راهنمای خرید دستگاه جوجه کشی

راهنمای خرید دستگاه جوجه کشی

اصلی ترین و مهمترین وسیله ای که یک علاقه مند به حرفه جوجه کشی لازم دارد دستگاه جوجه کشی می‌باشد. افرادی که در این حرفه مشغول هستند ممکن است هر کدام زمانی به دنبال راهنمای خرید دستگاه جوجه کشی بوده باشند. در این مقاله سعی می‌کنیم تا تمام موارد را برای شما توضیح دهیم و در تهیه یک دستگاه مناسب راهنماییتان کنیم.

راندمان بالا

راندمان بالا یا هچ بالا را می‌توان مهمترین ویژگی یک ماشین جوجه کشی خوب دانست. اگر شما یک دستگاه تهیه کنید که دارای راندمان پایینی داشته باشد. در نتیجه تمام هزینه هایی که برای تهیه تخم های نطفه دار کردید و زمانیکه از ابتدا برای به دنیا آمدن جوجه ها گذاشتید همگی بی فایده بوده‌اند.

اگر شما تخم پرندگانی مثل شترمرغ یا پرندگان زینتی را خریده باشید، در پایان دوره جوجه کشی ضرر بزرگی را متحمل خواهید شد. و این اتفاق می‌تواند سبب شود تا شما از ادامه دادن در این حرفه دلسرد شوید. ۴ عامل مهم و موثر در افزایش راندمان دستگاه دخیل هستند که در ادامه شرح می دهیم.

دما دستگاه

یکی از عوامل تاثیر گذار در جوجه کشی موفق و زنده نگه داشتن جنین در دوره ستر، کنترل و تنظیم دقیق دمای ماشین جوجه کشی است. یک دستگاه مناسب و خوب باید بتواند دما را به بهترین شکل ممکن تنظیم کند. زمانی که قصد خرید یک دستگاه را دارید، دقت کنید که به دهم درجه هم حساس باشد. زیرا تنها ۰.۵ درجه می‌تواند باعث کاهش راندمان شود.

این امر زمانی اتفاق می افتد که کمپانی ساخت دستگاه جوجه کشی با مشتری با صداقت رفتار کند و از دقیق ترین و بهترین سنسور و سیستم کنترلر بهره ببرد تا کمترین درصد خطا را داشته باشد.

فروش دستگاه صنعتی جوجه کشی

رطوبت دستگاه

دومین عامل موثر در راندمان بالا، تنظیم دقیق رطوبت در دوره های مختلف است. دستگاهی که توانایی نگهداری اختلاف رطوبت کمتر از ۲ تا ۳% را داشته باشد مناسب است. اما اگر این میزان بیشتر از ۵% باشد، می‌تواند در کاهش راندمان جوجه آوری تاثیر گذار باشد.

تنظیم کردن دقیق و درست رطوبت برای پرندگانی مثل غاز، اردک و طاووس بسیار مهم و حیاتی است. اغلب ماشین های جوجه کشی که در بازار موجود هستند برای تامین رطوبت از ظرف آب، ظرف آب با فن یا المنت و یا از رطوبت ساز التراسونیک استفاده می‌کنند و جدیدترین و به روزترین روش که استهلاک کمتر و رطوبت رسانی بهتری نسبت به روش های دیگر دارد ، رطوبت ساز دیسکی می باشد . شیوه تامین رطوبت زیاد مهم نیست. اما نوع سنسور و  کالیبره شدن سنسور رطوبت و داشتن دقت اندازه گیری بالا بسیار اهمیت دارد. که یکی از بهترین و دقیق ترین نوع سنسور رطوبت که خرابی کمتری دارد ، سنسور تر و خشک می باشد که اتفاقا عمر بالایی دارد.

دستگاه هایی که دارای رطوبت سنج های آنالوگ هستند، به هیچ عنوان مناسب نمی باشند. و رطوبت دقیقی را اندازه گیری نمی کنند.

تهویه دستگاه

برای زنده ماندن جنین در تخم باید اکسیژن به درستی به آن برسد. همچنین به غیر از تامین اکسیژن مورد نیاز جنین، بازدم سبب تولید گاز دی اکسید کربن می شود. نداشتن تهویه مناسب در دستگاه، می تواند موجب جمع شدن گاز CO2 در اطراف تخم شده و در نتیجه جوجه خفه شود.

توجه داشته باشید که میزان غلظت مناسب دی اکسید کربن برای جوجه کشی، ۰.۳ % در چهار روز اول می باشد. همچنین این مقدار می‌تواند به ۰.۵ % نیز تا روز های پایانی دوره مناسب باشد.

فراموش نکنید که بعد از دوره هچ و به دنیا آمدن جوجه ها، مقدار گاز CO2 افزایش می یابد. در نتیجه اگر دستگاه شما تهویه درستی نداشته باشد می‌تواند باعث خفگی و مرگ جوجه ها شود.

ویژگی های دستگاه جو جه کشی مناسب

چرخش تخم ها

در جوجه کشی به روش طبیعی، پرنده مادر تخم ها را در مدت زمانهای مشخصی می چرخاند. این چرخش در جوجه کشی با دستگاه نیز باید انجام شود. توجه داشته باشید که دستگاه باید تخم های نطفه دار را ۳۶۰ درجه در زمانبندی خاص بچرخاند.

کیفیت قطعات به کار رفته در دستگاه

جدای از فراهم کردن محیطی مناسب برای رشد جنین و افزایش راندمان جوجه آوری، کیفیت قطعات استفاده شده در تولید دستگاه نیز اهمیت بسیاری دارند. قطعات مهمی که در راهنمای خرید دستگاه جوجه کشی باید به کیفیت آنها توجه کرد، به شرح زیر هستند.

بدنه دستگاه

بدنه دستگاه جوجه کشی برای حفظ و نگه داشتن دما و رطوبت داخلی، باید عایق مناسبی داشته باشد. همین امر می‌تواند در مصرف برق نیز صرفه جویی کند. همچنین بدنه باید توانایی تحمل وزن تخم ها را داشته باشد. بدنه مناسب و عایق بندی شده، می‌تواند سر و صدای دستگاه را نیز کمتر به بیرون منتقل کند.

پنل دستگاه ( کنترلر )

شما با استفاده ازسیستم کنترلر دستگاه می‌توانید ، تنظیمات مورد نیاز برای شروع دوره جوجه آوری را انجام دهید. همچنین این پنل، اطلاعات و داده ها در مورد دما و بقیه موارد را به شما می دهد. پس اگر کنترلر و پنل کاربری دستگاه ساده تر و کار کردن با آن راحت تر باشد، می‌تواند ماشین مناسب تری برای کاربر به حساب بیاید. یکی از سیستم کنترلرهای که در فناوری جدید PLC – PID که توانایی محاسبه کدنویسی و ساپورت سنسورهای NTC دقیق را دارا می باشد.

قطعات جانبی

اگر قطعات جانبی که در ماشین جوجه آوری استفاده شده‌اند، کیفیت بالایی داشته باشند می‌توانند عمر بالا و کارایی بهتری برای شما داشته باشند. و همچنین بر روی درصد جوجه درآوری تاثیر بسزایی دارد.

خدمات دهی پشتیبانی مناسب

دقت داشته باشید که به هیچ عنوان فریب شرکت هایی که به راه های مختلف قصد تبلیغ محصولات خود را دارند نخورید. قبل از خرید حتما از کسانی که از دستگاه مورد نظر شما خریداری کرده‌اند، مشاوره بگیرید. در مورد شرکت های تولید کننده تحقیق کنید.

ممکن است یک شرکت برای توی چشم افتادن زیاد تبلیغ کند، اما بعد از خرید دستگاه جوجه کشی، پشتیبانی خوبی به شما ارائه ندهد. متاسفانه در این مورد به همکاران ما از طرف شما کاربران گرامی در مورد برخی شرکت ها بدلیل خدمات ضعیف و یا پاسخگو نبودن بسیار گزارش شده است.

سوالات متداول
  • معیارهای خرید دستگاه جوجه کشی خوب؟
    1. خوش نام بودن 2. کیفیت مناسب 3. بکارگیری از قطعات استاندارد و با کیفیت 4. قیمت مناسب و اقتصادی 5. مصرف برق 6. گارانتی و خدمات متعهد
  • دستگاه جوجه کشی ایرانی یا خارجی؟ کدام بهترند؟
    دستگاه جوجه کشی ایرانی با پیشرفت تکنولوژی و همگام شدن و بهره وری از علم روز دنیا و بکارگیری از قطعات با کیفیت و همچنین گارانتی مطمئن و در دسترس بودن قطعات ، می توان به دستگاه های جوجه کشی ایرانی با کیفیت نگاه ویژه ای داشت.
  • بهترین نوع ضدعفونی برای دستگاه جوجه کشی ، تخم نطفه دار و جوجه ها چه می باشد؟
    سال های زیادی بود که کاربران دستگاه جوجه کشی از نبود یک ضدعفونی با کیفیت و بی خطر گله می کردند،که نانو سیلور تولید شد. یکی از با کیفیت ترین و بی خطرترین و اثرگذاری بالا ، ضدعفونی نانو سیلور می باشد. که بر روی تخم نطفه دار قبل از ورود به دستگاه و جوجه ها می توان استفاده کرد.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.