ساخت دانخوری و آبخوری پرنده در خانه

ساخت دانخوری و آبخوری پرنده در خانه

در پرورش انواع پرنده ها دانخوری و آبخوری بسیار مهم هستند اینکه چه حجمی داشته باشند و در چه طرحی ساخته شوند که پرنده بتواند راحت در آن ها تغذیه کرده و آب و یا غذا را آلوده نکند. در ضمن برخی پرنده ها هنگام غذا خوردن و آب خوردن بسیار تکان خورده و ممکن است در صورت نامناسب بودن جنس و لبه های دانخوری خود را زخم کنند. در این مقاله می خواهیم به شما ساخت دانخوری و آبخوری پرنده در خانه را آموزش دهیم به گونه ای که پرنده بتواند در آن ها راحت و بدون اینکه آسیبی به خود بزند اقدام به هوزدن دان و یا نوشیدن آب کند. 

نکات مهم ساخت دانخوری و آبخوری طیور

پرورش و نگه داری پرنده ها برای بسیار از افراد امری لذت بخش است و برخی می خواهند در این مسیر دستگاه جوجه کشی و دیگر تجهیزات لازم را خودشان بسازند. در مقاله های پیشین دی کیوشاپ روش ساخت دستگاه جوجه کشی در خانه را توضیح داده ایم اما در این مطلب می خواهیم به ساحت دانخوری و آبخوری پرنده ها بپردازیم. اما پیش از اینکه روش ساخت را توضیح دهیم به نکاتی که باید در این زمینه به آن ها  دقت کنید خواهیم پرداخت. اگر وقت ساخت دستگاه در خانه را ندارید و می خواهید محصولی با بازده بالا را تهیه کنید می توانید برای خرید انواع دستگاه جوجه کشی خانگی به این بخش سایت مراجعه کنید.

 • دانخوری و آبخوری حجم غذای لازم چند روز را داشته باشد. 
 • پرنده نتواند بدن خود را درون آن قرار دهد
 • رطوبت و اب به داخل دانخوری وارد نشود
 • حرکت دانه ها به سمتی که پرنده تغذیه می کند روان باشد.
 • لبه تیز نداشته باشد تا پا ها و بدن پرنده زخم نشود.
 • قابل شستشو باشد
 • برای هر پرنده سایز مخصوص آن را داشته باشد. 

ساخت دانخوری و آبخوری با سطل 

بسته به نوع پرنده ای که پرورش می دهید ۲ تا ۴ سوراخ و با حداقل فاصله ۱۵ سانتی متر در پایین ترین قسمت سطل از هم ایجاد کنید و لوله های زانویی شکل آب و فاضلاب را برای محافظت از سر پرنده از لبه های سمت بریده شده به درون سطل ببرید. ابعاد لوله ها ۱.۵ برابر سر پرنده باشد.  داخل سطل دانه را ریخته و سپس برای جلوگیری از ورود پرنده به درون سطل درب آن را بگذارید. 

ساخت دانخوری با لوله پولیکا

در این روش می توانید چندین لوله پولیکا یک متری را کنار هم قرار دهید و در پایین  هر کدام از لوله زانویی شکل استفاده کنید  در هر لوله مقدار مشخص دانه بریزید روش دیگر قرار دادن دو لوله پولیکای عمودی و اتصال آن ها با یک لوله افقی است. دقت کنید که در این روش هم سوراخ های روی لوله افق را ۱.۵ برابر سر پرنده در نظر بگیرید. 

ساختن آبخوری پرنده در خانه

برای ساختن آخوری نیز می توانید از بطری های پلاستیکی استفاده کنید برای این کار بهتر است از بطری های باکیفیت و ضخیم تر استفاده کنید. یک بطری ۴ لیتری تهیه کنید و قسمت سر آن را مانند تصویر زیر ببرید و یک بطری ۱.۵ لیتری دیگر را درون آن به صورت برعکس قرار دهید 

ساختن آبخوری پرنده در خانه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.