بررسی انواع رطوبت سازهای سرد و گرم جوجه کشی

انواع رطوبت سازهای سرد و گرم جوجه کشی

در دستگاه های جوجه کشی از روش های متفاوتی جهت تامین رطوبت مورد نظر بهره می برند برخی از پد های سلولزی و برخی با یک ظرف ساده آب، پمپ های آب و سیستم های رطبوت ساز گرم و سرد نیز از دیگر متد های محبوب هستند. طبیعتا هر سیستمی مزیت ها و ایرادات خودش را دارد ، در این مقاله می خواهیم به بررسی انواع رطوبت سازهای سرد و گرم جوجه کشی بپردازیم

بخوانید : رطوبت ایده آل برای دستگاه های جوجه کشی چند درصد است ؟

رطوبت ساز سرد و گرم دستگاه جوجه کشی

سیستم رطوبت ساز شامل بخار ساز های التراسونیک و بخار ساز های اتومایزر است. در حالت کلی سیستم التراسونیک بخار با دمای پایین را تولید میکند و اتومایزر بخاری گرم تولید و وارد محیط دستگاه می کند. در این مطلب نیز منظور از رطوبت ساز سرد بخار ساز التراسونیک و رطوبت ساز گرم بخار ساز اتومایزر است.

بخار ساز التراسونیک

از این بخار ساز ها در مکان های متفاوتی و در دستگاه های گوناگونی استفاده می کنند که یکی از آن ها دستگاه های جوجه کشی است این سیستم با کمک امواج التراسونیک مولکول های بخار آب را از هم می شکافد و ان را از حالت مایع به بخار در می ارود کافیست آب را در مخزن مربوطه ریخته و دستگاه را روشن کنید. دمای این بخار پایین بوده و به همین دلیل آن را بخار ساز سرد می گویند.

بخار ساز اتومایزر

در طرف مقابل سیستم اتومایزر وجود دارد که با المنت ها سبب بخار شدن آب می شود که طبیعتا در این حالت بخار داغی تولید می شود. هر دو این سیستم ها از برق ۲۲۰ ولت استفاده می کنند و بازده یکسانی دارند اما اینکه کدامیک مناسب دستگاه جوجه کشی است را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

مقایسه مزایا و معایب رطوبت ساز های سرد و گرم

سیستم التراسونیک سیستم اتومایزر
تولید بخار سرد تولید بخار با دمای بالا
مصرف برق خانگی مصرف برق خانگی
انتقال آهگ به داخل دستگاه تولید بخار صاف و تمیز
وارد کردن شوک دمایی به تخم ها کمک به افزایش دمای داخل دستگاه
قیمت بالا قیمت پایین
کمک به کاهش دمای محیط کمک به افزایش دمای محیط
هزینه تعمیرات بالا هزینه تعمیرات پایین

کاملا مشخص است که سیستم اتومایزر به دلیل تولید بخاری تمیز برای دستگاه های جوجه کشی بهتر است. در ضمن از نظر تعمیرات و نگه داری نیز هزینه کمتری دارد و با حفظ دمای ایده آل در محیط سبب شوک دمایی نخواهد شد.

رطوبت ساز سرد و رطوبت دیسکی ( بستگی به سایز ) برای دستگاه جوجه کشی مناسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *