علل ریزش پر مرغ و درمان آن

ریزش پر مرغ درمان پر ریزی

ریزش پر مرغ تقریبا همیشه نگرانی مرغداران را به دنبال دارد. گاهی این ریزش طبیعی بوده و فقط به خاطر رشد پرنده است و گاهی نیز به خاطر رژیم غذایی و شرایط نگهداری است که در این صورت باید نگران بود و اقدامات لازم را جهت پیشگیری و یا درمان ریزش پر مرغ ها انجام داد. درمان پرریزی پرندگان و مرغان باید با دقت به جزئیات انجام شود. در ادامه علل ریزش پر و روش های درمان آن را عنوان خواهیم کرد.

روند ریزش پر مرغ

در کل روند ریزش از بالای بدن جاندار یعنی از سر و گردن شروع می شود و به تدریج به پایین می رود اخرین قسمت نیز دم پرنده است.  پیش از ریزش پر ها، رنگ آن ها تغییر کرده و طراوت خود را از دست می دهند.

سپس پر های قدیمی می ریزند و جای آن ها پر های تازه می گیرند. اگر  جاندار شرایط گه داری مناسبی داشته باشند تنها دلیل این ریزش فیزیولوژیکی است.  اما دیگر علت های غیر طبیعی که سبب ریزش پر می شوند شامل موارد زیر هستند.

 • تغذیه نا مناسب
 • بیماری ویروسی
 • بیماری قارچی
 • شپش زدن
 • دمای بالا یا پایین مرغداری
 • استرس حیوان
 • بلوغ جوجه مرغ
 • پر ریزی فصلی
 • جفت گیری مکرر

اهمیت تغذیه در ریزش پر پرندگان

همانند موی انسان پر مرغ نیز دارای مقدار زیادی پروتئین است. در صورت نبود پروتئین های لازم در رژیم غذایی جاندار علاوه بر ضعیف شدن آن ها ریزش پرشان را به دنبال دارد.  نبود مقدار کافی اسید آمینه در برنامه غذایی کیفیت پر ها را کاهش می دهد. اسید های گوگرد آمینه، سیستئین و میتیونین، مهم ترین اسید های آمینه مورد نیاز مرغ هستند.

در ضمن این کاهش سطح پروتئین در جاندار آن را در مقابل بیماری های دیگر نیز آسیب پذیر تر می کند.

بیماری ویروسی

مرغ جانوری جاسا در مقابل ویروس است و در صورت ابتلا به بیماری های ویروسی از بین می رود. پولیوما ویریده ویروسی است که سبب ریزش پر مرغ ها می شود. برای تشخیص این بیماری نیز بهترین کار آزمایش های پزشکی است.

بیماری های ویروسی مرغ ها هنوز هم در حال مطالعه توسط دانشمندان هستند به این نکته توجه کنید که این مریضی ها سریعا بین پرنده ها شیوع پیدا می کند و باید برای جلوگیری آن ها را به موقع واکسینه کنید.

اگر به مطالعه بیماری های مرغ ها علاقه مند هستید این مقاله را مطالعه نمایید.

بیماری های قارچی

قارچ هایی مانند سودوموناس یا استافیلوکوک سبب خارش در جاندار شده و می توانند ریزش پر را به دنبال داشته باشند  سایر بیماری های قارچی شایع در پرندگان، آسپرژیلوس و کاندیدیاز هستند. خارش شدیدی که این قارچ ها بوجود می آورند مرغ را وادار به خود زنی می کنند و سپس تعداد زیادی از پر ها می ریزند.

شپش زدن

در صورت عدم تمیزی محیط نگهداری مرغ ها شپش به ان ها حمله می کند . شپش ها برای زنده ماند به کراتینه پر مرغ ها نیاز دارند و آن ها را پس از مدتی از بین می برند. از بین نبردن فضولات جاندار و جمع شدن حشرات و موش ها در محیط از عوال اصلی حمله شپش به مرغ است.

دمای بالا یا پایین مرغداری

عدم تعادل دمای محیط ریزش پر را به دنبال دارد اگر دما بالاتر از حد معمول باشد مرغ بی حال می شود و احتمال بیشتری ب بیماری مبتلا می شود رد دمای سرد هم انرزی دریافتی از غذا را صرف گرم کردن خود می کند.

استرس

این انسان ها نیستند که به خاطر استرس ریزش مو می گیرند پرندگان نیز در شرایط استرس زا ریزش پر را تچربه می کنند. دمای مناسب محیط، گردش هوای ایده ال  تمیزی محیط استرس را از بین می برد. در این مورد پیشگیری بهتر از درمان است چرا که دوره ریزش پر طولانی تر از دیگر موارد است.

ریزش پرهای مرغ

ریزش پر مرغ در دوران بلوغ جاندار

در ابتدای مقاله هم گفتیم که یکی از علل ریزش پر جاندار رشد فیزیکی آن است پر های جوجه ها نازک و بی کیفیتند و با یلوغ جنسی جاندار این پر ها ریخته و جای خود را به پر های کلفت تر و با کیفیت تر می دهند.

پرریزی فصلی

این علت نیز طبیعی بوده و معمولا در فصل گرم سال اتفاق می افتد.  در ضمن هنگام لانه سازی نیز می تواند ممکن است پرندگان دچار این مشکل شوند.

جفت گیری مکرر

در دوره جفت گیری مقدار زیادی از انرژی جاندار صرف جفت گیری می شود و ریزش پر در ناحیه سر و گردن اتفاق می افتد. این امر طبیعی است و پس از پایان این دوره پر ها با کیفیت بالاتری در می آیند.

درمان ریزش پر مرغ ها

در صورت مشاهده مرغ بیمار در میان مرغداری آن را سریع جدا کرده تا از بیمارشدن سایر پرنده ها جلوگیری کنند. برای یافتن علت بیماری نیز باید به سرعت با دامپزشک مشورت کرد. تا قبل از تست های آزمایشگاهی نمی توان نتیجه و علت اصلی ریزش پر را مشخص کرد.

راه های درمان پرریزی مرغ

بهبود تغذیه حیوان

افزودن متیونین یا متیونین صنعتی ( دی ال متیونین) به خوراک مرغ، کیفیت غذای پرنده را افزایش می دهد و از پر ریزی جلوگیری می کند. به این نکته دقت کنید که اضافه کردن غلات نمی تواند تمام آمینو اسید های مورد نیاز جاندار را تامین کند.

از بین بردن آفات

می توانید قارچ ها و حشرات مانند شپش را با افت کش مخصوص از بین ببرید. دو تا سه هفته این سموم را به مرغ ها اسپری کنید و منتظر نتیجه بمایند به این نکته دقت کنید که استفاده نادرست و یا بیش از حد از یک سم بسیار بیشتر به شما ضرر می زند.

واکسینه کردن

با کمک دامپزشک زمان مناسب تزریق واکسن به مرغ ها را تعیین کنید و آن ها را واکسینه کنید تا در برابر بیماری ها مقاوم شوند

نظرات کاربران
 • پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ at ۱۴:۲۸
  Permalink

  بهترین دارو برای تقویت مرغ در دوران پرریزی چیست ؟پر ریزی به خاطر جفت گیری مکرر خروس ها و در ناحیه سر و کمر است .

  Reply
  • پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ at ۱۵:۲۴
   Permalink

   سلام
   ویتامین AD3E بمدت ۵ روز بدهید.

 • سه شنبه ۰۲ دی ۱۳۹۹ at ۱۹:۵۸
  Permalink

  سلام وقتتون بخیر مرغی که به علیل جفت گیری مکرر درچار پرریزی می شود ایا پر هایش دوباره در می یان ؟؟ راه درمانش چی هست ؟؟

  Reply
  • چهارشنبه ۰۳ دی ۱۳۹۹ at ۱۰:۱۰
   Permalink

   سلام
   مکمل معدنی و یا روی به پرنده بدهید تا مجدد پرها رشد نمایند.

 • دوشنبه ۰۲ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۱:۱۲
  Permalink

  سلام.ریختن پرهای مرغ رو کمر نزدیک دم.تخمگذار هم هستن.مشکل ازچیست؟

  Reply
  • سه شنبه ۰۳ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۱:۳۵
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   کمبود روی و مواد معدنی و یا عناصر کمیاب می باشد. شما می‌توانید با تهیه مواد معدنی از داروخانه دامپزشکی طبق زمانبندی بدهید.

 • شنبه ۰۷ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۵:۱۶
  Permalink

  سلام وقت بخیر.
  من ۲ عدد جوجه رنگی دارم که یکی اش موهای گرد ن اش شروع به ریزش کرده و اون یکی هم یکم زیر چشم اش و کنار گردن اش پرهاش ریخته.۱ ماهه هستند. محل نگهداری شون کنار بخاری هستش شب ها که خونه سرد میشه بخاری رو یکم زیاد میکنم و روز ها که هوا گرم تر هست بخاری رو کمتر میکنم.تغذیه شون با دون مخصوص هست.سیر سیب گوجه هم میدم بهشون.چیکار کنم؟ مریض هستند؟

  Reply
  • دوشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۲:۲۵
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   برای جلوگیری از ریزش پر میتوانید از کدو تنبل بصورت پودر شده استفاده نمایید.

 • شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۵:۲۹
  Permalink

  سلام
  من ۱هفتس جوجه خریدم
  یکی از جوجه ها پرای پشتش ریخته و بقیه جوجه میان نوکش میزنن درحدی که خونش میریزه
  ۲.۳تا دیگه هم پراشون ریخته ولی اینطوری نشدن
  علتش چیه
  چطوری باید درمانشون کنم

  Reply
  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۰:۱۶
   Permalink

   سلام
   با اسپری OTC در محل بدون پر بزنید.
   می توانید با در اختیار گذاشتن مواد معدنی و بخصوص روی در تغذیه ، جبران بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.