانتی متر طراحی شود.
 • انتخاب مکانی برای جوجه کشی در سالن پرورش بسیار مهم است. اما توجه داشته باشید که این قسمت ها باید با یکدیگر فاصله داشته باشند.
 • در نظر گرفتن محلی برای نگهداری جیره و غذای طیور در سالن پرورش، یکی دیگر از مواردی است که باید در هنگام ساخت سالن پرورش اردک و غاز به آن توجه کنید.
 • همچنین پرندگان بالغ باید از جوجه های یک روزه در بخش های جداگانه ای نگهداری شوند.

در ادامه قسمت های مهم یک سالن پرورشی را شرح می‌دهیم.

بهترین فضا برای نگهداری اردک و غاز

اتاق جوجه کشی

پرورش دهندگانی که پرندگان مولد داشته و از تخم های آنها جوجه کشی می‌کنند و یا تخم های نطفه دار می‌خرند، نیاز به یک اتاق جوجه کشی در سالن دارند که از قسمت های دیگر مجزا باشد. پس از آن باید با توجه به ظرفیت، تعداد تخم هایی که دارید و همچنین فضای اتاق، یک دستگاه جوجه کشی مناسب خریداری کرده و در آنجا قرار دهید. فراموش نکنید که دستگاه های جوجه کشی برای اینکه بهترین راندمان خود را داشته باشند نیاز به محیطی تمیز با دما و رطوبت استاندارد دارند. در نتیجه حتما در ایجاد فضای مناسب برای افزایش کارایی دستگاه نیز اقدام لازم را انجام دهید.

انبار جیره غذایی

حتما این نکته را می‌دانید که چراندن غاز ها و اردک ها در مراتع و زمین های سرسبز، نیاز های تغذیه ای آنها را به طور کامل برطرف نمی‌کند. این طیور برای اینکه رشد خوبی داشته باشند باید تغذیه ای کامل و استاندارد با تمامی ویتامین ها و مواد مورد نیازشان داشته باشند. در نتیجه باید مکانی در سالن برای نگهداری جیره غذایی طیور در نظر بگیرید. دقت کنید که این اتاق باید کاملا خشک و خنک باشد تا از کپک زدن غذای پرندگان جلوگیری شود.

در مقاله پرورش غاز به طور مفصل نکات لازم در مورد پرورش و نگهداری این پرنده را توضیح داده‌ایم.

نگهداری جوجه های ۱ روزه

توجه داشته باشید که پس از به دنیا آمدن جوجه در دستگاه جوجه کشی، آنها بسیار ضعیف بوده و باید در محیطی با دمای مناسب قرار بگیرند. در نتیجه داشته اتاقی برای نگهداری آنها بسیار مهم و ضروری است.

از دیگر نکاتی که باید درباره این اتاق رعایت کنید، قرار دادن پوشال و کاه در کف اتاق است. این کار سبب می‌شود  تا از آسیب دیدن کف پای جوجه ها جلوگیری گردد. ضمناً رعایت بهداشت در آب و غذای جوجه ها و تعویض پوشال های کف اتاق هر چند روز یکبار، از دیگر کار هایی است که باید آنها را انجام دهید.

بهداشت سالن نگهداری اردک و غاز

تجهیزات گرمایشی و تهویه هوا

یکی دیگر از مواردی که باید در ساخت سالن پرورش اردک و غاز به آن توجه کنید، تامین اکسیژن لازم و همچنین ایجاد شرایط دمایی مناسب برای طیور است. باید این نکته را بدانید که تهویه سالن پرورش طیور بسیار مهم بوده و در هنگام ساخت سالن حتما به قرار گیری فن ها و چگونگی روش تهویه هوا دقت کنید.

نکته دیگر این است که غاز ها و اردک ها می‌توانند دماهای بالا و پایین را تحمل کنند. اما این دلیل نمی‌شود که از ایجاد شرایط دمایی مناسب و ایده آل برای رشد آنها غافل شوید. باید سعی کنید تا هم از نظر گرما و هم از لحاظ خنک سازی سالن، بهترین روش را با توجه به محل قرار گیری سالن و وضعیت پرندگان انتخاب کنید.

ضدعفونی سالن پرورش اردک و غاز

فراموش نشود که قبل از ورود جوجه ها به سالن، ضدعفونی حتما انجام شود. ضدعفونی سالن پرورش اردک و غاز در جلوگیری از گسترش میکرو ارگانیسم ها و از بین بردن آنها بسیار موثر است. اثر مواد ضدعفونی کننده با وجود ضایعات و مواد عالی از بین می‌رود. برای ضدعفونی باید از مواد ضدعفونی کننده وسیع الطیف استفاده شود. ناگفته نماند که مواد ضدعفونی کننده کف زا زمان تماس را افزایش داده و اثر بخشی ماده ضدعفونی کننده را بیشتر می‌کند.

گرم کردن و افزایش رطوبت سالن اردک و غاز نیز کارایی مواد ضدعفونی کننده را افزایش می‌دهد.

در انتخاب مواد ضدعفونی کننده باید به موارد زیر توجه کرد:

 • قدرت میکروب کشی آن زیاد و بر طیف گسترده ای از میکروارگانیسم ها تاثیر ضدعفونی کننده داشته باشد.
 • غلظت ضدعفونی کنندگی آنها مناسب و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد.
 • برای انسان و پرندگان زیانی نداشته باشد و به محیط زیست آسیب وارد نکند.
 • خوب در آب حل شود.
 • ارزان و فراوان باشد.

ویژگی های مهم مواد ضدعفونی کننده

 • Cidial به معنی کشنده
 • Stat به معنی متوقف کننده رشد

مثلا Bacteriocidial به معنی باکتری کش است و Coccidiostat به معنی جلوگیری کننده از رشد کوکسیدیاها می‌باشد. مواد ضدعفونی کننده مناسب باید از نوع کشنده میکروارگانیسم ها باشند. در بازار مواد ضدعفونی کننده در انواع گوناگون تجاری وجود دارد اما لازم است در خصوص هریک از آنها، به ماده موثر ضدعفونی کننده توجه شود.

سالن پرورش اردک و غاز

انواع مواد ضدعفونی کننده سالن

۱ – کروزول و اسید کرسیلیک: کروزول یا متیل فنل ماده ای زرد مایل به قهوه ای است که پس از حل شدن در آب به رنگ شیری در آمده و به آن کرولین می‌گویند. این ماده برای ضدعفونی کف و حوضچه های ضدعفونی سالن پرورش اردک و غاز استفاده می‌شود.

۲ – ترکیبات کلر دار آلی: این ترکیبات در آب ایجاد کلر آزاد کرده و به شکل پودر یا مایع هستند. در نتیجه در حضور مواد آلی اثر خود را از دست داده و اثر خورندگی آنها نیز کمتر می‌شود. اما برای ضدعفونی به زمان بیشتری نیاز دارند.

۳ – ترکیبات چهارتایی آمونیوم: این ترکیبات عبارت است از یون های با بار مثبت (کاتیونیک) که بدون بو و شفاف بوده و عمدتا متحرک نیستند. این ترکیبات در آب حل می‌شوند اما در جاهایی که ترکیبات صابون یا مواد با یون های منفی (آنیونیک) موجود باشد، نمی‌توان از آنها استفاده کرد.

ساخت سالن پرورش غاز و اردک

۴ – اسیدهای آلی: این اسیدها به علت کاهش PH آنها به کمتر از ۴/۵، خاصیت ضد میکروبی دارند. همچنین اثر خورندگی ندارند و به خوبی در آب حل می‌شوند. برای این منظور معمولا از محلول اسید فرمیک یا اسید پروپیونیک در آب استفاده می‌شود.

۵ – حشره کش ها: معمولاَ از ترکیبات فسفات های آلی و مشتقات آنها استفاده می‌شود که برای حیوانات از جمله اردک و غاز بسیار خطرناک‌اند.

۶ – ضدعفونی با گاز فرمالدئید: برای ضدعفونی با گاز فرمالدئید از محلول فرمالین ( با غلظت ۴۰ درصد ) یا شکل جامد آن که پارافرمالدئید نامیده می‌شود می‌توان استفاده کرد. اگر مایع باشد می‌توان اقدام به محلول پاشی در سالن و محوطه سالن پرورش اردک و غاز نمود. برای این کار می‌توان از محلول ۱۰ درصد فرمالین با آب استفاده کرد.

سوالات متداول
 • فضای مورد نیاز برای سالن پرورش چقدر باید باشد؟
  برای پرورش حداقل باید فضایی حدود ۴۰۰ متر در اختیار داشته باشید، در این فضا باید استخر با عمق ۴۰ سانت نیز در نظر گرفته شود.
 • آیا می توان از کاه برای کف سالن استفاده نمود؟
  بله از کاه و در شمال کشور از پوست برنج نیز برای کف سالن استفاده می شود.
نظرات کاربران
 • دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ at ۱۳:۵۷
  Permalink

  سلام من جوجه اردک پروازی دارم از کجا بدانم نر است یا ماده

  Reply
  • دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ at ۱۵:۲۱
   Permalink

   سلام
   جوجه اردک نر معمولا بدن و گردنی کشیده می باشد و سر و صدای بیشتری دارند.

 • دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ at ۱۸:۴۸
  Permalink

  سلام ممنون ولی من ۲ سال پیش دو تا جوجه اردک خریدم سفید و سیاه سفید بدن و گردنش کشیده بود و سر صدای زیاد داشت ولی سیاه بر خلاف آن ولی وقتی بزرگ شدن دو تای هم نر شد

  Reply
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *